BLOGOWANIE, jak zbudowac bloga

Gdzie założyć bloga za darmo.

gdzie założyć bloga za darmo
 

gdzie założyć bloga za darmo

Tworzenie bloga:

Co wybrać: blogger.com czy wordpress.com?

Jak zbudować bloga w oparciu o darmową platformę?

Pierwszym pytaniem technicznym, które pojawia się przy zakładaniu bloga jest wybór odpowiedniej platform do blogowania. Stworzenie własnego bloga niekoniecznie musi oznaczać inwestycję finansową, która dla osoby zaczynającej przygodę z blogowaniem może stanowić pewien hamulec. Największą popularnoscią (z racji oferowanych możliwości) cieszą się 2 platformy: blogger.com i wordpress.com. Obie świetnie nadają się do stworzenia pierwszego bloga. Zresztą na obydwu istnieje wiele wartościowych blogów z pewnym stażem i wciąż rosnącą liczbą czytelników.

Choć jak to mówią najstarsi górale; “Darowanemu koniowi w zęby się nie zgląda”. My jednak zajrzyjmy. W końcu załadujemy na niego kawałek ciężkiej pracy, wiedzy i serca.

Porównajmy obie platformy: blogger.com i wordpress.com pod 3 kątami:

  • możliwości promocji i pozycjonowania bloga,
  • możliwości zarobkowych,
  • możliwości technicznych.

Jaka jest różnica między wordpress.com a wordpress.org?

Na początek jednak krótkie wyjaśnienie dotyczące samej platformy wordpress. Należy tu rozróżnić wordpress.com i wordpress.org.

Na wordpress.com założenie i prowadzenie bloga jest całkowicie bezpłatne. Otrzymujesz tu darmowy hosting, wybierasz swoją nazwę domeny (jeżeli nie jest zajęta przez innego użytkownika). Nie jest jednak ona Twoją własnością.

Co to oznacza w praktyce? A to, że wszystko co na niej publikujesz, nie należy do Ciebie. Czyli, że takiego bloga nie możesz sprzedać. Nawet jeżeli uda Ci się rozwinąć wokół niego prosperujący biznes. Choć prawdziwi blogowi zapalency nawet nie biorą takiej opcji pod uwagę. Teoretycznie też firma może w każdej chwili zamknąć Twojego bloga. Ale spokojnie. Jaką może mieć z tego korzyść? Przecież ruch na Twojej stronie to dla niej czysty zysk.

WordPress.org to bezpłatne oprogramowanie, które wymaga inwestycji we własną domenę i hosting. Są to koszty odnawialne co rok. Ale dzięki temu blog i wszystko, co wokół niego stworzysz jest Twoją własnością.  

Zalety darmowych platform: blogger.com i wordpress.com.

Niemniej obydwie platformy blogger.com i wordpress.com mają wiele zalet. Do nich należałoby zaliczyć:

  1.  prostotę założenia konta i uruchomienia bloga. Wystarczy poświęcić na to kilka minut. Otrzymujesz tu darmowy hosting. Masz do dyspozycji gotowe szablony i motywy. Spośród których możesz wybierać według własnego uznania (oczywiście pomiędzy tymi, które są dostępne). W przypadku platform blogger.com (która stanowi własność Google od 2003r), wystarczy, że masz skrzynkę gmail. W oparciu o nią możesz już założyć własnego bloga.
  1. Za obiema platformami stoją potężne zaplecza techniczne, z których korzysta wielu blogerów na całym świecie. Potężne serwery nie powinny zawieść nawet jeżeli Twój blog zacznie bić rekordy popularności i oglądalności. Czego serdecznie Wam wszystkim życzę. A jak wiadomo na własnym garnuszku jest różnie. Zwłaszcza jeżeli zle dobierzesz hosting.
  2. Obie platformy zapewniają duże bezpieczenstwo technicze. Kopie wpisów, aktualizacje są tu robione automatycznie. Wystarczy, że w gotowy szablon włożysz własny tekst i ewentualnie zdjęcia. I właściwie dodatkowo na dobra sprawę niczego nie musisz tu konfigurować  samodzielnie. Z czasem możesz chcieć to i owo dorzucić czy udoskonalić. Możesz to zrobić (choć nie bez pewnych ograniczen). Na pewno przy okazji wiele się nauczysz. Także od strony technicznej. Na początek jednak to duże ułatwienie. Wystarczy, że skoncentrujesz się na publikowaniu wartościowych, użytecznych treści i nawiązywaniu kontaktów w blogosferze. Bo wiadomo: Content is king, ale bez odrobiny (dyskretnego) marketingu ani rusz.
  1. Obydwie platform są bardzo popularne. A przez to stale rozwijane i udoskonalane. Więc jeżeli Twoim zdaniem dziś czegoś im brakuje, możesz mieć nadzieję (choć nie pewność), że pojawi się to tam jutro (no może pojutrze).
  1. Założenie i prowadzenie bloga na obu platformach oznacza zero kosztów. A wiele możesz się tu nauczyć, zbudować cenne kontakty. A następnie wykorzystać Twoje dotychczasowe doświadczenie (i to nie tylko z zakresu blogowania, czy marketingu) przenosząc się na własną domenę i hosting. Choć ze stratą dla siły raz już zbudowanej domeny.

Wady blogger.com i wordpress.com.

Wadą darmowych platform, o której należy wspomnieć, jest brak kontroli nad tym, w co wkładasz nie mało wysiłku i czasu. Bo przecież nie jesteś właścicielem bloga, którego rozwijasz.

Porównanie blogger.com i wordpress.com.

A teraz już jak obie platformy : blogger.com  i wordpress.com mają się do siebie.

  1. Odnośnie możliwości promocji i pozycjonowania bloga:

Blogi na obu platformach są przyjazne wyszukiwarkom.
Blogger.com od 2003 roku stanowi własność Google. Stąd utworzone na tej platformnie blogi są automatycznie zintegrowane z Google. Niemniej jednak na ich zaindeksowanie (dodanie do wyszukiwarki) trzeba poczekać.

Ale Google po prostu kocha wordpressa. Sama platforma wordpress.com i założone na niej blogi, tak są skonfigurowane, że dobrze współdziałają z przeglądarkami.

Zdecydowanym atutem wordpressa jest sympatyczna ikonka “like”, która pozwala na wysyłanie sygnału wsparcia innym blogerom. Jaka z tego korzyść? Z punktu widzenia promocji bloga: nawiązywanie kontaktów w blogosferze jest całkiem skuteczną strategią marketingową. Bo niby kto czyta blogi, jak nie inni blogerzy? A takie “like” można stawiać hurtowo. Nie łamiąc sobie przy tym głowy nad napisaniem jakiegoś sensownego komentarza. Zawsze z tego jest jakiś ruch. I może dodatkowy czytelnik.

Zresztą platforma ta (wordpress.com)  zabiega o stworzenie czegos w rodzaju społeczności “wordpressowskich” blogerów. Proponując możliwość zaabonowania się i śledzenia wybranych blogów.

Ale i Google w tym zakresie ma poważny argument w postaci Google +.

Blogi na blogspot (blogger.com) mają wbudowany przycisk mediów społecznościowych z nieodzownymi: Facebook, Twitter, Google +.

Na worpdress.com obok podstawowych Twitter, Facebook, LinkedIn bardzo łatwo dorzucić kolejne serwis społecznościowe. Dodatkowe takie jak: StumbleUpon, Digg, czy Pinterest. I warto to zrobić, choćby po to, by samemu na nie klikać. Budując w ten sposób dodatkowe (w miarę nautralne i systematyczne) linki do kolejnych wpisów własnych.

  1. Jeżeli chodzi o bezpośrednie możliwości zarobkowe to przewagę ma tu Blogger.com. Zbudowany w oparciu o tę platformę blog jest miejscem, w którym z powodzeniem można zarabiać. Pozostaje kwestia Ile? Bo mamy tu:
  • możliwość integracji bloga z ADSENSE, 
  • możliwość umieszczania reklam, 
  • możliwośćc używania linków do programów partnerskich.

Na wordpress.com takiej możliwości nie ma. Ale przecież umieszczanie cudzych reklam to nie jedyna korzyść z blogowania. Samo blogowanie rozwija własną kreatywność, także w tym zakresie. Blog jest cenną wizytówką, która może posłużyć w promocji własnych kompetencji czy zdolności: zawodowych, literackich, własnych produktów (e-booków, konsultacji czy usług z danej dziedziny …).  To z kolei może przełożyć się na konkretne propozycje współpracy lub zaowocować wartościowymi kontaktami w obrębie własnej niszy (i nie tylko).

Na poczet zalet wordpress.com z tego punktu widzenia można zaliczyć prostotę jego przenosin na własną domenę (do której będziecie mieli wszelkie prawa z nieodłącznym prawem własności) w oparciu o pokrewne oprogramowanie wordpress.org dzięki opcji “Eksportuj”.

Ale podobnie działa opcja “Importuj”  (dostępna na wordpress.org), za pomocą której można przenieść bloga z blogspotu (blgger.com) na wordpress.org.

3.Odnośnie możliwości technicznych obu platform.

Na wordpress.com wszystko macie podane na tacy. Co jest jednocześnie dużą zaletą, jak i …  wadą.
Zaletą, bo daje pokrzepiające poczucie bezpieczenstwa. Bardzo łatwo zainstalować tu dodatkowy element (w ramach dostępnych widgetów czy motywów) bez koniecznosci grzebania w kodzie HTML czy sciągania z internetu, dorzucić nowy serwis w pasku mediów społecznościowych.
Wadą jest to, że poza utarte ramki wyjść nie można (a przynajmniej bez dodatkowych opłat, po uiszczeniu których można dokonywać zmian w kodzie HTML).

Blogger.com daje możliwość bezpłatnych modyfikacji kodu HTML. Co otwiera całkiem nowe perspektywy i pewnie motywuje do oswojenia się z tym językiem. Choc czasami nieumiejętne lub pochopne korzystanie z tej opcji moze przyczynić się do niemałego galimatiasu na blogu.
Jeżeli chodzi o stronę graficzną to blogspot oferuje mniej bezpośrednio dostępnych motywów (raptem kilka). Inne można sciągnąć z internetu. Na wordpress.com motywów jest sporo (niektóre są płatne).

Natomiast jeżeli chodzi o dostępne widgety, to przewagę ma tu blogger.com.  Większość z nich jest bardzo łatwa w instalacji. Wystarczy wejść w : Układ, wybrać dany Gadget, Dodać i Zapisać w rozmieszczeniach. Nad zainstalowaniem innych jak np Facebook Likebox trzeba się lekko pogłowić (lub poszperać tu i ówdzie). Można jednak to zrobić bez grzebania w kodzie HTML (ale o tym innym razem).  Ale dla porównania na wordpress.com jest to podane na tacy (a właściwie w dostępnych Widgetach).

Zaletą bloggera.com jest niewątpliwie możliwość podpięcia Google Analytics. Można dorzucić również inne programy oferujące informacje o statystyce bloga np StatCounter ( z którego osobiście korzystam – program bardzo prosty w instalacji, który daje dość wyczerpujące statystyki).

WordPress.com prowadzi własne statystyki, całkiem obszerne i ciągle ulepszane (ilość gości, ilość otwartych stron, popularne posty i wiele innych). Ale Google Analytics do wordpressowskiego bloga nie na  swoim hostingu dodać się nie da. Można natomiast dorzucić StatCounter. Stosujac widget Tekst i wklejajac do niego uzyskany kod HTML.

Jak to podsumować?

Blogi są wspaniałymi narzędziami marketingowymi. Przeglądarki uwielbiają je. Od Waszej kreatywności będzie zależeć jak je wykorzystacie. Choćby do promocji własnej osoby, Waszych kompetencji, budowania zaufania do Waszej marki i produktów.
A skoro najtrudniejszy jest pierwszy krok, dlaczego nie zrobić go korzystając z darmowej platformy o dużej renomie. W koncu co macie do stracenia ? A do zyskania : nowe umiejętności, nowe doświadczenia i kontakty. A jeżeli taki blog nie sprosta Waszym oczekiwaniom (a wiadomo, że w miarę jedzenia apetyt rośnie) zawszet taki blog można przenieść na własną domenę i hosting lub wykorzystać do pozycjonowania innych stron.

Pozdrawiam serdecznie Beata

Powiazane wpisy:

Jeżeli pomogłam, zaciekawiłam lub rozbawiłam proszę polub  mnie na FB:

Serdecznie zapraszam Was na newsletter dotyczący prowadzenia bloga, marketingu internetowego, porad i narzędzi dotyczących blogowania i regularnej porcji motywacji. Zapisywać możecie się tutaj.


Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(56) Komentarzy

  1. Hej! Kolejny ciekawy i przystępnie napisany artykuł 🙂 Zastanawia mnie czy zajmujesz się marketingiem w sieci zawodowo czy hobbystycznie? Pozdrawiam!

    1. Dziekuje. Poki co hobbystycznie. Pozdrawiam

  2. Anonymous says:

    A ja mam pytanie o możliwość zamieszczania reklam na blogu w wordpress.org

    1. Templates4free says:

      Możesz 😉

      Polecam: Darmowe szablony na Bloggera

    2. Reklamy Google AdSense można umieszczać przy pomocy wtyczek dostępnych na WordPress.org lub można ręcznie dodać kod reklamy, np do pliku page.php (strony WordPress) czy single.php (wpisy WordPress) – oczywiście pliki te znajdują się we włączonym motywie 🙂
      Pozdrawiam.

  3. WordPress.org to oprogramowanie, z ktorego mozna skorzystac tworząc blog na wlasnej domenie i hostingu. Jestes wiec wlascicielem tego, co tworzysz i masz nad tym pelną kontrole. Wiąze sie to z pewnymi kosztami ponawianymi co roku. Na zakup domeny i hostingu. W moim przypadku jest to okolo 30 euro rocznie (domena z rozszerzeniem .com). Domena z rozszerzeniem pl w pierwszym roku jest troche tansza, a w kolenych drozsza. I to chyba sie samo wyrownuje. Zainstalowanie wordpressa jest stosunkowo proste i istnieją tysiące kompatybilnych wtyczek. Ale koszty, zwlaszcza jezeli masz kilka blogow są do wziecia pod uwage. pozdrawiam. Beata

  4. Anonymous says:

    duzo tekstu – malo tresci. artykul dla osob ktore chca zorientowac sie czym jest blog, a nie dla osob, ktore szukaja porzadnego porownania

  5. Od czegos trzeba zacząc. A wyboru platformy do blogowania dokonuje się przed otwarciem bloga.Pozdrawiam i dziękuję za Wasze komentarze. Bea

  6. Ciekawy artykuł 🙂

    1. Dziekuje i pozdrawiam Bea

  7. Bardzo ciekawie i obrazowo piszesz. Ja mam od 4 miesięcy mam bloga na wordpress.com, i bardzo chciałabym wykupić domenę, wiem że prowadzenie takiego bloga wymaga wiedzy informatycznej, wątpię czy dam sobie radę. Podobno nie ma statystyk itp. Napisz jak to wygląda naprawdę. Pozdrawiam:))

    1. Witam Gosiu, Szczęsliwie zajrzałam do Twojego bloga po kolacji inaczej bym wszystko pozjadała oczami. Nie ma obawy dasz sobie radę. Tymbardziej, że znasz już wordpress.com. Własciwie od srodka wordpress.org wygląda tak samo, tylko dorzucasz jeszcze wtyczki, ktore łatwo załadowac. Kilkasz na Dodaj i gotowe. Jeżeli chodzi o zakładanie bloga na własnej domenie na wordpressie, to jest to prostsze niż wynikało by z blogow specjalistow ktorzy robią to odpłatnie. Ale inaczej nie mieli by klientow. Normalne.
      Myslę, że dobrze prowadzic bloga na własnej domenie, bo przynajmniej jestes włascicielem tego co robisz. A blogowanie to maraton.
      Ja prowadziłam najpierw bloga na wordpress.com, dopiero kilka miesięcy temu przeniosłam go na własną domenę. Nie piszę o tym o blogowaniu (ten jest na Bloggerze). Ja wykupiłam własną domenę i hosting w firmie OVH http://www.ovh.pl Myslę że tak jest łatwiej: wszystko w jednym miejscu. Gdy już masz swoją domenę i hosting, możesz pobrac oprogramowanie wordpress.org . I choc w internecie masz pełno skomplikowanych opisow jak to zrobic, to w OVH już jest to skonfigurowane, wystarczy kliknąc na odpowiednią ikonkę wordpressa i wszystko ładuje się samo. Dla bloga wystarczy Ci najtanszy z ich opcji hostingu (nie pamiętam jak się to nazywa), ale to pierwsza rzecz na liscie. A potem to dziala jak na wordpress.com musisz wybrac szablon itp Ale to jest dosc intuicyjne. No i pisac, dobre tresci, bo te są podstawą bloga. Pozdrawiam. Mam nadzieję, że pomogłam Ci w wyborze. Nie obawiaj się to nie jest takie straszne jak z pozoru się wydaje. Wszystko jest trudne nim stanie się proste. Pozdrawiam Bea

  8. Moim zdaniem nie ma się co pchać w rozwiązania “darmowe” bo mają więcej wad niż zalet. Najtańsze hostingi czyli miejsca gdzie można założyć swoją stronę to już od kilkunastu złotych rocznie, nie jest to więc majątek 😉 domeny można zdobyć darmowe, a jeśli chcemy taką z końcówką pl to za pierwszy rok zapłacimy 13zł brutto (każdy kolejny rok to około 50zł).
    Jak zostało napisane w artykule, na darmowych miejscach nic nie należy do nas, cała zawartość którą tworzymy jest własnością właścicieli serwisu. Mnie takie rozwiązanie nie pasuje, a w Internecie jest na tyle dużo dobrze wytłumaczonych rozwiązań jak tworzyć strony internetowe, że przy odrobinie samozaparcia każdy sobie z tym powienien poradzić 🙂

    1. Zgadzam się z Tobą Aleksiejs – co z darmowego bloga ? Wysoki ruch na darmowym blogu jest bardzo trudny do osiągnięcia z powodu ograniczonych możliwości optymalizacji wpisu pod wyszukiwarki. Koszt domeny i serwera to wydatek około 150 zł. Czy to wiele na rozpoczęcie prawdziwej przygody z blogowaniem?

      Poniżej zamieszczam link do przetestowanych dobrych i złych serwerów:
      http://pracabezszefa.pl/zaloz-bloga-na-domenie-hostingu

  9. Anonymous says:

    tutaj też szybko mozna załozyć bloga za darmo

    ax1.eu

  10. Ciekawy artykuł pozdrawiam Blogi są cool 😉

  11. Sam jestes sobie sterem, okretem, szefem. Wolnoc Tomku w swoim domku. Czyli zarzadzasz jak chcesz. Pozdrawiam serdecznie Beata

  12. Jacek Kaczmarek says:

    Fajnie to nakreśliłeś. Ja tez zamierzam założyć bloga o tematyce kulinarnej oraz stronę. Z tą drugą jest nieco więcej problemów, trzeba mieć nieco pojęcia. Webmastera zaprzyjaźnionego mam a co do rejestracji i wszystkich rzeczy to chyba skorzystam z pomocy nazwa.pl przynajmniej to będzie z głowy

  13. Templates4free says:

    Na początek polecam jednak Bloggera, WordPress niesie ze sobą większe koszty, dla początkujących Blogger jest prostszy a i bardzo przejrzysty i daje duże możliwości. Fajne szablony które wystarczy tylko wstawić znajdziecie tutaj – Darmowe szablony na Bloggera

  14. Świetny post 🙂 Moim zdaniem zanim wybierzemy odpowiednią platformę, warto przetestować, czy nasz pomysł na bloga sprawdzi się i znajdzie odbiorców. Chętnie w tym pomogę. Zapraszam również do mojego artykułu poświęconego testowaniu pomysłów na bloga.

    http://www.zalozyc-bloga.pl

  15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  16. byKaja says:

    Ja nie dawno zaczęłam swoją przygodę z blogowaniem i wcale nie jest to aż takie trudne ani jakoś strasznie drogie. Jestem bardzo zadowolona ze swojego bloga (wordpress + własna domena + hosting). Na początki nie było łatwo, (jestem noga z informatyki), ale się udało i już jakoś leci 🙂 Polecam wszystkim

  17. Pani Beato,
    czy orientuje się może Pani co to za wtyczka co pokazuje takie dane pod postem “Odwiedzone 5 256 razy, dzisiaj 1 433 wizyt”? Chciałabym mieć taką u siebie a za nic nie mogę znaleźć, a napisałam do osoby, która ją ma, ale milczy :/
    I drugie pytanie – jak na WordPressie zrobić tą sieć znajomych Google oraz Dodaj do kręgów?
    Będę baaaaaaardzo wdzieczna za odpowiedź 🙂

    1. Droga Kasiu mozesz skorzystac tu z wtyczki PAGE VIEWS COUNT (tu ich strona https://wordpress.org/plugins/page-views-count/). A jezeli wypatrzysz na jakims blogu fajna wtyczke, to w bardzo prosty sposob mozesz sprawdzic to korzystajac ze strony http://whatwpthemeisthat.com/ . Wpisujesz adres danego bloga i pokazuje Ci sie z jakiego korzysta szablonu i jakie ma wtyczki. Co do drugiej czesci pytania – musze poszukac tej wtyczki. Ale jezeli znasz kogos, kto juz ja ma, przeswietl jego bloga za pomoca what wp theme is that Pozdrawiam serdecznie Beata

  18. O, super! Dziękuję pięknie!! 🙂

  19. Bardzo ciekawy i wyczerpujący wpis. Ja mierze się z blogiem i ze stroną jednocześnie. Sama nie dał bym rady ale korzystam z nazwa.pl tj. zamówiłam tam sobie projekt strony. W sumie przy mojej dizałalnosci to nie odrywam się od laptopa 😛 prowadze sklep internetowy

  20. Na WordPress zdecydowanie JEST możliwość:
    możliwość integracji bloga z ADSENSE – wystarczy wtyczka
    możliwość podpięcia Google Analytics – wystarczy wtyczka
    możliwość umieszczania reklam – wstawiasz odpowiedni kod w widgecie bądź w kodzie strony
    możliwośćc używania linków do programów partnerskich – wstawiasz odpowiedni kod w widgecie bądź w kodzie strony…

    1. ja mam pytanie – jak to zintegrować, o czym pisze SLIGHT GEEK na platformie bloggowej worpress.com?

  21. Masz na mysli wordpress.org czyli bezplatne oprogramowanie, w ramach ktorego mozna uruchomic bloga wykupujac wlasna domene i hosting. Ja w tym wpisie rozwazalam calkowicie bezplatna opcje rozpoczecia przygody z blogowaniem czyli wordpress.com. Ale oczywiscie wordpress.org to swietne rozwiazanie dla tych, ktorzy o blogowaniu mysla na powaznie i koszty rzedu 40 euro rocznie. Pozdrawiam serdecznie Beata

  22. Anonymous says:

    To już sam nie wiem. Pisze Pani, że blog założony na darmowej platformie nie jest moją własnością, a następnie, że można go w każdej chwili przenieść. To się chyba wyklucza 🙂 Wszedłem kilka minut temu na wordpress.com i zacząłem wypełniać formularz startowy. Z opisu opcji standard tj. darmowej, wnioskuję, że to wordpress umieszcza reklamy na moim blogu, więc to chyba wordpress, a nie ja, na tym zarabia… To wszystko jest bardzo pogmatwane. Bardzo dziękuję za Pani wpis, wiele stało się dla mnie bardziej jasnymi.

  23. Beata – wszystkie Twoje posty związane z bloggowaniem – są dla mnie rewelacyjne – dzięki za taka fantastyczną dawkę wiedzy – ściskam i pozdrawiam, Ella

  24. Będę trochę nie obiektywny, ponieważ nie pracowałem na bloggerze, ale zanim zacząłem prowadzić swojego bloga to dogłębnie zbadałem tematu, poradziłem się w kilku miejscach i wygrał WordPress. Korzystam i jestem zadowolony i już przymierzam się do założenia następnego bloga. Na swoim blogu również poruszyłem ostatnio temat zakładania bloga na wordpressie krok po kroku.

  25. PRZEdama says:

    Ja jestem niezadowolona… Miałam bloga na blogspot.com i na WordPress też. Pierwszy blog na blogspot był taki sobie – byłam bardzo zadowolona ze statystyk bo jak wspomniałaś były wyczerpujące. Następnie założyłam sobie wordpress’a i urzekły mnie motywy. Teraz zaczęłam znowu przygodę z blogowaniem. Wybrałam WordPress’a ze względu na możliwości ( i być może łatwiejszy start w przyszłości z płatnym kontem) jednak jestem rozczarowana. Google go nie lubi.. Nie wyświetlają mi się wpisy chociaż już jest miesiąc po starcie i próbie “restartu”… a statystyki nic odkruwczego nie mówią… Jestem zawiedziona i zła.
    Pozdrawiam pięknie.

  26. bardzo ciekawy artykuł jak dla mnie bardzo pomocny jestem dopiero początkujący w tym.
    ——————-
    http://pranktube.jcom.pl

  27. Darmowe rozwiązania są dobre na krótką metę. Na początku, kiedy chcemy sprawdzić jak to wygląda od środka i z czym to się je, taka opcja jest wystarczająca. Ale gdy trzeba coś zmienić, zmodyfikować i poprawić natrafiamy na ścianę ograniczeń. I wtedy okazuje się, że trzeba przenieść bloga na wordpressa na płatnym serwerze, dochodzi problem migracji i innych tego typu rzeczy. Ja polecam wykupienie najtańszego serwera i zabawę już na nim 😉

  28. Nie da się podpiąć analyticsa na wordpress.com? Zanim się przeniosłam, miałam bloga właśnie tam i dało się podpiąć 😀 Dodatkową zaletą dla mnie, jako kompletego laika były bardzo ładne szablony, bez możliwości “zepsucia” tam czegoś, co pewnie by mi wyszło na początku 😉

    1. O, kiedy byłam na wordpress.com ponad 3 lata temu nie udało mi się tego zrobić i wszyscy specjaliści od blogowania mówili, ze się nie da. A widać, że się da. Dzięki, naniosę zmiany w tekście. Tamtejsze szablony są rzeczywiście bardzo fajne i łatwe do zainstalowania. Pozdrawiam serdecznie Beata

      1. To ja podpinałąm analyticsa jakoś w maju i się udało 🙂 Natomiast był wielki problem z Discussem, tego już nie mogłam wtedy mieć 🙁

        1. Dlatego właśnie polecam http://www.letstory.pl który posiada wbudowany system do analityki i komentowania. Można tworzyć blog bez znajomości programowania, wystarczy założyć konto i po prostu pisać, wszystko jest proste w obsłudze i intuicyjne 🙂

        2. Oj tam z Discuss mam problem… ale na razie jestem na wordpress.com, mam wykupioną domenę tam na rok i jak to mi się skończy przerzucam się na wordpress.org.
          Droga Beato super wpis, w sumie większość wpisów które czytała na temat WP były dość jednostronne, nie dla WP.com i tyle, zero większego wytłumaczenia, a u Ciebie klarowne plusy i minusy 🙂 Super 🙂
          Osobiście jestem na WP.com i podoba mi się łatwość z jaką prowadzę bloga, jest wiele ciekawych i nowoczesnych szablonów i do tego nie mam problemu z otwieraniem bloga na różnych przeglądarkach 🙂
          Pozdrawiam

  29. A jak jest w momencie gdy przejdę z wordpress.com na wordpress.org, ktoś się orientuje?

  30. Jak wygląda pozycja bloga w wyszukiwarkach w przypadku, gdy zainstalował bym WordPressa na wykupionym hostingu? Pozdrawiam, Kamil Wiśniewski.

    1. Nie ma różnicy – Każda strona zaczyna od zera. Kiedyś robilem testy i wielkich różnic nie było zarówno w czasie indeksacji jak i ruchu z wyszukiwarek.

      Chciałbym się odnieść do dwóch rzeczy w WP.com przed czym tez ostrzegam – 1) jeżeli zakupisz tam motyw to nie masz do niego praw, a co za tym idzie nie możesz go przenieść na swój serwer 2) Jeżeli chcesz przenieść się na WP org i jednocześnie zachować ruch to usługa przekierowania kosztuje “jedyne” ~55zł

      1. Dziękuję za odpowiedź 😉

    2. @MateuszJaworowicz:disqus bardzo dobrze to ujął, aczkolwiek polecam przetestować http://www.letstory.pl które ma wbudowany system automatycznej optymalizacji pod kątem SEO, a więc może i ktoś kto zacznie od zera nie będzie widział różnicy, ale różnica pojawi się już po kilku miesiącach, gdy jego blog będzie na wyższych pozycjach dzięki korzystaniu z letstory 😉

  31. Daniel Krupski says:

    Zdecydowanie polecam bloga opartego na wordpress jest to najbardziej znana platforma, na bieżąco aktualizowana. Obecnie prowadzę kilka blogów, na których zarabiam fajne pieniądze. Wszystkie zostały wykonane przez specjalistów ze strony http://stronysklepowe.pl i każdemu polecam, stworzą dla Ciebie nie tylko blog, ale również stronę firmową lub sklep internetowy.

  32. Paweł says:

    Jako amator i noga z informatyki – długo myślałem gdzie założyć bloga. Wybór ostatecznie padł na wordpress – jakoś sobie poradziłem i chyba jakoś się kręci. Efekty: http://www.maleadhd.pl Przyznam szczerze, że najpierw to była czarna magia.. Domena/serwer itp., ale przy niewielkiej pomocy znajomego jakoś udało się to ogarnąć w jeden wieczór i tak już kolejny miesiąc funkcjonowania bloga, mija. 🙂

  33. Jeśli blog to tylko na wordpress, ale własny wordpress, nie .com! Jeśli jeszcze ktoś jeszcze się wacha tu mały artykuł przybliżający dlaczego wszystkie drogi prowadzą do wordpressa 😉 Tutaj przybliżam dlaczego wszystkie drogi prowadzą do WordPressa 😉 http://freelanserzy.pl/porady-wordpress/blog-na-wordpress/

    1. Do tej pory może i WP królował, ale polecam zapisać się na http://www.letstory.pl i przekonać, że jednak WP nie jest już najlepszy, a na pewno przestanie być 😉

  34. Mam pytanie – czy po zakupie domeny na ovh mogę podpiąć ją na bloga na wordpress.com (tak żeby adres był bez wordpress.com) tak jak się to robi na bloggerze? będę wdzięczna za odpowiedź 😉

  35. Ja polecam wybrać nową platformę do blogowania i zarazem zrzeszającą blogerów: http://www.letstory.pl – wystarczy założyć konto i od razu można tworzyć własne wpisy, w bardzo prosty i intuicyjny sposób, bez znajomości programowania, bez potrzeby wykupywania hostingu, domeny itp. Wszystko znajduje się w jednym miejscu i działa bardzo płynnie. Co więcej, każdy blog ma wbudowany system do analityki podobny do Google Analytics. Jeśli chodzi zaś o pozycjonowanie, to również http://www.letstory.pl ma tutaj przewagę nad wordpresem czy innymi platformami do blogowania, ponieważ ma wbudowaną automatyczną optymalizację treści pod kątem SEO, a sam blog jest równocześnie indeksowany jako strona. Dodatkowo platforma posiada elementy grywalizacji, gdzie za różne aktywności otrzymuje się punkty wymienne na fizyczne nagrody. Tak więc nawet początkujący bloger szybko może coś zyskać za poświęcony czas w rozwój bloga.

  36. jezykowepoczatki says:

    Super porównanie, Pozdrawiam

  37. Swietny artykuł z pomocnymi informacjami. Ja jestem za rozwiązaniem niezależnym – to znaczy zbudowania strony na WordPress a nie korzystania z gotowych platform do blogowania. Osobiście korzystałem z poradnika odnośnie tworzenia bloga na stronie http://jak-zalozyc-blog.pl i nawet mimo mojej nieudolności i oporu do technologii udało mi się założyć bloga na swoim hostingu i domenie, więc nie jest to trudne. Gorzej z późniejszą konfiguracja, instalacją i tak dalej.

  38. A może zrobić przegląd polskich serwisów podobnych do wordpress.org?

    1. Książka Do Plecaka says:

      A jest sens? Myślę, że ta opcja jest najtrafniejsza.

  39. Beata, cieszę się, że nie piszesz, iż wszystkie darmowe domeny są “be”. Dla człowieka, który zakłada bloga i jeszcze nie wie, co dalej z tym zrobi, darmowa domena jest doskonałym rozwiązaniem, zdejmuje z niego wiele problemów, których na początku nie rozumie.
    Może warto by było się pokusić przegląd innych darmowych, a popularnych hostingów blogowych? Z drugiej strony nie wiem, czy to możliwe, bo aby dobrze poznać wady i zalety platformy, trzeba trochę na niej blogować i mieć do czego porównać. Poza tym sytuacja blogów na portalach dynamicznie się zmienia. Gdy zaczynałem blogować na Onecie, portal niesłychanie wspierał blogerów, teraz przestał. Ale cały czas nie jest to zła opcja na początkowe blogowanie – Onet używa wordpressa, daje przyzwoite wsparcie techniczne i… niestety, bardzo mało miejsca na zdjęcia. Jestem ciekaw jak wygląda blogowanie na Bloxie, ostatnio znalazłem tam przepięknego bloga – czyli możliwości są 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *