BLOGGER, DESIGN, TUTORIALE

Jak stworzyć stronę internetową? Jak upiększyć bloga na Bloggerze? część 3.

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Z blogowaniem i z urządzaniem bloga jest jak ze wszystkim w życiu:

[Tweet “Tyle samo zawdzięcza się porażkom, co zwycięstwom.”]

I tak, żeby znaleźć i dopracować odpowiedni wygląd bloga trzeba trochę poeksperymentować, podłubać, poddochodzić do tego metodą prób i błędów. Jak to fajnie ujęła ostatnio w komentarzu Ewelina z bloga Slavic nature : “Ja jeszcze poszukuję (w domyśle swojego stylu,  identyfikacji wizualnej dla swojego bloga). Dużo czasu zajęło mi dochodzenie, co mi się podoba, a co nie.”

Ja podobnie: wciąż (mimo kilku lat blogowania za sobą – jak ten czas szybko leci) jestem w trakcie dochodzenia, jak chciałabym by wyglądał mój blog. Cały czas kombinuję, próbuję, podglądam, testuję chociażby różne wersje kolorystyczne, różne szablony, różne czcionki. Tak byś Ty mój drogi czytelniku (no i przy okazji ja sama) poczuł się tu dobrze, jak najlepiej (jak u siebie w domu).

Jednocześnie dużo chodzę po innych blogach, szukam inspiracji i narzędzi, które mi w tym pomogą, podglądam innych, cały czas się uczę. Blogowanie stało się moją pasją. Uwaga i przestroga dla jeszcze niezaangażowanych (w blogowanie):

[Tweet “Blogowanie wciąga jak komara odkurzacz.”]

Dlatego już wkrótce podzielę się z Wami linkami do blogów, które inspirują mnie od strony wizualnej i moimi przemyśleniami na ten temat.

Ale wiecie, co mówią, że najciemniej pod latarnią. Na początek proponuję Wam sięgnąć po narzędzia, które mamy pod samym nosem (jak pan Hilary – okulary), czyli pogrzebać w Ustawieniach Motywu Bloggera.

A mamy tu całkiem sporo różnych opcji, tak by odmienić bloga i odróżnić go od innych korzystających z tego samego szablonu.

Choć przyznam się Wam, że póki sama do tego nie przysiadłam, nie zdawałam sobie sprawy do jakiego stopnia można tym prostym sposobem przeobrazić bloga. Możemy zmienić tu kolor tła, kolor etykiet, zmienić czcionkę w tytułach i treści postów i inne.

Dlatego gorąco zachęcam Was: spróbujcie przy tym podłubać, a póki co popatrzcie, jak ja z ich użyciem zmieniałam mojego bloga.

A jeszcze zanim zaproszę Was do zajrzenia do tego krótkiego tutorialu przyznam się Wam, że zdanie którym zaczęłam ten wpis i które lekko sparafrazowałam podejrzałam wczoraj (a raczej przedwczoraj) u Maknety (która zawsze inspiruje mnie do czegoś dobrego). W oryginale brzmiało tak:

Z robieniem na drutach jest jak ze wszystkim w życiu: tyle samo zawdzięcza się porażkom, co zwycięstwom. 

Pochodzi zaś z powieści “Świat włóczki” Debbier Macomber, którą Magda (Makneta) puszcza w obieg po blogosferze w ramach wędrującej książki. Szczegóły w jej wpisie Sklep na Blossom Street. Tym sposobem i tanim kosztem (ponosicie tylko koszty wysyłki) możecie dotrzeć do i przeczytać wiele fajnych lektur.

TUTORIAL: Jak mieć ładnego bloga na Bloggerze?

Zaczynamy od tego, że wchodzimy w Motyw i dalej Dostosuj.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?
 

 Tu mamy do dyspozycji sporo różnych opcji. Część z nich omówiłam we wpisie Jak upiekszyć bloga cz druga. Dzisiaj zajmę się opcją Zaawansowane.

Jak zmienić charakter czcionki w treści postów?

Zacznijmy od wyboru czcionki, którą będą pisane nasze wpisy na blogu. Jeżeli chodzi o typ czcionki, mamy tu spory wybór. Moją ulubioną czcionką np jest Cambria. Ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zwróćcie uwagę, że na podglądzie Waszego bloga w dolnej części strony możecie śledzić na bieżąco, jak się on zmienia. A gdy już znajdziecie ustawienie, które najbardziej Wam odpowiada, po prostu kliknijcie na: Zastosuj do bloga.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Jak zmienić kolor tytułu postu?

Przed metamorfozą korzystałam z najprostszego Szablonu czyli Simple. To, co niebardzo mi się w nim podobało to, to że tytuł wpisów wyświetla się na niebiesko. Ale w bardzo prosty sposób można to zmnienić.

W tym celu w Opcjach Zaawansowane wybieramy Posty. I tu wybieramy dowolny kolor tytulu postu, pasujący do Waszej koncepcji. Ja wybrałam “bezpieczny” czarny (żeby nie popełnić faux pas). Ale tak wcale nie musi być. Można przecież puścić wodze wyobrazni i poeksperymentować.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Jak zmienić czcionkę w tytule bloga? 

Jeżeli nie macie żadnego banerku w nagłówku strony, możecie wpisać tutaj tytuł Waszego bloga i trochę go dopieścić, czyli zmienić jego czcionkę, jej wielkość czy kolor. W tym celu wchodzimy w Zaawansowane i dalej Tytuł bloga.

Zauważcie, że w tym momencie tytuł zostanie otoczony czerwoną ramką czerwonych kropek. To dla pokazania Wam jaki obszar w danym momencie (i dzięki danej opcji) modyfikujecie.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Zresztą z powodzeniem mozecie do nagłówka bloga wstawić prosty banerek, choćby prowizoryczny z braku lepszego pomysłu. Jak taki banerk przygotować sobie w bardzo prosty sposób, zajrzycie do którego z poniższych wpisów:

 

Jak dodać wybrane kategorie w nagłówku bloga?

Teraz jeszcze jedna prosta i bardzo fajna rzecz: czyli jak umieścić te najważniejsze kategorie (które odwiedzającemu już na pierwszy rzut oka przekażą to, o czym tak na prawdę piszemy naszego bloga) tuż nad treścią wpisów.
Otóż w tym celu korzystamy z gadżetu Etykiety. Spójrzcie na obszar pisania tekstu posta. Po prawej stronie możecie dodawać do każdego kolejnego wpisu etykiety, którymi chcecie go oznaczyć np DIY, fotografia, moda, kuchnia itp. 
jak stworzyć stronę internetową  Dlaczego wygląd bloga jest ważny?
Teraz jeżeli chcemy wybrać te najważniejsze (te, które najlepiej charakteryzują naszego bloga, te w których mamy najwięcej wpisow i które chcemy umieścić w widocznym miejscu) wchodzimy w Układ, dodaj gadżet i szukamy widżetu Etykiety (w którym zaznaczamy tylko te wybrane).
jak stworzyć stronę internetową  Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Następnie, po stworzeniu naszej listy wybranych etykiet, po prostu przeciągamy ją nad obszar ponad treścią wpisu (jak na zdjęciu poniżej).

Jak zmienić kolor etykiet?

Teraz wracamy do Szablonu, Dostosuj Ustawienia, Zaawansowane i wybieramy tło kart (czyli kolor tła naszych etykiet – nazw najważniejszych kategorii na blogu).  Możemy zmienić ich kolor plus wybrać inny kolor, na który będą podświetalć się po zaznaczeniu. I wszystko to kontrolujemy na podglądzie.

 

Jak zmienić czcionkę etykiet?

Teraz możemy również pozmieniać czcionkę naszych etykiet (tak, by np dopasować ją do klimatu naszego bloga czy banerku). Albo zapamiętać ją i zrobić sobie następnie banerek wykorzystując tę samą czcionkę, co w tekście kart (żeby zachować spójność estetyczną).

No i na dziś to było by na tyle. Miłej zabawy w upiększanie bloga.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

A jeżeli chcecie więcej wpisow w tym temacie, zajrzyjcie do:

 

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(20) Komentarzy

  1. Mimo, że już wiele zmieniłam i uprościłam to wciąż mi chodzi po głowie “co jeszcze?” 🙂

    Ściskam!
    Karolina Żyj Kochaj Twórz

  2. O tak, jak najbardziej długo droga do tego, żebyśmy były w 100% zadowolone z wyglądu bloga 😉
    Zastanawiam się, czy będzie u Ciebie może coś więcej na temat linkwithin?:) tez temat rzeka, swoją drogą.
    Pozdrawiam!

    1. Nino dziękuję za podsunięcie kolejnego tematu. Muszę poszperac i zobaczę co uda (i czy cos ciekawego uda) mi się wygrzebac na ten temat. Pozdrawiam serdecznie Beata

  3. Zgadza się blogger oferuje wiele opcji tylko troszkę trzeba czasu by nad nim posiedzieć :))

  4. To ja chyba muszę pomyśleć na ulepszeniem wyglądu mojego bloga.. pozdrawiam :))

  5. Wszystkiego najlepszego w Dniu Blogera, Beatko! 🙂

    1. Gosiu nawet nie wiedziałam, że cos takiego istnieje, a teraz widzę na rożnych blogach pełno wpisow z okazji dnia blogera. Ha ha ha. Pozdrawiam i życzę Ci rownież wszystkiego naj. Beata

  6. My też ciągle dopieszczamy, choć chyba już pozostaniemy przy logo i ogólnym wyglądzie bloga. Co do reszty ja wymyślam, a Jacek grzebie po nocach.
    Dzisiaj dobra okazja, bo mamy święto, więc chcę Ci Beatko napisać, że byłaś pierwszą osobą, która z ogromnym ciepłem i życzliwością odezwała się do mnie na starcie. Pamiętam jak sobie myślałam: “jaką Ona jest fajną Kobietką. Jak tak wygląda blogosfera to ja chcę tam być…” Kiedy odwiedzasz nas na blogu, zostawiasz ślad, zawsze gdzieś głęboko w sercu czuję tą samą radość, której doświadczyłam po Twoim pierwszym komentarzu. Dziękuje Ci kochana i marzę, aby poznać Cię w realu 🙂

    1. To prawda, Beata jest sympatyczną i niezwykle życzliwą Osobą, a Jej wiedza na temat blogowania jest naprawdę imponująca. Cieszę się, że Ją poznałam 🙂

    2. Agnieszko i Jolu – bardzo poruszyłyscie mnie tymi słowami, dziękuję Wam serdecznie za to, że jestescie. Pozdrawiam Beata

  7. zakładkę “zaawansowane” mam opanowaną do perfekcji 😉 nawet nie chcę liczyć, ile czasu tam spędziłam 😉

  8. To prawda, co napisałaś, ja również mam różne wątpliwości…, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy czytelnik nie przywiązuje się do takiej, czy innej grafiki na blogu i zbyt częste, drastyczne zmiany mogą spowodować, że blog stopi się z tysiącem innych. Pozdrawiam Beatka 🙂

  9. Weronika z SAE says:

    Przed założeniem bloga nie sądziłam, że będę tak blisko z różnymi dziedzinami informatyki 🙂 co więcej! zapisuję się na podyplomowe z grafiki multimedialnej 🙂 zobaczycie! Za rok własną stronę napiszę sama! haha 😀

  10. Dzięki Beatko, dzięki Twoim wskazówkom wreszcie uporządkowałam swoje etykiety 🙂

  11. Jak zwykle wpis-kopalnia wiedzy:) Ja wygląd bloga już kilka razy zmieniłam, mam nadzieję, że na lepszy:) A i tak są punkty, które chciałbym dopracować.

    1. a ja muszę wreszcie się za to zabrać!

  12. Również czasami coś zmieniam, dodaję, odejmuje, efekty mi się podobają lub nie i dalej szukam… Od kiedy śledzę Pani stronę to kilka pomysłów już przechwycilam, także dziękuję za inspirację i pozdrawiam. Agnieszka

  13. Kochana Beatko, dziękuję za takie miłe wyróżnienie i ujęcie mnie w swoim poście.to bardzo miłe:* a co do samego bloga to myślę, że najważniejsze to znaleźć w sobie odwagę na zmianę. nie bać się, pochodzić, poklikać, posprawdzać. może z tego wyjść coś fajnego, ja dzięki tej ciekawości od października zaczynam grafikę komputerową. o co wcześniej nigdy bym się nie podejrzewała!

  14. Pik Kraj says:

    hej, bardzo fajny poradnik:) ja jestem na etapie zmiany czcionki na całym blogu i niestety zastosowanie w ustawieniach nie zmienia jej w moich wpisach:( jest na to jakas rada? nie chce wracac teraz do wszystkich wpisow i wszedzie zmieniac. prosze o pomoc:)

  15. […] Tutaj można zrobić sporo „ciekawych” rzeczy np zmienić czcionkę w poście, w pasku bocznym, w komentarzach…. i wiele wiele innych. Ale to  temat na osobny wpis: Jak upiększyć bloga? odc 3 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *