Jak zainstalować Disqus na blogu na Bloggerze?

 jak zainstalować disqus

Niczym meteoryt przez bloga przeleciał Disqus i zniknął. (Ale teraz znowu wrócił). A dokładnie po kilku dniach wycięłam go. Choć wierzę, że Disqus ma przyszłość w blogosferze i to w szczególności w kreatywnej i w dziergającej jej części. Nawet jeżeli póki co nie dałam mu swojej szansy. Ale mam Disqusa na drugim moim blogu Paryz Nieznany

Dlaczego moim zdaniem Disqus ma potencjał?

  • Disqus może np zastąpić płatny (w tym zakresie) Inlinkz przy organizowaniu kreatywnych wyzwan. Tu bardzo fajna jego cecha: Disqus daje komentującym (przy odpowiednim jego skonfigurowaniu) możliwość dorzucania zdjęć w komentarzach. Z tej opcji np korzysta Darren  z Digital Photography School organizując swoje wyzwania fotograficzne (ich celem jest doskonalenie warsztatu fotgraficznego i każdy może w nich uczestniczyć).
  • Disqus ułatwia dyskusję między blogerem a czytelnikami. To prawdopodobnie było wyjściowym założeniem jego twórców i stąd ta nazwa. Komentujący otrzymuje bezpośrednio do skrzynki mailowej odpowiedz na swój komentarz. To wspaniała okazja dla blogera, który ma zainstalowany Disqus na blogu do pokazania, że troszczy się o każdego czytelnika, odpowiada na jego komentarze, no i przy okazji daje możliwość przypomnienia o sobie i podtrzymania rodzącej się wymiany zdan (czy może nawet dłuższej relacji) z czytelnikiem.
  • Disqus jest bardzo łatwy do zainstalowania, jak i do odinstalowania.

Dlaczego sama nie korzystam z Disqusa?  (Teraz już korzystam)

Z dwóch powodów.

    1. Mimo, że Disqus przyjął się na blogach lajfstajlowych, w dziergającej części blogosfery jest wielkim nieobecnym. A na starcie byłam i mam nadzieję wciąż jestem mimo chwilowego braku weny do dziergania – blogerką szydełkową. Podobne doświadczenie z Disqusem ma Sylwia z Galeryjki za miastem. Więc nie jestem w tej obserwacji odosobniona.
    2. Drugi powód to ten, że na mojego bloga docierają początkujący blogerzy. Obwawiam się, że dla nich Disqus będzie przeszkodą, która skutecznie zniechęci ich do pozostawiania śladu po swojej wizycie. A w ten sposób poznaję bardzo wiele ciekawych i inspirujących mnie osób. 

Ale przejdzmy do rzeczy, czyli do tego:

Jak zainstalować Disqus na blogu na Bloggerze?

Instalacja Disqusa na Bloggerze jest bardzo prosta. Po utworzeniu tam Waszego konta (pamiętajcie o podlinkowaniu Waszego bloga, przyda się, gdy będziecie zostawiac komentarze u innych), po prostu należy stworzyć odpowiedni widget i dodać do Waszej strony. Bez grzebania w kodzie HTML. Uf. 

Ważne jest jednak, by Wasze komentarze nie wymagały moderacji i by każdy mógł komentować.
W tym celu najpierw wchodzimy do Bloggera w Ustawienia, Posty i komentarze (jak na obrazku). Przeczytałam u kogoś, że jeżeli chcecmy uniknąc spamu w komentarzach, to lepiej (przed dodaniem Disqusa) włączyć weryfikację obrazkową. Sama co prawda tego nie zrobiłam i jakoś nalotu komentarzy spamowatych i nie – nie doświadczyłam.

jak zainstalować disqus

Teraz udajemy sie do na stron Disqusa. Zakładamy tam konto, a następnie dodajemy Disqusa do naszej strony (Add Disqus to your site). I tu kolejno uzupełniamy zapytania, które pojawiają się w kolejnych planszach.

jak zainstalować disqus

Wybieramy platformę, na której prowadzimy bloga, czyli w naszym przykładzie Bloggera.

jak zainstalować disqus

Teraz dochodzimy od instrukcji, w której krok po kroku klikamy na kolejne etapy:

Etap pierwszy:

jak zainstalować disqus

Dodajemy adres URL naszego Disqusa do Bloggera. W tym  celu po prostu klikamy na link. Reszta dzieje  się automatycznie. Klikamy na Dodaj widżet i widżet zostanie wstawiony na bloga. 

jak zainstalować disqus

 Zajrzyjcie teraz na Bloggera w Układzie pojawia się Wam nowy element. 

jak zainstalować disqus

Pierwszy etap za nami. Teraz przechodzimy do punktu drugiego i po prostu importujemy nasze (pozyskane wcześniej) komentarze z Bloggera do Disqusa.

jak zainstalować disqus

Teraz klikamy na: Import comments from Blogger

jak zainstalować disqus

Dla pewności sprawdzamy czy dotyczy to odpowiedniego bloga (choose a blog to import from) i klikamy na Import.

jak zainstalować disqus

Gotowe: mamy Disqusa na blogu i przeniesione (mam nadzieję wcześniejsze komentarze). Powinien pokazać się Wam potwierdzający to komunikat. Teraz możemy trochę podłubać przy ustawieniach, czyli Settings. Tu możecie edytować wygląd, jak i niektóre ustawienia.

jak zainstalować disqus

Ważny punkt to tzw Community Rules. Tu mamy:

  • Guest Commenting czyli pozwalamy każdemu komentować.
  • Pre-moderation. Ja wybrałam None, czyli zrezygnowałam z moderowania komentarzy.
  • Media Attachments. Odfajkowałam, co daje czytelnikom możliwość dodawania fotek czy filmikow w komentarzach. Może być przydatne, jeżeli marzy się Wam np zorganizowanie wyzwania fotograficznego.
jak zainstalować disqus

Kolejne to Social Platform Integration. No i przede wszystkim najważniejsze zapisanie wprowadzonych zmian, czyli Save Changes.

jak zainstalować disqus

Teraz spojrzcie, udałam się na swojego bloga i pod obszarem wpisywania komentarza, macie takie okienko dla dodania zdjęcia przez komentujących.

jak zainstalować disqus

Disqus ma swoje wady, np czas ładowania się i to że część starych czytelników prawdopodobnie ze zdziwieniem zareaguje na zmiany. Ale tak jak łatwo go zainstalować, tak łatwo go odinstalować, po prostu wchodząc w Układ i wykasowując odpowiedni widżet.

Powodzenia, a jeżeli pomogłam, zaciekawiłam czy rozbawiłam znajdziesz mnie na Facebooku. Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Metoo – ja też, czyli czy jeden hasztag zmieni świat?

Hasztag #metoo czy #jateż. Wywołał gorącą dyskusję. I sporo różnych interpretacji…. Dołożyłam...
Read More

247 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *