copywriting

Wcale nie musisz umieć dobrze pisać, by stworzyć poczytnego bloga.

jak pisać bloga
jak pisać bloga

Jak pisać bloga?

Wystarczy, że włożysz w to swoje serce i będziesz chciał pomagać innym rozwiązując ich problemy. A żeby Twoim czytelnikom dobrze się czytało, zanim usiądziesz do pisania, pomyśl o  tych kilku prostych zasadach:

1. Gdy zabierasz się do pisania pomyśl o czymś przyjemnym.

Jeżeli nastawisz się pozytywnie do świata i ludzi, Twoje teksty zabrzmią ciepło i serdecznie. Lepiej czyta się coś, co napisała osoba życzliwa innym. Jeżeli pisarz nie lubi ludzi, dla których pisze, ci nie polubią pisanych przez niego historii. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.

2. Jeżeli aż trzęsie Cię ze złości, nie siadaj do pisania. Lepiej zrób sobie mały spacer. Zamiast.

W przeciwnym razie negatywne emocje przelejesz na papier (lub ekran komputera). Dlatego lepiej wyładuj je gdzie indziej. Na zdrowie.

3. Pisz tak jak mówisz – prosto, naturalnie. Od serca.

No chyba, że zwyczajowo rzucasz “mięsem”. Oszczędz co bardziej soczystych kawałków Twoim czytelnikom. Zamiast tego kultowego słowa na “k…’, po prostu wstaw przecinek.

Dlaczego blogując warto pisać tak, jak się mówi? W ten sposób nie tylko pisze się szybciej, ale i czytelnikowi czyta się lżej i przyjemniej. Gdy mówimy, nie cyzelujemy, przerabiamy, ozdabiamy. Chodzi nam o samo przekazanie treści. Na więcej szkoda nam śliny. W ostatecznym rozrachunku wypada prościej, przystępniej i autentyczniej.

4. Powiedz to, co masz do powiedzenia. Przy pomocy jak najmniejszej ilości słów. Skracaj gdzie się da.

Bez zbędnych powtórzeń, ozdobników, które niczego treściwego i tak nie wnoszą do treści. Pamiętaj o tym, że ten sam tekst na ekranie komputera czyta się o 30% wolniej niż w książce. Internauta zaś nieustannie gdzieś się spieszy, chociażby na kolejną stronę.

5. Opowiedz jakąś historię (prawdziwą, wyssaną z palca lub lekko dobarwioną).

Wciągnij czytelnika, a jak się rozpędzi, to może i doczyta do konca. A Twój tekst zyska ten unikalny charakter, o który chodzi w blogowaniu.

6. Opowiedz coś ze swojego życia.

Czytelnik bardziej zżyje się z Tobą i Twoim blogiem.

7. Nie staraj się podobać wszystkim. To pułapka. I tak Ci się to o nie uda.

Bądź sobą ze swoim własnym stylem i osobowością.

8. Bądź sobą.

Postaraj się znaleźć (i wypracować) swój unikalny i rozpoznawalny styl blogowania. Wyróżnij się albo zgin. Gdy Twój blog jeszcze raczkuje, śmiało możesz pozwolić sobie na eksperymentowanie. Bez tego trudno rozwinąć skrzydła.

9. Pisz o tym co jest Twoją pasją. Ta jest zaraźliwa.

Bo jeżeli Ciebie samego temat nie interesuje, to jak chcesz zaciekawić nim innych?

10. Pisz z pasją.

Nie tylko jest zaraźliwa, ale i wciąga.

11. Dobrze przemyśl sobie to, o czym chcesz napisać.

Wybierz z tego to, co najważniejsze. Spróbuj dokopać się do sedna.

Daj sobie czas, by Twój tekst dojrzał w Tobie.

Na tym polega istota “slow bloggingu”. Publikuj tylko te treści, które uznasz za wartosciowe. Tak buduje się reputację. Choć nawet najlepszym autorom zdarzają się słabsze teksty.

12. Od czasu do czasu napisz post w formie listy.

10 sposobów na to, 50 pomysłów na tamto.

Dobrze się to czyta. Jeszcze lepiej skanuje wzrokiem. Czytelnicy chętnie dzielą się takimi treściami w mediach społecznościowych. A do tego w przejrzysty i przystępny sposob można dzięki nim wiele przekazać.

13. Pisz zarówno długie, jak i krótkie posty.

Krótkie, bo szybciej się je pisze. Będziesz mógł przygotować ich więcej i  w ten sposób częściej publikować. To oznacza regularniejsze zaproszanie robotów wyszukiwarek do częstszego odwiedzania Twojej strony i być może szybszego zaindeksowania kolejnych jej podstron.

Długie posty działają jak magnesy. Przyciągają wciąż nowych czytelników. Według logiki algorytmu: długi tekst =  więcej słów = więcej treści = więcej informacji dla użykowników.

14. Pomagaj innym – rozwiązuj ich problemy.

Pisz z własnego doświadczenia i dawaj z siebie to, co najlepsze.

15. Staraj się zrozumieć czytelników.

Czego (jakich informacji) poszukują na dany temat. Możesz przeprowadzić małą analizę słów kluczowych pod każdy obrabiany przez Ciebie artykuł.

16. Pisz dla ludzi, nie pod wyszukiwarki.

Dla tych ostatnich coraz ważniejsze jest tzw doświadczenie użytkownika: jak długo ten został na Twojej stronie, czy otworzył coś innego poza “landing page” itp.

Nie jest tajemnicą, że tylko treści strawne dla ludzi, a nie nafaszerowane słowami kluczowymi sprawią, że czytelnik wróci do Ciebie.

17. Daj czytelnikowi coś pozytywnego: inspiruj, motywuj, rozbawiaj.

Przekazuj pozytywne treści i przesłania. Nawet jeżeli wyciagajac na światło dzienne cudze brudy, możesz przyciągnąć więcej ciekawskich.

18. Nie pisz o tym, czego nie rozumiesz.

Bo możesz dać się zagiąć i stracisz wiarygodność. Zresztą, jak chcesz wytłumaczyć innym coś, co do czego sam masz wątpliwości?

19. Cały czas ucz się. Podglądaj, jak robią to inni.

Ale nie kopiuj. Nie tak dochodzi sie do własnego stylu.  

“If you steal from one author, it’s plagiarism; if you steal from many, it’s research.” Wilson Mizner
[Tweet “Jeżeli kradniesz od jednego autora, to jest to plagiat. Jeżeli od wielu, to jest to RESEARCH.”]

20. Nie kopiuj zdjęć z innych blogów, czy stron bez podania źródła.

Podobno możesz zostać za to wykluczony z AdSense.

21. Czytaj inne blogi. Lepsze pisanie bierze się również z regularnego czytania.

Bo w ten sposób wzbogacasz słownictwo. Tak, że na język same nasuwają się odpowiednie słowa, czy wyrażenia. Przy okazji może jeszcze znajdziesz tematy, które chciałbyś rozwinąć u siebie na blogu.

22. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz.

Nie musisz  wszystkiego publikować, zwłaszcza jeżeli czujesz, że dany tekst jeszcze w Tobie nie dojrzał i w takiej postaci niewiele daje czytelnikowi.

23. Komentuj na innych blogach. Ciekawie, z pasją, humorem, na Twój własny, unikalny sposób.

Możesz potraktować to jako wprawkę literacką. Przy okazji będziesz pielęgnował dobre kontakty w blogosferze. A jak to pisze Kominek, bloger bez kontaków, jest jak bez ręki. Lub jak to mówią inni, za to bardziej cynicznie.Nieważne co robisz, ale kogo znasz…

24. Zanim opublikujesz kolejny artykuł sformatuj go: uporządkuj, przewietrz, podziel na  paragrafy z wytłuszczonymi tytułami.

Tak by to, co najważniejsze od razu wpadało w oko czytelnikowi i wyszukiwarkom. Tymbardziej, że niektórzy internauci tylko skanują teksty wzrokiem.

25. Na koniec przeczytaj swój tekst na głos.

Tu najlepiej wychodzą wszelkie “potworki stylistyczne”. Może zrób to na podglądzie (tzn w wersji, którą zobaczy czytelnik po opublikowaniu). To bardziej motywuje.

Im będziesz bardziej użyteczny i autentyczny, tym mocniej będziesz przyciągał nowych czytelników. No i zachęcał starych do regularnego powracania do Ciebie.


A tymczasem dziękuję, że do mnie zajrzeliście i pozdrawiam serdecznie.

No i jeszcze serdecznie zapraszam Was do długo obiecywanego newslettera. Rusza już wkrótce. Zapisywać możecie się tutaj.


Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(7) Komentarzy

  1. Świetne poradniki n/t blogowania, chętnie do nich wracam zwłaszcza dlatego, że jestem początkująca 🙁 Pozdrawiam 🙂

  2. Anonymous says:

    w punkcie 12 wdarł Ci się błąd- “przejrzysty” a nie “przejżyszty” 😉

    Pozdrawiam
    elpiss

  3. Jak zawsze cenne rady 🙂 Ja ciągle borykam się z dysleksją i robię duże błędy ortograficzne a pomimo tego nie poddaje się tylko robię to co kocham 😀

  4. Twoje posty zawsze motywują mnie do pisania, dlatego lubię tu wracać. 🙂 Gdyby tylko moje statystyki nie stały w miejscu jak zaklęte!

  5. Przydatne jak zwykle u Ciebie. Jednak mnie przeszkadza gdy blog nie jest “dobrze pisany” zbyt mnie drażnią błędy językowe i wtedy nie pociagnie mnie chocby nie wiem jak ciekawy temat czy pasja z jaką bloger pisze.

  6. […] Wcale nie musisz umieć dobrze pisać, by stworzyć poczytnego bloga. […]

  7. Dziękuje serdecznie za artykuł jest bardzo pomocny , zwłaszcza dla takich osób początkujących jak ja jeszcze raz dzękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *