Wyszłam na chwilkę, zaraz wracam.
Jak to fajnie powiedziała zaprzyjaźniona blogerka : Nie miała baba dość problemów, zachciało jej się bloga. A potem jeszcze zachciało jej się własnej domeny, czyli własnego (opłacanego co rok) adresu w sieci. A potem jeszcze przeniesienia bloga z Bloggera na wordpressa. Tutaj zaczęły się schody. Nie wiem czy to tylko mój umysł funkcjonuje według zasady : Po co ma być prosto, skoro może być skomplikowanie ? Sporo nabłądziłam przy tym przenoszeniu bloga. A tymczasem wszystko można było załatwić jednym kliknięciem. Tylko trzeba było to wiedzieć. Mądry Polak po szkodzie. Wkrótce napiszę Wam (z własnego doświadczenia) jak najmniej boleśnie przenieść bloga z Bloggera na wordpressa. Sama sporo się przy tym namotałam, jeszcze sporo rzeczy mam do dopracowania. Ale w końcu nie od razu Kraków zbudowano. Kosztowało mnie to sporo nerwów. Szczęśliwie (dla rozładowania owych nerwów) miałam w zanadrzu szydełko. W ten sposób powstała ta obiecana (kojena już fioletowa) torba dla córeczki.
Szydełkowa torba na lato schemat i rozpiska wzoru.
Z warkoczami zamiast ramiączka. Lekko w hippisowskim stylu. Myślę, że ten wzór fajnie sprawdzi się do plażowej torby na lato (np wykonanej ze sznurka). Już się rozmarzyłam, już sobie coś takiego obmyślam. Jeżeli któraś z Was chciałaby skorzystać z modelu, bardzo proszę. Przygotowałam dla Was rozpiskę. Model pochodzi z dodatku do francuskiej Marianne.
Moją torebkę zrobiłam na szydełku nr 4. Ma ona wymiary 19 cm szerokość (w podstawie), 21 cm wysokość.
A to już objaśnienia wzoru :
Skróty :
o.ł. – oczko łańcuszka,
o.ś.z. – oczko ścisłe zamykające,
o.ś. – oczko ścisłe,
pł – półsłupek,
sł – słupek
Zaczynamy od kwiatuszka z dwoma rządkami płatków.
Rząd zero : Robimy łańcuszek z 4 oczek. Łączymy jego 2 końce 1 o.ś.z.
1 rz : 1 o.ś., 3 o.ł., powtórzyć 2 razy (mamy 3 łuki pod 3 płatki).
2 rz : Na każdym łuku z poprzedniego rzędu przerabiamy : 1 o.ś.z., 5 sł, 1 o.ś.z. Daje nam to 3 płatki. Odwracamy robótkę.
3 rz : 1 o.ł., 1 o.ś. na wysokości pierwszego oczka ścisłego z poprzedniego rzędu, 4 o.ł. , 1 o.ś. w połowie pierwszego płatka z drugiego rzędu, 4 o.ł., 1 o.ś. na wysokości kolejnego o.ś. z pierwszego rzędu, 4 o.ł., 1 o.ś. w połowie drugiego płatka (z drugiego rzęu). Powtarzać do uzyskania pięciu łuków. Zakończyć rządek 4 o.ł. plus 1 o.ś.z. (wbite na początku trzeciego rzędu). Razem otrzymujemy 6 łuków. Obrócić robótkę.
4 rz : W każdym z 6-ciu łuków z poprzedniego rzędu przerobić : 1 o.ś.z. 6 sł., 1 o.ś.z.. Razem otrzymujemy 6 płatków. Obrócić robótkę i kolejny rządek znowu przerabiamy z przeciwnym kierunku.
5 rz : 1 o.ł., 1 o.ś. u podstawy w połowie pierwszego płatka, 5 o.ł., 1 o.ś. u podstawy w połowie kolejnego płatka. Tę sekwencję potwarzać przez całe okrążenie. Zakończyć rządek 5 o.ł. plus 1 o.ś.z. wbite w pierwsze o.ś. na początku rzędu. Razem otrzymujemy 6 łuków. Odwrócić robótkę, kolejny rządek przerabiamy w przeciwnym kierunku.
6 rz : 1 o.ł., 1 o.ś.z. w pierwszym łuku (z poprzedniego rzędu), 3 o.ł. (= 1 sł.), , 7 sł. W tym samym łuku, dalej po 8 sł w każdym kolejnym łuku. Zakończyć 1 o.ś.z. w trzecie o.ł. na początku rzędu. Razem otrzymujemy 48 słupków.
7 rz : 1 o.ł., po 1 o.ś. w każdy słupek z poprzedniego rzędu. Zakończyć rządek 1 o.ś.z. wbitym w pierwsze o.ś. na początku rzędu. Razem 48 oczek ścisłych.
8 rz : 4 o.ł. (= 1 półsłupek + 2 o.ł.). Przeskoczyć jeden słupek (z rzędu nr 6, albo jedno o.ś. z rzędu nr 7), wbić jeden półsłupek w kolejny sł. (z rz nr 6), 2 o.ł., przeskoczyć 1 słupek. Tę sekwencję powtarzać przez całą długość okrążenia. Zakończyć 1 o.ś.z. wbitym w drugie oczko łańcuszka na początku tego okrążenia. Otrzymujemy 24 półsłupki oddzielone 2 o.ł. każdy.
9 rz : 1 o.ś.z. w pierwszym łuku , 5 o.ł., 1 o.ś.z. w piąte oczka łańcuszka licząc od szydełka (powstaje w ten sposób małe zakole, chyba to coś nazywa się pikotek), 1 o.ś. w kolejnym łuku, 2 o.ł., 1 o.ś. w kolejnym łuku, *3 o.ł., 1 o.ś. w kolejnym łuku** (powtarzamy jeszcze 2 razy sekwencję od * do **, czyli po 3 o.ł. oddzielone 1 o.ś.. 2 o.ł., 1 o.ś. w kolejnym łuku, powtórzyć jeszcze 3 razy. Czyli 4 takie sekwencje = 4 boki kwadratu. 4 zakola (pikotki) to 4 rogi naszego kwadratu. Zakończyć 1 o.ś.z. na początku okrążenia.
10 rz : 1 o.ś.z. w zakolu z 5 o.ł. (z poprzedniego rzędu), 3 o.ł. (= 1 sł.), 4 sł. + 3 o.ł. + 5 sł. (mamy jeden narożnik). To wszystko wbite w jednym zakolu z pięciu oczek łańcuszka (z poprzedniego rzędu). 1 o.ś. w kolejnym łuku.2 o.ł. Przeskoczyć jeden łuk. 3 słupki+ 1 o.ł. + 3 słupki w środkowym łuku złożonym z 3 o.ł. z poprzedniego rzędu. 2 o.ł. Przeskoczyć kolejny łuk. 1 o.ś. w kolejny łuk. 5 słupków + 3 o.ł. + 5 słupków w kolejnym narożniku (w zakole=pikotek z 5 o.ł. z poprzedniego rzędu). Powtórzyć razy. Rządek zakończyć 1 o.ś.z w trzecie oczko łańcuszka na początku okrążenia.
11 rz : Przerobić oczka ścisłe zamykające aż do łańcuszka z 3 oczek na samym rogu naszego kwadratu. 4 o.ł. (1 o.ś. + 3 o.ł.), 1 o.ś. w tym samym łuku. 6 o.ł., 1 słupek w kolejne oczko o.ś., 5 o.ł., 1 o.ś. w oczko łańcuszka pomiędzy dwoma grupami z trzech słupków z poprzedniego rzędu. 5 o.ł. , 1 słupek w kolejne o.ś., 6 o.ł., 1 o.ś. + 3 o.ł. + 1 o.ś. w łuk pomiędzy dwoma grupami z pięciu słupków w narożniku.
Powtórzyć-krotnie do końca orkążenia. Zakończyć rządek jednym o.ś.z. w pierwszym oczku łańcuszka na początku okrążenia.
12 rz : 1 o.ś.z. w łańcuszek w narożniku, 3 o.ł. (= 1 słupek), 2 sł. + 3 o.ł. + 3 słupki w tym samym łuku w narożniku. Wrobić 6 słupków w kolejny łuk. 4 słupki w następnym łuku, znowu 4 słupki w kolejnym łuku, dalej 6 słupków w kolejnym łuku, 3 słupki + 3 o.ł. + 3 słupki w łuku w narożniku. Przerobić tę sekwencję4 krotnie. Zakończyć okrążenie 1 o.ś.z. w trzecim o.ł. na początku rzędu.
13 rz : Przerobić oczkami ścisłymi zamkniętymi aż do łuku w narożniku. 1 o.ł., 5 o.ś. w tym łuku, 1 o.ś. w każdy słupek z poprzedniego rzędu, po 6 o.ś. w każdym narożniku. Zakończyć okrążenie 1 o.ś.z. w słupek na początku rzędu. Razem 128 oczek ścisłych.
14 rz : 3 o.ł. (=1 słupek) ; 1 słupek w każdym z dwóch kolejnych oczek ścisłych, 3 o.ł. ; po jednym słupku w każdy z trzech kolejnych oczek ścisłych z poprzedniego rzędu (narożnik). Przeskoczyć 2 o.ś. Po 1 słupku w 3 kolejne o.ś. Przeskoczyć 1 o.ś. Powtórzyć razem 6 razy (6 grup po 3 słupki). Kolejny narożnik : 3 słupki w 3 kolejne o.ś. z poprzedniego rzędu + 3 o.ł. + 3 słupki (w 3 kolejne oczka ścisłe z poprzedniego rzędu). Przerobić 4 krotnie tę sekwencję. Mamy 4 boki kwadratu. Zakończyć 1 o.ś.z. w trzecie o.ł. na początku okrążenia.
15 rz : Przerobić oczakmi ścisłymi zamykającymi aż do łuku w narożniku, 3 o.ł. (= 1 słupek), 2 słupki + 3 o.ł. + 3 słupki w tym samym łuku (daje to nam narożnik). Dalej po 3 słupki w przestrzeni między 3 kolejnymi grupami z 3 słupków z poprzedniego okrążenia. W kolejnym narożniku motyw 3 słupki + 3 o.ł. + 3 słupki. Zakończyć jednym o.ś.z. w trzecie oczko łańcuszka na początku okrążenia.
Kolejne dwa rządki przerabiamy tylko wzdłuż jednego boku naszego kwadratu.
1 rz : Przerobić oczakmi ścisłymi zamykającymi aż do połowy łuku znajdującego się w narożniku. Odwrócić robótkę. 3 o.ł. (= 1 słupek), 2 słupki wbite w tym samym łuku, po 3 słupki wbite w przestrzeń między kolejną grupą słupków z poprzedniego rzędu. Zakończyć 3 słupkami w łuku w rogu, obrócić robótkę. Razem mamy 10 grup po 3 słupki.
2 rz : 4 o.ł. (= 1 słupek + 1 o.ł.), po 3 słupki między każdą kolejną grupą z 3 słupków z poprzedniego rzędu. Aż uzyskamy 9 grup po 3 słupki. Zakończyć rządek 1 o.ł. + 1 słupek w ostatnim słupku z poprzedniego rzędu. Odciąć nitkę.
Zrobić drugi identyczny kwadrat (lub raczje prostokąt) z kwiatkiem. Zszyć je razem wzdłuż 3 boków.
Dorobić ramiączka : w tym celu uciąć 18 nitek o długości 2 m każda. Zebrać je razem. Zrobić mały « tymczasowy » węzełek na jednym końcu (30 cm od końca). Podzielić na 3 partie po 6 nitek każda. Spleść z nich warkocz. Zostawiając niezaplecione około 30 cm na końcu. Zrobić węzełek. Przygotować drugi identyczny warkocz. Rozwiązać « tymczasowe » węzełki na ich końcach. Zebrać razem 2 warkocze. Mocno złączyć je razem, owijając na końcu nitką i zawiązując węzeł z obydwu warkoczy. Przymocować ramiączka do torebki. Dobrze było by dodać podszewkę do torebki.
Miłego dziergania.
Czytelniczo : książeczka dla dziecka o panu popędliwym, któremu wszędzie tak się spieszy, że nie czyta już książek, tylko same gazety. Człowiek naszych czasów ?
Pozdrawiam serdecznie
Beata



W kwestii wspomniango przez sposobu na relaks, bardzo się różnimy. Mnie by chyba mrówki oblazły, zanim taką torebkę bym zrobiła 😉 Widzę, że córunia ma corazwięcej tych dierganych cacuszek 🙂 A co do wordpressa, to założyłam sobie próbne konto, ale darmowe, bo nie zarabiam na swoim blogu i nawet nie wiem, czy chciałabym… (na pewno wtedy musiałabym robić coś po dyktando ewentualnych zleceniodawców, a tego to ja mam dosyćprzez 8 godzin dziennie w swojej pracy). Skoro nie zarabiam, to i nie inwestuję. Na darmowym wordpressie jakoś nie mogłam się przyzwyczaić do działania, bo prawdopodobnie bardziej bawi mnie pisanie niż zabawa z szablonami, ale obiecałam sobie, że jeśli moja pisarska przygoda kiedyś się rozkręci, to założę na 100% profesjonalną stronę, a co! 😀
Trzymam kciuki i kibicuję Twojej pisarskiej przygodzie. No i jestem ogromnie ciekawa tego Twojego pomysłu (na coś własnego o którym kiedyś pisałaś). Ja też nic nie zarabiam, ale marzy mi się by móc pracować w domu, może właśnie przez internet. Czas pokaże. Pozdrawiam serdecznie Beata
Zaglądałam już kilka razy do Ciebie.Widziałam nawet inną odsłonę bloga, taką kafelkową. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie Beato, ale u mnie (Safari) czcionka postu jest bardzo duża. Chyba nawet większa od tytułu postu, który jest drukowanymi literami. Chyba że taki był Twój zamiar – to siedzę cicho. 😉 A tak jest super. I witaj na WordPressie! 😀 PS. I ja bym uruchomiła Disqus skoro już tyle zmian wprowadziłaś. To fajnie usprawnia dialog, ale to tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam serdecznie. Dobra robota Beato!
Dzięki Iza, zmniejszyłam czcionkę. O Disqusie myślę, muszę poszukać odpowiedniej wtyczki. Pozdrawiam serdecznie Beata
Fiolet bardzo lubię, ale aparaty fotograficzne go nie lubią i u mnie torba ma piękny ciemnoniebieski kolor – taka, czy inna – podoba mi się.
Jak czytam o WordPressie, Disqusie, to uświadamiam sobie, jaka zacofana jestem. Niby znam te rzeczy (przez kilka lat blogowałam na Onecie, który parę lat temu przeszedł na WordPress, a w Disqusie komentuje się na jednym z moich ulubionych portali zawodowych ), ale jakoś nie czuję potrzeby zmian i wgłębiania się we wszystkie nowinki.
Rozumiem, ze wordpress lepszy jest od blogera? Bo inaczej by sie te perturbacje zywyczajnie nie oplacaly 😉 A torebunia fajna, dziecko juz obszydelkowane calkowicie 🙂
Czy moj poprzedni komentarz sie nie opublikowal? czy wordpress jest lepszy niz blogspot?
A dziecko obszydelkowane po pachy 😉
nie potrzebne prosze skreslic 😉
Elu dopiero teraz siadłam do komputera i go włączam, nie wiem jak ustawić to na wordpressie, by komentarze publikowały się same. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wizytę. Beata
A ja też się przy robieniu na szydełku (choć ostatnio bardziej na drutach) odprężam 🙂 torebka wyszła jak marzenie 🙂
Rewelacyjna ta torebka 🙂
Bardzo ładna, ale jak dla mnie do zrobienia zbyt skomplikowana. Nie znam się na szydełkowaniu:)
Jest cudowna a schemat bardzo przystępny choć za wiele nie szydełkuje może bym się skusiła na taką