VADEMECUM BLOGERA

Jaki hosting pod WordPressa? 8 kwestii, które warto zweryfikować

JAKI HOSTING WYBRAC

JAKI HOSTING WYBRAC

Jaki hosting pod WordPressa? 8 kwestii, które warto zweryfikować

Na jakie ważne aspekty należy zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu pod WordPressa? Na polskim rynku obecnie funkcjonuje ponad kilkaset firm świadczących usługi tego typu, jednak samodzielna weryfikacja bywa niezwykle trudna. Jednak jak można się spodziewać nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne wymagania co do hostingu, jednak warto sprawdzić kilka ważnych kwestii zanim dokonasz ostatecznego wyboru.

To jest artykuł gościnny. Autor: Mateusz Mazurek. Przedsiębiorca internetowy i bloger. Twórca listy rekomendowanych hostingów – Jak Wybrać Hosting?, oraz autor licznych poradników z zakresu technologii internetowych. W tym: poradnika pomagającego wybrać najlepszy hosting dla WordPressa

  1. Liczba stron na hostingu

A dokładniej, obsługę ilu domen oferuje Ci usługodawca w ramach hostingu. Jest to dosyć ważne ograniczenie nakładane przez dostawcę, które sprawia, że do jednego konta hostingowego masz możliwość podpięcia ograniczoną liczbę domen. 

W tym przypadku warto wziąć pod uwagę, że pomimo tego, że prowadzisz jedną stronę, możesz chcieć podpiąć ich więcej, które następnie przekierują Cię na stronę główną (np. landing page pod innym adresem poświęcony konkretne usłudze czy produktowi).

  1. Ilość miejsca na serwerze

Miejsce na serwerze określa powierzchnię dysku, który jest Ci udostępniany w ramach hostingu. Pamiętaj, że nie tylko pliki zajmują miejsce na dysku, ale również bazy danych, wiadomości e-mail oraz logi, czyli zapisane informacja na temat każdorazowego wywołania pliku, odpowiedzi serwera, czy też błędach. 

Z tym mniej oczywistych rzeczy, należy mieć na uwadze, że tworzone kopie zapasowe również zajmują nieco miejsca na dysku. I pamiętaj. Nie istnieją hostingi z nieograniczoną ilością miejsca, chociaż pewnie spotkasz się z takim twierdzeniem u usługodawców.

  1. Transfer

Transfer stanowi informację na temat tego, ile w danym okresie (miesiąc, rok) możesz pobrać i wysłać danych. Warto oszacować, jak duży transfer będzie Ci potrzebny i dodać zapas. Weź pod uwagę, że nie tylko strona główna będzie wyświetlana, a przykładowo strona internetowa “waży” 3.15 MB*. Najwięcej ważą oczywiście zdjęcia i wszelkiego rodzaju obrazki. 

Jeśli wiesz ile waży pojedyncze wyświetlenie strony, wystarczy pomnożyć wartość przez ilość wyświetleń w skali miesiąca. Lub wybrać hosting WordPress bez limitu transferu (są takie!)

* średnie dane z gtmetrix.com

  1. Konta e-mail i poczta

Kwestia dostępności e-mail i poczty to bez wątpienia jedna z najczęściej analizowanych kwestii. Ilość możliwych do założenia adresów e-mail w ramach konkretnego planu. 

Wielkość dostępnych skrzynek zazwyczaj zależy w dużej mierze od ilości miejsca w wykupionym pakiecie hostingowym. Warto zwrócić na to uwagę.

  1. Szybkość dysków

W ramach kont hostingowych możesz spotkać się z trzema rodzajami używanych dysków:

– HDD (ang. Hard Disc Drive) – klasyczny, talerzowy dysk twardy,

– SSD (ang. Solid State Drive) – szybsze dyski półprzewodnikowe,

– SSD NVMe – do 10-11 razy szybsza wersja w porównaniu do SSD.

Oprócz szybkości zapisu i odczytu danych ważną kwestią jest wskaźnik IOPS, czyli ilość operacji wykonywanych w czasie jednej sekundy.

  1. Zasoby procesora (CPU), RAM i liczba procesów

Każdorazowe działanie na stronie w postaci pozostawienia komentarza, czy też złożenie zamówienia w sklepie online stanowi odrębny proces, który wykorzystuje zasoby procesora i pamięci RAM. 

Decydując się na zakup oferty hostingowej, warto zwrócić uwagę na fakt, ile mocy procesora i pamięci będzie udzielone w ramach pakietu danych. 

Zalecanym minimum powinno być 1 GHz procesora i min. 1 GB RAM. Dodatkowo możesz spotkać się ograniczeniem maksymalnej liczby równoległych procesów CGI/PHP – dobrze aby było ich jak najwięcej.

  1. HTTP/2 i HTTP/3 (QUIC)

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) określa on przesył danych pomiędzy serwerem, czyli hostingiem a urządzeniem docelowym. HTTP/2 obecnie jest wspierane przez wszystkie czołowe przeglądarki (Safari, Firefox, Opera, Chrome), a strony działają obecnie znacznie szybciej niż na początku w związku ze stałym uaktualnianiem komunikacji użytkownik-serwer. 

I chociaż na rynku pojawiła się całkiem nowa wersja protokołu, czyli HTTP/3, to wciąż niestety zdarzają się hostingi, które nie wspierają nawet HTTP/2.

  1. Bezpłatny certyfikat SSL

Certyfikat SSL sprawia, że cały ruch między blogiem na WordPressie a przeglądarką odwiedzającego jest w pełni szyfrowany. Objawia się to w postaci przedrostka https:// (zamiast http://) na początku adresu strony i ikoną kłódki. 

Dziś to konieczność prowadząc bloga nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, ale wymagania Google i kwestie pozycji strony w wyszukiwarce. 

Certyfikat można mieć w 100% za darmo i nie odbiega on w praktyce niczym od płatnych odpowiedników – warto wybrać hosting, który daje darmowe certyfikaty SSL.

 

Jeśli rozważasz zakup hostingu typowo pod WordPress, to zwróć uwagę dodatkowo na:

  • awaryjność hostingu – jednak warto pamiętać, że nie ma hostingów całkowicie bezawaryjnych,
  • okres testowy – dobre firmy oferują przynajmniej 14-dniowy okres testowy,
  • backupy – jak często firma je robi, jak szybko przywraca i co najważniejsze – jak długo przechowuje,
  • migrację – spytaj o to, czy nowy hostingodawca przeniesie ci stronę, bardzo często firmy robią to gratis,
  • usługi dodatkowe,
  • panel administracyjny – jego intuicyjność,
  • panel klienta,
  • Cenę – jaka jest jego cena za pierwszy i CO WAŻNE za kolejny rok użytkowania.

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(3) Komentarze

  1. Ja mam każdy blog na innym hostingu i w sumie jeden i drugi póki co dają radę. Zenboxa lubię za szybkość reakcji, ale podwyżka cen trochę studzi mój entyzjazm.

    1. Nie warto przepłacać za drogi hosting, na tańszym dostaniesz to samo np. https://hostido.pl/polecam/VMIOWIF1YS (reflink) i nie zapłacisz za drogi marketing czy biura firmy. Hostido ma ogromne doświadczenie, wcześniej przez kilkanaście lat prowadzili inną firmę hostingową.

  2. Gratulacje! Świetny poradnik na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze usługi hostingowej. Sprawdziłem punkt po punkcie wszystkie wyodrębnione przez Ciebie najważniejsze kwestie dot. hostingu w Twoim artykule i mogę potwierdzić, że warto na nie zwrócić szczegółową uwagę. Postawiłbym jednak na 1 miejscu “Zasoby procesora”, które też w dużej mierze odpowiadają za szybkość działania serwisów. Aktualnie jestem w https://hostinguj.pl/ wszystkie wymienione przez Ciebie aspekty wraz z dyskami SSD NVMe, LiteSpeed i Redis są w standardzie także również polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *