Jak stworzyć stronę internetową? Jak upiększyć bloga na Bloggerze? część 3.

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Z blogowaniem i z urządzaniem bloga jest jak ze wszystkim w życiu:

I tak, żeby znaleźć i dopracować odpowiedni wygląd bloga trzeba trochę poeksperymentować, podłubać, poddochodzić do tego metodą prób i błędów. Jak to fajnie ujęła ostatnio w komentarzu Ewelina z bloga Slavic nature : „Ja jeszcze poszukuję (w domyśle swojego stylu,  identyfikacji wizualnej dla swojego bloga). Dużo czasu zajęło mi dochodzenie, co mi się podoba, a co nie.”

Ja podobnie: wciąż (mimo kilku lat blogowania za sobą – jak ten czas szybko leci) jestem w trakcie dochodzenia, jak chciałabym by wyglądał mój blog. Cały czas kombinuję, próbuję, podglądam, testuję chociażby różne wersje kolorystyczne, różne szablony, różne czcionki. Tak byś Ty mój drogi czytelniku (no i przy okazji ja sama) poczuł się tu dobrze, jak najlepiej (jak u siebie w domu).

Jednocześnie dużo chodzę po innych blogach, szukam inspiracji i narzędzi, które mi w tym pomogą, podglądam innych, cały czas się uczę. Blogowanie stało się moją pasją. Uwaga i przestroga dla jeszcze niezaangażowanych (w blogowanie):

Dlatego już wkrótce podzielę się z Wami linkami do blogów, które inspirują mnie od strony wizualnej i moimi przemyśleniami na ten temat.

Ale wiecie, co mówią, że najciemniej pod latarnią. Na początek proponuję Wam sięgnąć po narzędzia, które mamy pod samym nosem (jak pan Hilary – okulary), czyli pogrzebać w Ustawieniach Motywu Bloggera.

A mamy tu całkiem sporo różnych opcji, tak by odmienić bloga i odróżnić go od innych korzystających z tego samego szablonu.

Choć przyznam się Wam, że póki sama do tego nie przysiadłam, nie zdawałam sobie sprawy do jakiego stopnia można tym prostym sposobem przeobrazić bloga. Możemy zmienić tu kolor tła, kolor etykiet, zmienić czcionkę w tytułach i treści postów i inne.

Dlatego gorąco zachęcam Was: spróbujcie przy tym podłubać, a póki co popatrzcie, jak ja z ich użyciem zmieniałam mojego bloga.

A jeszcze zanim zaproszę Was do zajrzenia do tego krótkiego tutorialu przyznam się Wam, że zdanie którym zaczęłam ten wpis i które lekko sparafrazowałam podejrzałam wczoraj (a raczej przedwczoraj) u Maknety (która zawsze inspiruje mnie do czegoś dobrego). W oryginale brzmiało tak:

Z robieniem na drutach jest jak ze wszystkim w życiu: tyle samo zawdzięcza się porażkom, co zwycięstwom. 

Pochodzi zaś z powieści „Świat włóczki” Debbier Macomber, którą Magda (Makneta) puszcza w obieg po blogosferze w ramach wędrującej książki. Szczegóły w jej wpisie Sklep na Blossom Street. Tym sposobem i tanim kosztem (ponosicie tylko koszty wysyłki) możecie dotrzeć do i przeczytać wiele fajnych lektur.

TUTORIAL: Jak mieć ładnego bloga na Bloggerze?

Zaczynamy od tego, że wchodzimy w Motyw i dalej Dostosuj.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?
 

 Tu mamy do dyspozycji sporo różnych opcji. Część z nich omówiłam we wpisie Jak upiekszyć bloga cz druga. Dzisiaj zajmę się opcją Zaawansowane.

Jak zmienić charakter czcionki w treści postów?

Zacznijmy od wyboru czcionki, którą będą pisane nasze wpisy na blogu. Jeżeli chodzi o typ czcionki, mamy tu spory wybór. Moją ulubioną czcionką np jest Cambria. Ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zwróćcie uwagę, że na podglądzie Waszego bloga w dolnej części strony możecie śledzić na bieżąco, jak się on zmienia. A gdy już znajdziecie ustawienie, które najbardziej Wam odpowiada, po prostu kliknijcie na: Zastosuj do bloga.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Jak zmienić kolor tytułu postu?

Przed metamorfozą korzystałam z najprostszego Szablonu czyli Simple. To, co niebardzo mi się w nim podobało to, to że tytuł wpisów wyświetla się na niebiesko. Ale w bardzo prosty sposób można to zmnienić.

W tym celu w Opcjach Zaawansowane wybieramy Posty. I tu wybieramy dowolny kolor tytulu postu, pasujący do Waszej koncepcji. Ja wybrałam „bezpieczny” czarny (żeby nie popełnić faux pas). Ale tak wcale nie musi być. Można przecież puścić wodze wyobrazni i poeksperymentować.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Jak zmienić czcionkę w tytule bloga? 

Jeżeli nie macie żadnego banerku w nagłówku strony, możecie wpisać tutaj tytuł Waszego bloga i trochę go dopieścić, czyli zmienić jego czcionkę, jej wielkość czy kolor. W tym celu wchodzimy w Zaawansowane i dalej Tytuł bloga.

Zauważcie, że w tym momencie tytuł zostanie otoczony czerwoną ramką czerwonych kropek. To dla pokazania Wam jaki obszar w danym momencie (i dzięki danej opcji) modyfikujecie.

Jak założyć bloga za darmo na Bloggerze i jak go upiększyć, czyli jak mieć ładngo bloga na Bloggerze?

Zresztą z powodzeniem mozecie do nagłówka bloga wstawić prosty banerek, choćby prowizoryczny z braku lepszego pomysłu. Jak taki banerk przygotować sobie w bardzo prosty sposób, zajrzycie do którego z poniższych wpisów:

 

Jak dodać wybrane kategorie w nagłówku bloga?

Teraz jeszcze jedna prosta i bardzo fajna rzecz: czyli jak umieścić te najważniejsze kategorie (które odwiedzającemu już na pierwszy rzut oka przekażą to, o czym tak na prawdę piszemy naszego bloga) tuż nad treścią wpisów.
Otóż w tym celu korzystamy z gadżetu Etykiety. Spójrzcie na obszar pisania tekstu posta. Po prawej stronie możecie dodawać do każdego kolejnego wpisu etykiety, którymi chcecie go oznaczyć np DIY, fotografia, moda, kuchnia itp. 
jak stworzyć stronę internetową  Dlaczego wygląd bloga jest ważny?
Teraz jeżeli chcemy wybrać te najważniejsze (te, które najlepiej charakteryzują naszego bloga, te w których mamy najwięcej wpisow i które chcemy umieścić w widocznym miejscu) wchodzimy w Układ, dodaj gadżet i szukamy widżetu Etykiety (w którym zaznaczamy tylko te wybrane).
jak stworzyć stronę internetową  Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Następnie, po stworzeniu naszej listy wybranych etykiet, po prostu przeciągamy ją nad obszar ponad treścią wpisu (jak na zdjęciu poniżej).

Jak zmienić kolor etykiet?

Teraz wracamy do Szablonu, Dostosuj Ustawienia, Zaawansowane i wybieramy tło kart (czyli kolor tła naszych etykiet – nazw najważniejszych kategorii na blogu).  Możemy zmienić ich kolor plus wybrać inny kolor, na który będą podświetalć się po zaznaczeniu. I wszystko to kontrolujemy na podglądzie.

 

Jak zmienić czcionkę etykiet?

Teraz możemy również pozmieniać czcionkę naszych etykiet (tak, by np dopasować ją do klimatu naszego bloga czy banerku). Albo zapamiętać ją i zrobić sobie następnie banerek wykorzystując tę samą czcionkę, co w tekście kart (żeby zachować spójność estetyczną).

No i na dziś to było by na tyle. Miłej zabawy w upiększanie bloga.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

A jeżeli chcecie więcej wpisow w tym temacie, zajrzyjcie do:

 

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

 

Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz mu o swoich planach.

Chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz mu o swoich planach. Nie wiem, czy...
Read More

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *