Pinterest, VADEMECUM BLOGERA

Jak działa Pinterest?

pinterest co to jest i jak to działa

pinterest co to jest i jak to działa

Jak się czuje Wasz Pinterest? Wiosennie? A może jeszcze bardzo choinkowo i świątecznie. Bo u mnie kiedyś przez cały rok na okrągło królowała tu GWIAZDKA. Bo tak zawsze się składało, że przypominałam sobie o Pintereście na gwiazdkę, a potem zapominałam na cały rok.

Tylko, że ostatnio zawzięłam się na Pinterest. Zamarzyło mi się, by tu zaistnieć (przez duże Z, tj. z dużą liczbą followersów). Pinterest to medium, w którym kolejnych obserwujących zdobywa się (przynajmniej mi) najłatwiej.  I to niewielkim wysiłkiem.

Ale choć to mile łechcze ego, chciałabym sprawdzić czy da się wykorzystać Pinterest do ściągnięcia ruchu na … i w tym cały szkopuł … polskojęzycznego bloga.

Bo o ile niektóre anglojęzyczne blogerki, zwłaszcze te kreatywne (DIY i kulinaria) twierdzą się, że w ich przypadku Pinterest świetnie się sprawdza… U mnie te cyferki nie są póki co takie spektakularne. Ale … nie od razu też Kraków zbudowano.

Niemniej Pinterest to pierwsze medium, w którym udało mi się przekroczyć magiczną, jak dla mnie barierę 3000 obserwujących. Co akurat nie jest trudne. Tutaj.

Wystarczy regularnie działać (pinować, lajkować, komentować), a przy okazji wykazać się odrobiną, nazwijmy to życiowego sprytu (tj. obserwować osoby, kóre według wszelkich przesłanek, chociażby stosunku obserwowanych do obserwujących, powinny zrewanżować się nam tym samym).

Ale tu liczą się nie tylko obserwujący. Bo to w sumie same cyferki. Ważne, by ich liczba przełożyła się na większe zaangażowanie. Tu chodzi o lajki, komentarze i wisienka na torcie: REPINY.

A to już inna para kaloszy. Zresztą na Pintereście jak w życiu: raz z górki, raz pod górkę.

Ale żeby nie powtarzać tego, co znajdziecie w moich poprzednich wpisach z kategorii PINTEREST. A jeżeli już coś zdarzy mi się powtórzyć, to krótko i na temat.

Czym jest Pinterest?

Pinterest to taka wyszukiwarka wizualnego kontentu. Za każdym razem, gdy coś tu przypinamy (z własnych zasobów np fotki z naszego komputera), możemy podczepić pod to dowolny link z naszego bloga.  Zresztą możemy przypinać bezpośrednio z naszej strony. W tym celu wystarczy:

  • Albo zainstalowć sobie na komputerze  Pinterest Browser Button.
  • Albo bezpośrednio na naszym blogu tzw Pin it Button. To ułatwi zadanie innym. Czyli tym, którzy chcieli by przypiąć u siebie na Pintereście coś z naszego bloga. W tym celu możemy np zainstalować tzw IMAGE SHARER (można to zrobić zarówno na Bloggerze, jak i na wordpressie TUTORIAL TUTAJ).

 

pinterest co to jest i jak to działa

Mam go (Image Sharer) na blogu i uwielbiam. Jeżeli najedziecie na dowolny obrazek, pokażą Wam się ikonki Facebooka, Twittera i Pinterestu. Za ich pomocą możecie przesłać do tych mediów dowolne zdjęcie z bloga.

 

I. Pinterest Tips and Tricks.

A dzisiaj mam dla Was dodatkowo kilka sprytnych i przydatnych tricków i hacków na temat Pinterestu. Będą też nowe. Nie tylko te odgrzane ze starszych postów:

 

1. Czy pamiętasz o okresowym/regularnym odświeżaniu okładek swoich tablic na Pintereście?

Chodzi o to, by od  czasu do czasu wymienić tytułowy obrazek na każdej z tablic np na zgodny z daną porą roku, albo po prostu inny, może zgodniejszy ze zmieniającą się wizją marki, jaką chcesz budować na Pintereście.

W tym celu wchodzimy w wybraną tablicę, klikamy na Edit, Cover, Change photo cover, strzałkami przeglądamy zapisane na tej tablicy fotki, zatrzymujemy się na tej, którą chcemy wybrać na okładkę tablicy. Potwiedzamy klikając na Save changes.

pinterest co to jest i jak to działa

2. Czy wszystkie Twoje tablice mają kompletną okładkę?

Wystarczy, by do tablicy były przypięte raptem 4 piny. W przeciwnym razie okładka świeci pustkami.

Nie wiecie, co wrzucić na daną tablicę? Póki co zapiszcie ją jako Secret Board (ukryta tablica). W ten sposób sami będziecie mieć do niej dostęp, ale będzie ona niewidoczna dla innych.

Tu przecież liczy się pierwsze wrażenie, a szczególnie to jak wyglądają 2 pierwsze rzędy naszych tablic.

pinterest co to jest i jak to działa

3. Czy wiesz, że Pinterest ma swoją własną wyszukiwarkę?

Możesz z niej skorzystać, jeżeli szukasz inspriacji, albo chcesz zbudować tablicę na dany temat np gdy, ruszasz z tematem, a jeszcze nie masz pod niego wystarczającej ilości własnego materiału.

 

4. Czy wiesz, że na Pintereście wcale nie chodzi o to, by pinować tylko i wyłącznie swoją radosną twórczość.

Nie chodzi również o to, by pinować tylko i wyłącznie na własnych tablicach. Pinterest lubi użytkowników, którzy nie pinują cały czas tylko siebie, ale i piny udostępnione przez innych. Zresztą tutaj 80% pinów jest repinami (czyli są przepięte skąś).

W tym kontekście można wykorzystać Pinterest, jako narzędzie do organizacji materiałów na dany temat i zorganizować to w oddzielne tablice. Każda poświęcona danemu zagadnieniu.

Sama zbieram tu w osobnych tablicach porady (tips) odnośnie blogowania (Blogging tips), Instagramu (Instagram Tips), Pinterestu (Pinterest tips), Twittera (Twitter tips).

pinterest co to jest i jak to działa

Oczywiście fajnie jest zbudować i rozwijać swoje własne tablice. Ale by być zauważonym i wygenerować ruch na stronie, czasami warto przypinać swoje piny na grupowych tablicach. Tych, do których zostaliśmy zaproszeni, a które mają większe i aktywniejsze audytorium od naszych tablic.

 

5. Zanim przypniesz coś u siebie, polajkuj to.

Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że ilość lajków (a jeszcze bardziej ilość repinów) świadczy o popularności danego pinu. A Tobie powinno zależeć na zbudowaniu popularnej tablicy, z popularnych pinów, którą Pinterest chętnie będzie podsuwał dalej innym użytkownikom.

Poza tym niektórzy radzą, by najpierw polajkować, a dopiero potem, jeszcze przed przypięciem u siebie, sprawdzić dane źródło.

Tutaj obowiązują różne teorie, niemniej niektórzy czyszczą swoje tablice z wcześniej przypiętych mniej popularnych pinów (by nie zaniżać swojej średniej polubień i udostępnień przypadających na statystycznego pina).

Pewna blogerka, która tak postępowała twierdziła wręcz, że po usunięciu mniej podlajkowanych i rzadziej repinowanych pinów, kolejne piny zdobywały na niej więcej polubień i repinów.

To już ręka Pinteresetu, który pewnie zaczął uważać ją za bardziej wpływową osobę, a daną tablicę jako źródło bardziej wartościowych pinów.

Ale spotkałam też drugą teorię, by po prostu dać pinom czas, by zaistnieć, a Pinterestowi czas je zaindeksować.

 

II. 2 praktyczne tutoriale.

pinterest co to jest i jak to działa

Czy wiesz jak przygotowywać perfekcyjne piny?

Jeżeli chodzi o piny, to wcale nie kwestia ilości, ale jakości. Odpowiedni format (pionowy), bo wtedy pin jest bardziej widoczny, zajmuje więcej miejsca w streamie. Może z dodanym napisem (wtedy pin staje się bardziej czytelny).

TUTAJ podrzucam Wam post z kilkoma pomysłami i narzędziami, w których można przygotować perfekcyjne piny tzw “pinnable image”.

Kolejna rzecz: Pinterest zostawia nam miejsce na dodanie opisu do naszego pina. Nikt nie zrobi tego za nas. Tu mam na myśli piny z naszych zdjęć, które puszczamy w świat z linkami do swojego bloga.

Pin z dodanym opisem od razu robi się dłuższy. Można dodać do niego 1-2 hasztagi (nie więcej, bo Pinterest może uznać to za spam). Ponieważ sama pinuję głównie kulinaria, ostatnio staram się dodawać chociażby listę składników, a główne składniki podaję również po angielsku.

 

pinterest co to jest i jak to działa

Jak zmienić piny ze swojego bloga w RICH PINS?

Bardzo ważna rzecz odnośnie pinowania: Chodzi o to, by automatycznie wzbogacić swoje piny o  nazwę naszego bloga i tytuł wpisu, z którego pochodzą, czyli zrobić z nich tzw RICH PINS.

Jak wyglądają Rich Pins? Spójrzcie na obrazek na górze. Pin po prawej stronie to tzw RICH PIN. W zestawieniu z pinem z lewej strony został wzbogacony o ikonkę i nazwę bloga oraz tytuł wpisu. Nie dorzuciłam tego ręcznie. Stało się to automatycznie, po zweryfikowaniu mojego bloga w Validatorze Rich Pin. A teraz po kolei, jak to zrobić.

To tylko tak skomplikowanie się nazywa, ale w praktyce jest bardzo proste.

 

RICH PINS.

  1. Jeżeli macie bloga na wordpressie.

pinterest co to jest i jak to działa

Jeżeli macie bloga na wordpressie i korzystacie z wtyczki SEO by Yoast, najpierw warto zweryfikować adres Waszego bloga na Pintereście (ten, który dodaliście w Waszym pinterestowym profilu). W tym celu wchodzicie w Yoasta, czyli w SEO, Społeczności, Pinterest i klikacie na link: aby zweryfikowć Twoją witrynę w Pinterest….

pinterest co to jest i jak to działa

Upewnijcie się, że w zakładce SEO, Społeczności, Facebook macie włączone: Włącz dodawanie danych Open Graph. Enabled.

pinterest co to jest i jak to działa rich pin

Teraz już ze spokojnym sumieniem lecicie do Pinterestowego Rich Pin Validatora. Wklejacie adres dowolnego wpisu (pojedynczego wpisu) z Waszego bloga. Klikacie na Validate, a na kolejnej planszy na Apply Now.

Odtąd Pinterest pod każdym pinem przypiętym z Waszej strony będzie zasysał z niej favicona (u mnie to zielono-żółte serduszko) i tytuł Waszego posta.

pinterest co to jest i jak to działa rich pin

RICH PINS.

2. Jeżeli macie bloga na Bloggerze.

Tutaj też da się to zrobić. Podrzucam Wam  TUTORIAL, z którego korzystałam. Po krótce postaram się Wam to przełożyć z angielskiego na nasze.

pinterest co to jest i jak to działa rich pins

Po pierwsze wchodzicie w Ustawienia, Ustawienia Wyszukiwania, Metatagi i klikacie na Edytuj.

pinterest co to jest i jak to działa

Teraz włączacie opis dla wyszukiwarek. Uzupełniacie puste pole. To, co tutaj wpiszecie, będzie pojawiało się pod każdym opublikowanym przez Was na Pintereście pinem.

pinterest co to jest i jak to działa

Teraz, jeżeli wejdziecie do dowolnego wpisu w pasku bocznym pojawia się Wam opis na potrzeby wyszukiwania. Warto go uzupełnić.

Dalej musicie pogrzebać w szablonie Waszego bloga. W tym celu wchodzicie w Szablon, Edytuj Szablon, z klawiatury wybieracie Ctrl + F, pojawia się Wam okienko Search, w które wpisujecie fragment kodu, którego musicie poszukać, czyli

<b:includable id='post' var='post'>
pinterest co to jest i jak to działa

Dalej (pod tym fragmentem kodu) robicie kilka spacji i wklejacie ten kod. Tylko słowo Technology zastępujecie słowem kluczowym dla Waszego bloga.

<meta expr:content='data:post.title' property='og:title'/>
<meta expr:content='data:blog.metaDescription' property='og:description'/>
<meta content='article' property='og:type'/>
<meta expr:content='data:blog.url' property='og:url'/>
<meta expr:content='data:blog.title' property='og:site_name'/>
<meta expr:content='data:post.timestampISO8601' property='article:published_time'/>
<meta content='Technology' property='article:section'/>
<b:loop values='data:post.labels' var='label'>
<meta expr:content='data:label.name' property='article:tag'/>
</b:loop>

Zapisujecie zmiany i dalej podobnie jak dla wordpressa, weryfikujecie Waszego bloga w RICH PIN VALIDATORZE.

Instrukcja dla Bloggera TUTAJ.

 

III. Biznesowe Konto na Pintereście.

Jeżeli jesteście na Pintereście i regularnie tu działacie, to może warto przekształcić Wasze konto w tzw konto biznesowe Business Account. To nic nie kosztuje, a …

Jeżeli chcecie mieć dostęp do statystyk bezpośrednio z Pinterestu, warto to zrobić. Czyli albo otworzyć tu biznesowe konto (jeżeli dopiero, co zakładacie Wasz nasz pinterestowy profil), albo przerobić stare na wersję BUSINESS (która jest bezpłatna).

W tym celu wchodzicie do BUSINESS.PINTEREST.COM

I tu albo wybieracie Join as a business (czyli otwieracie konto jako Business Account), albo przekształcacie już istniejące w takowe (tu macie opcję Convert)

PINTERST BUSSINESS ACCOUNT

PINTERST BUSSINESS ACCOUNT

 

IV. TAILWIND.

Czy rozplanowujecie swoje piny w czasie, czy wrzucacie je jednym ciągiem?

Bo wrzucanie czegokolwiek, gdziekolwiek całym stadem i jednym ciągiem to najlepszy sposób, by zrazić do siebie ciężko zdobytych followersów.

O i znowu … ideałem było to, by publikację kolejnych pinów rozplanować w czasie. Tymbardziej, że według specjalistów na Pintereście można przypiąć do 30 pinów dziennie.

Pomysłem może być wrzucenie uprzednio przygotowanych pinów do Secret Board (ukrytej tablicy) i przypinanie ich do widocznych tablic z przerwami w ciągu dnia.

Innym fajnym rozwiązaniem jest TAILWIND. Co prawda jest to narzędzie płatne, ale pierwsze ileś (i to całkiem sporo) pinów możecie przypiąć w nim za darmo. Poza tym Tailwind ma dla Was sporo ciekawych statystyk np analizuje dla Was, które z Waszych starszych pinów cieszyły się największym wzięciem.

pinterest co to jest i jak to działa

No i jeszcze macie blog prowadzony przez  TAILWIND.

A z tego bloga polecam Wam szczególnie ten wpis o zdobywaniu nowych followersów na Pintereście.

http://blog.tailwindapp.com/how-to-get-pinterest-followers/

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(20) Komentarzy

  1. Nie wiedziałam, że Pinterest rządzi się swoimi prawami jak każdy inny social :). Chyba go trochę po macoszemu potraktowałam, ale na razie skupię się na ogarnięciu FB – nie wszystko naraz :).
    Dzięki za te wskazówki – naprawdę Twoje posty otwierają oczy na prowadzenie bloga :).

  2. W weekend w końcu się wzięłam za założenie konta na Zszywce.pl i odgruzowywaniu konta na Pinterest. Twój wpis akurat mi się bardzo przyda. Niby wiem, jak korzystać z tego portalu, ale jednak nie wszystko jest dla mnie jasne – szczególnie, kiedy nie chodzi tylko o gromadzenie inspirujących grafik, ale cele blogowo – biznesowe.

  3. Ostatnio dodałyśmy ileś tablic pod rząd, bo w sumie ten Pinterest traktowałyśmy po macoszemu, a teraz znów o nim zapomniałyśmy. Takie dodawanie kogoś do obserwujących z nadzieją, że nas zaobserwuje raczej nas nie interesuje.

  4. Kiedyś szalałam na Pintereście, a jak założyłam bloga wrzucałam info o nowych notkach, ale to nic nie dało, więc dałam sobie spokój… Jednak Pinterest jako źródło inspiracji bardziej do mnie przemawia, ale nie dziwię się, że postowanie zdjęć potraw daje efekty- Pinterest to atrakcyjne miejsce na poszukiwania przepisów:)

  5. Mój Pinterest pokrył się już grubą warstwa kurzu… Może przy wiośnie zajrzę na niego 🙂

  6. Bardzo przydatny wpis, ja trochę bawie się w Zszywkę, działa podobnie jak Pinterest, a nawet bardzo podobnie. Ale bardzo rzadko tam wchodzę, jakoś słabo wkręcam się w te social media 🙂

  7. Mój Pineterest leży i kwiczy. Może faktycznie czas na wiosenne porządki… Wpis bardzo przydatny i motywujący, jak zawsze 🙂

  8. Mój Pinterest to w większości re-Pinterest 😉 traktuję go jako narzędzie antystresowe;) Chociaż..witrynę mam zweryfikowana od dawna. Porządek jednak bardzo się moim zakładkom przyda.

  9. Nie wiedziałam o Rich pinach! Muszę się w to zagłębić.
    Pinterest uwielbiam. Pinuję tam swoje rzeczy, ale jednak większość moich pinów to inspiracje… dla mnie 😀

  10. Jeszcze za słabo rozgryzam Pinteresta, ale pomału wdrażam Twoje porady. Znając jednak siebie najlepszym rozwiązaniem jest poświęcenie któregoś dnia i przejrzenie wszystkich materiałów, które w tym temacie publikowałaś, a było ich trochę.

  11. O, wow! Powaliła mnie ta ilość wiedzy, którą tutaj zgromadziłaś! Dotąd cieszyłam się beztrosko z Pinteresta, a tutaj się okazuje, że to medium w stylu FB czy IN, na którym są konkretne reguły. A czemu uważasz, że liczne pinowanie pod rząd (ale nie swoich pinów) może zrazić obserwatorów?

  12. Ja bardzo dawno stworzyłam konto na Pintereście i korzystałam z niego jako takiego google-inspiratownika. Posługiwałam się zazwyczaj angielskim. Jednak widzę, że mam strasznie małą widzę o nim i że warto ją pogłębić by popromować własnego bloga 😀 Czekają mnie długie i radosne godziny z twoim blogiem. Dziękuję, że jesteś 😀

  13. Dużo ważnych informacji w jednym miejscu. Dziękuję. Mam konto, ale rzadko korzystam, chyba czas to zmienić. Pomyślę o tym przekształceniu konta w biznesowe. Może rzeczywiście warto.

  14. Wielkie dzięki, baaardzo mi pomogłaś 🙂

  15. Dziękuję! Od dawna chciałam rozkręcić pinterest, a dopiero dzis znalazłam konkretną dawkę informacji i wskazówek. Wysyłam w świat 🙂

  16. ależ czaderski tutorial! Działam!

  17. Wow, świetny post- widać, że włożyłaś w niego dużo pracy. Dzięki za podzielenie się wiedzą:)

  18. Widzę, że minął rok od ostatniego wpisu o Pinterest, ciekawa jestem ile przez ten rok z niego wyciągnęłaś :-). Ja na razie tylko o nim myślę

  19. […] INSTRUKCJA TUTAJ (w tym poradniku na temat Pinterestu z VADEMECUM BLOGERA) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *