Instagram, media spolecznosciowe, VADEMECUM BLOGERA

Jak stworzyć swój preset do Lightroom? Jak mieć ładnego Instagrama. Preset beżowy.

Jak stworzyć swój preset do Lightroom?

Jak stworzyć swój preset do Lightroom? Jak mieć ładnego Instagrama. Preset beżowy.

A ja przychodzę dzisiaj z pomysłem na bardzo sympatyczny preset (czyli taką nakładkę kolorystyczną na zdjęcia, bardzo popularną na Instagramie), który bardzo prosto możesz skonfigurować samodzielnie na swoim telefonie (w darmowej na telefon aplikacji LIGHTROOM), albo raczej skopiować = przeklepać ręcznie jego ustawienia (i zapisać jako gotowy PRESET). A od tego momentu jednym kliknięciem nakładać go na swoje kolejne zdjęcia. Co jest fajną metodą okiełznania od strony wizualnej i ujednolicenia swojego instagramowego profilu.

Jest to preset, który sama wykorzystuję na moim profilu BeataRed.

Być może stwierdzisz, że po nałożeniu na Twoje zdjęcia będzie wymagał on pewnych poprawek, czy lekkiego dopasowania. Ale ponieważ proponuję Ci skopiować go ręcznie, przyklepując ustawienia kolejnych parametrów, tym łatwiej będzie Ci docelowo wprowadzić w nim dalsze modyfikacje. Ponieważ przeklepując poniższe parametry siłą rzeczy wgryziesz się w ustawienia tego presetu.

Osobiście bardzo lubię ten preset, z jednej strony dość klimatyczny i fajnie uspójniający sąsiednie zdjęcia, a jednocześnie podkręcajacy ich kolorystykę (kolory czerwony), co chciałam pokazać Ci na poniższych przykładach:

W drugiej kolumnie zdjęcie zmodyfikowane tym presetem:

APLIKACJA LIGHTROOM

Żeby skorzystać z tego PRESET – u potrzebna Ci będzie aplikacja LIGHTROOM (darmowa w wersji na telefon).

Po zainstalowaniu, otwórz te aplikację, wybierz dowolne zdjęcie i wejdź do jego edycji. Następnie suwakami zacznij ustawiać kolejne parametry:

Zakładka Light:

Exposure +0,23
Contrast +42
Highlights -61
Shadows +42
Whites -19
Blacks +22

Jak stworzyć swój preset do Lightroom? Jak mieć ładnego Instagrama.

Zakładka Color

Temp 0
Tint +9
Vibrance +7
Saturation 0Teraz, pozostając w zakładce Color, kliknij u góry po lewej stronie w kółko oznaczone jako Mix (Color Mix). Tutaj będziemy edytować kolorystykę naszego presetu, edytując dla każdego z kolejnych kolorów 3 parametry Hue – odcień, Saturation – nasycenie, Luminance.

Kolor Czerwony Red

Hue 0
Saturation 0
Luminance +17

Kolor Pomarańczowy Orange

Hue 0
Saturation 0
Luminance +20

Kolor Żółty Yellow

Hue -100
Saturation 0
Luminance -50

Kolor Zielony Green

Hue -5
Saturation -82
Luminance 0

Kolor Jasnoniebieski

Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Kolor Ciemnoniebieski Blue

Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Kolor Fioletowy

Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Kolor Jasnoróżowy

Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Zakładka Effects

Vignette -12
Midpoint 50
Feather 50

Zakładka Detail

Sharpening 35
Radius 1,0
Masking 82

Teraz po przeklepaniu tych parametrów, widzisz jak powoli zmienia się Twoje zdjęcie. Ale oczywiście, żeby nie powtarzać tej pracy (tego przeklepywania i przesuwania suwakami) za każdym razem, kliknij w 3 kropeczki … znajdujące się w lewym górnym rogu Twojego zdjęcia:

tutaj wybierz opcję: Create Preset i zapisz właśnie przyklepansą kombinację jako nowy preset w swoim Lightroomie.

Wybierając dla niego odpowiednio: Preset Name i przydzielając do odpowiedniej grupy presetów (Preset Group). Co jest szczególnie przydatne, jeśli nabierzesz ochoty na opracowywanie własnych presetów i zaczniesz ich mieć większe ilości.

Teraz:

Jak nałożyć taki preset na kolejne zdjęcie:

W tym celu wejdź do zakładki Presets i tutaj odnajdziesz ten dopiero co przygotowany preset w zapisanych, wystarczy, że tylko na niego klikniesz, a kolejne zdjęcie odmieni swoją kolorystykę.

W ten sposób możesz edytować hurtowo zdjęcia na swojego bloga, czy Instagrama, uzyskując jednocześnie bardziej spójny wizualnie profil, czy oznaczając kolejne swoje zdjęcia wybranym przez Ciebie presetem – niczym Twoim własnym odciskiem wizualnym.

Udanej zabawy

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(4) Komentarze

  1. Beata, a uczysz też rolek?

  2. Różnica na zdjęciach powalająca

  3. Dobrze napisany tutorial!

  4. Ja znów lubię mocne kontrasty i kolory – może zrobię swój własny preset 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *