VADEMECUM BLOGERA, ZDROWIE

Wyzwanie fotograficzne: 10 kroków do zdrowia. Zdrowy styl życia na wiosnę

jak żyć zdrowiej

Zdrowy styl życia, jak żyć zdrowiej

Zdrowie, zdrowy styl życia podobnie jak szczęście i blogowanie, to nie stacja docelowa, tylko sposób podróżowania.

Jak w każdej podróży, która z założenia sporo trwa, różnie się dzieje. Potrzeba sporo motywacji, dobrej woli, czy wręcz samozaparcia, by nie zejść z obranego kursu.

Zdrowy styl życia a Instagram.

Dla mnie ostatnio motywacją  do tego, by żyć zdrowiej, stał się Instagram. Bo skoro obrałam sobie za motto: IN GREEN WE TRUST, częściej robię sobie zielone sałatki i zielone smoothie. Częściej wychodzę w plener z aparatem, by uchwycić kawałek zieleni. A to na pewno na plus dla zdrowia.

Ale pomyślałam sobie, że w grupie przecież łatwiej się zmotywować. Więc, jeżeli czujecie, że taki rodzaj motywacji na Was działa, przyłączcie się do mnie: na Instagramie, Facebooku, na blogu, czy na wszystkich razem. Serdecznie zapraszam.

Nie do końca wiem, co z tego wyjdzie. To okaże się w praniu. Ale jeżeli choć jedną osobę zmotywuje do tego, by żyć zdrowiej, to będzie ogromny plus.

[Tweet “Bo zdrowie to nie prezent. Zdrowie to proces, kapitał, nad którym cały czas pracujemy (albo psujemy). A ponieważ…”]

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles

„W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.” Budda

Zdrowy styl życia, jak żyć zdrowo

Wyzwanie: 10 kroków do zdrowia.

Stąd pomysł na wyzwanie: w 10-ciu krokach do zdrowia.

Możecie udokumentować to, co robicie fotką, wrzucić ją (czy je) na Instagrama, Facebooka, napisać coś na blogu (to fajny pomysł na kolejny post).

Tu chodzi o to, by zmotywować się do zrobienia czegokolwiek dla zdrowia. By przy okazji wsłuchać się w swój organizm.

By te tematy stały się po prostu pretekstem do działania. Choćby do niewielkiej odmiany. Przełamania starych nawyków, a wyrobienia w sobie nowych. Np nawyku przygotowywania od czasu do czasu kolorowych sałatek, czy biegania z aparatem w naturze. Te nawyki, gdy wejdą w krew, powtarzane regularnie, będą robić wiele dobrego. Sami nawet nie spostrzeżemy się kiedy.  Dla niektórych może to być pretekst, by w końcu zrobić coś dla siebie. Znaleźć czas dla siebie. Tylko dla siebie.

Dajmy sobie na to miesiąc: do 10 czerwca 2016 roku.  Będę wrzucać moje fotki na Insta pod hasztagiem #10krokowdozdrowia i #modanabio (co komu, łatwiej zapamiętać).

Jeżeli chcecie się przyłączyć serdecznie zapraszam. W grupie motywacja zawsze jest silniejsza. Nawet, jeżeli sami już chcielibyśmy sobie odpuścić, znajdą się inni, którzy w danej chwili pomogą nam jeszcze raz się zmotywować.

Przy okazji możecie otagować mnie na Instagramie @beatared.

Ale jeżeli nie jesteście na Instagramie, to żaden problem. Możecie wrzucać na facebooka, albo po prostu zrobić małe podsumowanie na blogu.

A jeżeli spodoba się Wam taka forma motywacji, możemy coś takiego powtarzać co miesiąc. Z coraz to innym zestawem tematów.

Wiem po sobie, że wzajemne motywowanie się (w grupie), pokazywanie tego, co robimy innym, daje takiego kopa do działania. Nawet wtedy, gdy już się nic nie chce.

Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku, od pierwszego nieśmiałego nawyku. A potem już jest z górki. A przecież …

[Tweet “Każdy boi się źle umrzeć, ale nie każdy boi się źle żyć. Aureliusz Augustyn”]

Tu tematy, które mam nadzieję zainspirują Was do zrobienia czegoś dobrego dla swojego zdrowia.

Zdrowy styl życia, jak żyć zdrowiej

1. Wiosna.

Tu chodziło mi o to, by zmobilizować Was do wyjścia w plener z aparatem. Albo przynajmniej, by otworzyć szeroko oczy, na to co nas otacza: obkwiecone drzewa, delikatny podmuch wiatru, wiosenny kapuśniaczek i zakochanych na ławeczkach. Przecież epidemia zakochiwania się właśnie przypada na wiosnę. Jak w tej piosence: “Kaziu zakochaj się”.

[Tweet “Budząc się rano, pomyśl, jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. Marek Aureliusz”]

2. Spacer.

To dobry pretekst, by choć odrobinę się dotlenić. By przełączyć się do trybu offline. Jeżeli na codzień nie zawsze zwracamy na to uwagę, albo nie robimy tego zbyt świadomie: by nacieszyć się życiem. Ot, taki drobiazg. A przecież …

“Jest bardzo wielu ludzi, którzy tak dużo czasu spędzają pilnując swego zdrowia, że nie starcza im już czasu na cieszenie się życiem”. Josh Billings

Zdrowy styl życia, jak żyć zdrowo

3. Sałatka.

4. Smoothie.

Na dowitaminizowanie organizmu po energicznym spacerze (patrz punkt 2). Bo jeżeli nie weźmiemy się za siebie wiosną, to kiedy?  Co prawda jest jeszcze lato. Ale lato w perspektywie, to dla niektórych świetna motywacja, by popracować nad linią i nad formą (żeby ta wpasowała się w kostium kąpielowy).

5. Chcę być fit.

Na Instagramie funkcjonuje specjalny hasztag instafit. Tu oczywiście każdy ma swoje ogranicznenia. Każdy startuje z innego punktu. Nierówno nas natura obdarzyła. Ale to nie powód, by spuszczać uszy po sobie.

Tu chodziło mi przede wszystkim o to, by zacząć coś w tym kierunku robić. Cokolwiek. Chociażby wyjść w trampkach na dłuższy spacer. I przede wszystkim robić to z głową. Bo kiedy zaczynamy się ruszać, szczególnie po długim okresie przestoju, nie jest łatwo. Organizm stawia cholerny opór. Kiedy go pokonujemy, satysfakcja jest największa. Ale broń Boże, nie wolno forsować. Tylko wsłuchać się w swój organizm.

Bycie fit, to przesuwać swoje własne granice, powoli, mozolnie, krok po kroku i czerpać z tego satysfakcję.

6. Uśmiech.

Nawet jeżeli czujemy, że dzisiaj nie jest dzień, w którym jakoś szczególnie chcemy się do kogokolwiek uśmiechać. Nawet kiedy silimy się na uśmiech, ten wyzwala całą kaskadę pozytywnych reakcji w naszym organiźmie. No i mimowolnie poprawia nam humor. A do tego uśmiech wysłany w świat wraca jak bumerang. A jeszcze po drodze potrafi zdziałać cuda (otworzyć niejedne drzwi i niejedno serce). Nic tylko uśmiechać się … do siebie, do innych…

[Tweet ” Najbardziej straconym dla człowieka jest dzień, w którym się nie śmiał. Nicolas de Chamfort”]

Uśmiech. Bo wszystko zaczyna się od uśmiechu: lepsze samopoczucie, lepsze relacje z otoczeniem, pozytywniejsze spojrzenie na świat. Do którego uśmiechamy się. Na początek chociażby na siłę. To nazywa się pogoda ducha.

„Wytrwałości, aby zmienić to, co zmienić można. Pogody ducha, aby pogodzić się z tym czego zmienić nie można. I mądrości aby odróżnić jedno od drugiego.” Marek Aureliusz

7. Ulubione miejsce.

Jeżeli przebywanie w nim sprawia Wam przyjemność. Jeżeli ładujecie sobie w nim wewnętrzne akumulatory. Jeżeli jeszcze, by do niego dotrzeć, trzeba zrobić sobie mały spacer…

[Tweet “Sztuka życia – to cieszyć się małym szczęściem. Phil Bosmans”]

8. Relaks.

Bo w naszym zagonionym świecie, od tego zagonienia, nasz organizm jest cały zakwaszony. Zakwaszenie organizmu to syndrom naszych czasów. Dlatego tak rozpaczliwie jest nam potrzebna odrobina czasu na to, by zrelaksować się, by pomyśleć o czymś przyjemnym, by złapać chwilę oddechu, rozejrzeć się dookoła i zachwycić się życiem.

9. Czas dla siebie.

To może być czas dla mojego zdrowia. Czas na pielęgnowanie, czy rozwijanie swojej pasji. Czas na przeczytanie czegoś … odprężającego bez poczucia winy, wyrzutów sumienia, że np gdzieś tam czeka sterta brudnych naczyń, odłożonych na później.

[Tweet “Zajrzyj w siebie. W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać. Marek Aureliusz”]

JAK ZYC ZDROWIEJ

10. Pasja.

Bo pasja nadaje sens ciężkiej pracy i podsyca apetyt na życie. Nic bardziej nie motywuje, nic bardziej nie dodaje witalności, zapału, niż to, kiedy czujemy, że nasze życie jest na prawdę warte przeżycia.

[Tweet “Straszną jest rzeczą, kiedy dusza szybciej zmęczy się życiem niż ciało. Marek Aureliusz”]

Dbajmy o pokarm nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Dokramiajmy swoją pasję. Doładujmy nią swoje wewnętrzne akumulatory.

[Tweet “To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. Paulo Coelho”]

Pozdrawiam serdecznie

Beata

jak żyć zdrowiej

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(23) Komentarze

 1. Beatko, co to znaczy pkt. 4 Smoothie? Bo to kolejne z tych modnych zangielszczanych słów wstawianych do polskiego, których nie znam. To ma być coś gładkiego? (od słowa “smooth” – “gładki”) Twój opis nic nie mówi co to jest. Wujek google translator podpowiada, że to “koktail” lub “pochlebca”. Skoro wyzwanie jest o zdrowiu to pewnie chodzi o to pierwsze. Tak?

  1. Dorota, smoothie to takie koktajle owocowo – warzywne, miksujemy dowolne warzywa czy owoce np banan, kiwi, jakies zielone liscie czy cukinie i dopelniamy dowolnym plynem: woda, mlekiem ryzowym itp

   1. Oczywiście, że znam takie koktaile i sama je robię od dawna. Tylko dla mnie wszystko nazywało się po imieniu . Koktajl był zawsze koktail a nie jakieś smoothie 😉 Dzięki za wyjaśnienie. Bo w przypadku decyzji że wchodzę wyzwanie już miałam robić zdjęcie związane z czymś gładkim np. ja leżąca na gładkim materacu na siłowni gdzie gładko mi idą ćwiczenia. Bo jestem fit i smooth 😉 – jak na blog-modę przystało – fotka pstryknięta z lotu ptaka oczywiście 😀 jako ironia na modę angielskich nazw w naszym języku 😉 Pozdrawiam

 2. MamaSpace says:

  Ja podjęłam wiosenne wyzwanie i zaczęłam bieganie. Gorąco polecam wszystkim, wiosna to wspaniały czas, aby zakochać się w bieganiu 🙂

 3. fajne wyzwanie, przemyśliwuję właśnie swoje zdjęcia 🙂
  a do linkowego party dołączam się w temacie – o jeździe rowerem do pracy! Jeździsz?

  1. Monika, fajnie, a w temacie roweru, och jak mi sie marzy, by kiedys rowerem dojezdzac do pracy. Pozdrawiam serdecznie Beata

 4. Zapisałam wytyczne wyzwania i postaram się zrobić fotki i je oznaczać… Zobaczymy co z tego wyjdzie! 😉

   1. Czy tagować na Insta jakoś konkretnie te fotki?

 5. ZuZuHorse says:

  Trzeba wziąć udział!

 6. Trzeba się zmobilizować. Warto dla samego siebie.

 7. To ja chyba dołączę do Twojego wyzwania Beatko 🙂 Fajna, wspólna zabawa!

  1. Agnieszko, serdecznie zapraszam.

 8. Fajny pomysł na wyzwanie. W grupie łatwiej wprowadzać zmiany 🙂

 9. Przepiękne zdjęcia! Sałatki i koktajle bardzo lubię, ale do wyzwania się jednak nie przyłączę. Nie mam zacięcia do fotografowania jedzenia. Choć pewnie to błąd.

  1. Aniu, tu nie chodzi o fotki, tylko o motwacje. Ale tych jedzeniowe tematy sa tylko 2, reszta to bardzo luzne interpretacje. Pozdrawiam serdecznie Beata

   1. Tak, rozumiem, tylko bez fotek to tak trochę łyso w grupie by było. 🙂 Co do motywacji to Ty mnie wystarczająco motywujesz do różnych działań. Nawet nie wiesz, jak bardzo. 🙂

 10. Od jakiegoś czasu dzień bez sałatki jest dla mnie dniem straconym.

 11. Jak zwykle przyłączam się do Linkowego:). Mnie do zdrowego trybu życiu nie trzeba namawiać, to jest po prostu mój styl życia na co dzień i innego sobie nie wyobrażam:). Myślę, że przyłączę się do wyzwania, może pomoże mi wreszcie się zmobilizować do rozkręcenia mojego konta na Insta:).

 12. Pewnie nie zrealizujemy 10 tematów, bo nie będzie nam się chciało specjalnie wyszukiwać zdjęcia, czy robić danej rzeczy, a najpewniej o tym zapomnimy, ale wyzwanie bardzo na plus!

 13. Fajne wyzwanie i bardzo przyjemne tematy 🙂 Myślę, że również się przyłączę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *