media spolecznosciowe, SEO

Jak promować bloga i jak zdobywać coraz to nowych czytelników?

Jak promować bloga

Jak promować bloga

Uruchomić blog to jedno, a przekształcić go w popularną i odwiedzaną stronę to już inna para kaloszy. Do tego trzeba czasu, wytrwałości, regularnej pracy, taktyki i pewnej dozy dyskretnego marketingu. Bo czytelników trzeba poszukać na zewnątrz bloga. Gdzie? Na pokrewnych tematycznie stronach (blogach), na forach, w mediach społecznościowych. No i jeszcze zachęcić do tego, by zajrzeli do nas. Jak to zrobić?

Jak promować bloga?

1. Punktem wyjścia są dobre treści.

Bez nich żaden marketing cudu nie zdziała.

Tzn sprawi, (jak to ujął powiedział pewien guru marketingu), że zły produkt szybciej wyląduje w koszu na śmieci. Co kryje się pod pojęciem “dobre treści”?  Dobre to znaczy, które:

  • Interesują ludzi.
  • Pomogą im rozwiązać konkretny problem. W tym kontekście każde słowo czy zapytanie  wpisywane do wyszukiwarki przez internautów jest takim potencjalnym problemem.
  • Dają wartościowe, użyteczne, sprawdzone porady lub zapewniają rozrywkę.
  • Takie treści są chętnie przesyłane dalej. A czasami  nawet “wirusowo” rozprzestrzeniają się po sieci. Co oznacza, że Twoi czytelnicy stają się ambasadorami Twojego bloga. 


2. Media społecznościowe.

Ale do tego wiedzie bardzo długa droga. Wspinając się po niej, nie powinieneś pominąć mediów społecznościowych jak Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram i podobne.

Pierwszym krokiem jest stworzenie tu Twojego profilu. Kolejnym zainstalowanie przycisków, umożliwiających czytelnikom dzielenie się dalej Twoimi wspaniałymi (podanymi z pasją) … artykułami. Media społecznościowe są do tego wymarzonym miejscem. Czasami dzieje się to bardzo szybko. Wystarczy zabawne zdjęcie, które po prostu … chwyci. Niemniej bardzo często trzeba włożyć w to niemało swojego czasu, pracy i testowania najróżniejszych rozwiązań.

Po drodze okazuje się, że media społecznościowe to straszny pożeracz czasu!  

Wielu doświadczonych blogerów radzi, by na czas pisania nowego wpisu, po prostu odciąć się od nich. By niepotrzebnie nie dać się rozpraszać. Takie rozproszenie uwagi na pewno szkodzi naszej efektywności.

Innym pomysłem byłoby zautomatyzowanie naszej obecnoście w mediach społecznościowych. To kwestia oszczędności czasu. Bo trudno być na wszystkich “frontach” na raz. Niemniej automaty, zautomatyzowane publikacje nie zastąpią tam naszej obecności i bezcennej (jeżeli chodzi o budowanie tam zaangażowania) interakcji z innymi użytkownikami danego social medium.

Przy czym warto mieć na uwadze jedno:

W mediach społecznościowych przede wszystkim nie należy być egoistą.

Zanim coś otrzymasz, musisz coś z siebie dać w zamian (prawdopodobnie podzielić się, udostępnić posty innych osób).

Niemniej warto to robić. Bo jeżeli będziesz dzielił się wpisami innych autorów w mediach społecznościowych, które okażą się przydatne czytelnikom, nie tylko wzbogacą one Twój profil. A jeszcze z czasem może ich autorzy odwdzięczą Ci się tym samym.

3. Komentowanie na innych blogach. 

Po co? Po to, by …

  • By dać się poznać.
  • Bo pomoże to w szybszym zaindeksowaniu Twoich artykułów.  Każdy zostawiony gdzieś komentarz, to kolejny link do Twojego bloga.
  • Rozejrzyj się po internecie. Poszukaj blogi (dawniej o wysokim PageRank, dzisiaj takie) dobrze wypozycjonowane w wyszukiwarkach na dane zapytanie (te są częściej odwiedzane przez roboty), na których nie ma zbyt wielu komentarzy (by nie zginąć w bezkresnej masie). A jednocześnie przyciągnąć uwagę (choćby jednorazowo) czytelników danego bloga czy strony.
  • Możesz wyszukać blogi z zainstalowaną wtyczką CommentLuv (pod komentarzem pojawi się link do Twojego ostatniego wpisu – w ten sposób szybciej go zaindeksujesz).
  • A skoro większość blogerów zostawia przesłodzone komentarze w stylu: “Super post. Jaka jesteś śliczna i fotogeniczna. Uwielbiam. Duża buzka i spadam. No i koniecznie zajrzyjcie do mnie na …. ” Odwalone. Co robić? Pasja blogowa ogarnęła pół planety. Każdy jak może chwyta czytelników. Ale wbrew pozorom jest to dobra wiadomość. Masz duże pole do popisu. Wystarczy, że w tym natłoku spamu napiszesz coś sensownego (i trochę się do tego przyłożysz).
  • Po prostu, komentując pokaż, że masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia na dany temat. Może właśnie w ten sposób przyciągniesz do siebie dodatkowych czytelnkiów.
  • Jeżeli nie zgadzasz się z opinią autora, powiedz to, byle z taktem. Na nic Ci się tu zda bycie blogowym trolem (który każdego z zasady wyśmiewa i dołuje, ale to nikomu nie przysparza przyjaciół).  Post, pod którym wywiązuje się gorąca dyskusja jest nagle dużo ciekawszy. A osoba, która ją rozpętała siłą rzeczy przyciąga uwagę części audytorium.

Tu jeszcze lista blogów z comment luv Polskie blogi commentluv wypatrzona na blogu Justyny Bizdry.

 

4. Gościnne wpisy na blogach innych osób.

Spróbuj wyjść naprzeciw innym blogerom i zaproponować im napisanie specjalnie dla nich gościnnego postu na ich stronę. 

Korzyść będzie dla Was obopólna. Z punktu widzenia pozycjonowania, publikując gościnny wpis na czyimś blogu, zdobywasz link odsyłający na Twoją stronę. Do tego umieszczony w treści danego postu, a nie w stopce. Dodatkowo jest to link pochodzący z zupełnie innego adresu IP (nie z Twojego komputera, czyli jakby nie zostawiony przez Ciebie, ale zacytowany, polecony spontanicznie przez drugą osobę). Na to Google też patrzy.

Część czytelników danego bloga prawdopodobnie pójdzie za danym linkiem (przy dobrej jakości napisanego przez Ciebie wpsiu) i odwiedzi Twoją stronę. Powinieneś odczuć chwilowo trochę większy ruch. Przynajmniej jednorazowo. Ale może i przy tej okazji poszerzy się grono Twoich stałych czytelnkiów


UWAGA:
Jeżeli piszesz tekst z “przeznaczeniem” na cudzy blog, nie powielaj go na swojej stronie. To będzie tzw “duplicate content”. Możesz natomiast jak najbardziej opublikować jego zapowiedz z linkiem prowadzącym na stronę, na której można go przeczytać.


Jeszcze bardziej owocna może okazać się wymiana  artykułów. Jest ona interesująca z kilku powodów:

  • Bloger publikujący artykuł na Twoim blogu, wyśle na niego swoich czytelników. Prawdopodobnie z tego tytułu odczujesz przyrost w statystykach.  
  • Wzbogacisz swój blog o nowe treści, napisane przez innego autora (inny punkt widzenia, inne kompetencje).
  • Sam zaś publikując na innym blogu, masz szansę dotarcia do nowych czytelników.

Jak widzicie sposobów jest wiele. Trzeba jednak włożyć w to sporo czasu i pracy. Powodzenia.

Ze swojej strony serdecznie zapraszam Was do długo obiecywanego newslettera. Rusza już wkrótce. Zapisywać możecie się tutaj.


Pozdrawiam serdecznie.

Beata

 

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(35) Komentarzy

  1. ciekawe masz porady na swoim blogu:) trochę poczytałam i zgadzam się z opinią mniej a bardziej jakościowo:)

  2. Odniosłam się do artykułu w swoim o podobnej tematyce, podlinkowałam i podrzucam. Może zainteresuje. Pozdrawiam 🙂
    http://stelciak.blogspot.com/2015/01/jak-zdobyc-czytelnikow-bloga-jak.html

  3. Motoshake says:

    Cześć Beata 🙂 Sami właśnie szukamy pomysłów na wypromowanie naszego bloga. Ciekawe czy Twoje rady zaowocują. Powodzenia i zachęcamy do zajrzenia na http://motoshake.pl/ 😉

  4. http://styleofmartilife.blogspot.com/?m=1 Blog mojej siostry. Prosze dodajcie jakis komentarz i obejrzyjcie jej blog. Jest naprawde ciekawy.

  5. Rozsądne rady ale to prawda, początki są najtrudniejsze i sztuka wytrwać, uzbroić się w cierpliwość i robić swoje, pisać dla przyjemności no ale wiadomo, że obserwatorzy/komentujący i komentarze, dają kopa i są najlepszą motywacja, a blogerowi sprawia radość, że to, co pisze i “puszcza w świat” ma sens i komuś się przydaje 🙂

    Pozdrawiam

  6. saraa1452 says:

    saramuszak.blogspot.com

  7. Mateusz Musiał says:

    Polecam na start dodać trochę komentarzy na ruchliwych portalach
    http://www.logomedika.waw.pl

  8. w punkt says:

    Rady ciekawe i mam nadzieję, że skuteczne. Zacząłem właśnie pisać bloga – w pewnym sensie z lenistwa – nie chciało mi się opowiadać po raz kolejny tego samego innym osobom. i tak powstał blog “za punkty”. Dominuje tu tematyka jak zbierać szybko i “przy okazji” więcej punktów i jak to się może “opłacić”. Pierwszy wpis już poczyniłem, dwa artykuły są przygotowane i z czasem wydaje mi się, że tak dużo jeszcze można dodać. Pozdrawiam wszystkich po obu stronach bloga – w punkt

    http://zapunkty.blogspot.com/

  9. Jestem na tym etapie pisania bloga o którym jest Twój tekst. Piszę i piszę… i sprawia mi to ogromną radość, ale marzę w duchu, żeby sprawić też radość czytelnikom. Widzę duży ruch na moim blogu, ale niestety mało na nim komentarzy, a mnie zależy przede wszystkim na tym, żeby czytelników zaangażować i zainspirować. Masz na to jakąś metodę? 🙂 Z góry dziękuję za poradę 🙂 Pozdrawiam!

  10. Fable says:
  11. pastellifeblog.wordpress.com says:

    pastellifeblog.wordpress.com

  12. Ciekawy poradnik, na pewno wykorzystam niektóre wskazówki na
    http://autoblog24.pl

  13. Zapraszam 101sposobownawszystko.blogspot.com
    Miłość, porady , moda i wiele innych 🙂 Każdy znajdzie coś dla siebie!

  14. Dodałabym jeszcze udzielanie się na forach internetowych lub pisanie artykułów na portalach. Spory ruch daje tez Wykop ale raczej na krótko. http://www.realshopaholic.pl

  15. frombookstosociety says:

    Dzięki, bardzo pomocny artykuł. A skoro zostawianie komentarzy na innych blogach jest jednym
    z kroków do tego, aby zostać zauważonym, i ja zostawię swój. Pozdrawiam!

    http://www.frombookstosociety.blogspot.com

  16. kobiecastronamamy says:

    Już od jakiegoś czasu śledzę Twojego bloga, sama nosiłam się z zamiarem pisania i chciałam “wybadać” co i jak. Odważyłam się i piszę, a do Ciebie dalej regularnie zaglądam – bardzo ciekawe i przydatne artykuły, wielkie dzięki! 🙂 Polecam się: http://www.kobiecastronamamy.pl

  17. Katarzyna Żak says:

    Od dłuższego czasu chciałam mieć swojego bloga o kosmetykach i makijażu. Szukając porad trafiłam na Twój blog, fajnie piszesz i wielkie dzięki za cenne rady, na pewno się przydarzą na początku pisania
    Pozdrawiam serdecznie i polecam swego bloga
    https://kosmetyczne-eksperymenty.blogspot.com/

  18. Artur Gołębski says:

    Rzadko można spotkać tak fajne treści,dodaje do ulubionych 😉 Pozdrawiam

  19. Och !
    Mam 16 lat. Bardzo chciałam prowadzić bloga, mieć obserwatorów i osoby które moje przemyślenia zainteresują. Kilka razy do tego podchodziłem jednak szybko rezygnowalam. Czemu? Sama nie wiem, może to było zniechęcenie przez małą liczbę osób, które interesuje co pisze, które czytają co pisze. Postanowiłam kolejny raz dać sobie szansę. Założyłam Bloga. Czytając twojego bloga widzę, że wszystko ma sens. Twój blog jest świetny. Piszesz tak, że nawet ja dziewczyna z ŻADNYM doświadczeniem itp. Zostaje zachęcona do tego by działać dalej i się nie poddawać. Tak interpretuje każdy Pani wpis! Bardzo podoba mi się tez to, że można znaleźć pomocne wpisy do tworzenia swojego bloga i Pani się nie obawi, że może ktoś stworzy nie wiem hmmm.. lepszego blog, tylko jest utwierdzą w tym co robi i nie obawia się niczego !
    Serdecznie Pozdrawiam
    Natalia
    http://www.stylishcosmetics.blogspot.com

  20. Trafiłem tutaj po poradę i znalazłem coś wartościowego. Zobaczymy, jak przełoży się to na poczytalność.

  21. Gabrysia Rusinkiewicz says:

    Na pewno skorzystam z rad i zastosuję je na swoim książkowym blogu, który niedawno się narodził. Jakbyś chciała zerknąć: https://fikcyjnabohaterka.blogspot.com/

  22. Kasia Sołtys says:

    Bardzo przydatne porady. Na pewno skorzystam z nich będąc na poczatku swojej drogi z blogiem 🙂

  23. Natalia Hawryluk says:

    Użyteczny wpis, na pewno mi pomoże w rozkręceniu bloga. Jeżeli masz chwilkę serdecznie zapraszam: https://dvnsemacabre.blogspot.com 🙂

  24. Jak zwykle przydatne porady 🙂

  25. Świetny wpis, ja właśnie kombinuję jak przyciągnąć do siebie więcej osób. W sumie jest ciężko głównie dlatego, że blog jest kierowany do dosyć wąskiej grupy – psiarzy. Do tego jest prowadzony tylko w języku polskim, co też nie pomaga. Zastanawiam się nad rozszerzeniem tematyki do zwierząt (nie tylko domowych). Oprócz tego dobrym pomysłem może być post gościnny. Nigdy o nim nie myślałam i dziękuję za pomysł 🙂
    Na koniec mam pytanie – jak myślisz lepiej komentować z prywatnego profilu czy funpage’a na blogach, gdzie komentuje się za pomocą facebooka?

  26. Wioletta Gaweł says:

    Twoje rady bardzo mi pomogą . Jestem na początku drogi. Mam wiele pomysłów ale zdobycie czytelników nie jest łatwe. Na pewno przyda mi się twoja opinia na temat mojego bloga jest o tematyce kosmetyka https://wordpress.com/view/kosmetykaipiekno.wordpress.com .

  27. Porady na pewno się przydadzą. Napisane konkretnie i z sensem. Niedawno sam utworzyłem swojego bloga tylko, że mi będzie troszkę trudniej zdobyć osoby, które regularnie będą mnie odwiedzać. Mianowicie pisze wiersze i poematy. Na blogu pojawiają się też “Pamiętniki” z każdego mojego dnia, ale mam zamiar wzbogacić bloga o jeszcze nowe treści. Czekam tylko na odpowiedni pomysł. Mam 16 lat i staram się podejść do tego jak najpoważniej, wykupiłem nawet hosting i domenę więc staram się. Z tematyką taką jak tutaj opisujesz jest o wiele łatwiej bo naprawdę wiele osób tego poszukuje i wiele osób wpisze odpowiednią frazę w Google, po czym pojawi się ten blog. Jeszcze raz dzięki za rady. Będę dalej dzielnie dążyć do mojego celu.
    http://www.wszystkopis.pl/

  28. Witam serdecznie
    Bardzo fajnie się czyta Twój wpis. W sumie to podobne treści można zobaczyć na innych blogach, ale mnie zainteresowała jedna rzecz, o której wcześniej nigdzie nie czytałem, a chodzi mi o wyszukiwanie blogów z wtyczką CommentLuv i dodawanie tam komentarzy. Na pewno to wypróbuję i dziękuję za radę.

  29. Dziękujemy za przydatne informacje.

  30. Ewa says:

    Też jestem swiezakiem w rej dziedzinie.Pistanowilam stworzyć blog ponieważ chciałam opisać swoje (chcę)życie,pasje,podkreślić w tym wszystkim co dzieje się w naszym kraju,na co trzeba zwrócić uwagę,jak Państwo nas traktuje.Chcę to wyrzucić z siebie.Bo przeszlam bardzo wiele i jeszcze dużo przedemna.Tu informacje na temat promocji bloga są ciekawe.Ja już promuje swój blog na grupie na Fb.Jestem administratorem.Więc se pozwolilam.Ale blog ma nie cały tydz.dopiero.Pozwole sobie też wrzucić tu link Pozdrawiam i życzę wam wszystkim powodzenia

  31. Dobrze napisane. Najważniejsze to cierpliwość, nie każdy ja ma dlatego blogi zostają później martwe. Ja dopiero zaczynam przygodę mam nadzieję, że moja motywacja nie zgaśnie. Mam cel i go osiągnę.

  32. Spróbuję korzystać z Twoich rad, bo dopiero zaczynam moją przygodę, z blogiem, a ten wpi jest dla mnie bardzo przydatny. Dziękuję! LINK – http://julishouse.blogspot.com/?m=1

  33. Fajne rady, na pewno do wcielenia w praktyce 🙂
    Pozdrawiam serdecznie
    https://gotujzagnes.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/beatared/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51