CANVA, VADEMECUM BLOGERA

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES?

Jak zrobić ujednolicone grafiki na okładki swoich instastories w darmowej Canvie?

Żeby przygotować takie okładki możesz wykorzystać darmowe narzędzie, jakim jest CANVA.

W tym celu otwórz sobie Canvę (to jest prawdziwy kombajn, warto się z nią zapoznać, bo nie tylko w tym jednym specyficznym zastosowaniu możesz ja wykorzystać, ale kiedy się z nią trochę oswoisz, będzie Ci ona dobrze służyć w przygotowywaniu najróżniejszych grafik pod najróżniejsze miesjca przeznaczenia i zastosowania).

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Teraz, żeby przygotować serię okładek dla Twoich storie na Instagramie wybierz tu format relacji na Instagramie.

Po wybraniu tego formatu, w opcji szablony znajdziesz przykładowe okładki wyróżnionych relacji, które mogą posłużyć Ci jako punkt wyjścia do dalszej pracy i model.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

 

W najprostszy sposób stworzych serię okładek na swój instagramowy profil dobierając dla nich jednolity kolor tla (współgrający, czy kojarzący się z Twoją marką) plus na tym tle umieścisz grafiki nawiązujące do tematyki danej serii stories.

I teraz dlaczego warto skorzystać z gotowych grafik w Canvie?

Dlatego i nie tylko dlatego, że masz już gotowy szablon opracowany przez profesjonalnego grafika, ale dlatego, żeby dokładnie wiesz, w jakim miejscu musisz umieścić swoją grafikę, żeby po dodaniu jej jako kolejną story, obrazek perfekcyjnie wstrzelił się w kółko z okładką pojawiające się na Twoim instagramowym profilu.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Teraz pierwsza rzecz: musisz wybrać kolor tła dla swoich okładek i zapisać sobie jego oznaczenie, bo w przyszłości prawdopodobnie jeszcze nie raz będziesz do niego wracał, chociażby w momencie, kiedy będziesz chciał dodać na Instagramie kolejną serię tematyczną wyróżnionych stories. A być może tak Ci się spodoba ten kolor i utrwali, żeby będziesz chciał go wykorzystać równolegle w innych elementach komunikacji Twojej marki.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Jeżeli chciałbyś wykorzystać tu kolor, który już stosujesz w ramach komunikacji swojej marki, jeżeli na początku Twojej przygody z budowaniem swojej marki w sieci stworzyłeś sobie taką tablicę swojej marki, w której zebrałeś kolory i czcionki, którymi będziesz się posługiwał, możesz tutaj przy przygotowaniu okładek współgrających z Twoją marką wybrać kolor, w którym np masz opracowane swoje logo, kolor, który powraca w tablicy Twojej marki.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

A jeżeli takiego koloru jeszcze nie nie masz, albo nie posiadasz jego precyzyjnego określenia możesz wykorzystać takie darmowe narzędzie tak Coolors.co, ktore poda Ci oznaczenie tego koloru na podstawie powracających elementów kolorystycznych Twoich zdjęć, czy grafik.

W tym celu do Coolors.co pobierasz grafikę, w której powraca Twój charakterystyczny kolor, albo kilka ostatnich zdjęć, których użyłeś na instagramie, żeby znaleźć, wybrać, doprecyzować ten kolor, który wykorzystasz jako tło Twoich okładek na insta stories. Coolors pomoże Ci znaleźć jego dokładne oznaczenie, tak żeby ten kolor będzie Ci dalej łatwiej powielać i wykorzystać w innych elementach komunikacji Twojej marki.

Teraz ten kolor pobrany za pomocą Coolors możesz wkleić jako kolor tła Twojej grafiki.

Następnie musisz poszukać grafik, które odzwierciedlają tematykę Twoich stories.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

 

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Takie grafiki znajdziesz w zakładce Elementy:

wpisując w pasku wyszukiwarki słowa kluczowe, żeby znaleźć grafiki (najlepiej darmowe), której najlepiej ilustrują daną kategorię.

Teraz te grafiki są bardzo kolorowe, nie powinno Cię to zniechęcić, bo najczęściej w Canvie możesz zmienić zbyt jaskrawy, czy zupełnie nie współgrający z Twoją marką kolor dostępnych tu grafik.

Ja np ustaliłam, że moje grafiki, które chcę użyć na okładki moich insta stories zostaną utrzymane w takiej neutralnej, jasnej tonacji, żeby po prostu nie dorzucać chaosu i pstrokacizny na mojego Instagrama. Bo chyba każdy, kto tu działa wie, jak trudno to utrzymać w ryzach, kiedy to właśnie ta swego rodzaju spójność wizualna wpływa na to, czy odbieramy dany profil jako dobrze zorganizowany, przyjazny dla oka odbiorcy.

Bo właśnie ta spójność wizualna przechodzi przez wybór jednego charakterystycznego koloru, czy elementu kolorystycznego, który powraca i spina jedną klamrą całą komunikację danej marki, profilu….

To ona daje wrażenie, że profil wygląda ładnie.

A z drugiej strony ta spójność dodaje tak podświadomie wiarygodności danej marce, bo skoro wszystko sobie tak fajnie przemyślałeś i trzymasz się tego, co sobie przemyślałeś, konsekwetnie to realizujesz, ale nie od wczoraj, tylko na przestrzeni dłuższego czasu, nie jesteś jakąś firmą krzak, tylko robisz to z głową, z wizją i konsekwentnie realizowaną strategią. Alleluja.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Teraz, żeby zmienić kolor użytek w ramach danej okładki grafiki, klikasz na nią, a wtedy w lewym górnym rogu pojawi Ci się kwadracik / kwadraciki z oznaczeniami użytych kolorów.

Tu możesz ten kolor / kolory wymienić może na bardziej neutralne, czy spójniej wpisujący się w Twój instagramowy profil.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Teraz jeżeli chciałbyś powielić te samą okładkę, żeby już nie produkować jej od nowa, tylko podmieniać w niej kolejne elementy, klikasz na ikonkę kopiuj.

Strona (czyli grafika), została skopiowana, a Ty schodzisz w dół, by ją edytować.

Tzn tu wystarczy, żeby tylko podmienisz w gotowym już schemacie okładki grafikę (na obrazującą kolejną kategorię stories), ale skorzystanie z gotowego schematu okładki pomoże Ci wycelować w miejsce, w którym grafika powinna się znaleźć, tak żeby się dobrze wstrzeliła w to kółeczko przewidziane na okładkę danej serii insta stories na Instagramie.

Teraz zapisujesz gotową serię okładek, najlepiej w formacie PNG (to jest format przewidziany dla grafik), albo w formacie JPG (dla fotek, żeby było Ci łatwiej to pobrać na telefon).

Jezeli wszystkie okładki przygotowywałeś w Canvie jedna pod druga, dodając za każdym razem osobną stronę, możesz zapisać to sobie jako albo jako cały plik, albo każdą grafikę pojedynczo, jako poszczególne strony.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Jeżeli zapiszesz sobie tak przygotowaną serię okładek w Canvie jako jeden plik, pamietaj, żeby musisz go rozpakować przed pobraniem tych grafik.

Dzięki temu dany plik z okładkami łatwo będzie Ci odnaleźć w Canvie (znajdziesz go w zakładce Twoje projekty). Zresztą później będziesz mógł do niego wracać, żeby dorzucić ewentualnie kolejną serię okładek, na które może pomysły przyniesie Ci samo życie i systematyczna praca nad Instagramem.

Teraz jak te okładki przygotowane na komputerze przenieść na telefon?

No i tu mam bardzo prosty myk, a raczej metodę chałupniczo – rękodzielnicze w swojej prostocie, niemniej ogromnie skuteczną.

Ja po prostu pobieram te okładki i przesyłam w postaci maila do siebie samej.

Tyle, żeby tego maila otwieram na telefonie i zapisuję sobie te grafiki.

W momencie, kiedy mam już grafiki na okładki stories zapisane w ramach moich zdjęć na telefonie, otwieram moje konto na instagramie z telefonu i klikam na serie stories, dla których chcę zmienić okładkę:

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

Tutaj wybieram opcję Edit Highlight – Edytuj Wyróżnione

Edit Cover – Zmień okładkę

Wybieram, ale nie stories, które już w ramach tej serii się znajdują,

tylko na zdjęcia, które mam na telefonie. To spośród zdjęć (do których przed chwilą dodałam dopiero co przygotowane grafiki) wybieram przesłaną uprzednio okładkę przewidzianą dla danej serii stories.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

 

Jeżeli jeszcze nie mam stworzonej serii stories…

ale hurtowe tworzenie okładek w Canvie podsunęło mi pomysł na pewien temat, który w przyszłości chciałabym rozwijać w ramach Instagrama, zaczynam od opublikowania jako przygotowanej okładki jako kolejnej relacji, która zainicjuje nową serię, w tym celu wyróżnie ja na swoim profilu, a Instagram automatycznie pobierze ten element jako okładkę dla całej serii.

I tak okazuje sie, zeby to, żeby usiadłam do tworzenia okładek, pozwoliło mi wytyczyć pewien program rozwoju mojego profilu na instagramie, pewien harmonogram, którego później wystarczy, żeby będę się konsekwentnie trzymać.

Ale mam już wytyczony pewien szlak i kierunek.

W tym momencie po prostu wchodzę tak jak bym chciała dodać nową story, klikam na ikonkę stories, wchodzę do zasobów, które mam na telefonie i wybieram przygotowaną uprzednio okładkę, którą puszczam jako kolejną insta story.

W tym momencie Instagram automatycznie pobiera te pierwszą insta story jako okładkę danej kategorii (w momencie, kiedy zdecyduję się wyróżnić ja na swoim profilu).

Tym bardziej, że wiem, że korzystając z szablonu (nawet jeżeli docelowo stworzyłam coś swojego i w swoim stylu), grafika jest tak wycelowalana, że jeżeli Instagram automatycznie pobierze ja jako kolejna okładkę, ona dobrze wpasuje się w środek kółka. I gotowe.

JAK ZROBIĆ OKŁADKI DO WYRÓŻNIONYCH INSTASTORIES W CANVIE?

A ja pozdrawiam serdecznie

Beata

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *