Facebook – proste hacki, które pomogą Ci docierać dalej.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Bo generalnie wszyscy coraz wyraźniej wyczuwamy ten trend:

Facebook chce skłonić nas do tego, by podpłacać kolejne statusy.

Po to, by docierały one dalej. Tzn, by docierały do naszych obserwujących.

Bo same z siebie docierają tylko do ograniczonej (i to coraz bardziej) liczby naszych obserwujących.

Co oznacza – tu logika jest nieubłagalna, że ci nasi obserwujący wcale nasi nie są. To tylko puste cyferki…. , które coraz trudniej nam będzie poruszyć.

Na Facebooku nic nie jest dane nam raz na zawsze. To Facebook dyktuje warunki. A my tylko się w nie wpisujemy. I jak to mówią: Facebook tnie zasięgi. Dlatego co nam zostaje?

Płacić Facebookowi, żeby docierać do tych, którzy już nas tu zaobserwowali?

I tutaj najgorszą, tzn najlepszą, najbardziej opłacalną dla Facebooka rzeczą – byłoby popchnąć dany status (kolejną notkę na Facebooku), korzystając z życzliwie podsuwanej nam przez Facebooka opcji – Promuj post.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

To się Facebookowi najbardziej opłaca. Rykoszetem – mniej nam.

Ale dlatego tę opcję mamy podaną ją jak na dłoni. I to jeszcze z pewną dozą umiejętnego marketingu. Ale tu – dla nas – małych facebookowych mróweczek – zdecydowanie lepiej byłoby pogrzebać w Managerze Reklam.

Niemniej, dzisiaj nie chcę pisać o płatnych metodach podkręcania facebookowego zasięgu. Tylko o tym, jak docierać dalej, lepiej, skuteczniej organicznie.

Czy nauczyć się lepiej korzystać z darmowego zasięgu na Facebooku?

Czyli korzystając z darmowego zasięgu. Który jednak Facebook nam przyznaje. Mniej lub bardziej szczodrze. Tu oczywiście można by dyskutować nad słowem szczodrze….

Ale i bez podpłacenia statusu też czasami udaje się docierać do ludzi, i to nawet czasami do większej liczby osób niż mamy obserwujących….

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Co np udało mi się ostatnio tą notką….. Z tytułem godnym najczcigodniejszego brukowca…

Ta kobieta zrobiła dla nas więcej niż feministki.

5000 obserwujących na fanpagu – zasięg notki prawie 6500 osób.

Jak docierać dalej?

Wystarczy wywołać reakcję, dyskusję, zaangażowanie, zaciekawienie. Tak, żeby facebookowy algorytm poczuł, że dany tekst po prostu chwyta….

Czyli po prostu podrażnić tygrysa.

Tzn lepiej nie drażnić …. tygrysa. Tylko pisać w taki sposób, żeby wywołać reakcję. Za to Facebook przyznaje większe zasięgi.

Można wzbudzić zaangażowanie swoją osobą, samym sobą – będąc wyrazistym.

Jakkolwiek jest to miecz obosieczny. Nad którym nie zawsze łatwo zapanować.

Niemniej – wywołać reakcję – jest to najskuteczniejsza metoda powiększania organicznego (tzn darmowego) zasięgu.

Jak wywołać reakcję?

[sociallocker id=”14984″]

  • Czy to przez clickbaitowy tytuł, na którym ludziom zatrzyma się wzrok.
  • Czy to przez odwołujące się do emocji – treści…

To nie jest coś czego można kogoś nauczyć. To trzeba wypraktykować samemu, sięgając do wnętrza samego siebie, do swoich emocji, przeżyć, doświadczeń. Wyciągnąć to na powierzchnię, przelać na papier, czy na klawiaturę komputera….

Można próbować to zrobić uciekając się do bardziej technicznych metod:

  • zadać pytanie,
  • poprosić o radę,
  • pomoc przy podjęciu decyzji.

Z nadzieją, że w ten sposób uda się zaangażować swoją społeczność.

Ale dzisiaj napiszę o jeszcze bardziej technicznych, czy strategicznych hackach, które pomogą Ci np

Dotrzeć do właściwych ludzi.

Czyli zainteresowanych danym tematem.

Po pierwsze paradoksalnie: zawężenie grupy docelowej. Które przełoży się na większe zaangażowanie i lepszą konwersję.

Jakby nie było to świetna metoda: owszem na zmniejszenie zasięgu (bo ograniczamy go z założenia do osób zainteresowanych konkretnym tematem), ale i na dotarcie do naprawdę zainteresowanych tym tematem osób.

Zawężenie grupy docelowej, po to by docierać skuteczniej i wywoływać większą konwersję.

Czy to działa?

Tak. U mnie tak.

Szczególnie, jeżeli piszesz bloga wielotematycznego, lifestylowego… I na tym samym fanpagu skupiasz obserwujących o różnorodnych zainteresowaniach. Wtedy ma to sens: docierać do zawężonej (tzn mniejszej) grupy odbiorców, ale docierać skuteczniej (większe zainteresowanie danym tematem, większe zaangażowanie, więcej lajków i udostępnień, docelowo większa konwersja).

Jak zawęzić swoją grupę docelową do zainteresowanych (czy potencjalnie zainteresowanych) danym tematem osób?

W momencie, kiedy publikujesz kolejną notkę na Facebooku, możesz skorzystać z tego narzędzia – ikonki, którą udostępnia nam Facebook.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Jeżeli nie pojawia się ona w dostępnych opcjach: będziesz musiał pogrzebać w ustawieniach fanpaga.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Teraz, kiedy publikujesz kolejny status możesz:

Możesz określić płeć osób, do których chcesz dotrzeć.

Bo może będzie to notka zarezerwowana, czy przeznaczona wyłącznie dla pań. Przeczuwam bardzo ograniczone zainteresowanie panów statusem o podpaskach higienicznych. Oni odruchowo uciekają przed tego typu tematami…. I w duchu pobożnie powtarzają sobie: Jak dobrze że nie jestem kobietą.
Możesz określić grupę wiekową, do której chcesz dotrzeć.

Bo dany wpis może dotyczyć np tylko pań na emeryturze i fajnej propozycji, zarezerwowanej tylko dla nich – spędzania wolnego czasu dla kobiet na emeryturze.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Możesz określić konkretne zainteresowania osób, do których chcesz dotrzeć.

Tu możesz w pewnym sensie kontrolować przewidywalny zasięg. Czyli sprawdzać, jak będzie się on powiększał w miarę, jak dodajesz kolejne zainteresowania (tzn kolejne pokrewne tematycznie fanpage, które obserwują wybrane do tej grupy – osoby).

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Czy to działa?

Testuję u siebie i mam wrażenie, że przy dobrym ustawieniu parametrów, czyli przy dobrym wycelowaniu (trafieniu) w grupę docelową można wywołać większe zainteresowanie i zaangażowanie.

Tzn tu też trzeba dobrze trafić w osoby, czyli do osób, które zainteresuje dany temat. To też jest kwestia doświadczenia przy ustawianiu konkretnych parametrów. Czyli po prostu kwestia praktyki, powielania dobrych praktyk i po prostu tego, co działa.

Nawet jeżeli docelowy zasięg jest mniejszy:

  • częściej zdarzają się udostępnienia,
  • więcej reakcji na blogu (czyli więcej osób klika w podany link),
  • lepsza konwersja.

Bo docierasz skuteczniej tylko do zainteresownych tematem osób.

Warto przetestować.

Drugi prosty hack, który nie zwiększy jakoś dramatycznie ilości obserwujących Twojego fanpaga. Ale…

Niemniej może uda się Ci w ten sposób dokoptować kilka dodatkowych osób zainteresowanych już wcześniej tym, o czym piszesz. [/sociallocker]

Czyli

Zaproś do polubienia fanpaga osoby, które uprzednio polubiły jakiś wcześniejszy Twój status.

W tym celu możesz zaproponować, czy jak to ładnie nazywa Facebook – zaprosić do polubienia Twojego fanpaga osoby, które polubiły któryś z Twoich wcześniejszych statusów. Czyli już wcześniej wykazały zaintersowanie Twoim tematem i/lub tym, co piszesz.

Jak to zrobić? Jak wyłapać takie osoby.

Bardzo prosto. W tym celu powinieneś przejrzeć polubienia / lajki pod kolejnym statusem i sprawdzić, czy wśród osób, które go polajkowały, nie znajdzie się ktoś, kto jeszcze nie śledzi Twojego fanpaga. A wtedy klikasz na Zaproś.

prowadzenie fanpage, reklama na facebooku, promowanie na facebooku,

Ta metoda nie daje jakiś masowych polubień. Ale w pewnym sensie można potraktować ją jako takie spersonalizowaną metodę zwrócenia na siebie uwagi (bo przecież osobiście wysyłasz zaproszenie do konkretnej osoby).

Dodatkowo, w związku z tym naturalnie, czy organicznie zmniejszającym się zasięgiem na FB

Możesz publikować rzadziej. Ale za to treści bardziej przemyślane, bardziej współgrające z całościową strategią Twojej marki.

Bo zbyt często dodawane statusy, w pewnym sensie zjadają zasięg poprzednim (które może mogłyby rozejść się jeszcze dalej).

Dlatego też np Jason Hunt w swojej książce radził poczekanie z podpłaceniem danego statusu do kolejnego dnia, aż wyczerpie się jego organiczny (tzn darmowy) zasięg. Bo wtedy Facebook taki podpłacony status naprawdę podsuwa nowym osobom, której inaczej nigdy by go nie zobaczyły, bo po prostu nie ma wyboru.

Choć z drugiej strony czasami jest tak, że konkretna notka chwyci…

A wtedy czasami rykoszetem – stajesz się ofiarą swojego sukcesu. Tymbardziej, jeżeli dotyczy pisanej w złych emocjach notki. Z której najlepiej już chciałbyś się wycofać, bo opały Ci wyjściowe emocje.
A tu Facebook widząc, że ludzie na to reagują – podsuwa to dalej. Wtedy możesz starać się przykryć tę starą notkę, która wywołuje niezdrowe zainteresowanie – publikując kolejne. Ale może okazać się, że Facebook zignoruje te nowsze i stale będzie wyciągał tą starą i podsuwać ją coraz to nowym osobom.

Istne przekleństwo. I morał.

Nie publikuj niczego w social mediach w złych emocjach.

Zresztą wiecie, jak to jest. Poważne, rzetelnie przygotowane, merytoryczne notki, czytaj NUDNE – nigdy nie rozejdą się na Facebooku. Facebook sam ich nie czyta. Tylko patrzy, jak reagują ludzie, którzy to przeczytali.

Ewentualnie wyłapie nieprawomyślne słowa i nie pozwoli Ci dalej promować danego postu, choćbyś podpłacił go milionem monet.

Bo na Facebooku lepiej rozchodzą się prowokacyjne, plotkarskie newsy, z tytułami rodem z brukowca (tzw clickbaitowe tytuły)… I coraz bardziej my blogerzy, będziemy musieli się w to wpisać….

Możesz publikować notki/treści bez linków na bloga.

Kolejnym sposobem na rozszerzenie zasięgu na Facebooku jest publikowanie tu wyłącznie samych notek bez linków, czyli z założenia przyjaznych Facebookowi, tzn nie wyciągających ludzi z Facebooka na Twoją stronę.

Taką np formułę przyjęła Janina Daily, która mówi o sobie, że bardziej prowadzi fanpaga (czyli publikuje tu zabawne notki), a dopiero później przerabia je na wpis na blogu.

Dlatego na jej fanpagu pojawiają się same statusy. Bez linków prowadzących na bloga.

I tu mam podobne doświadczenie z badaniem zasięgów na Facebooku. A tę moją obserwację potwierdza sporo osób:

Notki z linkami rozchodzą się gorzej na Facebooku niż notki w formie tekst + zdjęcie lub sam tekst.

Jako że z założenia – mają one za założenie wyprowadzić czytelnika z Facebooka. To i Facebook jest dla nich mniej szczodry z przyznawaniem zasięgów.

Podobnie: zdjęcie przeklikane, przesłane bezpośrednio z Instagrama (bądź, co bądź należącego do Faceoboka) będzie miało gorszy zasięg niż gdybyśmy udostępnili tę samą treść bezpośrednio na Facebooku.

No i na sam koniec, choć jest to jedna z ważniejszych rzeczy:

Publikuj treści dostosowane do oczekiwań Twoich obserwujących.

Czyli dawaj ludziom więcej tego, czego chcą, a mniej tego, czego nie chcą.

Dlatego np czasami niszowe fanpage, skupiające wokół siebie naprawdę zainteresowane danym tematem osoby – uzyskują większe zaangażowanie i lepszą konwersję.

A i można mieć potężnego fanpaga. Co z tego, jeżeli będzie to martwy (czy uśpiony) kolos na glinianych nóżkach.

A ja pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Jak działa Pinterest?

Jak się czuje Wasz Pinterest? Wiosennie? A może jeszcze bardzo choinkowo i...
Read More

37 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *