W tym tutorialu pokażę Ci bardzo proste i intuicyjne narzędzie do edycji zdjęć, które będziesz mógł wykorzystać pod potrzeby Twojego bloga i mediów społecznościowych. To narzędzia nazywa się Photoscape X.
Jak w prosty sposób edytować swoje zdjęcia w programie Photoscape?
Zapraszam na filmowy tutorial, w którym pokażę Ci najbardziej podstawowe opcje, które na szybko pozwolą Ci wykonać podstawową obróbkę Twoich zdjęć, czyli: jak przyciąć i przewymiarować dane zdjęcie, jak je rozjaśnić, doświetlić, nałożyć filtr, który wydobędzie jego klimat, jak przyciąć do odpowiedniego formatu (np kwadratowego), jak przekręcić zdjęcie poziome do pionu, jak dodać do niego napis, czy inny element graficzny.
Wszystko to można zrobić w tym darmowym, bardzo intuicyjnym i bardzo prostym w obsłudze programie Photoscape X.
Więc jeżeli piszesz bloga, jeżeli działasz w mediach społecznościowych, jeżeli działasz w sieci, polecam. To narzędzie to takie blogerskie must have. Bowiem ma ono wiele fajnych, potrzebnych funkcji, które będą Ci służyć na codzień. Tym bardziej, że jest to narzędzie zupełnie darmowe, z możliwością dokupienia wersji pro, czy jakichś płatnych opcji i poszerzenia tej wersji podstawowej o dodatkowe filtry, bajery, efekty specjalne.
A ja już zapraszam na filmowy TUTORIAL i na mój kanał na Youtube, na którym ostatnio rozgaduję się.
Tutorial krok po kroku.
Po załadowaniu i uruchomieniu programu, musisz wybrać zdjęcie, nad którym będziesz pracować: w tym celu przechodzisz do panelu bocznego po lewej stronie. Tutaj po przejściu do odpowiedniego folderu ze zdjęciami, możesz wybrać zdjęcie, które będziesz edytować w Photoscape X.
Podstawowa edycja zdjecia – zakładka EDIT
W ramach tej zakładki znajdziesz takie opcje jak: przycięcie zdjęcia do odpowiedniego formatu, przewymiarowanie zdjęcia, odwrócenie go w pionie, czy w poziomie, wyprostowanie.
Jak zmniejszyć wymiary i wagę zdjęcia w programie Photoscape X? Opcja RESIZE
Opcja Resize, czyli przewymiaruj.
Ponieważ zdjęcia robione np telefonem (w moim przypadku iphonem), pobrane bezpośrednio z telefonu na komputer (korzystam tutaj z clouds) mają dość spore wymiary, a w związku z tym wagę (która docelowo może niekorzystnie wpływać na czas ładowania się strony, na której chcemy je umieścić).
Np w moim przypadku, wyjściowe wymiary zdjęcia to 3024 piksele w podstawie, wysokość 4000 pikseli. Kiedy np wymiary grafik, zdjęć na Pinterest (zalecane przez Canve) to 1000 na 1500 pikseli.
Sama standardowo zmniejszam rozmiary zdjęć przed wysłaniem na Pinterest lub umieszczeniem na blogu. Ale zanim to zrobię, upewniam się, czy nie mogłabym lepiej kadrować każdą kolejną fotkę – i tu…
Jak przyciąć zdjęcie w Photoscape X – opcja CROP?
Ale zanim przymiaruje dane zdjęcie, uprzednio odpowiednio je przycinam, korzystając z opcji CROP. Tę opcje znajdziesz w tej samej zakładce Edit.
Tu mogę albo przyciąć wyjściowe zdjęcie zachowując oryginalny format, ale również mogę tę format zmienić tak, by np dopasować je pod potrzeby wybranego social medium – tj. np mogę przyciąć oryginalne zdjęcie w proporcjach 1:1 (czyli wycinając z niego kwadrat). Oczywiście w zależności od miejsca przeznaczenia danego zdjęcia.
Sama z reguły pozostaję przy oryginalnym formacie. Również na Ig wysyłam zdjęcia pionowe. Swoje zdjęcia tez robię w formacie pionowym, gdyż moimi priorytetami są w tym momencie Instagram i Pinterest.
Niemniej, czasami po prostu warto skorzystać z tej opcji przycinania – CROP, żeby w ramach tzw postproduction lepiej skierować swoje zdjęcie, korzystając z dostępnej tu siatki trójpodziału.
Co to jest ta siatka trójpodziału?
Jest to siatka złożona z krzyzujacych się między sobą 2 linii poziomych i 2 linii pionowych, która dzieli kadr na 9 części, wyznaczając tzw linii trójpodziału i bardzo ważne ich punkty przecięcia.
Bo właśnie te linie przecinają się w tzw mocnych punktach zdjecia, czyli w punktach, które naturalnie i zupełnie podświadomie przyciągają nasz wzrok. Dlatego umieszczenie elementów zdjęcia na liniach trójpodziału, albo jeszcze dokładniej w punktach ich przecięcia sprawi, że wzrok / umysł ludzki będzie odbierał dane zdjęcie jako optycznie ciekawsze, z lepiej wykorzystana przestrzenią, z lepszym rozłożeniem elementów, jako lepiej skadrowane.
I to właśnie siatka trójpodziału pomaga w lepszym kadrowaniu zdjęcia.
Dlatego, żeby zdjęcie było optycznie, zupełnie spontanicznie i podświadomie lepiej odbierane najprostszym zabiegiem jest umieszczenie ważnych elementów, czyli skorelowanie swojej stylizacji w taki sposób, aby te ważne elementy znalazły się na liniach trójpodziału, albo wręcz w punktach przecięcia tych linii.
Bo dzięki temu prostemu zabiegowi cała kompozycja / stylizacja wydaje się optycznie ciekawsza.
Oczywiście można o to zadbać już na etapie robienia zdjęcia. Tym bardziej, że taką siatkę trójpodziału można sobie włączyć robiąc zdjecia bezpośrednio telefonem. Z własnego doświadczenia dodam, że po pewnym czasie korzystania z niej jako ściągawki, już bez jej pomocy, spontanicznie kadrujemy zdjęcie z uwzględnieniem tych linii trójpodziału.
Jak cofnąć edycję zdjęcia? Zakładka UNDO.
Jeżeli – i to odnosi się do wszystkich opcji – wykonamy operację, np operacje przecięcia zdjecia, która jednak nie spełnia naszych oczekiwań i chcemy cofnąć się do stanu sprzed, zawsze możemy to zrobić – korzystając z opcji Undo, czyli cofnij o krok do tyłu.
Opcja RESIZE, czyli jak zmniejszyć wymiary, a więc i wagę zdjęcia.
Ponieważ swoje zdjecia robione telefonem wykorzystuję głównie w 2 miejscach (obok Instagrama), czyli umieszczam je na blogu i na Pintereście, z kolei żeby za bardzo nie przeciążać bloga (to stąd wysylam zdjęcia na Pinterest – chodzi przecież o ten link zwrotny odsyłający do danego wpisu), przewymiarowuje moje fotki, zmniejszając ich wymiary i wagę. Podobnie zresztą przewymiarowywuje zdjęcia przed załadowaniem ich do Canvy, tym bardziej, że korzystam tutaj z szablonu na Pinterest o wymiarach 1000 na 1500 px (po co więc ładować zdjęcie, które ma 4000 pikseli wysokości, a takie zdjęcia “wychodzą” z mojego iphona).
Jak wyprostować, czy obrócić zdjęcie w Photoscape?
W ramach zakładki EDIT dotyczącej takiej najbardziej podstawowej edycji zdjęć – mamy dodatkowo następujące opcje:
Opcja przerzucania zdjęcia w poziomie, albo w pionie, czyli uzyskania odbicia lustrzanego. Co czasami może być pomocne. Np jeżeli chcesz wkomponować swoje selfie w grafikę sprzedażowa, czasami możesz potrzebowac uzyskać efekt odbicia lustrzanego, by zdjęcie odpowiednio wkomponowywało się w Twoja grafikę.
Opcja przekręcenia zdjęcia pionowego do poziomu, czy na odwrót (w zależności oczywiście od tego, jak zostało zrobione dane zdjęcie). Ale np część moich stylizacji szydełkowych obracam z formatu (wyjściowo) pionowego do poziomu, żeby uzyskać poziome zdjęcie otwierające wpis na blogu.
Opcja wyprostowania zdjęcia. Jeżeli zdjęcie jest przekrzywione, w tzw postproduction możesz chcieć je troszeczkę wyprostować / doprowadzić do pionu pewne elementy, tak żeby optycznie wyglądało na bardziej uporządkowane, czy staranniej skadrowane.
Czyli to są te najbardziej podstawowe opcje dostępne z poziomu zakładki EDIT, czyli opcja przycięcia, ewentualnego wyprostowania zdjęcia, obrócenia go w pionie, czy w poziomie o 90, czy 180 stopni, odwrócenia celem uzyskania jego odbicia lustrzanego, czy przewymiarowania tak żeby zmniejszyć rozmiar i wagę zdjęcia.
Jak edytować zdjęcie w Photoscape – zakładka Color?
Kolejna zakładka, czyli Color.
Masz tutaj takie podstawowe parametry edycji zdjęcia, jak jasność, możesz tutaj pogłębić je – opcja Deepen, możesz zmniejszyć / zwiększyć Contrast, czyli pobawić się kontrastem, zwiększyć nasycenie kolorów – Saturation, albo je wyciszyć, podkręcić wibrację kolorów Vibrance.
Czyli po prostu korzystając z odpowiednich suwaków, wydobyć klimat danego zdjęcia, poprawić jego parametry naświetlenia, doświetlić je, czy np podkręcić jego kolorystykę.
Choć jeżeli chodzi o wydobywanie klimatu zdjęcia, Photoscape oferuje również bardzo sympatyczne filtry kolorystyczne:
Klimatyczne filtry w Photoscape – zakładka FILM
W tym narzędziu masz jeszcze taką sympatyczną zakładkę, czyli FILM. W której znajdziesz po prostu filtry. Photoscape w wersji zupełnie darmowej udostępnia bardzo fajne klimatyczne filtry, które sama np stosuję do moich zdjęć szydełkowych.
W tym moje ulubione filtry – Provia, Velvia, które właśnie zmieniają kolorystykę zdjęcia w kierunku bardziej chłodnych kolorów. Dodatkowo, taki filtr możesz sobie dozować i w ten sposób dopasować pod swoje indywidualne potrzeby – zmniejszając, lub zwiększając jego intensywność.
Sama często edytuję moje zdjęcia szydełkowe w ten sposób, że tylko je prze wymiarujw, czyli najpierw ewentualnie przycinam (choć generalnie kadrując, zwracam uwagę na umieszczenie elementów na liniach siatki trójpodziału), a później tylko przemiarowuje swoje zdjęcie, żeby zmniejszyć jego wagę (by po umieszczeniu go na stronie, nie wpływało zbyt negatywnie na jej szybkość ładowania się – dodatkowo już na blogu zdjęcia kompresuje za pomocą wtyczki SMUSH IT).
A potem tylko nakładam na moje zdjęcie któryś z moich ulubionych filtrów, czyli Velvia, albo Provia. Dobór filtra oczywiście zależy od zdjęcia wyjściowego. Musisz sobie to po prostu przetestować: jak wypada dane zdjęcie po nałożeniu na nie danego filtru. Ale również biorąc pod uwagę to, jakiego Ty sam poszukujesz efektu. Bo jeżeli mi samej w mojej rękodzielniczej twórczości szydełkowej zależało na wydobyciu efektu bardziej rustykalnego, Twoim celem może być coś zupełnie innego.
Jak dodać grę świateł do zdjecia Photoscape? Zakładka LIGHT.
W Photoscape jest jeszcze jedna fajna zakładka LIGHT, za pomocą której możesz dodatkowo wydobyć klimat zdjęcia, dodając do niego grę świateł, czy po prostu dorzucając dodatkowe odbicia świetne. To znowu zależy od charakteru zdjecie wyjściowego. Bo ten element nie nadaje się do każdego zdjęcia. W pewnych typach zdjęć ta opcja wręcz zupełnie może nie mieć racji bytu. Ale w innych być może pomoże Ci stworzyć, czy wydobyć ich niepowtarzalny klimat, czy charakter.
Zapisywanie zdjęcia w Photoscape X.
Tutaj musisz wiedzieć po prostu, gdzie znajduje się nieodzowna do zapisania Twojej pracy opcja Save. Radze Ci zapisać Twoją prace korzystając z opcji Save as, czyli tworząc kopię Twojego zdjęcia (z zachowaniem oryginału). Jednocześnie nadając mu osobna nazwę (chodzi o stworzenie kopii dla zdjęcia wyjściowego i zachowanie oryginału).
Niemniej zapisując swoje już wyedytowane zdjęcie zwróć uwagę na to, by w nazwie pliku – np w formacie jpg umieścić odpowiednie słowo kluczowe np crochet.jpg
Dlaczego tak ważne jest dodanie słowa kluczowego w nazwie pliku?
Jeżeli np dane zdjęcie jest przeznaczone na Pinterest, wtedy Pinterest automatycznie i od razu identyfikuje, co jest jego tematem, a dzięki temu łatwiej mu sklasyfikować dane zdjęcie, co na pewno pomaga w jego pozycjonowaniu na dane słowo kluczowe, a więc docelowo służy jego widoczności.
Jak dodać elementy graficzne typu ramki, strzałki w Photoscape?
Przyznam się, że to właśnie w tym narzędziu obrabiam swoje tutoriale w ramach Vademecum Blogera. To tutaj dodaje strzałki, podkreślenia, które mają wskazać na odpowiednie elementy, korzystając z zakładki INSERT, czyli wstaw.
W ramach tej zakładki znajdziesz cały zestaw elementów graficznych takich jak: ramki, strzałeczki, czy wypełnienia, gdybyś np. chciał zamalować jakiś element, typu sekretny kod, którego nie chcesz pokazać. W swoich tutorialu czasami zakrywam pewne tajne elementy (typu hasła dostępu) taka właśnie wypełniona ramka.
Oczywiście możesz tutaj dobrać kolor danego elementu: ja akurat mam ustawiony tutaj kolor żółty (ale to też jest indywidualna kwestia).
Podsumowanie:
Pokazałam tutaj tylko podstawowe opcje tego narzędzia.
Tych opcji jest naprawdę bardzo dużo, nawet w podstawowej, darmowej wersji tego programu. Photoscape jest bardzo intuicyjny, w wersji podstawowej (z której korzystam) darmowy, a mimo to można tu zrobić bardzo dużo rzeczy w zakresie edycji zdjęć i przygotowywania grafik na potrzeby swojego bloga, na potrzeby rozwijania swojej marki w sieci, na potrzeby mediów społecznościowych.
Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska
Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE
O AUTORZE
Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.
Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.
Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.
Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.
Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.
Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.
Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.
A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Vademecum Blogera i pobierz ebook o budowaniu swojej marki na Instagramie
Ja jednak tylko Photoshop , olbrzymia elastyczność , tysiące dodatków, super darmowe akcje do ściągnięcia
Świetny wpis. Nie znałam tego programu i koniecznie muszę go przetestować. Wydaje się być prosty w obsłudze. Dzięki za cenne rady i wskazówki.
Ja jestem team Photoshop i ta miłość trwa już bardzo długo. Natomiast jest to bardzo ciekawa alternatywa.