Po co w ogóle zawracać sobie głowę dodawaniem znaku wodnego do zdjęć?  

  • Znak wodny to zabezpieczenie przed kradzieżą, przed wykorzystaniem zdjęcia (owocu naszej pracy) przez niepowołane osoby, bez pozwolenia, bez podania linka, czasami wręcz przed przywłaszczeniem sobie autorstwa do naszego “arcydzieła”. 
  • Znak wodny to rozpoznawalny znak, który wyróżni nasze zdjęcia (jaka by nie była ich dalsza droga po Pinterescie, Facebooku czy innych). To w pewnym sensie opis zdjęcia: możemy wstawić tu nazwę naszego bloga, jakąś sybolizującą nas ikonkę. Jeżeli kogoś zachwyci nasze zdjęcie (wyrwane z kontekstu, np błąkające się po Pintereście),  może chociaż podświadomie uchwyci i zapamięta nazwę. 

Tu należy zastanowić się w jakiej części zdjęcia najkorzystniej umieścić taki znak wodny.

W tym zakresie fajne porady znajdziecie u Marzeny we wpisie Jak zrobic znak wodny w Gimpie?.  Marzena rozróżnia tutaj 2 rodzaje  sytuacji:

  • zdjęcie na sprzedaż: wtedy bez skrupułów walimy znak wodny na samym środku. Uniemożliwi to wykorzystanie zdjęcia za darmo. Tak oznaczone zdjęcie nie nadaje się do wykorzystania przez nieupoważnione osoby.
  • zdjęcie do kolejnego posta na blogu: szczególnie jeżeli nie życzymy sobie, aby ktoś tę naszą pracę sobie przywłaszczył i uzurpował jej autorstwo. Wtedy warto umieścić znak wodny, ale gdzieś w rogu. Tylko w takim miejscu, by nie można go obciąć. Najlepiej tam, gdzie jest trochę elementów, by nie było tak łatwo go wymazać.

W poniższym tutorialu pokażę Wam jak w bardzo prosty sposób przygotować taki znak wodny w Picmonkey  – to powszechnie dostępny program on line. Oraz jak następnie dorzucić go na zdjęcie.

Jednocześnie podrzucam Wam linki do 2 przydatnych wpisów:

Wtyczki na wordpressa.

A dla tych, którzy mają bloga w oparciu o wordpressa: kilka wtyczek, które automatycznie dodają znak wodny do pobieranych zdjęć na bloga.

Pierwsza  polskiego autora Wojtka Szalkiewicza Easy watermark (dorzuca znak wodny w momencie pobierania zdjęcia). Może to być zwykły tekst lub obrazek, albo tekst plus obrazek. W Ustawieniach wtyczki konfigurujemy, w jakiej części zdjęcia ma pojawiać się znak wodny.

Podobna wtyczka to Simple image watermark.

Niestety każda kolejna wtyczka to obciążenie dla bloga. No i w tym wypadku spowolnienie ładowania się zdjęć do wpisu. Jeżeli przed przygotowaniem posta i tak przepuszczacie zdjęcia przez jakiś program graficzny, to może lepiej (zamiast przeciążać Waszego wordpressa) pomyśleć o dodaniu bezpośrednio w nim znaku wodnego.
 
TUTORIAL jak zrobić znak wodny?

  • Wchodzimy do Pickmoneky, wybieramy Design.
  • Klikamy na Canvas Color

  • Wybieramy przezroczyste tło czyli Transparent Canvas.
  • Nastepnie wybieramy T (tekst) 
  • Teraz wybieramy odpowiednią czcionkę, klikamy na Add This, by dodac tekst.
  • Kiedy nasz tekst jest już napisany, klikamy na Motylka (Overlays) i wybieramy ikonkę, którą wykorzystamy w naszym logo. Do wyboru mamy tu serduszka, usta, strzalki i wiele innych elementów. Wystarczy pogrzebać w Pickmonkey i w pokładach własnej pomysłowości, by znaleźć coś na prawdę fajnego. 
 
  •  Ja akurat wybrałam Usta
  •  Następnie przycinamy nasze logo. W tym celu klikamy na Crop, a potem Apply.
  • Kiedy mamy przycięte nasze logo, cieniujemy je (tak by uzyskać delikatny znak wodny). Najeżdżamy na logo, osobno na tekst i na obrazek. Zmieniamy kolor tekstu na jasny (przygotowujemy przeciez znak wodny), a opcję Fade ustawiamy suwakiem na 64%. Tekst staje sie ledwo widoczny (ale gdy nałożymy go na wybrane zdjęcie o ciemniejszym tle, uzyskamy efekt znaku wodnego).
 
  • Widoczna pozostaje jedynie ikonka (ale tę też rozjaśnimy). W tym celu najeżdżamy na nią.
Po najechaniu na ikonkę, pokazuje się nam tabela, w której możemy dokonywać jej edycji. 
 
  • Podobnie wybieramy jasny kolor ikonki i ustawiamy opcję Fade na 64%
  • Nasz znak wodny staje się praktycznie niewidoczny.  Jeżeli chcemy, by nasz znak wody odznaczał się wyraźniej zmniejszamy procent przy Fade i dobieramy może jakiś kremowy kolor. 
  • Teraz zapisujemy nasz znak wodny (Save), ale przedtem klikamy na otoczoną przeze mnie kwadratę ikonkę Combine.
  • Zapisujemy nasz znak wodny. 
  • Otwieramy ponownie PicMonkey. Tym razem wchodzimy w Edit. Stworzony znak wodny dodamy tu do wybranego zdjecia.
  • Pobieramy nasze zdjęcie, to na które chcemy wrzucić znak wodny. 
 
  • Ja moje zdjęcie troszeczkę rozjaśniłam korzystając z PicMonkey (przecież każdy lubi słoneczne dni i takie słoneczne zdjęcia są częściej pinowane na Pinterescie).
  • Teraz klikamy na Motylka (Overlays) i na Your Own i pobieramy nasz wcześniej przygotowany znak wodny. 
 
  • Znak wodny jest bardzo dyskretny.  Jeżeli poszukujecie czegoś bardziej widocznego, dobierzcie odpowiednio parametry Fade i może kolor napisu i ikonki.
Pozdrawiam serdecznie
Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb. Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu. Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności. Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję. Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci. Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie. Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego. A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dołącz do rozmowy

32 komentarze

  1. Niby to widzę, ale dla pewności zapytam: czy ten program zachowuje przeźroczystość tła? Ja ściągnęłam program Image Signature, ale on tylko podpisuje fotki. Podpis trzeba skonstruować w innym programie. Ja przemęczyłam swój w Photoshopie, po czym okazało się, że Image Signature obsługuje tylko bitmapy, a w tych nie da się od tak zapisać przeźroczystego tła… No i klapa…

  2. witam zrobilam logo, nanioslam na fotografie, zapisalam, ale wysylajac komus, ktos dostal bez loga, czyste foto, co zle zrobilam

  3. Beatko, dziś trafiłam tu z google, postanowiłam zająćsię się zdjęciami i dodać im znak wodny, wszak robię coraz lepsze :-D. Wypróbuję twój tutorial w tym celu.

  4. Świetne instrukcje! I w końcu mam zdjęcia, które jakoś wyglądają i prezentują się ze znakiem wodnym o wiele, wiele lepiej niż wcześniej (może to zabrzmi nieco strasznie albo i śmiesznie, ale wcześniej, żeby umieścić na zdjęciach sam link do bloga, używałam… painta!). Dzięki! 🙂
    PS Jeśli masz ochotę, to zapraszam do zerknięcia jaki znak wodny udało mi się wykonać za pomocą Twoich instrukcji (http://adzik-tworzy.blogspot.com/2015/09/50-twarzy-rozu.html).

  5. Znak wodny to podstawa. Czekam na następne teksty z serii jak zabezpieczyć swoje prace. Stosuję różne metody. Kilka jednocześnie i odpukać udało się uniknąć ,,pożyczki”. A może mam farta ? 🙂

  6. Aa, jak tylko odzyskam komputer od razu zaszaleję. Dzięki Beatka za takie wpisy, widzę że jeszcze sporo muszę się nauczyć, ale z Tobą to nie będzie takie trudne 🙂

  7. Czesc Beata 🙂 wykorzystalam tutorial i wyszlo genialnie. Ogolnie korzystam z wielu Twoich postow. Dziekuje i pozdrawiam

  8. Opisujesz bardzo potrzebne nam, blogerom rzeczy. Pozdrawiam 🙂
    Często czytam Twoje posty.

    1. Kornelio, nie jestem pewna, prawdopodobnie cos takiego istnieje, ale gorzej jezeli dorzuca go do niewlasciwych zdjec. Wszystkie te wtyczki maja w nazwie slowo watermark, pewnie wystarczy wejsc w Dodaj wtyczki, wpisac slowo watermark, by miec cala liste wtyczek od znaku wodnego z ich opisem. Pozdrawiam serdecznie Beata

  9. Takiego posta szukałem. Wszystko prosto i rzeczowo opisane. Myślałem, że z samym znakiem wodnym więcej roboty będzie, jednak zrobienie znaku wodneg to chyba najszybsza czynność. Później pozostaje wstawianie go na zdjęcia, co może okazać się czasochłonne, w szczególności gdy ktoś prowadzi bloga, na którego wstawia dużą ilość zdjęć.
    Pozdrawiam!

  10. Dobry wieczór, a czy ten program PicMonkey jest bezpłatny i czy można go ściągnąć na maca? Sorki za być może tak błahe pytanie, jestem mega początkująca…

    1. To strona internetowa, darmowa 🙂 niektóre tylko elementy są płatne 🙂

  11. Super – wreszcie wiem jak zrobić znak wodny, a myślałam, że to dość trudne, a tymczasem szybko mi poszło. Dziękuję

  12. mam wielką prośbę , może mi ktoś pomóc rozwiązać mój problem ?
    jak zapisać na stałe ikonkę tak zwany datownik ZNAK WODNY ?
    żeby przy każdym załączeniu aparatu nie musiał znów klikać na tą ikonkę
    Bo po załączeniu aparatu datownika nie ma na ekranie
    błagam proszę mi pomóc …
    A chodzi o komórkę HUAWEI P8 lite
    będę Wam bardzo wdzięczny ….

  13. Masakra,dwie godziny spędziłem aby zrobić ten znak,okazuje się ze nie można zapisać!To jest pomoc?Proszę aktualizować wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość - KURS - Twój pierwszy produkt online - 39,99 PLN + VAT Odrzuć

Exit mobile version