BANER, Instagram, media spolecznosciowe, VADEMECUM BLOGERA

Jak uczynić bardziej atrakcyjnym swój profil na Instagramie. Jak stworzyć swój własny preset na Instagrama?

Jak uczynić bardziej atrakcyjnym swój profil na Instagramie. Jak stworzyć swój własny preset na Instagrama

Jak uczynić bardziej atrakcyjnym swój profil na Instagramie. Jak stworzyć swój własny preset na Instagrama?

Ostatnio dokonałam kilku zmian kosmetycznych na moim profilu na Instagramie – VADEMECUM BLOGERA, chcąc nadać mu bardziej instagramowy charakter, czy pokazać tu swój pazur….

Nowy klimat, nowy preset, który jest jak nowa sukienka. Od razu ma się więcej ochotę wychodzić na miasto (co akurat w czasie kwarantanny nie jest może “najszczęśliwszym impulsem” i może przyprawić o jeszcze boleśniejsze odbieranie tego przymusowego zamknięcia w domu).

Ale generalnie – nawet jeżeli wraca chociażby ochota na takie beztroskie przymierzanie do tej sukienki różnych, czasem już bardzo zapomnianych dodatków przed lustrem, zawsze przyprawia to człowieka (tzn kobietę, kobieta też człowiek), o taką spontanicznie wygenerowaną radość życia. A ta jest bardzo pozytywnie stymulującym motorem napędowym naszych ziemskich działań.

Dlatego dzisiaj chciałabym pokazać Ci, jak prościutkio taki preset możesz sobie stworzyć samodzielnie.

I to nawet nie musisz go sam tworzyć od podstaw, tylko skorzystać z gotowych resetów, które znajdziesz na pęczki bezkosztowo na Pintereście.

Jeżeli wypatrzysz coś, co klimatycznie Ci odpowiada, daj sobie 2 minutki na przeklepanie tego presetu do swojego telefonu i sprawdź, co to da po nałożeniu kolejno na Twoje zdjęcia.

Zobaczysz, że ta zabawa wciąga….

A jeżeli docelowo znajdziesz “tę symboliczną sukienkę”, która na nowo przywróci Ci ochotę i zapał – może tutaj nie tak dosłownie do przeglądania zapomnianych zasobów szafy i tym samym – intensywniejszą pracę nad własną sylwetką.

Bo ta nowa sukienka jest tylko metaforą presetu.

Niemniej znalezienie nowego pomysłu na siebie może okazać się fajnym impuslem do tego, by wrócić na Instagrama i podziałać tu z większym zaangażowaniem.

Bo wbrew temu, co mówi się o Instagramie, włożone w niego zaangażowanie, zaangażowanie wkładane w budowanie tu codziennych relacji – wraca. To tu najfajniej buduje się takie bezpośrednie kontakty, które cudownie procentują – szczególnie w przypadku osób działających w sieci.

Mi samej w ten sposób wróciła ochota na wskrzeszenie mojego Instagrama.

Nowy preset, nowy klimat, świeże chęci do działania i zobaczymy co długofalowo z tego wyniknie.

Jak uczynić bardziej atrakcyjnym swój profil na Instagramie. Jak stworzyć swój własny preset na Instagrama?

A teraz pokażę Ci, jak taki instagramowy preset możesz sobie samodzielnie wydłubać, bez żadnych umiejętności technicznych.

I tutaj punkt pierwszy naszej wyprawy:

Pinterest – nieprzebrana skarbnica pomysłów, kreatywnej inspiracji.

Wystarczy, żeby wpiszesz tutaj do wyszukiwarki te 2 słowa Lightroom preset, albo Lightroom preset tutorial i bardzo szybko znajdziesz całe mnóstwo klimatycznych zdjeć z naniesionych na nie opisem, czy raczej z naniesionymi na nich adnotacjami typu: Light, Exposure, Red, Blue….

To jest właśnie ten sekretny protokół, który przechodząc krok po kroku odtworzysz u siebie na telefonie, a następnie kolejno będziesz mógł go sobie zaaplikować na kolejne zdjęcia.

Ale na spokojnie i krok po kroku…

Bo konsekwentne użycie tego samego filtru jest takim kluczem do uzyskania spójności, czyli tego, co najbardziej przyciąga użytkownika na Instagramie.

I w zasadzie to, jak stworzyć spójny wizualnie profil na Instagramie to temat rzeka. Ale generalnie w większości przypadków sprowadza się to do opracowania i konsekwentnego powielania jednego filtru, czy presetu.

Czym jest taki filtr, czy preset który nakładasz kolejno na swoje zdjęcia?

Jest to swoisty protokół obróbki, który powtarzasz co zdjęcie, uzyskując dzięki niemu pewną powtarzalność efektów, a więc zbliżone do siebie klimatem fotki. Czyli docelowo specyficzny klimat swojego profilu. A to on stanowi o jego spójności wizualnej.

Taki filtr możesz stworzyć samodzielnie, albo skorzystać z gotowca. W sieci znajdziesz multum zarówno darmowych, jak i płatnych filtrów do darmowej aplikacji na telefon, czyli LIGHTROOM.

Tu pokazuje Ci najprostsza drogę, która owszem wymaga co nieco poeksperymentowania i dopasowania do specyfiki Twoich zdjęć – poszukaj rozpisek lightroomowych filtrów (znajdziesz ich sporo na Pintereście).

Jeśli odpowiada Ci dany klimat, tworzyć filtrów pokazują, jaki efekt można dzięki danemu filtrowi uzyskać na przykładach konkretnych fotek, możesz po prostu przeklepać sobie dany protokół, ręcznie – zajmie Ci to raptem 2 minuty, regulujesz kolejno poszczególne ustawienia, według rozpisanej instrukcji. A następnie kolejno (może po naniesieniu ewentualnych poprawek) aplikujesz go na swoje zdjęcia po to, by uzyskać w miarę spójny klimat swojego Instagrama.

Jak przyklepać taki preset do siebie na telefon – pokazuję to w skrócie na powyższym filmiku:

Jak znaleźć taki darmowy preset?

Wpisz sobie na Pintereście wyrażenie kluczowe lightroom preset, albo lightroom preset tutorial.

Następnie jeśli wypatrzysz fotki, które odpowiadają Ci klimatem, przenieś instrukcje obróbki na jakiekolwiek swoje zdjęcie i sprawdź, czy to Ci odpowiada.

Teraz zapisz sobie dany preset.

Ale spokojnie, teraz pokażę Ci to krok po kroku…

Bo w teorii rzeczywiście może brzmi to dość enigmatycznie. Tymczasem w praktyce jest może co nieco pracochłonne, ale za to dziecinnie proste.

 

Lightroom na telefon

Zainstaluj sobie aplikację Lightroom na swoim telefonie. Ta aplikacja w wersji na telefon (w przeciwieństwie do tej na komputer) jest zupełnie darmowa.

Teraz przejrzyj Pinterest w poszukiwaniu fajnego presetu:

Gdybyś np chciał wykorzystać ten preset, który nadaje taki pastelowo – kobiecy charakter wybranym tu zdjęciom. Ale to oczywiście zależy od specyfiki Twoich zdjęć. Ale takich presetów znajdziesz na pęczki na Pintereście.

I teraz co mówi Ci ten opis?

Kolejno przechodzisz ustawienia podane Ci w danym protokole.

Te wszystkie oznaczenia widoczne na zdjęciu wyjaśnia Ci się, kiedy zainstalujesz sobie i otworzysz aplikację Lightroom na telefon. Tu będziesz odnajdywać je kolejno:

Light, Color, Color Mix, Red, Green….

Kiedy zaaplikujesz krok po kroku kolejne etapy, zobaczysz, żeby Twoje zdjęcie znacznie zmieniło swój charakter. Być może nie będzie Ci to odpowiadać… Być może będziesz chciał poszukać czegoś innego. Być może powinieneś poświecić jeszcze chwilkę na spersonalizowanie tej metody obróbki, tak żeby pasowała do Twoich indywidualnych fotek…

Ale w momencie, kiedy jesteś zadowolony z efektu końcowego zatwierdzasz ustawienia dla Twojego zdjęcia. Teraz możesz je sobie zapisać, jako gotowy preset, który będziesz powielał na kolejnych zdjęciach.

W tym celu kliknij w 3 kropeczki w prawym górnym rogu (po to, by stworzyć swój własny preset).

Wybierasz tu Create Preset i zapisujesz sobie pod nazwą, która najlepiej Ci się z nim kojarzy.

Ale to nie znaczy, że nie możesz nanieść do tej metody obróbki pewnych poprawek, czy dopasować dany preset do siebie. Teraz, kiedy masz już zapisany dany preset dalej możesz edytować ustawienia swojego zdjecia, może poprawiając, czy przerabiając na swoje ustawienia danego presetu. W momencie, kiedy czujesz, żeby jesteś zadowolony z efektu końcowego, zapisujesz to sobie jako kolejny preset, tym razem spersonalizowany i dopasowany do charakterystyki Twoich fotek.

Teraz kolejno aplikujesz go do wszystkich fotek, które umieszczasz w ramach Twojego Instagrama. Co nada im specyficzny, rozpoznawalny, kojarzony z Twoja marka charakter. Miłej zabawy w tworzenie swojego instagramowego odcisku.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(5) Komentarzy

  1. Muszę spróbować, może i ja znajdę swoją “sukienkę idealną”. Póki co żadna nie skradła mojego serca na tyle całkowicie, by zrezygnować z innych 🙂

  2. […] Ostatnio pokazywałam, jak samodzielnie tworzyć czy skopiować estetyczny preset, czy nakładkę, filtr, protokół obróbki dla zdjęć publikowanych na Instagramie (preset w Lightroomie). […]

  3. Fajne i praktyczne porady. Dziękuję Ci! Warto tu zaglądać!

  4. […] Ale też dzięki tym stylizacjom mogę następnie przetestować różne metody obróbki, czy własnoręcznie opracowane presety w aplikacji Lightroom. […]

  5. Ja mam iPhona 6 i nie mogę zainstalować Loghtrooma bo musi być ios13 amam 12,5 to jak mam zainstalować preseta – czy możesz mi pomóc?? Ja jestem starszą panią i dopiero się uczę Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *