Narzędzia, które pomogą Wam opanować media społecznościowe.

Według specjalistów, jeżeli chcemy odnieść sukces i przebić się, lepiej skoncentrować się na jednym, dwóch wybranych mediach społecznościowych. Działać tam, dobrze się z nimi zapoznać i wycisnąć z nich maksimum … efektów (wejść na bloga, konwersji, czy po prostu fejmu).  Ale zanim odnajdziemy tę swoją drogę, czyli kanał, którym będziemy rozsyłać swoje treści po sieci, warto wszystkiego po trochu spróbować. A skoro warto spróbować, to warto wiedzieć: co, gdzie i jak ułatwi nam życie w danym medium.

Dlatego przygotowałam dla Was taką podręczną listę narzędzi pod 4 media społecznościowe:  Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest. To taki mój mały prezent dla Was na Gwiazdkę przed Gwiazdką.

A mam nadzieję, że wkrótce będę mogła podsunąć Wam listę narzędzi przydatnych w blogowaniu. Ale to większy projekt.

Jak działać na Facebooku?

Piszesz bloga, musisz tu być. Bo jak to napisał rok temu Jason Hunt, bloger bez bloga przetrwa, bez Facebooka jest niczym.

Tu życie ułatwia człowiekowi sam Facebook. Mamy możliwość bezpośredniego planowania naszych wpisów. Facebook daje nam dostęp do statystyk. Możemy obserwować tu naszą konkurencję, czy po prostu inne fanpage z naszej niszy, z jaką szybkością zdobywają nowych followersów … Możemy komentować na innych fanpagach jako fanpage, a nie jako prywatna osoba (prywatny profil).

Ale poza tym mamy całą masę innych fajnych narzędzi (często darmowych i dostępnych on line), które ułatwią nam życie i działania na FB.

Zacznijmy od wyglądu naszego profilu, na miły dla oka i zachęcający do polubienia. Pisałam Wam więcej na ten temat we wpisie Jak zdobyć więcej lajków na Facebooku. 37 sposobów. Tutaj przypomnę tylko 2 narzędzia, w których możecie szybko i kreatywnie przygotować prostą okładkę na Wasz facebookowy profil (tzw FB Cover), czyli Canva i Picmonkey.

Ale te narzędzia przydadzą się Wam również do stworzenia fajnych, szybkich grafik do wrzutki na fejsa. Szczególnie Canva, gdzie znajdziecie sporo darmowych szablonów (tylko podmieniacie w nich tekst na własny).

Bo na FB (jak i w innych mediach społecznościowych) trzeba czymś zabawiać followersów. I to raczej nie pisaniem referatów. Choć są i tacy, co chętnie je przeczytają, zwłaszcza jeżeli towarzyszy im chwytliwa (dowcipna, soczysta, estetyczna) grafika czy fotka. Tylko szkoda naszego pisania … referatu (ten lepiej zachować sobie na bloga). Bo na Facebooku będzie miał krótki czas życia. Za to grafika …  może chwyci. Może wirusowo rozejdzie się po sieci. A jeżeli ludzie będą udostępniać ją dalej, to może jeszcze będą z tego nowe polubienia dla naszego fanpaga.

Gdzie możemy przygotować grafiki na Facebooka?

Narzędzi jest sporo.

PICMONKEY.

Można tu przygotować zarówno okładkę na Facebooka, jak i obrobić fotkę, tak by podać ją dalej w sieci. Możemy dorzucić jakiś filtr, dodać napis, jakieś ikonki. Wszystko, co podpowiada nam nasza kreatywność. Tu polecam kilka fajnych tutoriali z bloga PicMonkey:

 

W PicMonkey możemy przygotowaś fajną okładkę na Facebooka w formie kolażu Collage z kilku fotek.

CANVA

Wybieramy tutaj odpowiedni format tj Facebook Post. Mamy tu do dyspozycji sporo gotowych szablonów, w tej chwili bardzo świątecznych. Możemy wgrać swoje własne zdjęcie (UPLOAD) i nadpisać na nim tekst (korzystając z gotowych szablonów tekstu).

Mój ukochany i bardzo prosty w obsłudze

PABLO BY BUFFER.

Możemy tu skorzystać z gotowych nastrojowych zdjęć klimatycznych (jest ich tu tylko kilka, ale zawsze to coś), możemy załadować własne zdjęcie (Upload an Image), możemy przytogować grafiki w różnych formatach (pod takie media jak Facebook, Twitter, Pinterest i Instagram).

RECITE THIS

To bardzo proste narzędzie z prostymi szablonami. Problemem mogą okazać się polskie litery (nie we wszystkich szablonach potrafią zgrać się z całością), ale z drugiej strony w bardzo szybki sposób można tu stworzyć coś fajnego do wrzucenia na Facebooka.

QUOZIO

Znowu można tu przygotować proste plansze z cytatami, uwaga na polskie znaki, w niektórych szablonach nie współgrają z użytą czcionką. Następnie można wysłać taki cytat na Facebooka. U mnie co prawda działa tylko wysyłanie na prywatny profil. Narzędzie szybkie w obsłudze i intuicyjne, ale niestety też siódmego cudu świata w nim nie stworzycie. Ale może nie o to tu chodzi.

FOTOR

Możemy tutaj edytować nasze zdjęcia, dodać napis, naklejki. Część opcji jest dostępna tylko w wersji płatnej.

LIVE LUV CREATE

Sama z niego nie korzystam, więc nie za bardzo je znam, ale poleca je Kim Garst TUTAJ. A co poleca Kim Garst, ja biorę z zamkniętymi oczami.

MEME GENERATOR.

Pewnie znacie te zabawne obrazki z jeszcze zabawniejszym i soczystym w założeniu podpisem. To są właśnie memy. Dzisiaj memy szturmem zdobywają świat i uwagę internautów.

Memy są proste, czytelne i zabawne. Przynajmniej w założeniu. Niektóre wirusowo roznoszą się po sieci. Na dobrego mema trzeba mieć pomysł. Dorzucić szczyptę humoru i złośliwości. 

IMAGE SHARER SUMO ME.

Dawno nie dawaliście znaku życia na Facebooku. Zupełnie nie macie pomysłu na notkę na Fejsie. Nie robić nic, nic tu nie publikować – to nie przysporzy Wam nowych obserwujących. To taktyka, którą stosowałam przez pierwsze lata istnienia tego bloga i licznik jak zaklęty stał w miejscu. Zero aktywności równa się zerowy przyrost followersów. Bez pracy, nie ma kołaczy. Ale często warto skorzystać z pracy, którą wykonaliśmy już kiedyś. A teraz tylko odcinać od niej kupony.

Od tego jest SUMO ME, czyli IMAGE SHARER. Genialne rozwiązanie, dla tych, którzy mają fajne zdjęcia, czy infografiki na blogu i od czasu do czasu chcieliby je przypomnieć na FB.

Bo SUMO ME przerzuca na Facebooka (bezpośrednio z bloga) nie całe wpisy, ale pojedyncze zdjęcia. Dodajecie do niego 2 słowa, 2 hasztagi (więcej hasztagów zarezerwujcie sobie na Insta) i coś zaczyna się dziać na Waszym fanpagu. I o to tu chodzi.

BIT LY

czyli narzędzie do skracania linków. Jeżeli coś twitujecie i liczycie ile jeszcze zostało Wam znaków, to rozumie się samo przez się. Ale Facebook też lepiej łyka taki skrócony link. A potem jeszcze macie dostęp do statystyk: ile osób w niego kilkinęło.

Chociaż Facebook ma wbudowaną możliwość planowania notek, to niektórzy wolą zarządzać i planować swoje facebookowe wpisy, za pomocą narzędzi zewnętrznych. Sama testowałam do tego

Ale jakoś wolę robić to ręcznie z samego Facebooka. Jeszcze dorzucę notkę, hasztagi, kogoś przy okazji odwiedzę, coś komuś polajkuję. Ale jeżeli nie macie serca do Facebooka, to takie narzędzie może być fajnym rozwiązaniem. Tymbardziej, że za jego pomocą (także w wersji darmowej) można zarządzać równocześnie kilkoma kontami w różnych mediach, czyli tą samą notkę wysłać np na Fejsa, Twittera i na Insta.

Tylko tu uwaga. Każde social medium rządzi się swoimi prawami. Jeżeli tworzycie na niego visual content, czyli fotki, grafiki itp to najlepiej wybrać format i wymiary, które tam obowiązują.

Dodatkowo automatycznie można zaprogramować publikację linku do nowego wpisu (z bloga) na FB, za pomocą takich narzędzi jak TWITTERFEED, dlvr.it itp.

DEBUGGER.

Sama link do każdego wpisu z bloga przed wrzuceniem na fejsa, przepuszczam przez Debuggera (a potem jeszcze wrzucam na bit ly dla skrócenia go). W Debuggerze upewniam się, czy Facebook dobrze zassie zdjęcie do mojego wpisu. W tym celu najpierw klilam na Debug, a potem, na kolejnej planszy na “Fetch new scrape information”.

SEO BY YOAST.

A jeżeli mam więcej fotek w danym poście i chcę, by Facebook zassysał jedną jedyną (wybraną) to ustawiam to za pomocą wtyczki na wordpressa SEO by Yoast. Oczywiście to wtyczka, która ułatwia pozycjonowanie bloga. Ale to jak zoptymalizujemy nasze notki w mediach społecznościowych też na to wpływa. A tutaj możemy bezpośrednio ustawić opis i zdjęcie, które będą publikowane na FB.

REVIVE OLD POST.

Już nie używam tej wtyczki, ale polecam, bo może się przydać. Wybiera ona losowo starsze wpisy i podsuwa linki do nich na Facebooku i Twitterze. Jak macie fajne tytuły to chwyta na Twitterze. Jest z nią jeden problem (to trzeba sobie dobrze przemyśleć w ustawieniach, wybrać kategorie, z których wpisy chcecie w ten sposób udostępniać). Bo jeżeli dobrze sobie tego nie przemyślicie, to może podrzucić gwiazdkowy wpis w samym środku upalnego lata i na odwrót.

Naskakujący Facebook. U innych działa mi na nerwy, u mnie po prostu działa. Odkąd go mam (mniej niż rok), dorobiłam się prawie 2000 followersów. Wcześniej prawie ich tu nie było. A prowadzę tego bloga od 3 lat.

 

Jak działać na Twitterze?

Pisałam Wam, że wracam. Rozkręcam go. Jestem tutaj pod pseudo HARDASKA.

Najpierw wszystko chciałam robić ręcznie i przede wszystkim bywać (bo inaczej ciężko rozkręcić jakiekolwiek social medium). Ale w praktyce przekonałam się, że warto sobie ułatwiać życie, również w social mediach.

Dlatego kilka narzędzi.

Moje ulubione ostatnio

SUMO ME czyli IMAGE SHARER.

Za jego pomocą twituję fotki z bloga. Nie jestem znawcą Twittera, może to przyzwyczajenie z Facebooka, ale wydaje mi się, że taki tweet z fotką rozpycha się w tłumie (innych tweetów) i po prostu lepiej go widać (bardziej rzuca się w oczy). Tu znowu chodzi o odpowiednie wymiary fotki, bo Twitter przycina je do poziomego formatu.

CLICK TO TWEET.

Piszecie kolejny post, pomyślcie co z niego nadało by się do wrzucenia na Twittera. Jakieś zgrabne zdanie (do 140 znaków), mądra myśl, soczysta wypowiedź. Możecie od razu wkleić to (w treści wpisu) jako tweet, a potem tylko po opubikowaniu wpisu, przetwittować.

REVIVE OLD POST.

W czasach kiedy w ogóle nie bywałam na Twitterze, a miałam tam tylko swoje konto, używałam tej wtyczki. Twituje losowo wybrane posty (a raczej ich tytuły). Sprawdza się tutaj bardzo fajnie, jeżeli macie w miarę chwytliwe tytuły. Mi robiła wtedy kilka wejść na bloga. Ale teraz wolę robić to ręcznie.

UNFOLLOWERS.

Tak wymyślono coś takiego, by odobserwować tych, którzy nie zechcieli nas śledzić na Twitterze. To nazywa się agresywna obserwacja. Odczujecie ją dość mocno i jednocześnie boleśnie na Instagramie. Mickael Hyatt (wielki znawca Twittera) rozróżnia tu 2 typy obserwacji: agresywną, czyli najpierw hurtowo obserwujemy inne profile, a potem równie hurtowo je odobserwujemy. To metoda masowego zdobywania nowych obserwatorów, niezbyt etyczna i Twitter może się tego dopatrzyć.

Strategiczna obserwacja. Obserwujemy liderów ze swojej niszy (lajkujemy, podajemy dalej ich twitty by zostać zauważonym) i osoby, które ich obserwują (czyli osoby potencjalnie zainteresowane naszą niszą).

Połączenie Twttera z innymi mediami.

Z Facebookiem. Z Instagramem. Za pomocą IFTTT można stworzyć Recipes przesyłania np zdjęć z Instagramu na Twittera. Co lepsze przesyła je na Twittera w formacie i wymiarach z Instagramu. Są wtedy bardzo widoczne. Ale oczywiście to kwestia posiadania, opacowania jakiejś spójnej koncepcji tego, co chcemy tu publikować.

 

Jak działać na Instagramie?

Czyli wielka gra towarzyska. Polubię Cię, ale tylko na chwilkę. Kiedy już mnie polubisz, to ja Cię odblubię.

Choć jak obserwuję popularne profile, to rzuca się tu w oczy jedna rzecz: mają spójną koncepcję i całościowo (wizualnie) ładnie się prezentują. Dlatego ja ostatnio mam 2 konta na Instagramie (jedno na plenerowe zdjęcia z Paryża, drugie na szydełko i instafood). No i jakoś się tam rozkręcam. Ale jeszcze muszę popracować nad jakością swoich fotek. No i nie mam serca do agresywnej obserwacji.

Dlatego po pierwsze

Zaangażuj swoje plemię, czyli czytelników bloga.

Wrzuć gadżet odsyłający na Insta na blogu. Jak dodać Instagram na bloga INSTRUKCJA TUTAJ. Najlepiej taki, który będzie przekierowywał bezpośrednio na nasz profil na Inście, a nie na jakieś rozwiązanie pośrednie typu Intagme czy inne.

Jeżeli już udało Wam się znaleźć na Waszym Instagramie spójną koncepcję wizualną Waszego profilu, to śmiało można to pokazywać w formie galerii.

Jeżeli nie, może bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie tu SLIDER, który przewija kolejno zdjęcia (jedno za drugim).

PABLO BY BUFFER.

Możecie tu przygotować fajne cytaty. Hasztag motivation czy motivational quotes. Sporo osób publikuje coś takiego na Instagramie. To może być jakiś pomysł na swój profil. W Pablo możecie przygotować bezpośrednio cytat w formacie na Insta. Niby Instagram jest tylko do publikowania zdjęć z telefonu i robionych telefonem, ale w praktyce wiele osób to obchodzi. Moje fotki robione telefonem są bardzo kiepskiej jakości i ostrości. Dlatego robię zdjęcia aparatem, przycinam je do kwadratu w PicMonkey, przewymiarowuję do 1080 na 1080 pikseli (to odpowiednie wymiary na Insta). A potem wysyłam je sobie mailem. Otwieram maila na komórce. To, co mam w mailu udostępniam na Inście. No dobra, obchodzę system. Ale wątpię bym była w tym jedna jedyna.

ICONOSQUARE.

Statystyki, te w każdym medium społecznościowym warto sobie analizować. By wiedzieć co chwyta i by dostarczać tego, co chwyta jak najwięcej. Niestety mamy tu tylko darmowy dostęp do analityki przez pierwsze 7 dnia. Ale poza tym na Iconosquare w kategorii PROMOTE. Możecie przygotować widget na bloga (Photo Gallery Widget), Profile Cover i przygotować Follow Button.

UNFOLLOWERS.

To urządzenie do odjalkowywania nieobserwujących. Podobnie jak na Twitterze. Trzeba wykazać się odrobiną premedytacji i braku skrupułów (osobiście mam z tym problem). Ale … Instagram przypomina trochę grę towarzyską, rozbieranego pokera.

Spotkałam tu osoby, które mają parenaście tysięcy obserwatorów (nie mają zwalających z nóg fotek) i do mnie początkującej Instagramowiczki na dorobku piszą (w komentarzu), że fajny profil, że go obserwują … i po kilku dniach przestają obserwować. Widać tak też można na Instagramie dorobić się sporej społeczności. Ale to też wymaga wkładu pracy … takiej może mniej etycznej, ale skutecznej.

Aplikacje na telefon.

Co prawda Instagram ma wbudowane własne filtry, ale niektórzy lubią szperać i odkrywać coraz to nowe możliwości. A tutaj aplikacji do obróbki zdjęć na Instagrama jest od groma i ciut ciut. Polecam:

CROP N SQUARE.

Przycina fotki do jedynie słusznego i poprawnego politycznie na Instagramie kwadradu. Alleluja.

LIPIX.

Wolę Lipix, bo odrazu zasysa zdjęcie. Widzimy tylko jego kwadratowy wycinek (możemy przesuwać je tak, by pokazać najlepszy wycinek naszej fotki). Ale z drugiej strony  przycięte tu fotki mają jednakowe wymiary. To lepiej prezentuje się na naszym profilu (tworzy spójną wizualnie całość).

 • LiPix na iphona TUTAJ.

CANDY CAMERA.

Lubię te cukierkowe, rozjaśniające filtry, jakie mamy tutaj do dyspozycji. Można tu fajnie, tak słodko (cukierkowo) rozjaśnić zdjęcie.

YOU CAM PERFECT,

kolejna porcja filtrów. Ale dodatkowo możecie tu co nieco podretuszawć siebie. Szczególnie jeżeli lubujecie się w hasztagu Polish girl. Ten patriotyczny hasztag szturmem podbija Instagram. Należy tu do najpopularniejszych.

PHOTO GRID.

Jeżeli chcecie przygotować składankę zdjęć.

INSTA QUOTE

Jeżeli chcecie stworzyć cytaty na Instagrama. Możecie skorzystać z gotowego tła albo dorzucić tekst na własne zdjęcie. Niestety w wersji darmowej pozostaje logo Insta Quote.

PHONTO.

Możecie tutaj dodać napis na zdjęcie (dobrać rodzaj czcionki, kolor, rozmiar). W wersji darmowej.

No i jeszcze raz warto zaangażować swoje plemię od czasu do czasu wrzucając fotki z Insta na bloga. W tym celu wchodzicie w wybraną fotkę na Instagramie, klikacie na 3 kropeczki pod nim i kopiujecie jego kod (wklejacie go na blogu przełączając się na tryb Tekstowy na wordpressie, albo HTML na Bloggerze).

 

Jak działać na Pintereście?

Specyfiką Pinterestu są pionowe fotki. Warto tu przygotować fotki w odpowiednim czyli pionowym formacie. Bo takie po prostu są lepiej widoczne w streamie. No i pewnie łatwiej chwytają za serce innych pinujących, a ci chętniej przyklejają im serduszko, czyli dają lajka.

Pinterest, początkowo był mekką kreatywnych mam blogerek. Ale z racji jego popularności (głównie u typowo babskiej publiczności), przyciąga również marki i blogerów blogujących na inne tematy (mniej obrazkowe). Z pozoru takie, których nie da się ująć w formie zgrabnego pinu. A jednak da się. Bo na Pinterest można np wrzucać cytaty, grafiki.

Można tu wykorzystać

PIKTOCHART.

PINSTAMATIC.

Macie w nim np możliwość tworzenia pinów tekstowych.

PIN IT BUTTON.

Warto dodać u siebie na komputerze do przeglądarki, by bezpośrednio móc pinować (czyli przypinać na Pintereście) fajne inspiracje znalezione w sieci. W ten sposób nasz profil staje się bogatszy.

SUMO ME.

Tu znowu możemy przerzucać bezpośrednio z bloga zdjęcia na Pinterest. Ale niestety jeżeli macie zdjęcia poziome na blogu, to trzeba liczyć się z tym, że będą mniej zauważalne w streamie.

IFTTT

Przerzucam fotki z Insta na Pinterest. Może to nie jest idealny format, ale zawsze kwadrat to lepiej niż zupełnie płaski prostokąt. A skoro ostatnio nic tu nie robię (obiecuję sobie od dawna, że to się zmieni, ale … no wiecie sami). Ale skoro nic tu nie robię, to chociaż przerzucam fotki z Insta. Za pomocą IFTTT.

PIN ALERTS,

śledzicie czy ktoś przypinowuje Waszą fotkę? Warto wiedzieć i podziękować. Do tego służy PinAlerts.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb. Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu. Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności. Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję. Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci. Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie. Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego. A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dołącz do rozmowy

18 komentarzy

 1. Wow, sporo tego. Jeżeli ktoś chce być zapamiętany w sieci na prawdę musi się postarać uwierzytelnić swoją osobowość.
  Pozdrawiam 🙂

 2. Napiszę tak: trochę ruchu na blogu Ci zrobię w najbliższych dniach, bo zapisuje sobie link do tego tekstu i będę do niego wracał 😉 dzienks!

 3. Facebooka powoli ogarniamy, u nas największym zainteresowaniem cieszą się zdjęcia, które wrzucamy na bloga, z tym, że na Fp ujmujemy je w innym kontekście – np. pytamy o ulubione książki fanów, czy mosty miłości. Pinterest uzupełniamy stanowczo za rzadko, ale nie kręci nas zupełnie ta platforma. Twitter traktujemy po macoszemu, a obserwujących i tak dobywa. No i Instagram, nasz ulubiony 😉

 4. Mój udział w mediach społecznościowych ogranicza się póki co do facebooka i profilu na google plus. Reszta mediów to dla mnie czarna magia. Rozważam twittera, ale nie potrafię się zebrać w sobie i zacząć go używać. Fajnie, że u Ciebie zawsze można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji 😉

 5. Facebook ma faktycznie całą masę przydatnych narzędzi, dla osób prowadzących własne strony. U ciebie Beata same ciekawe treści, wpadnę tutaj na pewno poczytać w czasie Świąt 🙂 Życzę wszystkiego dobrego na Święta dla całej rodzinki 🙂

 6. Jezuniu, Beata, piszesz o rzeczach-aplikacjach, o których nie mam pojęcia. Taki post spokojnie mogłabyś podzielić na kilka części.
  Doprawdy nie wiem jak Ty to robisz 😉
  Bardzo Ci ponownie dziękuję za tę pouczającą lekturę na Święta. No dobra, po Świętach 😉
  Zdjęcia cudne.

 7. I znów dziękuję Ci strasznie mocno 🙂 Jestem właśnie w trakcie porządkowania rzeczy związanych z blogowaniem, a tu proszę post jak na zawołanie. Piszesz o mnóstwie rzeczy, których kompletnie nie byłam świadoma – jak na przykład z tymi pionowymi obrazkami na Pinterest.

 8. Wielkie, wielkie dzięki za to kompendium! Wszystko w jednym poście, w jednym miejscu. Dodaję do zakładek i będę wracać! Tyle nowości, tyle aplikacji do poznania! Bardzo dziękuję!

 9. Taka ilość przydatnej wiedzy, że muszę tu zajrzeć kilka razy 😉 ale ja jestem jednak ciemna masa – o wielu rzeczach nie miałam pojęcia 😉

 10. https://uploads.disquscdn.com/images/92595f328168aac39c808df0612bc2d1aa1645cb91fde481a8a9a8c98d546390.jpg

  Dobrze , że są na świecie ludzie , którzy mają otwarte serca i dużo dobrej woli.
  Tak właśnie odbieram wszystkie informacje , które znajduję tu właśnie .
  Autorka jest nieoceniona.
  Bardzo dziękuję .
  Sama tworzę . Jestem na początku drogi. Tu znajduję wszystko , czego mi potrzeba.
  Uczę się , mam materiał do przemyśleń , dzięki poradom i wskazówkom podejmuję odważniej decyzje.
  Serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam.
  Pamiętam.
  Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość - KURS - Twój pierwszy produkt online - 39,99 PLN + VAT Odrzuć

Exit mobile version