copywriting, jak pisać bloga, PODCAST

Jak dobrze pisać? Jak pisać tak, by innym dobrze się to czytało?

jak pisać bloga? Jak dobrze pisać

1. Bądź sobą. Pisz tak jak mówisz: naturalnie i spontanicznie. 

Możesz nagrać się na dyktafon, a potem spisać całość. Zabrzmi szczerze. Będzie świetną podstawą do stworzenia Twojego niepowtarzalnego stylu.

2. Zapomnij o tym, czego uczyłeś się w szkole. Nie pisz pod panią polonistkę i jej gusta. 

Bo te są subiektywne. Nie tylko, ze nie kazdemu podpasują. Ale w blogowaniu nie ma sensu imitowanie czyjegos stylu. Chodzi o stworzenie wlasnego. Zobacz punkt pierwszy.   

3. Pisz to, co myślisz. Ludzie cenią sobie osoby, które mają odwagę wyrazić własne niezależne opinie.

Czasami potrzebują tego, by utwierdzić się we własnym zdaniu. Innym razem jest to dla nich źródłem nowej inspiracji.

4. Pisz prostym, dynamicznym językiem. Używaj czasu terazniejszego, strony czynnej. 

Powiedz, to co masz do powiedzenia, jak najzwięźlej. Jeżeli wahasz się między dwoma sformuowaniami, wybierz to najkrótsze i zarazem najprostsze. Powiedz to, co masz do powiedzenia przy użyciu jak najmniejszej liczby słów. To dopiero sztuka.

5. Pisz przystępnym, zrozumiałym językiem. 

Odpuść sobie fachową terminologię. To nie jest żadna sztuka skomplikować coś, co już jest skomplikowane. Sztuką za to jest przekazać jak najprościej, bardzo skomplikowaną i zagmatwaną wiedzę. Przecież zależy Ci na każdym czytelniku. Nie tylko na tym, by czytali Cię i rozumieli wyłącznie fachowcy. A gdy jeszcze uda Ci się przełożyć daną wiedzę z polskiego na nasze … Pełen szacun.

6. Pisz konkrety. W dzisiejszych czasach internauta zawsze gdzieś się spieszy. 

W końcu tyle jest interesujących miejsc w sieci. Miej na uwadze to, że czytelnik zawsze chce jak najszybciej dotrzeć do poszukiwanej przez siebie (i z założenia użytecznej) informacji.

Pisz bez zbędnych słów, takich które i tak nic istotnego nie wnoszą do przekazywanej treści. Szkoda czasu: Twojego i czytelnika. Bez ozdobników, bez grafomanii, bez lania wody, bez owijania w bawełnę.

7. Opowiedz historię (najlepiej taką z puentą, która zapada w pamięć). 

Niekoniecznie z własnego życia, niekoniecznie prawdziwą, a przynajmniej nie do końca. Opowiedz anegdotkę. Zaciekaw czytelnika. Samymi suchymi faktami nie zawsze uda Ci się wciągnąć go do dalszej lektury.

8. Pisz w lekko gawędziarskim tonie. Pisz z humorem. Ale tylko wtedy, gdy czujesz się w tym dobrze.

Włączając od czasu do czasu jakąś żartobliwą nutę.

9. Podziel tekst na przejrzyste akapity. 

Nie za długie. Bo co niektórych już na wstępie zniechęcą.

10. Nadaj każdemu z akapitów podtytuł.

Najlepiej taki, ktory zadziała na wyobraźnię. Z użyciem, ale nie nadużyciem słów kluczowych. Wyróżnij go pogrubioną czcionką.

Podobne posty:

 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(5) Komentarzy

  1. Przydatne poradniki piszesz.

    pozdrawiam
    Kulnaro o internecie

  2. Hej, bardzo ciekawe wpisy i wskazówki, które na pewno wykorzystam:) Żeby nie było tak słodko to jedna uwaga – chyba lepiej nie dodawać zdjęć niż zamieszczać takie, które nijak mają się do treści wpisu (ale to moja subiektywna opinia;) W razie ochoty zapraszam do mnie onelinetoofar.blogspot.com (to jest dofollow czy nofollow???) Pozdrawiam!

  3. Zajrzalam na onelinetoofar. Bardzo fajny pomysl na bloga. Pozdrawiam

  4. […] Przeczytaj wpis: Jak pisać, by innym dobrze się to czytało? […]

  5. gość1974 says:

    Naturalnie i spontanicznie to ja tworzę zdania wielokrotnie złożone z przewagą słów i fraz zaliczanych przez społeczeństwo do tzw. trudnych. 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *