VADEMECUM BLOGERA, ZDROWIE

Choroby jelit. Zdrowie zaczyna się w jelitach.

smoothie zdrowe jelita

choroby jelit, smoothie zdrowe jelita

Czy wiecie, że moglibyśmy uniknąć 80% naszych dolegliwości zdrowotnych robiąc porządki w jelitach.

Po prostu zacząć od uregulowania pracy jelit. To dotyczy problemów typu: przemęczenie, osłabienie organizmu, stały abonament do laryngologa z powodu chronicznych sinusitów czy stanów zapalnych gardła.

Bo kiedy jelita są w opłakanym stanie, nasz organizm siłą rzeczy ulega osłabieniu od środka.

Zdrowie zaczyna się w jelitach.

Kiedy przeczytałam to zdanie, skądinąd tytuł książki napisanej przez szwajcarską naturopatkę Scarlett Weinstein-Loison, pomyślałam sobie, że to dobry żart.

Nie, nie wzięłam sobie tego do serca. Nie potraktowałam na poważnie. Dopóki nie doświadczyłam na sobie samej.

Bo u mnie  zmiana diety i ogólnie sposobu życia (na bardziej aktywny, a więc i bardziej przyjazny jelitom) pomogła mi pozbyć się “zależałych” problemów zdrowotnych. W czym wcześniej nie pomagały żadne lekarstwa.

Bo te w tego typu dolegliwościach (u mnie były to nawracające, a właściwie nigdy nie kończące się przeziębienia i ból gardła) mają za zadanie zaleczyć symptomy, a nie problem. Który akurat leżał gdzie indziej. Nasz organizm to naczynia połączone. Nic nie dzieje się bez konsekwencji i skutków ubocznych.

Jelita są jednym z najważniejszych organów strategicznych w naszym organiźmie. Jesteśmy tym, co jemy. A jeszcze dokładniej: jesteśmy tym, co wykorzystamy z tego, co jemy.

Naturopaci nazywają jelita – drugim mózgiem.

Właściwie to stawiają go na równi (jeżeli chodzi o zarządzanie naszym organizmem) z tym pierwszym. Wiecie, tym z szarymi komórkami i całą pracowicie nagromadzoną od przedszkola wiedzą.

Jelita to  centrum dowodzenia. Szara eminencja naszego organizmu, która po cichu, ale skutecznie odwala czarną robotę.

Jak to powiedział Budda:

[Tweet ” Kto to jest mędrzec? To człowiek, którego jelita pracują dobrze. smoothie zdrowe jelita. Budda”]

smoothie zdrowe jelita

Gdyby władzę przejęły typy spod ciemnej gwiazdy ….

Może i trudno sobie to wyobrazić, ale w jelitach praca wrze i huczy jak w ulu: 100 000 miliardów najróżniejszych bakterii, razem 400 gatunków. Co daje całe 2 kilogramy i to wcale nie zbędnego balastu, tylko rzetelnie pracującego … narodu.

Szanujmy te małe mikroorganizmy, które odwalają czarną robotę.

Nie zawsze wszystko tam tak sprawnie przebiega. To zależy od nas. Od tego, co sobie tam wyhodujemy: dobre bakterie, czy typy spod ciemnej gwiazdy.

Jelita? Nawet nie wiesz, co masz w środku.

Kiedy jelita są zasiedlone przez dobre bakterie, wszystko dobrze funkcjonuje (w jelitach i rezultacie w całym organiźmie). Dobre bakrerie wytwarzają witaminy (K, B 12, B 9, H, B2, B5), regulują tranzyt (czyli wszystko to, co przechodzi przez nasz organizm, to co zostaje i to co idzie na zewnątrz).

Niestety … ten sprawnie funkcjonujący system, od którego zależy nasze zdrowie może ulec gwałtownemu przewartościowaniu np po kuracji antybiotykowej.

Natura nie znosi pustki. Antybiotyki nie potrafią rozróżnić między tym, co jest dobre dla naszego organizmu, a co nie. Zabijają, i dobre, i złe bakterie – inaczej niż np olejki eteryczne (może te w przyszłości okażą się dobrą alternatywą dla antybiotyków).

Przy okazji terapii antybiotykowej pozbywamy się pracowitych mieszkańców naszych jelit. A wtedy nigdy nie wiadomo, co pojawi się na ich miejscu. Wtedy władzę w jelitach mogą przejąć typy spod ciemnej gwiazdy…  Czyli może zmniejszyć się ilość dobrych, przyjaznych nam bakterii w stosunku do tych złych.

smoothie zdrowe jelita

Natura nie znosi pustki.

Gdy giną jedne mikroorganizmy, zapełnia je drugimi. Takimi, na jakie sobie zasłużymy, czy raczej sami wyhodujemy.  Bo wrażliwa równowaga flory jelitowej może posypać się także na skutek niewłaściwej diety (za dużo cukru, za dużo mięsa, stresu, a za mało ruchu).

Tymczasem póki w jelitach mamy dobre bakterie, te uniemożliwiają osiedlenie się tam typów spod ciemnej gwiazdy: złych bakterii, wirusów, czy grzybów. I przejęcie przez nie kontrolii nad naszym organizmem. Obecność dobrych bakterii w jelitach jest więc gwarancją naszego zdrowia.

Bo gdy w jelitach dzieje się źle …, wszystko zaczyna się sypać.

Kiedy sypie się wrażliwa równowaga flory jelitowej…   

Dobra, przyjazna nam flora jelitowa chroni nas przed atakami, które mogły by mieć miejsce od wewnątrz. Od jelit (gdyby tam w miejsce dobrych bakterii pojawiły się inne), a dalej przeniosły by się np do pochwy. Bo infekcje ginekologiczne u kobiet mogą być również wypadkową stanu jelit (szczególnie jeżeli uparcie nawracają w koło Macieju).

Nasz oragnizm to naczynia połączone. My oczywiście wolimy pójść do lekarza, by uwolnił nas od męczącego symptomu np infekcji dróg moczowych. A tymczasem problem, czy geneza problemu może leżeć zupełnie gdzie indziej. Dlatego póki nie dotrzemy do jego źródła, problem będzie wracał. Dlatego warto wziąć sobie do serca to zdanie: Zdrowie zaczyna się w jelitach.

smoothie zdrowe jelita

Jak wygląda Twój stolec?

Może to niezbyt smakowity temat. Tymbardziej, że przy okazji tego wpisu, chciałam podrzucić Wam kilka pomysłów na zielone smoothie. Ale to bardzo ważne zagadnienie. Wstydliwe, niezręcznie nam o nim mówić. Dlatego pomijamy je.  Niesłusznie. Jelita to centrum dowodzenia naszego ZDROWIA.

Jak wygląda Twój stolec? Bo kiedy jelita pracują bez zakłóceń, wtedy powinny gonić nas średnio 1-2 razy dzienie na posiedzenie… Wiecie o co chodzi? Jesteśmy narodem przyzwyczajonym do czytania między wierszami…  Więc chyba nie ma potrzeby załączać obrazki.

I tak według pani doktor Kousmine, nasz stolec powinien przypominać grubą parówkę o przekroju 4 cm i długości 15 do 20 cm.

Ale jeżeli w naszych jelitach coś zaczyna się źle dziać. Kiedy nie mamy tam dość tych dobrych bakterii, które rzetelnie odwalą czarną robotę, wtedy … Po prostu praca nie zostanie wykonana do końca. Nie wszystko zostanie przetrawione tak jak trzeba. Zaczynają się procesy gnilne i inne mało seksowne efekty uboczne. Jelita opanowują złe bakterie (wytwarzane właśnie w procesach gnilnych).

To prowadzi do stanów zapalnych śluzówki jelitowej. Kiedy ta staje się porowata, czyli przepuszczalna dla pewnych elementów, które (np z racji rozmiarów) powinna zatrzymać w środku. Wtedy nie wypełnia już swojej roli filtru. To oznacza drzwi otwarte do wnętrza organizmu dla wszelkich nieproszonych gości typu: toksyny, makrocząsteczki, bakterie chorobotwórcze, wirusy. Które powinny być kierowane do wyjścia, a w tej sytuacji przedostają się do krwi. Dalej do wątroby. Ta też może nie dać sobie z nimi rady.

Niezatrzymane idą dalej i np osadzają się w tkankach. W ten sposób czynniki chorobotwórcze roznoszą się po całym organiźmie i mogą stać się ogniskiem zapalnym dowolnej infekcji (infekcja dróg oddechowych, układu moczowego, problemy dermatologiczne, egzema, trądzik, stan przemęczenia organizmu, podtrucie watroby, problemy psychologiczne takie jak depresja).

Jednym słowem tu zaczynają się problemy, a kończy się zdrowie.

Zdrowie zaczyna się i kończy …  w jelitach.

Wtedy wpadamy w błędne koło. Im bardziej pogarsza się stan naszych jelit, tym mniej wytwarzają one enzymów. Trawienie przebiega coraz gorzej.

Oragnizm stara się temu zaradzić. Uruchamia plan B. Skoro plan A, czyli jelita nie do końca działa. Odpalamy plan B. Nasz organizm próbuje wyłapać i zneutralizować te szkodliwe elementy, którym udało się wydostać z jelit. Niestety to wyczerpuje nasz system obronny. Czego skutkiem może być zmęczenie, chroniczne infekcje i ogólnie brak sił witalnych.

Jelita, tu zaczyna się nasze zdrowie. Dbajmy o nie.

smoothie zdrowe jelita

Co możemy zrobić dla naszych jelit?

To proste. Jesteśmy, tym co jemy. Nasze zdrowie, czyli zdrowie naszych jelit, zależy od tego, co jemy każdego dnia. Tu niestety czasami reagujemy dopiero, kiedy zaboli. Tymczasem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nadmiar cukrów.

Niestety to jeden z grzechów głównych naszej cywilizacji. Nasze geny kształtowały się więc w czasach, kiedy człowiek średnio zjadał 2 kg cukru NA ROK (nie do jednego ciasta). Potem było już z górki. Pod koniec XX w przeciętny człowiek zjadał 70 kg cukru na rok.

Stąd ta eksplozja zachorowań na raka. Bo rak też żywi się  cukrem. Cukier  zakwasza organizm i rozlegulowuje pH (odczyn) naszych jelit. Szczególnie cukier oczyszczony, ten do którego nie jest doczepiony żaden błonnik, tak jak np w owocach (gdzie mamy cukier i włókna roślinne). Niestety nadmiar kwasów, prowadzi do zniszczenia dobrych bakterii w jelitach.

Nadmiar mięsa.

Otóż stwierdzono, że u osób jedzących dużo mięsa, ścianki jelit twardnieją. Tzn stają się mniej elastyczne, mniej “wygimnastykowane”, czyli bardziej podatne na zranienia, czy inne kontuzje. Dodatkowo mięso również zakwasza nasz organizm.

Warzywa i owoce.

Nie darmo francuskie państwo funduje swoim obywatelom spoty reklamowe zachęcające do jedzenia 5-ciu warzyw i owoców dziennie. To podświadomie zapada w pamięć. Z czasem człowiek zaczyna powtarzać je jak mantrę. 5 warzyw i owoców dziennie. A właściwie 5 porcji warzywno-owocowych na każdy dzień. Bo owoc owocowi nie jest równy. Przystawcie tylko arbuza do porzeczki. To skrót myślowy.

W warzywach i owocach są ważne oczywiście witaminy, mikroelementy itp… ale też błonnik, czyli włókna roślinne. Bo błonnik to taka miotła, która zamiata nasze jelita. Dlatego chodzi tu o pewną równowagę między warzywami i owocami surowymi i gotowanymi. Gotowane też są źródłem błonnika, więc z tego punktu widzenia są cenne dla naszego zdrowia.

Za to jeżeli nie trawicie surowych warzyw i owoców, może przyczyna leży właśnie w jelitach. To może wskazywać np na stan zapalny śluzówki jelita. Najpierw trzeba nad tym popracować. Zanim będziecie mogli w pełni skorzystać z dobrodziejstw smoothie.

Bo do smoothie ten wpis zdąża. Ale zanim do nich dojdę, muszę przewałkować mniej smakowite tematy.

Z technicznego punktu widzenia, pomińmy te mało seksowne efekty zapachowe, błonnik poprawia elastyczność stolca i gwarantuje w nim odpowiednią zawartość wody. Wtedy wszystko idzie (tzn wychodzi na zewnątrz) jak po maśle. Czy jak to mówią Francuzi wpada (w domyśle do toalety) jak list do skrzynki pocztowej.

Nadmiar. Przestyt. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, czyli łakomstwo.

Długofalowo płacimy za nie bardzo wysoką cenę: cenę naszego zdrowia. Ideałem było by umieć wstać od stołu, jeszcze zanim poczujemy się w pełni najedzeni. Lżejsza dieta. Bezmięsny piątek przede wszystkim robi dobrze naszemu zdrowiu. Nasz organizm odciążony, może zabrać się za gruntowniejsze porządki.

Zaś na codzień warto trzymać się starego jak świat przysłowia:

Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi.

Czyli nie objadaj się przed snem. Raczej postaw na dobre śniadanie. Już od rana naładuj się wartościową energią. Nie czekaj na kolację, by nie potrzebnie przeciążyć organizm.

Stres.

Przecież wszyscy żyjemy w ustawicznym stesie. Nieprzerwanie. A to Facebook bombarduje nas ciekawostkami z życia znajomych i przyjaciół. A to na Instagramie ktoś właśnie polubił naszą focię. Yupi. Nie mówiąc już o tym, że własny szef może dopaść nas właściwie wszędzie. Nawet w toalecie. Jeżeli  tam również zabieramy ze sobą komórkę. To nazywa się stres.

Powtarzający się stres lub jednorazowa, za to intensywna sytuacja stresowa może przewartościować odczyn naszych jelit pH. To prowadzi do zburzenia tego bezcennego ekosystemu, który pracował na nasze zdrowie.

A skoro natura nie lubi pustki, na jego miejsce, wytworzy się nowy. Taki, na który sobie zapracowaliśmy np ustawicznie żołądkując się na wścibską sąsiadkę czy despotycznego szefa. Jak to fajnie powiedział Nelson Mandela:

Chowanie urazy jest jak picie trucizny w nadziei, że pozabija Twoich wrogów.

A poza tym dajmy sobie czas na zjedzenie posiłku, jedzmy go w spokoju, z przyjemnością… i powoli starajmy się włączać coraz to więcej surowych warzyw i owoców do naszej diety. Wsłuchajmy się w nasz organizm. Jak na to będzie reagował. Bo czasami to, że nie trawimy surowych warzyw i owoców może być sygnałem, że coś nie gra w naszych jelitach. Ale nad tym też można popracować. Sekret idealnej diety. 

A ja mam dla Was kilka pomysłów na smakowite smoothie, czyli proste, świeżo przygotowane i od ręki wypite przeciery owocowo-warzywne. Miejmy na uwadze to, że im dłużej coś gotujemy, tym bardziej ubożeje w życiodajne enzymy. Dlatego …

Niech żyją SMOOTHIE. IN GREEN WE TRUST.

smoothie zdrowe jelita

Bibliografia

W ramach WCiD z blogiem Maknety

  • Zdrowie zaczyna się  w jelitach Scarlett Weinstein-Loison
  • Dieta przeciwzmęczeniu Taty
  • Dieta Shinya Hiromi Shinya

Smoothie są bardzo proste w przygotowaniu. Możemy tu w pełni improwizować i nie przejmować się zalecanymi proporcjami.

Po prostu miksujemy wybrane warzywa i owoce, najlepiej z danej pory roku. A potem tylko dopełniamy do odpowiedniej konsystencji dowolnym płynem: np woda, mleko ryżowe, sojowe…

Kilka zestawień, które dają smakowite smoothie:

  • Smoothie banan, liście szpinaku, kiwi.
  • Smoothie kiwi, cukinia, banan.
  • Smoothie brokuły, gruszka, kiwi, sok z cytryny.
  • Smoothie seler, cukinia, banan.

smoothie zdrowe jelita smoothie zdrowe jelita

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(30) Komentarzy

  1. To zdecydowanie prawda co piszesz Beatko. Zdrowe jelita to podstawa naszego zdrowia. Smoothie z selerem jeszcze nie pilam. Selera uwielbiam, wiec sobie zrobie!

  2. dzięki Ci za ten wpis. Chyba mi w myślach czytasz, bo właśnie chodziło mi po głowie (czyżby organizm się upominał sam?) jeszcze większe wzbogacenie diety o warzywa i owoce. Tak, to mówi ta, co kiedyś była wegetarianką 😉

  3. Przeczytałam od deski do deski, i co prawda musiałam odstawić kawę na moment tekstu, ale napisałaś tu bardzo rozsądne rzeczy 😀 Nie jem mięsa, więc to mam na plus. Teraz tylko muszę pamiętać o nieobjadaniu się wieczorem… Twój post zmotywował mnie do zrobienia sobie śniadania 🙂 Dzięki!

  4. Dzięki takim wpisom mam ochotę na rewolucję w mojej kuchni ! Niby zdrowiej się odżywiam ale wiem, że jestem jeszcze daleko od dobrej drogi. Chcę w końcu przestać być uzależniona od cukru – trudna sprawa z tym walczyć

  5. zeby wszyscy byli bardziej swiadomi tego jak wielki wplyw na nasze zdrowie ma jedzenie… wtedy chyba byloby tych wszystkich chorob o polowe mniej…. ja jestem wielka fanka zielonych smoothies, szczegolnie wiosna staram sie je pic codziennie 🙂

  6. Stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy jest bardzo prawdziwe. Bardzo łatwo wpaść w błędne koło, o którym piszesz. Ja staram się odżywiać regularnie i jeść zdrowo, ale czymś z czym nie zawsze potrafię sobie poradzić jest stres. A to niestety ogromny wróg naszego organizmu.

  7. Sama poluję już dłuższy czas na książkę Pani Scarlett i spowodowałaś, że muszę zintensyfikować swoje poszukiwania 😉 Korzystając z okazji podrzucę, co prawda nie najnowszy, link z moimi ulubionymi książkami ze zdrowymi przepisami. Może komuś się przyda i po Twoim motywującym do zmian wpisie zechce zmienić swoje nawyki 🙂

  8. Agnieszka says:

    Wiesz, że coś w tym jest. Odkąd jem bardzo urozmaicone posiłki mam mniej problemów z wątrobą.

  9. Już po raz kolejny czytam o tej książce, temat może niezbyt apetyczny, ale potrzebny. Hm, zaciekawiło mnie stwierdzenie, że nasze geny kształtowały się, kiedy człowiek dostarczał organizmowi tak mało cukru. Niby prawda o szkodliwości cukrów jest powszechnie znana, ale ludzie z reguły mało sobie z tego robią.

    1. Bo tak trudno odstawic cukier, a czesto jemy cos slodkiego na pocieszenie, to chyba skojarzenie z mlekiem matki i nawyk ze wczesnego dziecinstwa

  10. Jak bym słyszała moją wegańską siostrę 🙂 Kończy właśnie kurs gdzie jelita to podstawa 😀

    1. O tym mowia nie tylko weganie, ale chyba wszyscy, ktorych interesuja naturalne metody na zdrowie. Pozdrawiam serdecznie Beata

  11. No i w końcu czytam konkretny wpis o zdrowiu i o wpływie jedzenia na funkcjonowanie naszego organizmu! Brawo, Beatko!
    Staram się odżywaiać na tyle zdrowo, na ile mogę sobie pozwolić. Ostatnio nawet pisałam o tym, jak inni reagują na moje bezmięsne posiłki (mięsa nie lubię!). Niestety, dla innych dieta bez mięsa jest czymś niemozliwym, niezdrowym i w ogóle pozbawionym jakiegokolwiek sensu. Może takie wpisy jak ten pozwolą spojrzeć na zdrowie z zupełnie innej perspektywy.

    Pozdrawiam Cię serdecznie!

  12. Ciekawy artykuł.

  13. Beata, to chyba pierwszy artykuł ever, który przeczytałam o jelitach i przyznaję ci racje jest to temat wstydliwy i pomijany nawet na lekcji biologii w szkole nawet w klasie biol-chem. A przeczytałam go naprawdę z zainteresowaniem i muszę Ci przytaknąć, cukier jest powodem większości naszych problemów zdrowotnych. Książkę chyba muszę przeczytać i zacząć częściej produkować smoothie w domu.

    1. Magdalena D says:

      Biały cukier przetworzone a nie cukier jakoś weglowodan… A większy problem stanowi wysokie spożycie tłuszczów w tym głównie tych niezdrowych.

    2. Najgorzej, ze tak dlugo zwlekamy z pojsciem do lekarza i zrobieniem odpowiednich badan, nawet gdy czujemy, ze cos tam szwankuje. A tutaj szybka reakcja ma ogromne znacznie. Pozdrawiam serdecznie Beata

  14. Moim jelitom coś nie spodobało w moim dzisiejszym menu (za dużo błonnika?) i pracują aż za dobrze – zupełnie jak po smoothies, które uwielbiam, ale po których muszę być blisko WC.

    1. Ja mysle, ze to powinno sie samo z siebie uregulwac z czasem? Pozdrawiam serdecznie Beata

  15. Amen. Świetny wpis, zwłaszcza że temat nie jest łatwy. A jelita faktycznie mają bardzo duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Zdrowa dieta i ruch i od razu wszystko pracuje lepiej. Ja niestety muszę brać sporo leków z powodu różnych problemów ze zdrowiem i tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, że muszę dbać o to co trafia do moich jelit

  16. Beata, sama na własnym przykładzie przekonałam się jak problemy z jelitami mogą rzutować na zdrowie i funkcjonowanie człowieka, także obecnie przywiązuję bardzo dużo wagi do odpowiedniej diety i codziennego ruchu. Jak zwykle dołączam się do linkowego. Dzisiaj z artykułem o zdarzeniu, które zmieniło mój pogląd o 180 stopni i pomogło stać się bardziej optymistyczną osobą:). Pozdrawiam – Ania

    1. Aniu, to lece czytac. Pozdrawiam serdecznie Beata

  17. Z jelitami nie ma żartów. Gdy ich działanie wzbudza niepokój, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jest cały szereg bardzo poważnych chorób jelit i w większości przypadków trzeba działać natychmiast. Niestety też obecny tryb życia większości ludzi nie sprzyja utrzymaniu jelit w dobrej kondycji. Stres czy nieodpowiednia dieta to główni winowajcy.

  18. Elżbieta Sasińska says:

    Witam, bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Nie ma wątpliwości że trzeba zadbać o układ pokarmowy gdyż wiele nieprzyjemnych spraw może wyniknąć z naszego zaniedbania. Wiele ciekawych rzeczy dla ludzi cierpiących z powodu układu pokarmowego można wyczytać ze strony http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy.html Mi jako osobie z dolegliwościami bardzo się przydała wiedza którą Beata przedstawiłaś. Dziękuję i pozdrawiam.

  19. Paulina Lemanczyk says:

    Witam
    Przeczytalam Pani wpis dotyczacy chorob jelit i ze wszytdko sie w nich zaczyna, tylko mam pytanie, vzy ksiazke Zdrowie zaczyna się  w jelitach Scarlett Weinstein-Loison czytala Pani w oryginale czy w jezyku polskim? Bo chyba przeszukalam caly internet i nigdzie nie moglam znalezc tlumaczenia 🙁 a ksiazka naprawdę wydaje sie interesujaca:)

  20. Mam zdiagnozowany zespół jelita drażliwego i często męczyły mnie biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Dlatego lekarz mi zalecił, żebym brała maślan sodu w postaci kapsułek debutir. Maślan sodu rzeczywiście skutecznie łagodzi drażliwość jelit i likwiduje przykre objawy choroby

  21. AniaB says:

    Bardzo fajny artykuł, szukam informacji, których szukam, od kiedy moje jelita zaczęły dawać o sobie znać. Wzdęcia i gazy, nie do opanowania. Bardzo ważna dla mnie jest trzymanie odpowiedniej diety i utrzymywanie odpowiedniej mikroflory jelit. Dobrze sprawdzają się probiotyki, z wieloma szczepami bakterii. Ostatnio w aptece polecono mi biopron z enzymami trawiennymi i jestem bardzo zadowolona. Wzdęcia, których powodem może być niedobór enzymów trawiennych są znacznie mniejsze.

  22. kalinda says:

    niestety moje jelita są nadwrażliwe i ze zdrowiem u mnie raczej kiepsko z tego powodu. Poprawiło mi się wprawdzie, bo zaczęłam regularnie brać debutir z maślanem sodu, ale ciągle mam z tyłu głowy, że pewne rzeczy są nie dla mnie 🙁

  23. […] Bardzo polecam książkę „Zdrowie zaczyna się w brzuchu” Erica Sonnenburg , Justin Sonnenburg do kupienia min. tutaj wysyłka w Polsce i UK. Przydatne linki:123 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *