Jak pisać teksty, które ludziom będzie się chciało czytać ?

jak pisac bloga poradnik
jak pisac bloga poradnik,Nie twórz bloga, by zbudować ruch do Twojej strony, ale po to, by zbudować głębsze relacje z czytelnikiem.
Nie twórz bloga, by zbudować ruch do Twojej strony, ale po to, by zbudować głębsze relacje z czytelnikiem.

Krótko i w punktach o czym i w jaki sposób pisać jeszcze ciekawsze posty. Kilka subiektywnych porad i pomysłów plus kilka innych zebranych w sieci.

1. Napisz historię.

Nic tak nie wciąga. Każdy i to od dziecka lubi słuchać opowieści. A z braku laku sięga po pikantne ploteczki. Stąd taki sukces brukowców. Ale oczywiście, żeby nie być zle zrozumianą. Z bloga brukowca robic nie warto, ale czasami wciągnąć czytelnika małą opowiastką. Potrzymać go chwilkę w niepewności i w koncu odsłonić szczęśliwe lub nie zakonczenie, może dorzucić nutę ironii lub zastanawiającą puentę.

2. Opowiedz coś ze swojego życia.

Daj się poznać czytelnikom. Dzięki tem u może bardziej zżyją się z Tobą. To dobry punkt wyjścia do lepszej (bo głębszej) z nimi relacji.

Stand out from the crowd.

3. Nie staraj się podobać wszystkim.

Bo wszystkim nigdy i w niczym nie dogodzisz. Raczje staraj się szukać swojego własnego niepowtarzalnego stylu.

4. Dlaczego ludzie chcieliby mnie czytać?

Ale może przedetem zastanów się: dlaczego jestem kimś wartościowym i w ogóle dlaczego ludzie chcieliby mnie czytać?

W blogowaniu jedni kreują się na kogoś innego (to kwestia podłapania odpowiednich kontaktów reklamowych od odpowiednich marek). Inni pozostają sobą, co jest bezpieczniejszym wyborem.

5. Pisz do rzeczy, ale przede wszystkim do ludzi.

Dbaj o czytelnika.

6. Staraj się zrozumieć swoich czytelników.

Kim są? Czego u Ciebie poszukują? Jakie są ich problemy? W czym możesz im pomóc ?

7. Inspiruj, motywuj.

Dawaj czytelnikowi ciekawe, wartościowe i użyteczne treści. Pomagaj rozwiązywać jego problemy. Inspiruj, motywuj, poprawiaj mu humor, choćby z samego rana.

8. Pisz o tym, co Cię pasjonuje.

Pasja jest zaraźliwa i na pewno nie ciągnie się jak flaki z olejem.

Rules are made to be broken.


9. Cały czas szukaj własnego stylu.

Próbuj, kombinuj, testuj, eksperymentuj. Odważ się na coś nowego. To tak popularni blogerzy znalezli swoją drogę.

10. Pisz zarówno krótkie, jak i długie wpisy.

Krótkie pisze się szybciej i częściej można coś nowego opublikować i zaktualizować bloga. Google to lubi. Długie zawierają więcej słów i prawdopodobnie więcej treści. Google też to lubi.

11. Nie daj uciec dobrym pomysłom.

Notuj je i wracaj od czasu do czasu. A gdy jesteś przekonany, że znalazłeś dobry pomysł, rzuć wszystko inne i wrzuć właśnie go na warsztat. Polecam wpis freelancerki o tym jak rozpoznać dobry pomysł.

12. Podsycaj swoją kreatywność.

Niedożywiona usycha. Nie bój się sięgnąć po coś nowego, by rozszerzyć horyzonty i popłynąć na nieznane wody. Nowa lektura – daleka od dotychczasowych, nowe doświadczenie – do odważnych świat należy. Nowe blogi (do poobserwowania) – nowe kontakty. No i piosenka, bo piosenka jest dobra na wszystko (to z Kabaretu Starszych Panów). To w ramach wyzwania u  Uli, czyli moja lista muzyczna do pracy kreatywnej :

Przede wszystkim Happy Pharella Wiliamsa (pisalam o niej we wpisie: „Dla tych, którzy szukaja dobrego powodu, by poczuć się szczęśliwymi”.

A goal without a plan is just a wish.

13 Organizuj i przygotowuj z wyprzedzeniem kolejne wpisy.

Zbieraj materiały, segreguj, organizuj, przeglądaj. Daj rodzącym się i powoli kiełkującym w głowie wpisom dojrzeć. Wtedy dopiero nabierają smaczku.

14. Daj sobie czas na rozwinięcie bloga i na pisanie kolejnych wpisów.

Nie darmo mówi się, że co nagle, to po diable. Niech powoli dojrzewają w Twojej głowie. Koncept « slow life » dotyczy również blogowania i nazywa się slow blogging

15. Pisz o tym, czego doświadczyłeś na własnej skórze…

O tym co przetestowałeś na samy sobie, co zrobiłeś własnoręcznie. Wtedy możesz dać czytelnikowi coś na prawdę unikalnego.

16. Cały czas ucz się nowych rzeczy i rozwijaj.

Ciekawość świata i ludzi wyróżnia dobrych pisarzy. Ale przede wszystkim ciekwaość ludzi. Pisarz musi chcieć zainteresować się drugim człowiekiem, by ludzie chcieli zainteresować się tym, co pisze.

17. Poznaj kim są Twoim czytelnicy.

Buduj interakcję. Twórz swoje plemię. Tu świetny blog Adrienne Smith, która dużo o tym pisze. Odpowiadaj na komentarze, na maile. Odpowiadaj wszystkim, również osobom, które mają mały zasięg. To coś z « kultury blogowania ». Bo jak nie i jak się rozniesie, to biada Ci.

18. Pisz na zapas.

Po prostu pisz. Pióro stanie się lżejsze. Im częściej publikujesz, tym chętniej wyszukiwarki zaglądają na bloga i może prędzej podsuną go internautom. Zresztą nie musisz wszystkiego publikować. Publikuj tylko to, co Ci wyszło. Publikuj te teksty, które są do rzeczy, ale które przede wszystkim są do ludzi. Bo ludzie w blogowaniu są najważniejsi.

PS. Codziennie na świecie publikowanych są 2 miliony nowych postów. W tym kontekście każdy zdobyty czytelnik jest ogromnym sukcesem. Pamiętaj o tym i ciesz się tym.

 

W temacie polecam blog Poradnik pisania

Podobne wpisy:

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/
Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Z tej gospody nie ujdziesz z życiem, czyli nauka francuskiego i mroczne historie z dawnych czasów.

Opowiem Wam mroczną historię (i to nie jedną, tylko dwie), od której...
Read More

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *