Narzędzia, które pomogą Ci odmienić wizualnie Twojego bloga i dzięki którym Twoja strona przejdzie na wyższy poziom.

[purchase_link id=”16304″ text=”POBIERZ DARMOWY EBOOK” style=”button” color=”blue”]

Działając w sieci, prowadząc bloga lub/ i biznes na początek wiele rzeczy musisz ogarnąć sam.

Ruszając z biznesem online, prawdopodobnie nie masz środków, by skorzystać z usług profesjonalnego fotografa, czy grafika. Czyli na początek musisz poradzić sobie sam. I w sumie dobrze.

  • To, po pierwsze wiele nauczy Cię o sobie samym (a czasami wręcz uświadomi Ci Twoje nieodkryte, bo dotychczas nie wykorzystywane predyspozycje i potencjał).
  • Po drugie – nie ma czego się bać.

W czasach, kiedy masz do dyspozycji tyle intuicyjnych i często darmowych narzędzi, w których raptem kilkoma kliknięciami możesz stworzyć prostą, ale skuteczną grafikę, logo.. to wszystko na zasadzie sklejania półfabrykatów w gotowy produkt, czy podmienienia elementów w dostarczonym przez dane narzędzie szablonie.

W czasach, kiedy masz do dyspozycji tyle różnorodnych i bardzo intuicyjnych programów do wszystkiego, de facto do przejścia każdej trudności, którą możesz napotkać na swojej drodze – przewidzianych właśnie dla osób takich, jak TY, które muszą poradzić sobie – póki co – same. Na każdy problem – dzisiaj w sieci ktoś stara się znaleźć – przygotować – opracować praktyczne rozwiązanie. Alleluja. Dlatego…

Nie ma czego się bać. Wystarczy spróbować.

Bo bloger, czy startujący przedsiębiorca w sieci musi być w pewnym sensie człowiekiem orkiestrą. Znać się na wszystkim po trochu, żeby ruszyć z miejsca.

I nawet jeżeli wszyscy nie jesteśmy fotografami, czy grafikami. Nie wszyscy nawet mamy w sobie smykałkę do robienia zdjęć, czy jakiekolwiek wyczucie estetyki.

Po pierwsze – wyczucie estetyki, kreatywność są to rzeczy, które rozwijają się w nas w miarę, jak je w sobie używamy… Istne perpetum mobile. Czasami nawet do rozmiarów, o które byśmy siebie wyjściowo nie podejrzewali.

Poza tym te narzędzia właśnie zostały pomyślane po to, by pomóc ruszyć i ogarnąć swój biznes w sieci, czy swoją stronę – osobom takim, jak Ty: które nie są profesjonalistami w od grafiki, czy fotografii. Ale póki co muszą zrobić to same i jeszcze się do tego nie zniechęcić.

Dlatego, bez zbędnych wstępów:

Podstawowe narzędzia, z którymi ruszysz ze swoim biznesem w sieci i/lub ze swoim blogiem.

Bez inwestowania w to środków, których i tak nie masz na stracie. Czerpiąc z tego sporo satysfakcji i to poczucie, że zrobiłeś to sam, własnymi rękoma i własnymi siłami.

Zapraszam.

[purchase_link id=”16304″ text=”POBIERZ DAROMOWY EBOOK” style=”button” color=”blue”]

CANVA

To chyba najbardziej wszechstronny (i zarazem mój ulubiony) program przede wszystkim do tworzenia grafik dla każdego. Który dodatkowo możesz wykorzystać jako program do edycji zdjęć (na upartego).

Możesz skorzystać tu z gotowych szablonów i tylko wymienić tekst na własny.
Możesz załadować zdjęcie ze swoich zasobów i dodać do niego napis (tworząc zdjęcie otwierające kolejny wpis na blogu).

Możesz stworzyć grafikę w różnych formatach, na różne potrzeby: nagłówek dla fanpaga, pin, plansza na Instagrama, okładka dla Twojego ebooka, wizytówka…

Nawet nie musisz posiadać własnych zdjęć – Canva dysponuje bankiem zdjęć, z którego możesz skorzystać do stworzenia Twoich spersonalizowanych grafik.

Kilka pomysłów wykorzystania Canvy:

Zdjęcie otwierające wpis na blogu:

Kiedy nie robisz zdjęć, nie masz na to czasu, nie masz żyłki graficzno -estetycznej. A jednak musisz coś zrobić sam.

Jak przygotować zdjęcie otwierające wpis na blogu?

Wybieram odpowiedni format, spośród multum dostępnych tu formatów. Wybrałam szablon PRESENTATION o wymiarach: 1024 na 768 px.

Nie mam żadnego zdjęcia. Skorzystam więc z zasobów Canvy, a dokładnie z dostępnego tu banku zdjęć.

Wybieram Elements, gdzie mam do dyspozycji nie tylko darmowe zdjęcia FREE PHOTOS, ale także ikonki, grafiki, czy formy geometryczne, które będę mogła wykorzystać jako tło dla mojego napisu.

Przeszukuję dostępne tu zdjęcia.

Aby zawęzić swoje poszukiwania – mogę wpisać odpowiednie słowo kluczowe. Wybrałam tutaj coffee (kawa).

Klikam na wybraną fotkę i przeciągam na swoje “płótno”. A następnie rozciągam je tak, by dopasować do formatu mojej grafiki. Jeszcze mogę je tu wyostrzyć i rozjaśnić.

Teraz dodaję tekst – TEXT. I tutaj znowu mogę pobawić się jego formatem, kolorem i stylem czcionki…

Zapisuję gotową grafikę (opcja Download). Gotowe.

Canva – przygotowanie prezentacji.

Nie będąc grafikiem, możesz stworzyć tu współgrającą ze sobą serię grafik, czy slajdów w formie prezentacji.

Wybieram spośród dostępnych tu szablonów Layout, które tworzą takie serie cykliczne. Mamy tutaj w pakiecie (często darmowym) po kilka szablonów grafik do wykorzystania. Wystarczy podmienić tekst na własny. Ewentualnie pobawić się czcionką (jej rodzajem, kolorem, rozmiarem).

Gotowe.

Canva – jak edytować tu swoje zdjęcia.

Canva – co prawda nie jest narzędziem sensu stricto do edycji zdjęć. Ale jako taką na starcie możesz ją wykorzystać.

Wiem, jak trudne jest oswajanie się z nowymi programami graficznymi. Więc jeżeli znasz już Canvę, możesz tu dokonać podstawowej edycji zdjęć. Jakkolwiek w dalszej części tego wpisu i ebooka do pobrania poniżej pokażę Ci inne narzędzia, które specjalnie zostały do tego przewidziane.

Jak edytować fotki w Canvie?

Przewymiarowanie zdjęcia: Ustalasz sobie format swojego zdjęcia, a właściwie de facto format płótna – kanwy, na którym rozciągniesz swoje zdjęcie – Use Custom dimensions.
Ja np zwyczajowo wybieram sobie wymiary 1200 na 900 px.

Albo wybierasz format PRESENTATION (1024 na 768 px – jako format dla edytowenej fotki).

Za pomocą opcji UPLOAD pobieram do Canvy zdjęcie, które chcę tu edytować. Rozciągam je na przygotowanym uprzednio płótnie.

I tutaj mam kilka podstawowych narzędzi do edycji, jak jasność (Brightness) i kontrast (Contrast).

No i oczywiście FILTRY. Oraz możliwość obrócenia zdjęcia, czyli FLIP.

Kolejne narzędzie, czyli POLARR.

Prosty, intuicyjny program do edycji zdjęć, w którym znajdziesz multum po prostu genialnych filtrów.

Możesz wgrać go sobie na komputer (za darmo). Możesz wykupić jego profesjonalną wersję z jeszcze większą liczbą filtrów i wisienka na torcie: możliwością tworzenia swoich własnych.

A potem już możesz zacząć tu działać.

Zachwycają mnie tutejsze filtry i możliwości dalszej edycji.

Zdjęcie do edycji pobierasz, klikając na Import.

Po zakończonej obróbce zapisujesz je sobie na komputerze klikając na Export.

Koniecznie pobaw się suwakami z prawej strony – masz tam wiele opcji edycji zdjęcia (temperatura, ekspozycja, kontrast, nasycenie).

No i oczywiście możesz tu skorzystać z multum przeróżnych filtrów, którymi dalej możesz się bawić, zmniejszając, czy zwiększając ich intensywność i inne parametry.

Dla porównania zdjęcie przed edycją i zdjęcie po zastosowaniu mojego ulubionego filtru Fujicolor.

FOTOR

Fotor, program w którym po pierwsze możesz edytować swoje zdjęcia.

Pobierasz zdjęcie. Możesz je sobie tutaj przewymiarować (opcja RESIZE). Możesz je sobie dalej edytować. Korzystając z takich podstawowych opcji jaka Brightness – Jasność, Contrast – Kontrast, Saturation -nasycenie, Sharpness – ostrość.

Możesz je tu sobie przyciąć (CROP), a także obrócić. I wreszcie możesz sobie je zapisać korzystając z opcji SAVE.

Ale Fotor to nie tylko narzędzie do edycji zdjęć, ale przede wszystkim do tworzenia fajnych grafik i kolaży.

Teraz powróć ponownie na jego stronę główną i kliknij na opcję DESIGN.

Możesz tu wybrać format swojej grafiki. Możesz stworzyć swoją wizytówkę, logo, okładkę na Facebooka, okładkę na swój kanał na You Tubie, post na Instagrama, pina na Pinterest.

Ja wybrałam najprostszą opcję – post na Facebooka.

Po lewej stronie w panelu bocznym masz propozycje gotowych szablonów, które możesz w dowolny sposób edytować, podmieniać w nich elementy, zmieniając ich kolorystykę, podmieniając zdjęcia na własne. Niektóre szabolny są płatne, inne darmowe.

Po prostu możesz w ten sposób pobawić się swoją kreatywnością i przesuwać coraz dalej jej granice.

BeFunky

BeFunky to program, w którym możesz po pierwsze edytować swoje zdjęcia korzystając z dostępnych tu podstawowych opcji takich, jak przewymiarowanie, ekspozycja, wyostrzenie.

Masz tutaj możliwość podstawowej edycji zdjęć.

Możesz tutaj również tworzyć swoje grafiki. W tym celu, po otworzeniu programu, wybierasz opcję Designer.

Niestety w wersji darmowej nie ma tutaj zbyt dużo bezpłatnych szablonów. W porównaniu Canva oferuje dużo większe możliwości i dużo więcej darmowych modeli grafik, które możesz tu sobie w dowolny sposób spersonalizować.

PHOTOSCAPE X

Darmowy program do edycji zdjęć, w którym możesz swoje zdjęcie przyciąć (masz tutaj pomocną siatkę z liniami trójpodziału).

Możesz pobrać go sobie TUTAJ:

Możesz dokonać w nim podstawowej edycji:

W panelu COLOR (masz tutaj dostępne dodatkowe opcje w rozwijąc + MORE) – możesz regulować takie parametry, jak ekspozycja [Exposure], kontrast [Contrast], jasność [Brighten], cienie [Lighten shadow], pogłębienie kolorów [Deepen], nasycenie [Saturation]…

Możesz przewymiarować sobie zdjęcie (jeżeli planujesz dodać je na stronę, by nie spowalniało nadmiernie czasu jej ładowania się): w panelu Edit, opcja Resize.

Po przewymiarowaniu możesz je sobie trochę wyostrzyć – opcja SHARPEN (dodatkowe opcje w panelu Edit).


Masz tutaj dużo fajnych opcji, parametrów… do wypróbowania.

Nie zapomnij tylko zapisać swoje zdjęcie – opcja SAVE.

Aplikacja Snapseed.

⦁ Bardzo prosta w użyciu i darmowa aplikacja na telefon.
⦁ Z jej pomocą naprawdę możesz wycisnąć wiele dobrego ze swojego zdjęcia.
⦁ Możesz edytować – podkręcić podstawowe parametry.
⦁ W tym celu przesuwasz palcem po zdjęciu w lewo, albo w prawo, by zwiększyć, albo zmniejszyć nasycenie poszczególnych parametrów.
⦁ Masz też do dyspozycji sporo filtrów.
⦁ Plus możliwość edytowania i wygładzania – upiększania swoich selfie (narzędzie Portret).

W aplikacji Snapseed możesz skorzystać z licznych filtrów. Opcja LOOK.

Masz tutaj możliwość edycji swoich selfie, wraz z kilkoma fajnymi filtrami i narzędziami wygładzającymi cerę.

Masz możliwość przycięcia zdjęcia w różnych formatach np pod Instagrama (kwadrat), Pinterest.

Możliwość zwiększenia jego ostrość.

Wreszcie możesz zapisać zdjęcie, albo przesłać je w miejsce przeznaczenia np. na Pinterest.

PODSUMOWANIE

Wybrałam tu programy dostępne online, darmowe i proste w obsłudze. Przynajmniej w zakresie podstawowych funkcji.
⦁ Czyli takie, przy których wystarczy usiąść, pogrzebać kilka minut, by zorientować się, jak wykorzystać ich podstawowe opcje.
⦁ Programy niezbędne do podstawowej obróbki zdjęć takiej, jak przycinanie, przewymiarowywanie, zmiana nasycenia kolorów, zwiększenie ekspozycji, wyostrzenie plus kilka podstawowych filtrów i programy do przygotowania własnych grafik.

Ebook do pobrania znajdziesz TUTAJ.

[purchase_link id=”16304″ text=”POBIERZ DARMOWY EBOOK” style=”button” color=”blue”]

https://vademecumblogera.pl/wp-content/uploads/edd/2018/10/EBOOK-Narzędzia-dla-blogerów-1.pdf

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb. Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu. Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności. Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję. Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci. Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie. Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego. A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dołącz do rozmowy

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na newsletter i zgarnij praktyczny ebook o Instagramie

X

Nowość - KURS - Twój pierwszy produkt online - 39,99 PLN + VAT Odrzuć

Exit mobile version