Jak działa Pinterest?

pinterest co to jest i jak to działa

pinterest co to jest i jak to działa

Jak się czuje Wasz Pinterest? Wiosennie? A może jeszcze bardzo choinkowo i świątecznie. Bo u mnie kiedyś przez cały rok na okrągło królowała tu GWIAZDKA. Bo tak zawsze się składało, że przypominałam sobie o Pintereście na gwiazdkę, a potem zapominałam na cały rok.

Tylko, że ostatnio zawzięłam się na Pinterest. Zamarzyło mi się, by tu zaistnieć (przez duże Z, tj. z dużą liczbą followersów). Pinterest to medium, w którym kolejnych obserwujących zdobywa się (przynajmniej mi) najłatwiej.  I to niewielkim wysiłkiem.

Ale choć to mile łechcze ego, chciałabym sprawdzić czy da się wykorzystać Pinterest do ściągnięcia ruchu na … i w tym cały szkopuł … polskojęzycznego bloga.

Bo o ile niektóre anglojęzyczne blogerki, zwłaszcze te kreatywne (DIY i kulinaria) twierdzą się, że w ich przypadku Pinterest świetnie się sprawdza… U mnie te cyferki nie są póki co takie spektakularne. Ale … nie od razu też Kraków zbudowano.

Niemniej Pinterest to pierwsze medium, w którym udało mi się przekroczyć magiczną, jak dla mnie barierę 3000 obserwujących. Co akurat nie jest trudne. Tutaj.

Wystarczy regularnie działać (pinować, lajkować, komentować), a przy okazji wykazać się odrobiną, nazwijmy to życiowego sprytu (tj. obserwować osoby, kóre według wszelkich przesłanek, chociażby stosunku obserwowanych do obserwujących, powinny zrewanżować się nam tym samym).

Ale tu liczą się nie tylko obserwujący. Bo to w sumie same cyferki. Ważne, by ich liczba przełożyła się na większe zaangażowanie. Tu chodzi o lajki, komentarze i wisienka na torcie: REPINY.

A to już inna para kaloszy. Zresztą na Pintereście jak w życiu: raz z górki, raz pod górkę.

Ale żeby nie powtarzać tego, co znajdziecie w moich poprzednich wpisach z kategorii PINTEREST. A jeżeli już coś zdarzy mi się powtórzyć, to krótko i na temat.

Czym jest Pinterest?

Pinterest to taka wyszukiwarka wizualnego kontentu. Za każdym razem, gdy coś tu przypinamy (z własnych zasobów np fotki z naszego komputera), możemy podczepić pod to dowolny link z naszego bloga.  Zresztą możemy przypinać bezpośrednio z naszej strony. W tym celu wystarczy:

  • Albo zainstalowć sobie na komputerze  Pinterest Browser Button.
  • Albo bezpośrednio na naszym blogu tzw Pin it Button. To ułatwi zadanie innym. Czyli tym, którzy chcieli by przypiąć u siebie na Pintereście coś z naszego bloga. W tym celu możemy np zainstalować tzw IMAGE SHARER (można to zrobić zarówno na Bloggerze, jak i na wordpressie TUTORIAL TUTAJ).

 

pinterest co to jest i jak to działa

Mam go (Image Sharer) na blogu i uwielbiam. Jeżeli najedziecie na dowolny obrazek, pokażą Wam się ikonki Facebooka, Twittera i Pinterestu. Za ich pomocą możecie przesłać do tych mediów dowolne zdjęcie z bloga.

 

I. Pinterest Tips and Tricks.

A dzisiaj mam dla Was dodatkowo kilka sprytnych i przydatnych tricków i hacków na temat Pinterestu. Będą też nowe. Nie tylko te odgrzane ze starszych postów:

 

1. Czy pamiętasz o okresowym/regularnym odświeżaniu okładek swoich tablic na Pintereście?

Chodzi o to, by od  czasu do czasu wymienić tytułowy obrazek na każdej z tablic np na zgodny z daną porą roku, albo po prostu inny, może zgodniejszy ze zmieniającą się wizją marki, jaką chcesz budować na Pintereście.

W tym celu wchodzimy w wybraną tablicę, klikamy na Edit, Cover, Change photo cover, strzałkami przeglądamy zapisane na tej tablicy fotki, zatrzymujemy się na tej, którą chcemy wybrać na okładkę tablicy. Potwiedzamy klikając na Save changes.

pinterest co to jest i jak to działa

2. Czy wszystkie Twoje tablice mają kompletną okładkę?

Wystarczy, by do tablicy były przypięte raptem 4 piny. W przeciwnym razie okładka świeci pustkami.

Nie wiecie, co wrzucić na daną tablicę? Póki co zapiszcie ją jako Secret Board (ukryta tablica). W ten sposób sami będziecie mieć do niej dostęp, ale będzie ona niewidoczna dla innych.

Tu przecież liczy się pierwsze wrażenie, a szczególnie to jak wyglądają 2 pierwsze rzędy naszych tablic.

pinterest co to jest i jak to działa

3. Czy wiesz, że Pinterest ma swoją własną wyszukiwarkę?

Możesz z niej skorzystać, jeżeli szukasz inspriacji, albo chcesz zbudować tablicę na dany temat np gdy, ruszasz z tematem, a jeszcze nie masz pod niego wystarczającej ilości własnego materiału.

 

4. Czy wiesz, że na Pintereście wcale nie chodzi o to, by pinować tylko i wyłącznie swoją radosną twórczość.

Nie chodzi również o to, by pinować tylko i wyłącznie na własnych tablicach. Pinterest lubi użytkowników, którzy nie pinują cały czas tylko siebie, ale i piny udostępnione przez innych. Zresztą tutaj 80% pinów jest repinami (czyli są przepięte skąś).

W tym kontekście można wykorzystać Pinterest, jako narzędzie do organizacji materiałów na dany temat i zorganizować to w oddzielne tablice. Każda poświęcona danemu zagadnieniu.

Sama zbieram tu w osobnych tablicach porady (tips) odnośnie blogowania (Blogging tips), Instagramu (Instagram Tips), Pinterestu (Pinterest tips), Twittera (Twitter tips).

pinterest co to jest i jak to działa

Oczywiście fajnie jest zbudować i rozwijać swoje własne tablice. Ale by być zauważonym i wygenerować ruch na stronie, czasami warto przypinać swoje piny na grupowych tablicach. Tych, do których zostaliśmy zaproszeni, a które mają większe i aktywniejsze audytorium od naszych tablic.

 

5. Zanim przypniesz coś u siebie, polajkuj to.

Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że ilość lajków (a jeszcze bardziej ilość repinów) świadczy o popularności danego pinu. A Tobie powinno zależeć na zbudowaniu popularnej tablicy, z popularnych pinów, którą Pinterest chętnie będzie podsuwał dalej innym użytkownikom.

Poza tym niektórzy radzą, by najpierw polajkować, a dopiero potem, jeszcze przed przypięciem u siebie, sprawdzić dane źródło.

Tutaj obowiązują różne teorie, niemniej niektórzy czyszczą swoje tablice z wcześniej przypiętych mniej popularnych pinów (by nie zaniżać swojej średniej polubień i udostępnień przypadających na statystycznego pina).

Pewna blogerka, która tak postępowała twierdziła wręcz, że po usunięciu mniej podlajkowanych i rzadziej repinowanych pinów, kolejne piny zdobywały na niej więcej polubień i repinów.

To już ręka Pinteresetu, który pewnie zaczął uważać ją za bardziej wpływową osobę, a daną tablicę jako źródło bardziej wartościowych pinów.

Ale spotkałam też drugą teorię, by po prostu dać pinom czas, by zaistnieć, a Pinterestowi czas je zaindeksować.

 

II. 2 praktyczne tutoriale.

pinterest co to jest i jak to działa

Czy wiesz jak przygotowywać perfekcyjne piny?

Jeżeli chodzi o piny, to wcale nie kwestia ilości, ale jakości. Odpowiedni format (pionowy), bo wtedy pin jest bardziej widoczny, zajmuje więcej miejsca w streamie. Może z dodanym napisem (wtedy pin staje się bardziej czytelny).

TUTAJ podrzucam Wam post z kilkoma pomysłami i narzędziami, w których można przygotować perfekcyjne piny tzw „pinnable image”.

Kolejna rzecz: Pinterest zostawia nam miejsce na dodanie opisu do naszego pina. Nikt nie zrobi tego za nas. Tu mam na myśli piny z naszych zdjęć, które puszczamy w świat z linkami do swojego bloga.

Pin z dodanym opisem od razu robi się dłuższy. Można dodać do niego 1-2 hasztagi (nie więcej, bo Pinterest może uznać to za spam). Ponieważ sama pinuję głównie kulinaria, ostatnio staram się dodawać chociażby listę składników, a główne składniki podaję również po angielsku.

 

pinterest co to jest i jak to działa

Jak zmienić piny ze swojego bloga w RICH PINS?

Bardzo ważna rzecz odnośnie pinowania: Chodzi o to, by automatycznie wzbogacić swoje piny o  nazwę naszego bloga i tytuł wpisu, z którego pochodzą, czyli zrobić z nich tzw RICH PINS.

Jak wyglądają Rich Pins? Spójrzcie na obrazek na górze. Pin po prawej stronie to tzw RICH PIN. W zestawieniu z pinem z lewej strony został wzbogacony o ikonkę i nazwę bloga oraz tytuł wpisu. Nie dorzuciłam tego ręcznie. Stało się to automatycznie, po zweryfikowaniu mojego bloga w Validatorze Rich Pin. A teraz po kolei, jak to zrobić.

To tylko tak skomplikowanie się nazywa, ale w praktyce jest bardzo proste.

 

RICH PINS.

  1. Jeżeli macie bloga na wordpressie.

pinterest co to jest i jak to działa

Jeżeli macie bloga na wordpressie i korzystacie z wtyczki SEO by Yoast, najpierw warto zweryfikować adres Waszego bloga na Pintereście (ten, który dodaliście w Waszym pinterestowym profilu). W tym celu wchodzicie w Yoasta, czyli w SEO, Społeczności, Pinterest i klikacie na link: aby zweryfikowć Twoją witrynę w Pinterest….

pinterest co to jest i jak to działa

Upewnijcie się, że w zakładce SEO, Społeczności, Facebook macie włączone: Włącz dodawanie danych Open Graph. Enabled.

pinterest co to jest i jak to działa rich pin

Teraz już ze spokojnym sumieniem lecicie do Pinterestowego Rich Pin Validatora. Wklejacie adres dowolnego wpisu (pojedynczego wpisu) z Waszego bloga. Klikacie na Validate, a na kolejnej planszy na Apply Now.

Odtąd Pinterest pod każdym pinem przypiętym z Waszej strony będzie zasysał z niej favicona (u mnie to zielono-żółte serduszko) i tytuł Waszego posta.

pinterest co to jest i jak to działa rich pin

RICH PINS.

2. Jeżeli macie bloga na Bloggerze.

Tutaj też da się to zrobić. Podrzucam Wam  TUTORIAL, z którego korzystałam. Po krótce postaram się Wam to przełożyć z angielskiego na nasze.

pinterest co to jest i jak to działa rich pins

Po pierwsze wchodzicie w Ustawienia, Ustawienia Wyszukiwania, Metatagi i klikacie na Edytuj.

pinterest co to jest i jak to działa

Teraz włączacie opis dla wyszukiwarek. Uzupełniacie puste pole. To, co tutaj wpiszecie, będzie pojawiało się pod każdym opublikowanym przez Was na Pintereście pinem.

pinterest co to jest i jak to działa

Teraz, jeżeli wejdziecie do dowolnego wpisu w pasku bocznym pojawia się Wam opis na potrzeby wyszukiwania. Warto go uzupełnić.

Dalej musicie pogrzebać w szablonie Waszego bloga. W tym celu wchodzicie w Szablon, Edytuj Szablon, z klawiatury wybieracie Ctrl + F, pojawia się Wam okienko Search, w które wpisujecie fragment kodu, którego musicie poszukać, czyli

<b:includable id='post' var='post'>
pinterest co to jest i jak to działa

Dalej (pod tym fragmentem kodu) robicie kilka spacji i wklejacie ten kod. Tylko słowo Technology zastępujecie słowem kluczowym dla Waszego bloga.

<meta expr:content='data:post.title' property='og:title'/>
<meta expr:content='data:blog.metaDescription' property='og:description'/>
<meta content='article' property='og:type'/>
<meta expr:content='data:blog.url' property='og:url'/>
<meta expr:content='data:blog.title' property='og:site_name'/>
<meta expr:content='data:post.timestampISO8601' property='article:published_time'/>
<meta content='Technology' property='article:section'/>
<b:loop values='data:post.labels' var='label'>
<meta expr:content='data:label.name' property='article:tag'/>
</b:loop>

Zapisujecie zmiany i dalej podobnie jak dla wordpressa, weryfikujecie Waszego bloga w RICH PIN VALIDATORZE.

Instrukcja dla Bloggera TUTAJ.

 

III. Biznesowe Konto na Pintereście.

Jeżeli jesteście na Pintereście i regularnie tu działacie, to może warto przekształcić Wasze konto w tzw konto biznesowe Business Account. To nic nie kosztuje, a …

Jeżeli chcecie mieć dostęp do statystyk bezpośrednio z Pinterestu, warto to zrobić. Czyli albo otworzyć tu biznesowe konto (jeżeli dopiero, co zakładacie Wasz nasz pinterestowy profil), albo przerobić stare na wersję BUSINESS (która jest bezpłatna).

W tym celu wchodzicie do BUSINESS.PINTEREST.COM

I tu albo wybieracie Join as a business (czyli otwieracie konto jako Business Account), albo przekształcacie już istniejące w takowe (tu macie opcję Convert)

PINTERST BUSSINESS ACCOUNT

PINTERST BUSSINESS ACCOUNT

 

IV. TAILWIND.

Czy rozplanowujecie swoje piny w czasie, czy wrzucacie je jednym ciągiem?

Bo wrzucanie czegokolwiek, gdziekolwiek całym stadem i jednym ciągiem to najlepszy sposób, by zrazić do siebie ciężko zdobytych followersów.

O i znowu … ideałem było to, by publikację kolejnych pinów rozplanować w czasie. Tymbardziej, że według specjalistów na Pintereście można przypiąć do 30 pinów dziennie.

Pomysłem może być wrzucenie uprzednio przygotowanych pinów do Secret Board (ukrytej tablicy) i przypinanie ich do widocznych tablic z przerwami w ciągu dnia.

Innym fajnym rozwiązaniem jest TAILWIND. Co prawda jest to narzędzie płatne, ale pierwsze ileś (i to całkiem sporo) pinów możecie przypiąć w nim za darmo. Poza tym Tailwind ma dla Was sporo ciekawych statystyk np analizuje dla Was, które z Waszych starszych pinów cieszyły się największym wzięciem.

pinterest co to jest i jak to działa

No i jeszcze macie blog prowadzony przez  TAILWIND.

A z tego bloga polecam Wam szczególnie ten wpis o zdobywaniu nowych followersów na Pintereście.

http://blog.tailwindapp.com/how-to-get-pinterest-followers/

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Beata

Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

10 przepisów na zielone sałatki.

Jak często chcielibyśmy żyć i odżywiać się zdrowiej. Ale to wymagałoby wprowadzenia...
Read More

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *