motywacja, Myśl pozytywnie, VADEMECUM BLOGERA

Pewności siebie można się nauczyć. Pewność siebie – cytaty

VADEMECUM BLOGERA TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH SOCIAL MEDIA

 

Pewności siebie można się nauczyć.

Ostatnio dużo pracuję nad sobą, nad swoim myśleniem, nad generowaniem w sobie tej odwagi, której zawsze mi brakowało, by wziąć swoje życie w swoje ręce i zrobić w nim to, co mam ochotę z nim zrobić.

Zacząć myśleć odważniej, zacząć przyciągać rzeczy, które chciałabym robić, zamiast odpychać je myśleniem w stylu: nie dam rady, albo zrobię to później, kiedy dzieci jeszcze troszeczkę podrosną. Bo taka myśl towarzyszyła mi przez kilkanaście ostatnich lat mojego życia.

Ale dzisiaj jestem na takim etapie – u progu 50 – tki, kiedy zaczynam rozumieć, że jeżeli nie zrobię tego teraz, nie zrobię tego nigdy. Jeżeli nie odważę się sama, ktoś inny zdecyduje za mnie, co jest dla mnie lepsze. I może owszem – to będzie dobre… dla niego. Ale ja nie będę czuła się z tym szczęśliwa. Bo moja droga była inna, tylko zabrakło mi odwagi.

Ale dobra wiadomość jest taka, że w życiu działa prawo przyciągania:

Kiedy myślisz, że Ci się nie uda, rzeczywiście nie jesteś w stanie zmobilizować wszystkich sił i całej woli walki, na jaką Cię stać. A wtedy radzisz sobie gorzej, niż w sytuacjach, kiedy wierzysz w swoją szcześliwą gwiazdę. Wtedy dużo trudniej jest zepchnąć Cię z wymarzonej drogi. I choćby wbrew napotykanym przeciwnościom posuwasz się po niej naprzód. A czyż właśnie nie o to chodzi?

Marzy mi się wolność finansowa. Powoli, malutkim krokami, bo nie jestem ani osobą szczególnie przebojową, ani bezkompromisowo asertywną dobijam do niej.

Powoli zaczynam wierzyć w siebie. A w zasadzie wierzyć w to, że pierwszy krok na tej wymarzonej drodze do wolności finansowej zaczyna się od tego, by uwierzyć w samego siebie, w to, że dam/dasz sobie radę.

A dalej już tylko nie dać się zwieść chwilowym wahaniom nastroju i momentom zwatpienia, na jakie wystawia człowieka (choćby przepełnionego najlepszymi chęciami) – każda droga.

Ale punktem wyjścia jest pewność siebie, a dalej praca nad pewnością siebie, mówienie sobie, że mogę, że potrafię, że podołam….

Wszystko podąża za pewnością siebie:

samoakceptacja, odwaga, dyscyplina, wytrwałość…, wiara że się uda i to że ostatecznie się udaje doprowadzić swoje zamierzenia do końca.

Wypuściłam swój pierwszy kurs – mimo, że przez lata nie wierzyłam, że jest to w zasięgu moich możliwości i tylko biernie pisałam bloga. Aż zebrałam się w sobie, zebrałam się na odwagę. I jest.

Ale przedtem przez dłuższy czas pracowałam nad swoją pewnością siebie.

Bo w zasadzie życie jest nieustanną pracą nad samym sobą. Pewności siebie przybywa z przybywającymi latami. Niestety nie zawsze przybywa jej wystarczająco dużo i nie zawsze przybywa ona wystarczająco szybko. Dlatego warto ten proces przyspieszyć.

A tu potrzebna jest:

Decyzja: o tym, do czego dążysz.

Ale ta decyzja jest dużo łatwiejsza, kiedy masz wiarę w siebie (choćby taką najbardziej podstawową), że to do czego dążysz jest dla Ciebie i że jest w zasięgu Twoich możliwości.

Jasność tego, czego chcesz.

Bo wtedy przestajesz się miotać i szukać kolejnych wymówek i uników. Bo natłok bieżących spraw nie pozwala Ci się zająć tym, co wymagałoby porzucenia codziennej rutyny i odważniejszego wyjścia ze strefy komfortu.

Bo zdobywanie pewności siebie, wymaga odwagi, przełamania starych przekonań o samym sobie, czasami pozwalającyh wygodnie tkwić w dobrze znanym miejscu.

Im więcej robisz, tym odważniej patrzysz na to, co jeszcze mógłbyś / mogłabyś zrobić i faktycznie posuwasz się naprzód.

Po wypuszczeniu swojego pierwszego kursu Twój Pierwszy Produkt Online. KURS już pracuję nad kolejnymi: na temat Instagramu, Pinterestu i Canvy.

Bo najtrudniejszy jest pierwszy krok… Bo najmozolniejsze pokonywanie kolejnych przeszkód na obranej drodze czasami niezauważalnie, ale za to konsekwentnie i systematycznie buduje pewność siebie.

A skoro zrobiłeś jedno, wiesz – przekonałeś się, uwierzyłeś, że możesz zrobić drugie. Tym żywi się Twoja pewność siebie i odwaga, by stawiać czoła kolejnym wyzwaniom.

Odwagi….

Pewność siebie – cytaty

Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby. B. Tracy

Opanowanie innych to siła, opanowanie siebie to prawdziwa moc. Lao – Tse

Nigdy nie chodzi o to jak wielki jest problem, liczy się tylko jak wielki jesteś ty. Eker

Różnica między tym, co robimy, a co jesteśmy w stanie zrobić, wystarczyłaby, bo rozwiązać większość problemów tego świata. Gandhi

To nie górę pokonujemy, lecz siebie. Edmund Hillary

Wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością – jeśli mamy odwagę je realizować. Walt Disney

Zawsze wybieraj działanie. Nigdy się nie wycofuj, nigdy nie uciekaj. Osho

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń. E. Roosevelt

Jest tylko jedna przyczyna ludzkich porażek. To brak wiary w prawdziwego siebie. William James

Istnieje tylko jedna osoba, która kiedykolwiek może uczynić Cię szczęśliwym i tą osobą jesteś Ty. D. Burns

Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie. Thomas Edison

Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś.  Marylin Monroe

Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest. Malcolm S. Forbes

Myślę, że każdy jest dziwny. Powinniśmy wszyscy celebrować naszą indywidualność i nie wstydzić się jej. Johnny Depp

Wszystko, co irytuje nas w innych może nas zaprowadzić do zrozumienia samego siebie. Carl Jung

Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli grozi to narażeniem się na kpinę innych ludzi, niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę. Frederick Douglass

Bądź tym kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a ci, którzy są ważni nie mają z tym problemu. Fritz Perls

Żeby być mistrzem, musisz wierzyć w siebie, kiedy inni już przestali. Sugar Ray Robinson

Bez Twojego pozwolenia nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy. Eleanor Roosevelt

Nie powstrzymuje Cię ani brak potencjału, ani brak okazji – powstrzymuje Cię brak pewności siebie. Brian Tracy

Myśl pozytywnie. Im bardziej jesteś optymistyczny, tym bardziej będziesz pewny siebie. Brian Tracy

Jeśli masz zamiar w coś wątpić, to zacznij wątpić w swoje ograniczenia. Don Ward

Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo Ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i sława. J.Wolfgang von Goethe

Pewność siebie nie ma źródła w tym, że zawsze ma się rację, ale w braku obawy przed pomyłką. Peter T. Mcintyre

Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces. Joyce Brothers

Nic nie może powstrzymać człowieka z właściwym nastawieniem od osiągnięcia jego celu. Nic na Ziemi nie może pomóc człowiekowi ze złym nastawieniem.Thomas Jefferson

Ten, kto nie jest wystarczająco odważny, by podjąć ryzyko, niczego w życiu nie osiągnie. Muhammad Ali

Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby. Brian Tracy

Nie trać energii na próbach zmieniania opinii… Rób swoje, i niech nie obchodzi cię, czy innym się to podoba. Tina Fey

Zawsze bądź sobą i miej wiarę w siebie. Nie szukaj jakiegoś człowieka sukcesu i nie próbuj powielać jego osiągnięć. Bruce Lee

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. Mark Twain

Jeśli usłyszysz wewnątrz siebie głos mówiący: „nie możesz malować”, to za wszelką cenę maluj, a ten głos ucichnie. Vincent van Gogh

Szanse na sukces są wokół ciebie. Znajdź jedną. Liz Jarrett

Niska pewność siebie nie jest wyrokiem dożywocia. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć ją i opanować do mistrzostwa – tak jak każdą inną umiejętność. Gdy ją opanujesz, wszystko w twoim życiu zmieni się na lepsze. Barrie Davenport

Nieśmiałość zawiera w sobie dziwny element narcyzmu – przekonanie, że nasz wygląd czy postępowanie jest naprawdę ważne dla innych. André Dubus

Poszedłem naprzód mimo łomoczącego serca, które mówiło: Zawróć. Erica Jong

Przekonania są ograniczeniami, które należy zbadać i pokonać. John Lilly

Pewność siebie jest kluczem do sukcesu. Kluczem do pewności siebie jest przygotowanie. Arthur Ashe

Bycie sobą w świecie, który stale stara się uczynić z ciebie kogoś innego, jest największym osiągnięciem. Ralph Waldo Emerson

Droga do rozwijania pewności siebie polega na tym, by robić rzeczy, których się boimy, i zdobywać dobre doświadczenia. William Jennings Bryan

Nie osądzaj każdego dnia poprzez zebrany plon, ale z nasion, które siejesz. Robert Louis Stevenson

Kluczem do sukcesu nie są osiągnięcia, ale entuzjazm. Malcolm Forbes

Jesteśmy tym, co wielokrotnie powtarzamy. Doskonałość nie jest czynem, ale zwyczajem. Arystoteles

To nie górę pokonujemy, lecz siebie. Edmund Hillary

Choćbyś przeszedł cały świat nie znajdziesz nikogo bardziej godnego miłości niż ty sam. Budda

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(7) Komentarzy

  1. Jak najbardziej zgadzam się z podejściem, że pewności siebie można się nauczyć, można ją trenować i wzmacniać. Tak jak piszesz przydaje się wytrwałość, dawanie sobie czasu i nauka na błędach 🙂 Gratuluję pierwszego kursu online! Trzymam kciuki za następny 🙂

  2. To zdecydowanie moja słaba strona, ta pewność siebie… Ale się nie poddaję! 🙂 A te cytaty powinny nam się wyświetlać nad głową – co rano jeden na cały dzień, żebyśmy mogli sobie je wbić do głowy, bo warto 🙂

  3. Wiara we własne możliwości jest bardzo ważna. Jeśli inni mogą, to dlaczego nie ja? Moze dlatego, ze jeszcze nie zadecydowałam, ze tego pragnę i ze mi się uda? Bez odpowiedniego pozytywnego nastawienia osiągniecie sukcesu wydaje mi się niemożliwe. Jestem pewna, ze i Tobie się to uda:). Gorąco Ci tego życzę! Pozdrawiam serdecznie!

  4. Wartościowy wpis, bo uważam, że pewność siebie to jedna z ważniejszych cech jakie posiadamy.

  5. Angelika says:

    Jestem też zdania, że pewności siebie da się nauczyć, jeśli się tego bardzo chce. Sama jest tego przykładem, jestem introwertyczną i dawniej aż mi niedobrze było na myśl o nagraniu story, czy zrobieniu live’a. Przełamałam się i wręcz to polubiłam, sporo w tym zasługa zdalnej edukacji, bo trzeba było nagrywać dzieciom filmy na Youtube

  6. Dla mnie podstawowe pytania to: dlaczego niektórym brakuje pewności siebie? Z czego to wynika? I jak temu zaradzić? Na wszystko są sposoby :).

  7. Bardzo dobry tekst! Masz rację pewność siebie jest takim kluczem, aby iść i realizować swoje marzenia i cele. Można ją ćwiczyć codziennie, a dzięki temu, że się wzmacniamy i pracujemy nad sobą stajemy się silniejsi. Powodzenia w kolejnych projektach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *