Jak przygotować profesjonalnie wyglądającą stronę główną bloga?

Jak prosto stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę docelową, czyli landing page, pomimo, że:

  • nie masz środków na zlecenie tego profesjonaliście,
  • nie masz na to zbyt wiele czasu
  • i zupełnie nie znasz się na kodowaniu.

Wyczerpałam chyba wszystkie opcje.

Dlatego tak fantastycznym odkryciem była dla mnie darmowa wtyczka ELEMENTOR.

Ponieważ im dłużej działam w sieci, tym silniej uświadamiam sobie, że wszystko jest kwestią tego, jak Cię widzą… (tak cię piszą). Przez co niekoniecznie chcę powiedzieć, że kluczem do wszystkiego jest to, by strona wyglądała ładnie. Raczej, by była czytelna i zrozumiała…. w mgnieniu oka.

Bo kiedy już czytelnik Cię znajdzie, kiedy wejdzie na Twoją stronę to: czy już na pierwszy rzut zrozumie, czym się zajmujesz, czy raczej niczego z tego nie będzie rozumiał….

Bo jeżeli zrozumie, tzn jeżeli podasz mu to możliwie, jak najbardziej przejrzyście i jeżeli to, czym się zajmujesz do niego przemówi (tzn. leży w zakresie jego zainteresowań), to może zostanie z Tobą na dłużej (newsletter, Facebook i takie tam inne).

Sama tak dużo pisząc o budowaniu swojej marki w sieci, zdaję sobie sprawę jak w dzisiejszych czasach może to być potężny oręż:

  • żeby trafnie – jak najtrafniej dotrzeć do właściwych osób.

Ale jak to mówią: szewc chodzi bez butów. Dlatego postanowiłam to zmienić.

Dlatego chciałabym pokazać Ci tym wpisiem i poniższymi filmikami instruktażowymi, że po pierwsze wcale to nie jest takie trudne, Ty też możesz to zrobić samodzielnie (nie znając się zupełnie na kodowaniu). A poza tym, że pomoże Ci to jeszcze skuteczniej zdefiniować Twoją markę, bo zmusi Cię do zastanowienia, co jest w niej ważne i co wybrać = co pokazać.

Dlatego wiele osób i firm traktuje swoją stronę główną jako wizytówkę swojej marki.
I zobaczcie, że my jako blogerzy – robimy podobnie – odsyłamy na nią z profilu na Instagramie, na Twitterze….

Bo o ile z zasady większość ruchu na blogu jest generowana przez konkretne wpisy. I wielu z tych magicznych unikalnych użytkowników po prawdzie nawet nie wie, jak wygląda nasza strona główna, czyli ten podstawowy adres bloga. Bo oni z wyników wyszukiwania wchodzą na jeden konkretny wpis i nie potrzebują od nas niczego więcej. A szkoda…

Ale są tacy, którzy zainteresowani danym tekstem będą szukać dalej: może zainteresują się autorem, czy daną stroną, zaczną po niej szperać, a wtedy może po nitce do kłębka trafią na statyczną stronę główną.

I dopiero stąd, czy na podstawie tego wiele osób będzie oceniać Twoją markę, albo po prostu szukać odpowiedzi: czym ona jest i dla kogo. Tzn, czy jest tak konktretnie dla nich.

I teraz ….

Dlaczego warto przygotować taką statyczną stronę główną?

Samo tworzenie takiej statycznej strony głównej (sam ten proces) zmusza do zdefiniowania swojej marki, do wybrania, pokazania, czy właśnie wyeksponowania tego, co masz do zaoferowania i tego, co najbardziej chcesz pokazać.

Czyli będziesz tworzył ją po to,

żeby stworzyć czytelny i spójny przekaz tego kim jesteś i dla kogo.

Sama przygotowując swoją stronę główną (co pokazuję Wam krok po kroku w poniższych filmikach, a jak wyglądają te strony docelowe dla moich 2 blogów – możecie sprawdzić, wchodząc pod adres MODA NA BIO I BEATARED).

Tu tworząc taką statyczną stronę główną zdałam sobie sprawę, że pomogło mi to zdefiniować siebie:

Bo będziesz musiał się na coś zdecydować, wybrać pewne rzeczy, a zrezygnować z pokazania innych. Czyli już samo tworzenie takiej strony zmusi Cię do dokonania wyborów.

Tak, jak skłoniło mnie do zastanowienia, czym jest mój blog, czemu tak konkretnie jest poświęcony, co czytelnik może tu znaleźć… Co jest na nim kluczowe.

Bo dla przejrzystości, a więc i skuteczności strony głównej kluczowej jest dokonanie pewnych wyborów, zdefiniowanie siebie, a także klimatu swojej marki.

Wiedziałam (właściwie od samego początku), że moja MODA NA BIO ma być zielona (smoothie, glinka zielona, równowaga kwasowo-zasadowa = ZDROWIE I NATURA – zdrowie w zgodzie z naturą).

Drugi blog o Paryżu i nauce francuskiego- klimat zdefiniował mi się w pewnym sensie sam (podobnie jak przekaz – wykorzystałam tu podstawowe kategorie, które mam na blogu: paryskie zabytki i nauka francuskiego).

A jeżeli chodzi o jego stronę wizualną -pobrałam próbki kilku kodów HEX kolorów typowych dla mojego paryskiego Instagrama – skorzystałam tu z narzędzia Image color picker (w filmie pokazuję, jak mniej więcej ono działa).

No ale podstawowy szkielet konstrukcji takiej strony stworzyłam dzięki wtyczce Elementor.

I teraz Wtyczka ELEMENTOR

Elementor, czyli intuicyjne, proste, darmowe narzędzie, za pomocą którego stworzysz przejrzystą stronę z czytelnym przesłaniem i przekazem odnośnie tego, czym jest Twoja marka i dla kogo (do kogo się zwracasz).

Co jest fajne w tej wtyczce, że masz tu do dyspozycji sporo szablonów do wyboru. Więc na pewno znajdziesz tu coś dla siebie, co skojarzy Ci się z klimatem Twojej marki…
W filmie pokazuję, jak można podciągnąć dowolny szablon pod klimat swojej marki, zmieniając jego paletę kolorów.

Ale jeszcze, Elementor oferuje nie tylko same gotowe już szablony stron, taką stronę możesz poskładać sobie sam z gotowych elementów = półfabrykatów, albo według własnego uznania stworzyć swoją stronę od zera.

Wtyczka Elementor TUTORIAL:

Teraz pokażę Wam krok po kroku – jak prosto stworzyć taką czytelną = przejrzystą stronę główną dla swojego bloga za pomocą wtyczki ELEMENTOR.

Ta wtyczka jest darmowa. Ale istnieje jej wersja PRO, w której będziesz miał do dyspozycji gotowe już szablony. W wersji podstawowej (darmowej) te szablony darmowe też są, ale ich wybór jest zdecydowanie mniejszy….

Od czego zacząć?

Po pierwsze musisz zainstalalować i włączyć wtyczkę ELEMENTOR na swoim blogu opartym o wordpressa. W tym celu wchodzisz we Wtyczki, Dodaj nową i wyszukujesz wtyczkę ELEMENTOR. Następnie instalujesz ją i włączasz.


Gdy masz już zainstalowaną tą wtyczkę – możesz edytować w niej dowolne strony, czy wpisy z bloga. W każdym kolejnym wpisie i stronie, nad obszarem edycji tekstu znajdziejsz ikonkę Edytuj w Elementorze.


Teraz na początek musisz stworzyć nową stronę, która stanie się tą docelową stroną statyczną, na którą użytkownicy będą trafiać po wpisaniu adresu URL Twojego bloga – typu www.mojblog.pl

Ale, żeby to zadziałało, w zasadzie musisz stworzyć 2 nowe strony.

Jedna, która stanie się docelową stroną główną Twojego bloga, drugą – o nazwie BLOG, na której będą pokazywane najświeższe wpisy z bloga (do której z tej strony głównej będziesz przekierowywał).

Teraz przechodzisz do Ustawień – Ustawienia – Czytanie i tu zakreślasz opcję, w której Strona główna wyświetla stronę statyczną i tu wybierasz odpowiednio:

Strona główna – ta pierwsza strona, którą dalej stworzysz sobie w ELEMENTORZE,
Strona z wpisami – ta druga strona o nazwie BLOG.

PS. Te operacje możesz, czy może lepiej przeprowadź na samym końcu, kiedy Twoja strona pokazowa – statyczna strona główna będzie dopracowana.

A to po to…

Żeby nie mieć tego stresu, że musisz się spieszyć, że tak sobie wisi w sieci taka rozgrzebana, a Ty dopiero nad nią pracujesz… A ludzie może na nią właśnie w tej chwili wchodzą i widzą taką rozgrzebaną….

Niemniej, żeby ten etap kluczowy dla pokazania Twojej strony w sieci Ci nie umknął, kiedy zagłębisz się w pracowite i kreatywne tworzenie swojej strony głównej, czyli czegoś w rodzaju czytelnej i przejrzystej wizytówki Twojej marki w sieci.
No i teraz puść wodze swojej kreatywności, pobaw się elementami i przede wszystkim zastanów: czym jest Twoja marka i dla kogo…

Kolejną stronę w Elementorze możesz stworzyć albo od zera z dowolnych elementów ( znaczek + i panel po lewej stronie), albo z gotowych półfabrykatów, albo podmieniając elementy w którymś z gotowych szablonów strony do pobrania w całości.
Masz tu całkiem spory wybór gotowych już szablonów strony statycznej. Niektóre są oznaczone kwadracikiem PRO, czyli dostępne tylko dla użytkowników płatnej wersji tej wtyczki, ale reszta jest darmowa.
Możesz też poskładać swoją stronę z oddzielnych półfabrykatów, czyli opcja BLOKI. I tutaj np masz blok z referencjami (Testimonials), blok z bio autora…
Przegląd dostępnych półfabrykatów – rubryka BLOKI cd
Po pobraniu szablonu strony możesz dalej go sobie personalizować, podmieniając tekst i zdjęcia na własny, a także zmieniając użyte kolory.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb. Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu. Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności. Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję. Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci. Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie. Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego. A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dołącz do rozmowy

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość - KURS - Twój pierwszy produkt online - 39,99 PLN + VAT Odrzuć

Exit mobile version