BLOGOWANIE, copywriting

Jak pisać teksty, które ludziom będzie się chciało czytać ?

jak pisac bloga poradnik
jak pisac bloga poradnik,Nie twórz bloga, by zbudować ruch do Twojej strony, ale po to, by zbudować głębsze relacje z czytelnikiem.
Nie twórz bloga, by zbudować ruch do Twojej strony, ale po to, by zbudować głębsze relacje z czytelnikiem.

Krótko i w punktach o czym i w jaki sposób pisać jeszcze ciekawsze posty. Kilka subiektywnych porad i pomysłów plus kilka innych zebranych w sieci.

1. Napisz historię.

Nic tak nie wciąga. Każdy i to od dziecka lubi słuchać opowieści. A z braku laku sięga po pikantne ploteczki. Stąd taki sukces brukowców. Ale oczywiście, żeby nie być zle zrozumianą. Z bloga brukowca robic nie warto, ale czasami wciągnąć czytelnika małą opowiastką. Potrzymać go chwilkę w niepewności i w koncu odsłonić szczęśliwe lub nie zakonczenie, może dorzucić nutę ironii lub zastanawiającą puentę.

2. Opowiedz coś ze swojego życia.

Daj się poznać czytelnikom. Dzięki tem u może bardziej zżyją się z Tobą. To dobry punkt wyjścia do lepszej (bo głębszej) z nimi relacji.

Stand out from the crowd.

3. Nie staraj się podobać wszystkim.

Bo wszystkim nigdy i w niczym nie dogodzisz. Raczje staraj się szukać swojego własnego niepowtarzalnego stylu.

4. Dlaczego ludzie chcieliby mnie czytać?

Ale może przedetem zastanów się: dlaczego jestem kimś wartościowym i w ogóle dlaczego ludzie chcieliby mnie czytać?

W blogowaniu jedni kreują się na kogoś innego (to kwestia podłapania odpowiednich kontaktów reklamowych od odpowiednich marek). Inni pozostają sobą, co jest bezpieczniejszym wyborem.

5. Pisz do rzeczy, ale przede wszystkim do ludzi.

Dbaj o czytelnika.

6. Staraj się zrozumieć swoich czytelników.

Kim są? Czego u Ciebie poszukują? Jakie są ich problemy? W czym możesz im pomóc ?

7. Inspiruj, motywuj.

Dawaj czytelnikowi ciekawe, wartościowe i użyteczne treści. Pomagaj rozwiązywać jego problemy. Inspiruj, motywuj, poprawiaj mu humor, choćby z samego rana.

8. Pisz o tym, co Cię pasjonuje.

Pasja jest zaraźliwa i na pewno nie ciągnie się jak flaki z olejem.

Rules are made to be broken.


9. Cały czas szukaj własnego stylu.

Próbuj, kombinuj, testuj, eksperymentuj. Odważ się na coś nowego. To tak popularni blogerzy znalezli swoją drogę.

10. Pisz zarówno krótkie, jak i długie wpisy.

Krótkie pisze się szybciej i częściej można coś nowego opublikować i zaktualizować bloga. Google to lubi. Długie zawierają więcej słów i prawdopodobnie więcej treści. Google też to lubi.

11. Nie daj uciec dobrym pomysłom.

Notuj je i wracaj od czasu do czasu. A gdy jesteś przekonany, że znalazłeś dobry pomysł, rzuć wszystko inne i wrzuć właśnie go na warsztat. Polecam wpis freelancerki o tym jak rozpoznać dobry pomysł.

12. Podsycaj swoją kreatywność.

Niedożywiona usycha. Nie bój się sięgnąć po coś nowego, by rozszerzyć horyzonty i popłynąć na nieznane wody. Nowa lektura – daleka od dotychczasowych, nowe doświadczenie – do odważnych świat należy. Nowe blogi (do poobserwowania) – nowe kontakty. No i piosenka, bo piosenka jest dobra na wszystko (to z Kabaretu Starszych Panów). To w ramach wyzwania u  Uli, czyli moja lista muzyczna do pracy kreatywnej :

Przede wszystkim Happy Pharella Wiliamsa (pisalam o niej we wpisie: “Dla tych, którzy szukaja dobrego powodu, by poczuć się szczęśliwymi”.

A goal without a plan is just a wish.

13 Organizuj i przygotowuj z wyprzedzeniem kolejne wpisy.

Zbieraj materiały, segreguj, organizuj, przeglądaj. Daj rodzącym się i powoli kiełkującym w głowie wpisom dojrzeć. Wtedy dopiero nabierają smaczku.

14. Daj sobie czas na rozwinięcie bloga i na pisanie kolejnych wpisów.

Nie darmo mówi się, że co nagle, to po diable. Niech powoli dojrzewają w Twojej głowie. Koncept « slow life » dotyczy również blogowania i nazywa się slow blogging

15. Pisz o tym, czego doświadczyłeś na własnej skórze…

O tym co przetestowałeś na samy sobie, co zrobiłeś własnoręcznie. Wtedy możesz dać czytelnikowi coś na prawdę unikalnego.

16. Cały czas ucz się nowych rzeczy i rozwijaj.

Ciekawość świata i ludzi wyróżnia dobrych pisarzy. Ale przede wszystkim ciekwaość ludzi. Pisarz musi chcieć zainteresować się drugim człowiekiem, by ludzie chcieli zainteresować się tym, co pisze.

17. Poznaj kim są Twoim czytelnicy.

Buduj interakcję. Twórz swoje plemię. Tu świetny blog Adrienne Smith, która dużo o tym pisze. Odpowiadaj na komentarze, na maile. Odpowiadaj wszystkim, również osobom, które mają mały zasięg. To coś z « kultury blogowania ». Bo jak nie i jak się rozniesie, to biada Ci.

18. Pisz na zapas.

Po prostu pisz. Pióro stanie się lżejsze. Im częściej publikujesz, tym chętniej wyszukiwarki zaglądają na bloga i może prędzej podsuną go internautom. Zresztą nie musisz wszystkiego publikować. Publikuj tylko to, co Ci wyszło. Publikuj te teksty, które są do rzeczy, ale które przede wszystkim są do ludzi. Bo ludzie w blogowaniu są najważniejsi.

PS. Codziennie na świecie publikowanych są 2 miliony nowych postów. W tym kontekście każdy zdobyty czytelnik jest ogromnym sukcesem. Pamiętaj o tym i ciesz się tym.

 

W temacie polecam blog Poradnik pisania

Podobne wpisy:

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(20) Komentarzy

  1. Często korzystam z twoich porad, ponieważ jestem nowicjuszką w blogosferze. Dzięki za kolejny inspirujący wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Bea, Twój blog super się rozwiną odkąd tu pierwszy raz zajrzałam. Super :). Gratuluję. Z Twoich postów dowiaduję się ciągle czegoś nowego, co motywuje mnie do dalszego blogowania. A po odsłuchaniu Happy, od razu dostałam rogala na ustach, mimo, że mam za sobą ciężką noc.

  3. Też zauważyłam, że drobne ploteczki, czyli wpisy prawdziwe, z życia wzięte, cieszą się u mnie większą popularnością 🙂 Pozdrawiam 🙂

  4. Im dłużej piszę, tym bardziej przekonuję się, że to świetna sprawa! A rozwijanie warsztatu to tak naprawdę rozwijanie siebie 🙂

  5. No właśnie ja mam problem z pisaniem o sobie. Właściwie to nie wiem, czy to nazywać problemem, bo nie czuję takiej potrzeby. Muszę się nad tym zastanowić 🙂 …i już dałaś mi do myślenia 😀 Pozdrawiam!

  6. Ja tez widzę wyraźnie większe zainteresowanie jak piszę coś co jest związane ze mną i chyba najłatwiej pisze mi się take teksty bo w końcu wypływają one najbardziej ze mnie bez gazet i książek branżowych jak w przypadku postów kosmetologicznych.

    ps też lubię tą piosenkę.

    A Beatka czy ty pisałaś jakiś post o tym jak na boczny pasek wstawić instagram tak jak u ciebie? bo nie wiem jak to zrobić

  7. Świetny wpis! Ostatnio miałam wiele podobnych przemyśleń, np. co do osobistych wpisów oraz pisania na zapas i notowania pomysłów.

  8. Dzięki Tobie, Uli i mojej koleżance Ince z Klonowej, mój blog zaczął się powoli zmieniać 🙂 Kolejne cenne rady 🙂

  9. Najważniejsze jest być sobą. Jak juz wspomniałam. Ty swietnie piszesz 😉 Zazdroszczę!

  10. i znowu przydatny post – dziękuję Beata

  11. No właśnie Beatko, ja staram się być sobą. piszę to, co myślę w danej chwili, wrzucam opis jakiejś zabawnej historyjki np. z lat szkolnych i to chyba się moim Czytelniczkom podoba, bo proszą o jeszcze;) Pozdrawiam Cię bardzo cieplutko;)

  12. Świetny i przydatny post. Ja mam największy problem z określeniem tematyki mojego bloga. Zbyt dużo dzieje się wokół mnie 😉
    Pozdrawiam

  13. Mi się bardzo odpowiada właśnie pisanie sobie tekstów z wyprzedzeniem. Bo moja sytuacja obecna pokazuje, że się bardzo przydają. Póki co miałach ich w zanadrzu niewiele ale mam przeczucie, że uda mi się to niebawem nadrobić 🙂

  14. U mnie to zawsze osobiście… Jakoś tak w tą stronę zmierzam… 😉 [ Magda ]

  15. Świetny wpis i bardzo pomocny. Też uważam, że pisząc bloga trzeba pozostać sobą. Kiedy udaję się kogoś kim się nie jest ludzie szybko to wyczują. Jeśli włoży się w bloga pasje i kawał serca, to cztelnicy to poczują:)

  16. 2 miliony nowych postów codziennie?! O rany, nie spodziwałam się, że jest ich aż tyle :O

  17. Olga Komorowska says:

    2 000 000 dziennie? Lekko nie będzie.

  18. Nigdy za wiele takich tekstów. Przypominają, o co w tym blogowaniu naprawdę chodzi.

  19. Żeby to wszystko było jeszcze takie proste… 🙁

  20. Tym, że codziennie są publikowane 2 miliony postów mnie pocieszyłaś 🙂 Z drugiej strony nad Wisłą mówimy o ograniczonym do ~30 milionów “rynku zbytu” bo mniej więcej tyle osób mówi w języku Sienkiewicza i jest na tyle dojrzała tudzież zdolna technicznie, żeby czytać blogi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *