Dlaczego zaczynam swój dzień od picia wody z cytryną. LINKOWE PARTY.

picie wody z cytryną na czczo, Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

picie wody z cytryną na czczo, Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

Wielokrotnie chciałam przestawić się na wypijanie z rana szklanki wody z cytryną. Wiele osób to praktykuje i sobie to chwali. To w sumie prosty nawyk do wdrożenia. Ale jakoś do tej pory kończyło się na dobrych chęciach.

A tymi wiadomo: piekło jest wybrukowane. Można mieć najlepsze postanowienia. Co z tego, jeżeli pozostają martwą literą.

Dlatego, kiedy w ręce wpadła mi książka Leo Babauty “52 zmiany. Zmień swoje życie dzień po dniu”  – postanowiłam spróbować przestawić się na wodę z cytryną z samego rana. No i całościowo wypróbować tę metodę ulepszania swojego życia.

Polega ona na tym, że co tydzień wprowadzamy jakiś nowy nawyk. Akurat ten dotyczący picia wody z cytryną nie jest wspomniany w tej książce. Są natomiast inne.

Niemniej bardzo spodobała mi się zaproponowana przez jej autora zasada. W ten sposób można spróbować wprowadzić w swoje życie sporo zmian na lepsze.Trzymając się kilku prostych zasad:

 • Jedna zmiana na raz.
 • Tylko małe zmiany.
 • Ciesz się zmianą.
 • Ponawiaj próby.
 • Wybierz wyzwalacz. Wyzwalacz to coś już zakorzenionego w naszych zwyczajach, co użyjemy do zakotwiczenia tej nowej zmiany.

Oczywiście, że niektóre z takich zmian się nie przyjmą. Ale te, które wprowadzimy na okres jednego tygodnia i które  mają dla nas sens, warto zatrzymać sobie na dłużej.

Ta książka już zmotywowała mnie do kilku zmian. Np zaczęłam czyścić zęby nicią dentystyczną. No i wypijam szklankę wody z cytryną z samego rana. Chciałabym pójść dalej. Nie wiem, czy uda mi się wprowadzać jedną nową zmianę w takim rytmie, czyli raz na tydzień. Brzmi to dość ambitnie. Ale właśnie dlatego o tym piszę, żeby mieć dodatkowego kopa. Chociażby tylko do samego próbowania. Już wymyślam, co dalej pójdzie na wartsztat: jaka będzie kolejna zmiana.

Zaczęłam od tego, do czego zawsze mnie korciło: picia wody z cytryną. Ale do czego dotychczas brakowało mi wyzwalacza, impulsu, który popchnie mnie do działania.
Kiedy w końcu go znalazłam, jeszcze, jak na niewiernego Tomasza przystało, muszę poprzeć go sobie solidną porcją teorii: dlaczego dobrze pić wodę z cytryną. I to nie tylko z rana. I nie tylko na kaca.

picie wody z cytryną na czczo Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

Dlaczego ciepła woda z cytryną?

I to z samego rana na czczo.

 • By dobrze zacząć kolejny dzień.

Ostatnio w lodówce staram się mieć przynajmniej kilkudniowy zapas cytryn. Bo właśnie tam, czyli w lodówce najlepiej je przechowywać. Wtedy najdłużej zachowują w sobie witaminę C. Choć dzięki temu, że cytryna ma dość grubą skórkę, witamina C “utrzymuje” się w niej jeszcze przez kilka tygodniu po zbiorze.

A cytryna zawiera sporo witaminy C. Zaś witamina C pobudza nasz organizm i pomaga spalić więcej kalorii.

 • Ciepła woda w połączeniu z cytryną – oczyszcza nasz organizm.

Ciepła woda (czyli woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje we wnętrzu naszego organizmu) – z samego rana powoli, bez wstrząsów otwiera i rozbudza nasz układ pokarmowy.

Zaś świeżo wyciśnięty sok z cytryny działa jako środek moczopędny. Pomaga oczyścić nerki. Jednocześnie zawarty w cytrynie kwas cytrynowy stymuluje pracę wątroby. To z kolei jest bardzo ważny i ciężko pracujący organ oczyszczania.

Ciepła woda z cytryną wypita na czczo nie tylko oczyszcza wątrobę, ale i ułatwia trawienie. Zresztą podobne działanie będzie miało np kilka kropli soku z cytryny dodanych do posiłku.

 • Ciepła woda z cytryną oczyszcza cerę.

Oczywiście robi to od wewnątrz. Woda z cytryną usywa toksyny z krwi. A przeciwutleniacze i witamina C tak zaaplikowane od wewnątrz, poprawiają nam cerę. Witamina C wygładza cerę (wizualnie spłyca zmarszczki) i usuwa przebarwienia.

 • Ciepła woda z cytryną nawadnia organizm.

Bo nawadnia komórki.

 • Ciepła woda z cytryną zmniejsza apetyt.

Cytryna stabilizuje poziom cukru we krwi. Dlatego woda z cytryną (i to nie tylko ta wypijana z samego rana), ale także przed posiłkiem, zmniejsza apetyt.

Pektyny zawarte w cytrynie spowalniają absrobcję (wchłanianie) cukru. Daje to uczucie sytości, które może trwać nawet do 4 godzin.

 • Ciepła woda z cytryną wzmacnia układ odpornościowy.
 • Ciepła woda z cytryną odświeża oddech.

A do tego zawartość w niej witaminy C robi dobrze naszym dziąsłom.

picie wody z cytryną na czczo

Kiedy robi nam dobrze picie wody z cytryną?

A teraz jeszcze dlaczego i na jakie okazje warto strzelić sobie szklaneczkę wody z cytryną.

 • Po obfitym posiłku.

Cytryna pomaga rozpuścić i usuwać tłuszcze, a także pobudza trawienie. Tu woda z cytryną sprawdza się nie tylko przed, ale i po posiłku. Jeżeli zbytnio dogodzimy sobie, przeholujemy z ilością, a potem trzeba coś z tym zrobić.

 • Na kaca.

Podobno (sama nie próbowałam) szklanka wody z cytryną wypita na czczo, zaraz po przebudzeniu z kacem – stawia na nogi. A przynajmniej pomaga złagodzić pewne powiązane objawy. Bo sok z cytryny oczyszcza wątrobę i przyspiesza usuwanie alkoholu z krwi.

 • Między posiłkami.

Duża szklanka wody z sokiem z cytryny pomoże nam dotrwać do kolejnego posiłku. I to bez podjadania.

 • Dla osób uprawiających sport.

Tutaj najlepiej sprawdza się woda gazowana z dodatkiem soku z cytryny. Bo obydwa razem neutralizują kwas mlekowy, który po intensywnym wysiłku gromadzi się w mięśniach i powoduje bóle mięśniowe. Cytryna, wbrew temu, co moglibyśby o niej sądzić (biorąc pod uwagę jej kwaskowaty smak) – odkwasza organizm.

 • Na zęby (wybiela zęby).

Jeżeli będziemy pocierać je miąższem cytryny (np pozostałym w środku po wyciśnięciu z niej soku, ot mamy kolejny fajny nawyk do wyrobienia). A jeszcze naszym dziąsłom wiele dobrego zrobi zawarta w cytrynie witamina C.

Robótkowo w ramach Wspólnego Czytania i Dziergania z blogiem Maknety. Dawno nie pokazywałam, co się u mnie dzierga. A dzierga się, tylko jakoś nie mogę swojego fotografa wyciągnąć w plener z gotowymi udziergami.

picie wody z cytryną na czczo, crochet
Dziergam, wiec jestem.

 

Jeżeli chcielibyście odłożyć sobie ten post na Pintereście, przygotowałam dla Was serię pinów.

Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Najwięcej uczymy się na błędach.

Pewien młody manager podjął fatalną w skutkach decyzję dla swojej firmy. Decyzję,...
Read More

41 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *