VADEMECUM BLOGERA

10 ładnych darmowych szablonów na wordpressa.

wordpress szablony

Kolejny raz zabieram się za przymierzanie szablonów na wordpressa. Mój poprzedni szablon (płatny), o ile zadowalał mnie od strony estetycznej, miał tragicznie długi czas ładowania się według Page Speed Insight.

A to niestety w jakimś tam stopniu (nikt do końca nie rozgryzł algorytmu Google, bo ten też nieprzerwanie zmienia się)… A niestety długi czas ładowania się strony w jakimś tam stopniu stoi na przeszkodzie jej lepszemu wypozycjonowaniu się. Dlatego po raz kolejny dla mojego bloga Moda na Bio szukam nowego, szybko ładującego się szablonu.

Wydawało mi się, że potrafię w tym temacie wykazać się otwartością umysłu. Ale … choć przeglądam różne szablony bez żadnego a priori, docelowo na blogu i tak ląduje kolejny motyw o układzie kafelkowym.

Niemniej w poniższym zestawieniu podrzucam Wam również kilka moim zdaniem (tu oczywiście wszystko jest względne) ładnych minimalistycznych szablonów na blogi lajfstajowe. O układzie innym niż kafelkowy.

I tu nasunęło mi się kilka takich wstępnych porad, dla osób które podobnie jak ja są w tej chwili na etapie wyszukiwania nowego szablonu na bloga.

1. Co to jest za szablon?

Podoba Ci się szabon na czyimś blogu. Ale nie bardzo śmiesz zapytać, jak co to jest.
Prześwietl danego bloga za pomocą darmowego narzędzia, jakim jest What Wp theme is that.

2. Gdzie można znaleźć zestawienia szablonów na wordpressa?

Chodzi Ci po głowie wymiana starego szablonu na nowy… Podobno u niektórych potrafi to przebudzić chwilowo uśpioną ochotę na blogowanie…

Koniecznie zajrzyj w te 2 miejsca w polskiej blogosferze.

  • WpZen. Bartosz regularnie przygotowuje zestawienia nowo wychodzących darmowych szablonów na wordpressa. Z krótką adnotacją, czy wskazaniem, do czego najbardziej nadaje się dany szablon (na bloga, portfolio, stronę firmową itp).
  • Mavelo. Weronika z bloga Mavelo też w miarę regularnie przygotowuje takie subiektywne zestawienia. I raczej (w przeciwieństwie do mnie, nie będą to szablony o układzie kafelkowym). Znajdziecie tu sporo ładnych minimalistycznych szablonów na blogi lajfstajlowe… w takim specyficznym stylu.

3. Wpadł Ci w oko jakiś szablon. Po pierwsze obejrzyj sobie jego DEMO.

Nie sugeruj się tym, że podoba Ci się widoczne pierwsze zdjęcie. Autorzy szablonów wykorzystują tu zdjęcia stockowe. Klimat tych zdjęć jeszcze niczego świadczy o danym szablonie. Czasami może być wręcz mylący. Bo zauroczy nas fotka. A nie szablon. A dany szablon bez fotki nie będzie już taki sam.

Czyli jednym słowem obejrzyj DEMO szablonu. Zobaczysz, jak docelowo dany szablon prezentuje się, czy jak po dopracowaniu i odpowiednim spersonalizowaniu może prezentować się na stronie. W DEMO twórcy szablonu na pewno starają się pokazać go od jak najlepszej strony i się zaprezenotować wszystkie jego możliwości. Dla Ciebie będzie to znakomita podpowiedź, jak najlepiej wykorzystać dany motyw.

wordpress szablony

4. Spersonalizuj swój szablon na wordpressa.

Załadowałeś i włączyłeś sobie szablon na blogu, ale zupełnie nie wygląda on tak jak w DEMO. Bez paniki. Wszystko jest w normie. Teraz powinieneś wejść w Personalizację szablonu i podłubać przy jej ustawieniach.

A przy tym… spokojnie. Wrzuć na luz. Szablony na wordpressa są dla ludzi. Nie dla programistów. Najlepsze są najprostsze metody. Dlatego na spokonie przejrzyj sobie wszystkie dostępne opcje. Jedna po drugiej.

Marzy Ci się szablon ze sliderem? Choć powiedzmy to sobie uczciwie, slider zwiększa czas ładowania się strony. W wersji demo Twój wymarzony szablon ma slider. A u Ciebie po załadowaniu motywu na bloga, slider się nie włącza. Najprawdopodobniej musisz wejść w Personalizację i uaktywnić tę opcję.

Podobnie z kolorami. Np w szablonie Weblog, który tymczasowo, czy może wręcz docelowo zainstalowałam sobie na blogu Moda na Bio, nie podobała mi się ta rażąca mnie pomarańcz z wersji DEMO. Ale okazało się, że twórcy szablonu przewidzieli to (że dany kolor może komuś nie podpasować) i pozostawili użytkownikom możliwość indywidualnego doboru kolorów. Tak wybrałam dużo bardziej klasyczną czerń.

Dopasowanie szablonu to kwestia kilku kliknięć. Choć oczywiście też są szablony (szczególnie te płatne), które dają większe pole do popisu użytkownikom.

Niemniej, żeby nie przedłużać pierwsza porcja subiektywnie przeze mnie wybranych ładnych, darmowych szablonów na wordpressa.

Serdecznie zapraszam

Subiektywnie 10 ładnych darmowych szablonów na wordpressa.

 

wordpress szablony

SanRemo

Czyli prosty, przejrzysty, minimalistyczny szablon z możliwością dodania Slideru. Wystarczy wejść w Wygląd, Personalizacja i zaznaczyć tę opcję. Następnie w sliderze możemy pokazywać tylko wybrane wpisy: tu wybieramy np jedną kategorię wpisów, które mają przewijać się w sliderze. Albo tworzymy osobną kategorię wpisów z myślą o pokazaniu ich właśnie w formie slidera. Np wpisy z najładniejszymi zdjęciami, czy najciekawszymi tytułami, które chcielibyśmy uczynić wizytówką naszego bloga. Możecie pobawić się tu w dobieranie czcionki. Ale uwaga ta zabawa wciąga i niezauważalnie mijają na niej długie godziny….

Pobierz / Demo

wordpress szablony

Barletta

PobierzDemo

W podobnym minimalistycznym stylu szablon (tej samej zresztą firmy co poprzedni). Z możliwością dodania slideru. Posty pokazują się kolejno jeden pod drugim. Minimalistycznie, prosto… Ale dla wielu osób właśnie w tym tkwi esencja elegancji.

wordpress szablony

Weblog

Fajny szablon o układzie kafelkowym. Z możliwością dodania slideru. No i oczywiście z możliwością zmiany tego denerwującego (akurat mnie) koloru pomarańczy na inny. Np na czarny. I od razu strona staje się bardziej wyważona, stonowana. Coś w moim stylu. A zarazm dzięki kafelowemu układowi – wpisy są pokazane przejrzyście, jak na dłoni. Sama akurat instynktownie poszukuję czegoś w tym nurcie. No i to jest właśnie ten szablon, który docelowo, albo tylko tymczasowo wylądował na moich dwóch blogach: BeataRed i Moda Na Bio.

Pobierz – strona motywu / Demo

 

wordpress szablony

Pingraphy

Kolejny kafelkowy szablon. Rozkładem przypominający Pinterest. Z możliwością dodania widgetów w stopce. Lubię tego typu motywy, bo pozwalają na w miarę przejrzysty podgląd tego, co mamy na blogu.

Pobierz – strona motywu -/ Demo

 

wordpress szablony

Orsay

Prosty, minimalistyczny, a zarazem bardzo przejrzysty szablon. Z możliwością dodania slideru. Podobnie możemy tu stworzyć osobną kategorię wpisów, które będą przewijać się w formie slidera. Albo wytypować tylko jedną kategorię z bloga właśnie do slidera. Możemy ustawić sobie, czy chcemy, by na stronie głównej pokazywały się posty w całości, czy tylko ich wycinek, jeden pod drugim.

Pobierz – strona motywu / Demo

wordpress szablony

Wiral

Kolejny kafelkowy szablon. Ale takie chyba przyciągają mnie najbardziej… Z możliwością dodania slideru. Szybko ładujący się szablon. Z niewielkim miejscem na widgety na stronie głównej obok slidera. Ale za to ukazuje się kolumna boczna z wybranymi widgetami po otwarciu kolejnego wpisu. Dodatkowe opcje dostępne w wersji płatnej.

Pobierz – strona motywu  Demo

wordpress szablony

Silk Lite

W tym szablonie możemy zdecydować się albo na układ kafelkowy (2 kolumnowy) tj. 2 kolumny z wpisami obok siebie. Albo na rozkład jednokolumnowy tj. wpisy, a raczej wycinki kolejnych wpisów pojawiające się kolejno jeden pod drugim. To taki standardowy motyw i standardowy układ blogowy z kolumną boczną po prawej stronie. Jak chyba sugerują sami twórcy tego szablonu – coś idealnie pasującego pod bloga lajfstajlowo-modowego.

Pobierz – strona motywu  / Demo

wordpress szablony

ShamRock

Bardzo ładny, w sumie stosunkowo prosty, przejrzysty, a wręcz minimalistyczny szablon blogowy z kolumną boczną po prawej stronie. Ze sporym miejscem przewidzianym na otwierające zdjęcie do każdego wpisu. Wydaje mi się, że byłby to fajny szablon dla bloga, w których zdjęcia odgrywają ważną rolę i na którym właśnie zależałoby nam na ich wyeksponowaniu.

Pobierz – strona motywu – stron  / Demo

wordpress szablony

Pencil

Kolejny ładny motyw blogowy o układzie kafelkowym. Z możliwością wyboru layoutu, czyli rozłożenia elementów, albo w formie kafelków bez kolumny bocznej (Masonry No Sidebar), kafelkowego rozkładu wycinków wpisów plus kolumna boczna (Masonry + Sidebar), albo rokładu wpisów w formie listy plus kolumna boczna (List + Sidebar).

Pobierz / Demo

wordpress szablony

Acmeblog

Jak ja kiedyś chorowałam na tego typu szablon. Co prawda mam wrażenie, że już trochę moda na tego typu szablony przebrzmiała. Ale ja wciąż mam do nich sentyment.  Motyw z możliwością włączenia slideru w nagłówku. Ten nagłówek składa się tu z dwóch elementów: slidera plus po jego prawej stronie 2 polecane posty… No i dodatkowo kolumna boczna po prawej stronie bloga. Standardowo, tradycyjnie….

Pobierz / Demo

wordpress szablony

Olsen

Minimalistyczny, prosty szablon blogowy. Kolejne wpisy  pokazują się jeden pod drugim. Kolumna boczna po prawej stronie. Minimalistycznia biel i czerń. Mamy tu możliwość albo pokazywania kolejnych wpisów w całości, albo ograniczymy się tu tylko do ich wycinka tzw epcerpt.

Pobierz  / Demo

 

A ponieważ coś mi mówi, że jeszcze nie znalazłam swojego szczęścia w kwestii doboru szablonu, szukam dalej. Możecie spodziewać się kolejnej serii tego typu wpisów.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Podobne wpisy

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(10) Komentarzy

  1. Beata, bardzo dobrze, że ten wpis powstał. U mnie najbardziej stresogenną rzeczą w projektowaniu strony czy bloga jest szablon. Jak już sobie taki wybiorę, to potem dłuuuuugo się trzymam. We wszystkich szablonach coś mi nie odpowiada, a dla strony fotograficznej myślałem, że wcale nie znajdę 🙁
    Z tych co pokazałaś, to wybierałbym między Acmeblog a Pencil 🙂

  2. Fajne motywy! Dzięki!

  3. Właśnie coś takiego szukałem! Coś na styl kolumn Pinteresta. Mój dotychczasowy szablon przestał być wspierany, ale widzę, że będzie dobrze pasował do mojego poprzedniego. Dzięki! https://uploads.disquscdn.com/images/26e2c50e4b10a2a367898837a90f0e8b91f37f886ccc57eea4c5d3aeb59bb0d4.jpg

  4. Bardzo mi sie podobaja te szablony, ja poki co jestem na bloggerze , ale w przyszlosci kto wie ? Pozdrawiam 🙂

  5. Dominika Sadowska says:

    Często miewałam sytuacje, że zbyt pochopnie instalowałam szablon, który po wgraniu okazywał się niezbyt fajny. Świetne są te szablony:)

  6. Wybór motywu to ciężka sprawa… ostatnio sama przez to przechodziłam, bo poprzedni szablon gryzł się z wtyczką, która była niezbędna by coś w nim zmienić. W efekcie na stronie nie można było wprowadzić żadnych zmian, a autor motywu odsyłał do tworcy wtyczki, a ten do autora motywu i żaden nie umiał pomóc rozwiązać problemu. Grrr…. zmuszona okolicznościami przeszukalam pół internetu ;), wybralam kilka motywów i testowalam, który będzie najbardziej przyjazny w obsłudze i spotka się z moimi oczekiwaniami. Niestety niektóre znów wymagały instalacji wtyczki wspierającej personalizację, ale takie od razu lądowały w koszu. W końcu znalazlam taki, który mnie zadowala i choc jeszcze mam w planie klilka zmian kosmetycznych, to i tak jestem happy 🙂 A przy okazji odkrylam shortcody i baaardzo mi się taka zabawa spodobała-z ich użyciem cuda mozna zrobić i czułam się trochę jak programista. Polecam

  7. Ja szablony zmieniałam cztery razy i wróciłam końcem konców do pierwszego. Na razie jestem zadowolona, ale z pewnościa pochylę się nad tymi, któe zaprezentowałaś. Są ciekawe.

  8. Ciekawy zestaw szablonów. 😉

  9. Agata Agatonek Mryczko says:

    Calkiem niezłe zestawienie, szczegolnie ze zawiera jeden z moich ulubionych motywow olsen, który po wiely poszukiwaniach od kilku miesięcy mam u siebie i uwielbiam go za prostote i szybkosc. Może za jakis czas pomysle o wersji pro..ale to jesCze nie teraz, pozdrawiam

  10. I chociaż minęło trochę czasu, motywy są dalej ciekawe. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *