Jak dodać napisy do filmu na Instagramie?
Jeżeli nagrywasz wideo, które planujesz puścić w mediach społecznościowych, powinieneś liczyć się z tym, że część osób będzie przeglądać je, scrolować, przewijać przy wyłączonym dźwięku, robiąc to przy tak zwanej okazji, mimochodem.
Dlatego jeżeli nie chcesz stracić tych osób, tym bardziej, że prawdopodobnie włożyłeś sporo czasu, wysiłku, energii, umiejętności w nagranie swojego wideo, może powinieneś pomyśleć o dodaniu do niego transkrypcji.
Tak, żeby to wideo było czytelne także dla tych, którzy tylko je sobie przewijają na podglądzie, przy wyłączonym dźwięku, czyli którym to wideo tylko miga przed oczami.
I teraz istnieją liczne apki, które w mig wykonają taką transkrypcję dowolnego filmiku.
Ja korzystam akurat z aplikacji Add Subtitles, która działa (z tego, co się zorientowałam) tylko i wyłącznie na iphone, ale w Play Store też masz dostępne aplikacje, które wykonują tę czynność.
Dlatego pokażę Ci to na przykładzie aplikacji, którą sama przetestowałam.
Add Subtitles:
Jak ona działa?
Ta aplikacja jest akurat płatna, ale wydaje mi się, że ta cena nie jest zaporowa na indywidualne potrzeby – to jest około 2 $ za 2 godziny dokonanych transkrypcji miesięcznie. Mi osobiście to wystarcza.
Więc jak działa ta aplikacja?
Po pierwsze wchodzimy do aplikacji Add Subtitles i wybieramy filmik, do którego chcemy dodać transkrypcję. Tutaj musimy określić język, w którym chcemy dokonać tej transkrypcji.
Aplikacja pobiera filmik.
Generalnie aplikacja powinna zostać otwarta przez cały czas pobierania filmu i dokonywania jego transkrypcji.
Add Subtitles odlicza sekundy potrzebne do przygotowania transkrypcji filmiku – czas, jaki jeszcze został do zakończenia tego zadania – te migające cyferki.


Teraz powinniśmy sprawdzić transkrypcję (ręcznie).
Generalnie ta transkrypcja jest bardzo dobrze zrobiona przez sztuczną inteligencję, ale zdarzają się w niej małe niedociągnięcia i nie-do-rozumienia. Np chociażby warto dorzucić przecinki, czy kropki.
Jednocześnie możemy ustawić sobie w opcji Edith Texts – format – ustawienia tej transkrypcji od strony graficznej: np tło, na jakim pojawia się nasz tekst Itp itd.
Kiedy sprawdzimy całą transkrypcję naszego filmu, zaznaczamy jako gotowe i po prostu eksportujemy, czyli wysyłamy nasz film, który zapisuje się na rolce telefonu.
Możemy go w zasadzie udostępnić w ten sposób na instagramie w IGTV, skorzystać może z aplikacji Cut Story po to, żeby pociąć go na kilka sukcesywnych 15 – to sekundowych insta stories, które znowu może będą oglądane przez scrolujących na podglądzie.
Ale przecież właśnie dlatego zrobiliśmy jego transkrypcję.
To jest aplikacja na iphona, jeżeli korzystasz z innej podobnej aplikacji, proszę podziel się w komentarzu, chętnie ją sprawdzę i przetestuję u siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Wszystko przede mną, w tym roku chce sie zmierzyć z fimami. Zobaczymy. Rady niezastapione.
Nie korzystam z tego rodzaju aplikacji, jednakże zdecydowanie komuś się przyda 🙂
Super, dziękuję za instrukcję, na pewno skorzystam jak będę nagrywać filmiki 🙂
Przydatny post na przyszłość 😉
Ja bardzo chętnie poznam taka aplikacje na Androida- ktoś, coś? 🙂
Beata, coraz bardziej mnie kusisz tym robieniem filmików 🙂
Beatko Ty jesteś kobieta niezawodna 🙂 Bardzo przydatny post, ja co prawda nie mam takiej aplikacji ale doskonale rozumiem przesłanie. I aż mi się śmiać chce, jak widzę gdy po Twoich wpisach nagle w sieci wrze i na instagramie wszyscy nagle dodają teksty do filmów hihi 😛