Jak zrobić okładkę na Facebooka w PicMonkey?

Jak zrobić okładkę na fb

Jak zrobić okładkę na fb

Niby detal, a jednak taka okładka zachęca, albo nie do polubienia naszego fanpaga. Dlatego warto troszeczkę nad nią popracować. Tak by była przyjemna dla oka i jednocześnie pokazywała, czym zajmuje się nasza strona.

Metod i narzędzi jest sporo. Ja dzisiaj chciałabym pokazać Wam fajny pomysł na taką okładkę, który podsuwa PicMonkey na swoim blogu. Chodzi tu o przygotowanie okładki tzw FB cover w formie galerii zdjęć z dodaniem krótkiego opisu.

W tym celu wchodzimy do PICMONKEY, wybieramy COLLAGE. Dalej możemy wykorzystać galerię w formie FB COVER.

Wypełniamy ją ściągając do niej nasze fotki. Pamiętamy, że możemy je tu edytować. W tym celu kolejno klikamy na każde z nich, rozjaśniamy, powiększamy, dopasowujemy rozmiary …

Jedno okienko naszej galerii wypełanimy tapetą, na której dodajemy opis i nazwę fanpaga.

Przygotowując taką okładkę musimy pamiętać o tym, że frament lewego dolnego rogu  (po wrzuceniu na Facebooka) zostanie przykryty przez nasze zdjęcie profilowe. Warto to przewidzieć, dodając opis (tzn pozostawić wolną przestrzeń na dole naszej okładki).

Jak zrobić okładkę na fb

Zaczynamy. Wchodzimy do PicMonkey.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Wybieramy funkcję COLLAGE. Znajdziemy tu wiele formatów galerii/kolaży zdjęć. W tym specjalny format FB COVER.

jak zrobić okładkę na fb w Picmonkey

Teraz ładujemy (pobieramy z komputera) nasze zdjęcia. Te, które chcemy wrzucić do naszej składanki. Dalej będziemy mogli je dowolnie poprzekładać i dorzucać kolejne. Wybieramy odpowiedni layout, czyli format/rozkład zdjęć w galerii.

Tu mamy specjalny format przewidziany na tzw FB COVER, czyli okładkę na Facebooka. Automatycznie ustawiają się  nam odpowiednie wymiary naszej okładki tj 815 na 315 px. Zaznaczyłam to w dolnej części zdjęcia.

jak zrobić okładkę na fb w PicMonkeyńź

Jeżeli chcemy dodać kolejne zdjęcia klikamy na ikonkę Images i Open photo. Dalej wybrane fotki przeciągamy na odpowiednie miejsca w galerii. Pamiętając o tym, że w cały czas możemy zmieniać ich kolejność, przestawiać je, próbować.

Klikając kolejno na zdjęcia możemy je edytować tj powiększać (opcja Size z przesuwanym suwakiem), rozjaśniać (przesuwamy suwakiem Exposure), tak by współgrały kolorystycznie, by ich tło było w jednym odcieniu.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Dalej możemy zmieniać rozkład okienek w galerii, rozciągać jedne, zmniejszać drugie. Szukać idealnej kompozycji. Metodą prób i błędów.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Dalej możemy zmienić kolor tła naszej składanki zdjęć. Klikamy na ikonkę z paletą malarską Background i znowu próbujemy. Możemy tutaj zmieniać odstęp między fotkami (Spacing), zaokrąglić ich rogi (Corner rounding). Możecie kliknąć na eyedropper (pipetkę), by dopasować kolor tła do koloru fotek.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Dalej fajnym pomysłem (podpatrzonym w PicMonkey) jest zarezerwowanie jednego okienka galerii na nazwę i opis naszego fanpaga.

To okienko możemy wypełnić odpowiednią tapetą Swatches (pasującą kolorystycznie i klimatycznie) do naszych fotek.

Możemu użyć naszej własnej tapety (Use Your Own), albo skorzystać z którejś z zasobów PicMonkey. U góry mamy takie rozwijane menu, z którego możemy wybrać dowolny temat, a potem w ramach każdego tematu np Winterland, Spring Bill, School …. mamy jeszcze całkiem spory wybór tapet.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Kiedy już jesteśmy w pełni zadowoleni z naszej okładki (rozmieszczenie zdjęć, wielkość poszczególnych okienek, kolor tła), możemy zapisać ją  (SAVE) i otworzyć w edytorze (Edit).

Kiedy klikniemy na Edit, pokaże nam się plansza z odpowiednim zapytaniem. Wybieramy “Open in Editor”.

Tu dalej możemy edytować naszą okładkę. Ale już nie możemy zmieniać rozmieszczenia fotek. Ale za to możemy dodać do niej np napis.

Klikamy na T (tekst) i szukamy tu odpowiedniej czcionki. Próbujemy, testujemy … błądzimy, zżymamy się, aż przyjdzie wena.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Pamiętajmy o zostawieniu wolnego miejsca w lewym dolnym rogu. Bo po nałożeniu naszej okładki na Facebooka, ta część zostanie przykryta naszą fotką profilową. Jak tutaj.

Jak zrobić okładkę na fb w PICMONKEY

Czy tutaj. Kolejne podejście do okładki bardziej mi się spodobało. Teraz jeszcze muszę przygotować coś na Vademecum Blogera.

jak zrobić okładkę na fb w Picmonkey

Podobną metodę możemy wykorzystać np do przygotowania planszy z cytatem jakiejś znanej osoby. Korzystamy tu z galerii 2 zdjęć. W jedno okienko wstawiamy fotkę cytowanej osoby, dobieramy odpowiednie tło i wrzucamy cytat. Coś w tym stylu.

Jak zrobić okładkę na fb

A ja pozdrawiam Was serdecznie po raz pierwszy w tym nowym roku 2016.

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Życie Trzeba Przeżyć, A Nie Przeczekać. W Cyklu: Zainspirowali Mnie 2.

„Mój Boże, a co jeśli obudzisz się któregoś dnia, mając 65 albo...
Read More

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *