pomoc techniczna

Blog za darmo na wordpress.com. Jak zainstalować dodatkowy widget na wordpress.com?

jak dodac widget na wordpressie
blog za darmo, na wordpress.com, jak dodac widget na wordpressie
Uruchamiając darmowego bloga na wordpress.com mamy ograniczone możliwości jego dalszej modyfikacji. Np możliwość instalowania wtyczek jest zarezerwowana dla wordpressowskich blogów na własnym hostingu, czyli korzystających z oprogramowania wordpress.org (na własnej domenie z wykupionym hostingiem).
Nie zawsze jednak chcemy ponosić dodatkowe koszty własnej domeny i hostingu (bo po prostu nie mamy takiej potrzeby). A poza tym wygodniej jest nam (z różnych względów, nie tylko ograniczonych umiejętności informatycznych) korzystać z oferującego duże bezpieczeństwo wordpressowskiego zaplecza.
 
Blog na wordpress.com ma swoje atuty:
 
 • prostota założenia konta,
 • potężne serwery (a więc nawet w przypadku bardzo popularnych blogów nie powinno być tu problemów z przeciążeniem sieci),
 • aktualizacje robią się automatycznie (nie musimy więc wykonywać kopii bezpieczenstwa),
 • mamy całkiem spory wybór gotowych szablonów.
To zdecydowanie wystarczy jak na nasze potrzeby. A ponadto w każdej chwili  możemy przenieść naszego bloga z wordpress.com na wordpress.org, korzystając z opcji eksportuj. Choć odbędzie się to ze stratą dla siły budowanej marki (która częściowo pozostanie na starej nazwie domeny). Konieczna jest tu zmiana nazwy domeny.
 
Ale nawet na wordpress.com możemy pokusić się o udoskonalenie własnego bloga np dorzucając kilka dodatkowych gadgetów. Mamy ich do dyspozycji całkiem sporą ilość. Nie polecam instalowania wszystkich na raz. Bo wpłynie to niekorzystnie na prezentację Waszej strony (straci na przejrzystości, a to może odstraszyć potencjalnych czytelników).
 
Jakie dodatkowe gadżety warto zainstalować?
 
Wiele zależy od specyfiki Waszego bloga i publiki, do której chcecie dotrzeć. Ale te najbardziej uniwersalne, które ułatwią czytelnikowi nawigację i zachęcą go do obejrzenia innych (niż docelowy) wpisów to:
 
 • Najnowsze wpisy,
 • Najbardziej popularne pozycje,
 • Wyszukiwarka, czyli szukaj,
 • Kategorie,
 • Chmurka tagów,F
 • Facebook like box (jeżeli macie fanpage na Facebooku),
 • Statystyki bloga, czyli ilość odwiedzin.
Jak dodać nowy widget na wordpressie?
 
Jest to bardzo proste.
 
 • Wchodzimy do panelu administracyjnego (Blog admin).
 • W Kokpicie odnajdujemy i wybieramy Wygląd,
 • a następnie podkategorię Widgety.
 • Pojawia się strona ze wszystkimi dostępnymi widgetami. Wybieramy miejsce na naszej stronie, gdzie chcemy umieścić wybrany widget (z boku, czyli w panelu bocznym, lub w dole strony).
 • Następnie klikamy na wybrany gadget i przeciągamy go w upatrzone miejsce (a dokładnie w oznaczone przerywaną linią obramowanie np do panelu bocznego).
 • Ewentualnie (jeżeli jest to wymagane w przypadku danego widgetu) regulujemy ustawienia np ilość wpisów, która będzie się pokazywać (dotyczy to np widgetu najnowsze wpisy lub najbardziej popularne pozycje).
 • Zapisujemy. Gotowe.
 
Mam nadzieję, że dzięki tym prostym wskazówkom zaoszczędzicie choć troszkę czasu i szukania. Powodzenia.
Pozdrawiam serdecznie
Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(2) Komentarze

 1. siymia says:

  Witaj,
  podstawowe widgety są łatwe, jakoś można do tego dojść. Chcę jednak dodać taką małą informację pod każdym wpisem, mianowicie ilość wizyt danego dnia. Tego już w podstawowych widgetach nie ma. Można taki ściągnąć, ale zupełnie nie mam pojęcia jak można do dodać do bazy?

 2. Ann says:

  Czy Pani blog jest na wordpress.com czy wordpress.org? mam w planach przenosiny bloga i nie potrafię się zdecydowac ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *