FOTOGRAFIA, VADEMECUM BLOGERA

Instagram inaczej.

Kogo warto śledzić na Instagramie?

Kogo warto śledzić na Instagramie?

Jest Ci smutno i źle, zajrzyj na Instagram.

Przynajmniej w tym tygodniu staram się stosować do tej dewizy. I to działa. Na mnie.

Jak pewnie wiecie, albo i nie, jestem ogromną miłośniczką Instagramu. Mam tu kilka kont. Trochę dlatego, że wciąż szukam tu swojej drogi. Co prawda mam nadzieję, że kiedyś z tych różnych dróg, które tu obieram, wykrystalizuje się jeden, ostateczny pomysł na mój prywatny Instagram.

Póki co na Instagramie znajduję mnóstwo inpiracji. A ostatnio także i radość życia, którą troszeczkę zagubiłam gdzieś po drodze.

Tylko nie wiem dlaczego dotychczas podchodziłam tak szablonowo do Instagramu. Każde moje konto miało tu być na jeden temat. I w efekcie było na jedno kopyto.

Uległam dyktatowi minimalizmu, wychuchanych, sterylnych profili z wygaszonym kolorem (a dokładnie ze zmniejszonym nasyceniem kolorów). Ale …

Kolor to przecież esencja życia.

Z kolorów bije nieodparta radość życia i witalność.

A ja popadłam tu w pułapkę rezygnacji z kolorów na rzecz spójności.  Co z tego, że udało mi się osiągnąć jako taką spójność wizualną. Skoro odbyło się to kosztem różnorodności i kreatywności. Co z tego, że jest w miarę jednolicie, skoro czuję, że mój profil staje się coraz bardziej monotonny. Nie do tego zmierzałam.

Mój profil kulinarny:

Kogo warto śledzić na Instagramie?

Tymczasem Instagramem (i fotografią) na prawdę można się wspaniale bawić. Rozejrzeć się wkoło, by coś jak najbardziej banalnego pokazać z innej (na pewno mniej banalnej perspektywy).

W gruncie rzeczy chciałam, by było inaczej: bardziej kolorowo, bardziej różnorodnie.

Fotografuję, by lepiej widzieć.

Fotografuję, by dostrzegać piękno, które mnie otacza. A którego inaczej nie zauważałabym, przytłoczona przyziemnymi sprawami.

Fotografuję, by nie przegapić tych ulotnych chwil. Które inaczej odeszły by w zapomnienie … niezauważone.

Instagram – moja wielka kopalnia inspiracji. A zarazem mój wielki poligon doświadczalny (czytaj fotograficzny).

Nie pytajcie, ile mam tu różnych profili, bo już sama się gubię.

Ale wciąż mam nadzieję, że kiedyś wyklaruje się z nich ten jeden jedyny, w którego zainwestuję całą moją energię i kreatywność. Póki co szukam swojej drogi. I zachwycam się tym, co robią tu inni.

 

Kilka profili, które warto obserwować na Instagramie.

 

Jeżeli nie lubicie monotonii.

Jeżeli nie wierzycie, że można zrobić coś z niczego.

Jeżeli nie chcecie dać sobie wmówić, że we wszystkim można dostrzec piękno i ze wszystkiego można czerpać inspirację.

Żeby poruszyć świat, trzeba najpierw ruszyć się samemu. Arystoteles

 

BRIGHT BAZAAR

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

To  BLOG i profil na Instagramie, który przywraca mi radość życia w chwilach, kiedy jest mi smutno. Po prostu UWIELBIAM to, co robi Will. Zaglądam do Willa i od razu robi mi się raźniej na sercu. Patrzę i chłonę te kolorowe inspiracje, wyłapane gdzieś na szarej ulicy.

Są one dla mnie wspaniałą realizacją maksymy pewnego znanego fotografa:

Znajdź coś mało ciekawego i spróbuj to pokazać w ciekawy sposób.

Wszędzie można dostrzeć piękno. Sztuką jest uchwycenie go i stworzenie pięknej kompozycji. W tym tkwi różnica między bylejaką fotką a prawdziwą fotografią. Matt Hardy

Z wpisu: Czy fotografii można nauczyć się z książek?

 

HAPPY MUNDANE

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Te też Instagramowy profil spod znaku: wszędzie można znaleźć piękno. We wszystkim można dopatrzeć się materiału na niepowtarzalną i nieszablonową fotkę na Instagrama.

To kolejny profil na przebudzenie kreatywności i na dowód, że można zrobić coś z niczego. A nawet mieszkając w szarym, banalnym otoczeniu można doszukać się czegoś wartego obfocenia. Sztuką jest pokazanie czegoś banalnego w niebanalny sposób.

Jak ten kawałek zwykłej balustrady, lampa uliczna, zagięta kartka papieru, kawałek poduszki …

 

LE GRAND BAZAR

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

I znowu:

[Tweet “Kreatywność to nic innego, jak sposób patrzenia na życie i otaczającą nas rzeczywistość.”]

Rzeczy, które nas otaczają tylko z pozoru są szare i banalne. To profil dla tych, którzy myślą sobie:

Mieszkam w szarym blokowisku (nic tylko beton). Nie mam nic ciekawego do pokazania na Instagramie. Pal diabli Instagrama. Nie ma nic ciekawego w moim życiu. Nic, na czym mógłbym zawiesić oko i przebudzić kreatywność. Czyżby?

Ten profil to dowód na to, że fotografia to sztuka patrzenia.

Czasami wystarczy rozejrzeć się wokoło i szeroko otworzyć oczy.

Kreatywność to stan umysłu. Niezależny od zewnętrznych okoliczności.

 

CHARLOTTE LOVELY

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Czym jest kreatywność? Kiedy w czymś banalnym i przyziemnym, jak na przykład szary ziemniak, oczami wyobraźni potrafimy zobaczyć coś innego. Może i równie przyziemnego jak szara myszka, ale za to z jakimi zadziornymi oczkami. Profil o tym, jak można zrobić coś z niczego … przy odrobinie kreatywności.

 

PIERA LUISA

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Kolejny radosny i kolorowy profil kreatywnej kobiety, który uczy nas niepoprawnej radości życia. Przecież wszyscy do niej zmierzamy. Bo świat jest pełen barw, a życie pełne kolorów. Banał…

A jednak wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i patrzeć. W tym kontekście to zdjęcie seksownej modelki z uciętą nogą i podpis:

If you’re comfortable and you feel beautiful, then nothing can stop you

Jeżeli jest Ci dobrze i czujesz się piękna, nic nie może Cię zatrzymać.

 

KIM GENEVIEVE

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

I znowu potężna porcja kolorów i radości życia. Zwyczajne, niezwyczajne chwile. Kreatywna Kanadyjka, która z pochmurnej Ottawy dotarła do słonecznej Kalifornii, by dać upust swojej fotograficznej i artystycznej pasji.

 

JULIES KITCHEN

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Dodajmy życiu kolorów, także w kuchni. Bo w kuchni wszystko się zaczyna. Jesteśmy tym, co jemy. A dalej ta pozytywna energia roznosi się po całym organiźmie.

 

SLICE OF PAI

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Życie jest jedną wielką podróżą, a kuchnia ciągiem nowych doświadczeń, po które albo odważymy się sięgąć (i korzystamy z życia), albo tkwimy w starych schematach. Kolejny kulinarny profil z całym bogactwem smaków i aromatów.

 

XUZZI CZYLI MR PINK

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Czy można zbudować i skutecznie prowadzić profil na Instagramie wokół jednego koloru przewodniego?

W końcu, gdy lubimy jakiś kolor, to jakbyśmy mieli w sobie wmontowany radar. Ten radar niezawodnie zareaguje w trakcie shoppingu, gdy na horyzoncie pojawi się ciuch w danym kolorze. Ja mam tak na niebieski (od zawsze), a moja 4 córeczka na fioletowy.

A tutaj męski profil na różowo. Czyli Mr Pink i jego motto przewodnie:

I believe in Pink.

 

MOON CANYON

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

Jeżeli lubicie kwiaty, odrobinę fantazji i humoru, to ten profil na pewno schwyci Was za serce.

 

CAITLIN BACHER

Kogo warto śledzić na Instagramie? Kogo warto śledzić na Instagramie?

To pomysł dla tych wszystkich, którzy nie mają ani pomysłu, ani tematu na profil na Instagramie.

A jednak chcą tu być, bo np coś sprzedają. Jak Caitlin, która akurat sprzedaje swój kurs: Jak zwiększyć sprzedaż dzięki profilowi na Instagramie.

To konto to dowód na to, że można zrobić coś fajnego dosłownie z niczego. Kilka kredek, ołówki, zszywacz i temu podobne materiały papiernicze. Które można odmieniać i przestawiać względem siebie na setki (a może nawet tysiące) sposobów. Grunt, by było kolorowo i kreatywnie. No i by Instagram pozostawał miejscem, w którym przede wszystkim dobrze się bawimy i stymulujemy naszą kreatywność.

A ja pozdrawiam Was serdecznie i kolorowo.

Beata

 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(20) Komentarzy

 1. Dzięki za porządną dawkę inspiracji 😉 #followed Masz rację, czego by nie powiedzieć o instagramie, nie można mu odmówić tego, że po pierwsze – potrafi poprawić humor, bo wiele zdjęć jest tam po prostu zwyczajnie pięknych, a po drugie – instagram uczy patrzenia na świat przez soczewkę, która uwrażliwia na piękno. Dzięki niemu coraz częściej zauważam urodę i estetykę otaczającego mnie świata 😉 To zdecydowanie jego największa zaleta!

  1. Karina, swiete slowa. Pozdrawiam serdecznie Beata

 2. Odlatuję przez nadmiar inspiracji:) zakochałam się w niektórych z profili.

 3. Magda lena says:

  dziękuję za inspiracje 🙂 już zajrzałam na Instagram i Willa zapisałam 🙂
  jeśli ktoś ma ochotę na cudowne kolory i roślinne motywy polecam FLORA.FORAGER

 4. Ja przepadam w blogach kulinarnych. Nie dość, że są piękne to jeszcze smaczne. Ślinka zawsze mi cieknie, wyobraźnia pracuje. Zawsze chce ugotować, to co oglądam. I tak też robię, a potem cykam fotkę i patrzę na te moje breje i się załamuję 😀
  pozdrawiam serdecznie!

 5. Ja również szukam wciąż swojej drogi na instagramie, mojego wyróżnika. Nie trafiają do mnie rady “zmniejszy nasycenie, będzie naturalnie”… tylko że ja nie lubię desaturacji. Lubię ostre i dobrze wybarwione zdjęcia i nie godzę się na desaturację 😉 Mój prywatny profil to dokumentacja mojego życia, które nie jest jednolite. Taki też jest mój insta. Zapraszam do @kate_and_cookie 🙂

 6. Dla mnie instagram to apka do rejestracji chwil. Tak jak i mój, blog, tak i to miejsce jest różnorodne. Tak wiele mnie interesuje, zachwyca i ciekawi, że nie wyobrażam sobie, ograniczania się do jednego tematu. Ale to ja! U innych doceniam skupienie na jednym elemencie.
  Uwielbiam patrzeć na piękne zdjęcia od zawsze, dlatego czasami dosłownie odpływam przeglądając fotki innych. Podobnie mam z Pinterestem. Niestety 😉

 7. Prawdziwie wiosenne kolorowe konta na Instagramie. Nie potrafimy się zdecydować, które najbardziej nam się podoba. Jedno jest jednak pewne – spójnie nie znaczy nudno.

 8. A ja właśnie nie lubię takich monotonnych, jednolitych kont. Dla mnie to takie sztuczne… I jakoś nie dostrzegam w tym “łapania ulotnych chwil”, a raczej wymuskanie zdjęcia na cacy, żeby grało do całości. Uwielbiam za to konta, gdzie widzę przekrój osoby – jej selfie, jej pokój, miasto, hobby, znajomych, jedzenie, detale, chwile z życia, prawdziwego życia…. 😉

  Pozdrawiam
  http://www.itakowo.blogspot.com

 9. “Kolor to przecież esencja życia” – jak ja mogłam na to nie wpaść? Przecież kolor i esencja to moje koniki 😉
  Podeślę Ci potem Beata profile osób, które ostatnio zrobiły na mnie duże wrażenie, chociaż ich cechą charakterystyczną jest raczej spójność niż kolor.

 10. Piękne wybrałaś profile, pełne barw i pasji. Chciałam napisać, że Bright Bazaar najbardziej mi się podoba, ale to nie prawda, bo wszystkie są świetne. Nic dziwnego, że mają takie tłumy folowersów.
  Natchnęłaś mnie i może też przygotuję wpis, ale z profilami dzierganymi, które najbardziej mi się podobają, jak już nazbieram więcej niż 2 lub 3 takie wyjątkowe.
  Pozdrawiam
  magda

 11. Zawsze gdy odpalam Instagram odlatuję…tyle w nim inspiracji i pomysłów. Tylko czasu mało, by podziwiać te wszystkie piękne, kolorowe profile:)

 12. Ostatnio bardzo polubiłam przeglądanie zdjęć na Instagramie. To naprawdę wciąga, ale najlepsze jest to, że jest tutaj tyle inspiracji i cudownych zdjęć. Można zobaczyć, odkryć coś nowego, ciekawego, nieznanego i masz rację, to świetne lekarstwo na gorszy humor 🙂

 13. Ja też ostatnio poznałam potęgę instagrama…Podziwiam jak wspaniale niektórzy prowadzą swoje profile…Skąd czerpią tematy i inspiracje? To dla nie wciąż zagadka! Ale faktycznie wspaniale poprawia on humor estetyką, kolorami, witaminami i artyzmem:P

 14. Świetne konta, inspiracje, a czasu tak mało, no nie, Beata? 🙂 Mnie spójność mega się podoba. Martwi mnie tylko wprowadzenie filtrowania (jakby Edge ranku) na Insta. Ciekawi mnie, jak to wszystko teraz będzie działało, po takich zmianach… Ktoś coś? Jakieś informacje?

 15. Świetne inspiracje. Nie wiedziałam, że coś takiego można wyczarować na instagramie. Zaczynam pracę nad swoim. Może coś mi się uda 🙂

 16. Zanim zaczęłam używać Instagrama byłam do niego lekko uprzedzona, kojarzył mi się głównie z lawiną selfie i blogerkami modowymi. Od paru tygodni posiadam własne konto i codziennie odkrywam piękne zdjęcia i profile. Myślę, że ta instagramowa przygoda może się jeszcze fajnie rozwinąć.

  Schodząc nieco z tematu posta, bardzo cenię Pani bloga! Znalazłam tu wiele informacji, które pomogły mi przy zakładaniu mojej własnej strony. Jest ona jeszcze bardzo młoda, ale mam nadzieje, że będzie ewoluowała w dobrą stronę. Z niecierpliwością czekam też na Pani kolejne wpisy.

  P.S.: Jako że od kilku lat również mieszkam w Paryżu, serdecznie pozdrawiam sąsiadkę! 🙂

 17. Ja jestem w IG zakochana! I tylko szkoda, że on tej mojej miłości nie odwzajemnia. Trochę to rozumiem, bo wcale nie kręcą mnie jasne, pastelowe, spójne do znudzenia profile. No to przecież sama takiego nie poprowadzę.

 18. Cały czas szukamy swojego pomysłu na Instagram, niektóre profile są śliczne i zachwycają. Niby nieprzemyślane, a jednak spójne.

 19. […] Instagram inaczej. Kolorowe profile na Instagramie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/beatared/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51