BLOGOWANIE, pomoc techniczna

Jak utworzyć kopię zapasową bloga?

kopia zapasowa bloga

kopia zapasowa bloga

Blog to godziny, miesiące, a czasami lata wytrwałej pracy. Im bardziej popularny będzie stawał się Twoj blog, tym bardziej będzie narażony na ataki wszelkiej maści hakerów. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, byś mógł spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczenstwo Twojego bloga

Jeżeli gdzieś w osobnym pliku np w Wordzie przechowujesz “brudnopisy” Twoich postów, nie możesz tego zrobić z pozyskanymi komentarzami. Na które najprawdopodobniej musiałeś sporo czekać, albo sporo się za nimi nabiegać. 

Dlatego rozwiązaniem jest systematyczne tworzenie kopii zapasowej bloga. Obok oczywiście innych zabezpieczen jak np odpowiedniego hasła (tzn odpowiednio długiego i skomplikowanego np składającego się z kilkunastu znaków, najlepiej będących kombinacją literek i cyfr). Lepiej nie używaj również tego samego hasłw różnych miejscach

Jak zrobić kopię zapasową bloga? Jeżeli prowadzisz bloga na Bloggerze, na wordpress.com lub na wordpress.org. Jest to bardzo proste. A oszczędzi Ci wielu niepotrzebnych nerwów i czasu.

 

Jak zrobić kopię zapasową bloga?


1. Jeżeli masz bloga na Bloggerze

 • Wejdź w “Ustawienia”, “Inne”, “Utwórz kopię zapasową zawartości”.
kopia zapasowa bloga, jak zrobić kopię zapasową bloga
 
 • Kopia bloga zostanie zapisana na dysku twardym Twojego komputera.
 

2. Jeżeli prowadzisz bloga w oparciu o wordpress.com. Tu robienie kopii zapasowej przebiega podobnie. 

 

 • Wejdź w “Narzędzia”, “Eksport”.
jak zrobić kopię zapasową bloga
 • Następnie wybierz, co chcesz eksportować (wpisy, komentarze). Najlepiej zaznacz wszystko czyli “Wszystkie treści”. Teraz kliknij na “Pobierz plik eksportu”.
 • Kopia zapasowa zostaje zapisana na dysku twardym Twojego komputera. 

 

3. Jeżeli tworzysz bloga w oparciu o własny hosting i oprogramowanie wordpress.org

Masz do dyspozycji wiele wtyczek, ktore w nazwie maja słowo “Backup”.  (Ja np korzystam z wtyczki WordPress Database Backup).

Zainstaluj odpowiednią wtyczkę, a następnie wejdz w “Narzędzia”, “Backup” i kliknij na “BackupNow”. Teraz poczekaj aż operacja dobiegnie konca. I przede wszystkim  nie wyłaczaj w trakcie komputera. Bo trzeba będzie zaczynać od nowa. 

KOPIA ZAPASOWA WORDPRESS, jak zrobić kopię zapasową bloga

 

 • Backup możesz zapisać na dysku twardym Twojego komputera lub wyslać na swoj mail. Możesz rownież zaprogramować regularne robienie kopii bloga. Jeżeli boisz się, że nie bedziesz o tym regularnie pamiętać.

 

Pozdrawiam serdecznie
Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
 • albo szukaj mnie tutaj:

FACEBOOK VADEMECUM BLOGERA D-2B2 D-2B4 D-2B5

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(8) Komentarzy

 1. Anonymous says:

  Przydatne informacje.pozdrawiam

 2. Teraz jest jakoś inaczej – po prostu zapisz zawartość na komputerze:D ale również wchodzi się w ustawienia, później inne:)

 3. Bardzo szybki i zrozumiały wpis.
  Temat bardzo ważny lecz zapominany przez wielu.
  Warto o tym pamiętać. Rzeczywiście oszczędzi się “wielu niepotrzebnych nerwów i czasu”. Warto o tym także przypominać. Dzięki za to. Pozdrawiam

 4. slowgift.pl says:

  Czytasz w moich myślach! Od kilku dni zastanawiałam się, co zrobię, jak coś się stanie i moja blogowa praca przepadnie. Wielkie dzięki za pomoc!

 5. Agata Agatonek Mryczko says:

  dziękuje!! własnie będę przenosić mojego małego bloga na własna domenę i hosting, i pierwsze co, to własnie szukałam jak zrobić kopie tego co już mam. (z wordpress. com na wodpress. org zmieniam), Trochę przeraża mnie, ze exportowany plik zawiera tylko znaczki i kody.. zamiast tekstów, ale mam nadziej, ze tak ma być, pozdrawiam

  1. Znaczki i kody to ustawienia i wpisy bloga, które odzyskasz z pliku kopii. Jeśli przenosisz się na inny serwer to musisz przekopiować jeszcze media, których nie robią opisane tu sposoby, co widać z resztą po znikomej wielkości pliku otrzymanej kopii.

 6. Dzięki :* Na reszcie trafiłam na sensowne wytłumaczenie tego procesu! I love U! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *