perelki tygodnia

Pisz tutoriale. Perełki tygodnia.

jak pisać bloga? pisz-tutoriale


Jak pisać bloga? W tego tygodniowej edycji moich perełek (po kilku tygodniowej przerwie) chciałam przedstawić Wam 3 cudowne blogi. Na których znajdziecie (pod choinkę jak znalazł) 3 bardzo użyteczne tutoriale. Przydatne w blogowaniu i nie tylko. A oto one.


1. Blog Truscaveczki, czyli bardzo kreatywny blog bardzo kreatywnej kobiety.

Która ma słabość do truskawek. Prawdopodobnie. Co do tego ostatniego – improwizuję lub raczej spekuluję. Ale kto ich nie lubi (truskawek)?

Blogi kreatywne w ogóle, a blog Truscaveczki w szczególności warto podglądać (od strony kreatywno-graficznej). Uparcie się tego trzymam. A jeżeli do znudzenia powtarzam, to wybaczcie. 

Ale u Truskaweczki możecie podejrzeć od kuchni, jak upiększyć bloga. Znajdziecie tam wiele unikalnych tutoriali o tym i o owym (o dzierganiu i ulepszaniu bloga).  Np Jak wstawić grafiki pomiedzy widgety? I wiele innych. Zajrzyjcie, bo warto. Poszperajcie po panelu bocznym z prawej strony.


2. Blog Wełniane myśli Marzeny z niedawno rozpoczętym cyklem Fotograficzne czwartki.

Choć głownym tematem tego bloga jest włóczka i wszystko co można z nią i z niej zrobić. Ale są też przepiękne zdjęcia. No i wspomniany wyżej cykl o tajnikach fotografowania. Było już o świetle.  Będą kolejne odcinki. Zapowiada się obiecująco. Ja przynajmniej już się dużo dowiedziałam. A ta wiedza na pewno mi się przyda w dalszym blogowaniu. Bo

  • Zdjęcia są ważnym uzupełnieniem do wyrażonej słowami treści
  • Jedno zdjęcie jest warte tyle, co 1000 słów.
  • Cała trudność  tym by fotkę pstryknąć tak (a potem obrobić) tak:
  • by przyciągnęła wzrok czytelnika, 
  • ucieszyła mu oko, 
  • poprawiła humor (nawet jeżeli wstał lewą nogą z łóżka), 
  • nastawiła pozytywnie do świata i ludzi, a przy okazji do Waszego bloga.

W tym zakresie umiejętności nigdy nie za wiele. A myślę, że fotki Marzeny przekonają Was co do tego, że zna się na temacie.

3. Blog Plecak i walizka czyli podróżnicze przeżycia i inspiracje Hani Sobczuk. 

A na nim warsztaty jezykowe. Czyli o tym jak samodzielnie nauczyć się języka obcego. Całość pochłonęłam jednym tchem. A postow na ten temat  nazbierało się kilka. Autorka dzieli się w nich własnym doświadczeniem. A do tego jej metodę można wykorzystać i przenieść na teren blogowania. Z dwóch powodów:  

  • Po pierwsze znajomosc języka obcego otwiera wiele nowych możliwości, w tym czytania obcojęzycznych blogów (podglądania, uczenia się, szukania inspiracji czy pomysłów).
  •  Po drugie tę metodą można zainspirować się przy pisaniu blogowego biznesplanu. Wygląda ona mniej więcej tak:

1. Dokładnie określ swój cel.

Bo wiadomo, żeby gdzieś dojść, trzeba wiedzieć dokąd się zmierza.

2. Podziel się nim z innymi.

By nie było za łatwo i bezboleśnie wycofać się z podjętego postanowienia.

3. Zrób plan działania i zorganizuj swoje miejsce pracy.

By po drodze nie tracić czasu na bezproduktywną szamotaninę.

4. Teraz zaczyna się metoda małych kroków.

Czyż nie przypomina to Wam mozolnego budowania bloga?

5. Ciągle dbaj i podsycaj swoją motywację.

Np przez wynagradzanie sobie każdego najmniejszego zwycięstwa:  nad samym sobą czy nad złosliwością rzeczy martwych. Udało Ci się załadować nowy szablon na bloga. Jest okazja do świętowania. Nie czekaj na Sylwestra. Otwórz zaraz szampana. No może trochę się zapędziłam.

jak pisać bloga? pisz-tutoriale

JAK PISAĆ BLOGA? PISZ TUTORIALE.

A teraz przejdę do wyjaśniania tytułu: Pisz tutoriale. Bo to najlepsza metoda na przyciąganie wciąż nowych czytelników. Którzy może przy okazji zajrzą do innych Twoich wpisów i już pozostaną na Twoim blogu. A przynajmniej (bądzmy realistami) będą zaglądać do Ciebie od czasu do czasu.

Nie mam zas wątpliwości co do tego, że każdy posiada umiejętność czy doswiadczenie:

  • która może przydać się innym
  • i którą można przerobić na bardzo wartościowy i użyteczny tutorial. 

A tutoriale są jak magnesy, które będą ciągnąć czytelnikow na Twoją stronę. Warto je przygotować: solidnie i przystępnie. I jednocześnie mieć na uwadze to, że czasami trzeba odczekać jakiś czas (kilka miesięcy) od założenia bloga … aż 

  • Google przekona się co do wartości publikowanych przez Ciebie treści (i Twojej systematyczności). 
  • A wtedy zacznie podsyłać Ci coraz szczodrzej nowych czytelników. 
  • A reszta jest już w Twoich rękach. 

I  tym optymistycznym akcentem pozdrawiam Was i życzę owocnego blogowania.

Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Beata 

Inne perełki tygodnia

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *