Instagram, VADEMECUM BLOGERA

Jak znaleźć pomysł na siebie na Instagramie. Porcja inspiracji.

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Bo można mieć tyle różnych pomysłów na Instagrama, ile istnieje różnych profili na Instagramie.

Każdy może mieć swój niepowtarzalny pomysł na swój niepowtarzalny profil na Instagramie.

Co chciałam pokazać Wam na przykładach….,

że można stworzyć – rozwinąć ciekawy i bardzo intrygujący profil na Instagramie wokół naprawdę wprost nieprawdopodobnych tematów.

Możecie to zobaczyć na tym FB live.

Jednak ze względów technicznych – on po prostu się tam urywa, niewiele przed samym końcem – więc nie zdążyłam się w nim z Wami pożegnać. Za co serdecznie przepraszam. Zostawiam to tak, bo to jest live, czyli transmisja wideo realizowana na żywo.

Takie jeszcze małe wyjaśnienie:

niektóre z tych profili, które Wam tu pokazuje są profilami repostującymi, tzn. takimi, które grupują u siebie zdjęcia zrobione przez różnych internautów, czy instagramerów, oznaczone tym samym hashtagiem i dotyczące np konkretnego tematu. Ale zaczynamy….

 

Profil książkowy b.books.s

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Czyli można stworzyć cały profil na Instagramie fotografując przepaściste regały, obłożone książkami. Jaka rozkosz dla książkowego mola. Chociażby sobie na to popatrzeć. Jaka używka dla miłośników wystroju wnętrz.

Można upatrzyć sobie inny szczegół architektoniczny. Dużo jest tutaj na Instagramie takich repostujących profili (czyli grupujące zdjęcia różnych autorów oznaczone jednym hasztagiem), które używają hasztag o podobnej konstrukcji po angielsku I have this thing with…. Mam coś takiego z …

I tutaj jako pierwszy chciałam pokazać wam profil dotyczący…. podłóg.

 

I HAVE THIS THING WITH FLOOR

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

To jest profil repostujący podłogi, czy mozaiki podłogowe…. Nie i tu wcale nie chodzi o to, że ludzie już nie wiedzą, co fotografować. Tyle, że inspirację można znaleźć dosłownie wszędzie… i we wszystkim.

Ile można tu znaleźć Inspirujących wzorów…. podłóg.

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Okazuje się, że nawet samo zdjęcie własnych stóp na podłodze musi być nudne.

Są profile, które pokazują tylko i wyłącznie drzwi.

 

DOOR TRAITS

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

I tu okazuje się, że jeżeli nie macie tematu na Instagrama, wystarczy przejść się po okolicy i po prostu porobić zdjęcia napotkanym drzwiom wejściowym.

To może być pomysł i zarazem metoda na ćwiczenie fotograficznego oka, czy umiejętności fotograficznych (przede wszystkim kadrowania, a później komponowania tych zdjęć w jeden spójny profil na Instagramie).

100 DOORS ESCAPE

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

I tu wcale profil poświęcony drzwiom wejściowym nie musi być nudny.

Bo tyle, ile różnych drzwi wejściowych, tyle różnych ujęć, tyle różnych opraw, tyle różnych pomysłów i sposobów ich kadrowania.

I jeszcze jeden profil poświęcony drzwiom, żeby pokazać Wam, że fotografowanie drzwi wcale nie musi być nudne. To może być np fajny kadr do własnych selfie.

Tu można skupić się na detalu np. na ozdobnej klamce do drzwi. Można stworzyć wokół tego tematu coś – cały – zadedykowany drzwiom profil, który swoim klimatem odbija osobowość nas, jako twórcy…

Porównajcie sobie chociażby te dwa profile drzwiowe: każdy z nich jest odmienny klimatycznie i kolorystycznie.

PORTASE PORTOES

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

A jeszcze na dodatek zobaczcie trzeci profil drzwiowy: bardziej rustykalne, bardziej doniczkowe, tzn często obłożone doniczkami drzwi … Ale też poświęcony tylko tym drzwią.

I kolejny profil. Tym razem tematem jest rower.

I HAVE THIS THING WITH BIKES

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Jako rowerowy paparazzi, czyli osoba, która idąc ulicą nie przepuści żadnemu porzuconemu rowerowi, który malowniczo wpisuje się w scenerię.

To jest profil repostujący. Widzicie ten sam hasztag, na który wcześniej zwróciłam Wam uwagę w formie i formacie I have something with. I tym razem, tą rzeczą, która jest tematem, czy motywem przewodnim są rowery.

Rower wkomponowany w pejzaż miejski albo w plener.

GRA CIENI I HAVE A THING FOR SHADOWS

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Ale zobaczcie tematem na profil na Instagramie mogą być cienie, a dokładnie: gra świateł i cieni.

To w sumie trudny – z punktu widzenia fotografa – temat. Może nawet niewdzięczny, bo wydawałoby się, że cienie psują nam zdjęcie i psują naszą czasami starannie wypracowaną kompozycję.

Tymczasem można uczynić z nich ważny element kompozycji. A nawet poświęcić temu – zadedykować – cały profil na Instagramie.

WINDOWS TO THE WORLD

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Tutaj, żeby pokazać Wam, że można również rozwinąć profil na Instagramie wokół okien.

Może jeszcze ten profil szuka swojej drogi. Nie uważam go za bardzo dopracowany, czy zwalający z nóg impetem artystycznych doznań, czy spójnością i końcowym efektem wizualnym. Ale – pomysł sam w sobie jest ciekawy.

GRA KOLOREM.

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Kolejna rzecz: po prostu takim elementem architektonicznym, który może nas zafascynować, któremu można zadedykować cały profil na Instagramie są różne elementy kolorystyczne.

To może być tylko fragment jakiejś dekoracji. Fragment okna na tle kolorowego muru. To może być tylko niewielki element architektoniczny, ciekawie wkomponowany w grę kolorów….

Tutaj w ramach profili repostojących i organizujących wyzwania, co może być okazją do pokazania się i dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Bo jeżeli nasze zdjęcie będzie miało to szczęście, że zostanie wyróżnione w ramach takiego wyzwania albo zrepostowane na takim większym profilu, grupującym zdjęcia oznaczone konkretnym hasztagiem, to jest to jakiś krok do przodu. To może przełoży się to docelowo na zwiększenie zainteresowania naszym profilem i zaowocuje zwiększeniem liczby obserwujących.

I tutaj jednym z pierwszych profilii repostujących, którym warto się zainteresować – jest profil repostujący zdjęcia z Waszego miejsca zamieszkania. Jeżeli taki istnieje (jeżeli nie – możecie coś takiego stworzyć sami).

IGERS WROCLAW

I tak np. profil igersWrocław, czyli profil grupujący wybrane zdjęcia z Wrocławia.

Co jest ważne, jeżeli chcecie by Wasze zdjęcie zostało zrepostowane na takim profilu, co najprawdopodobniej przełoży się na większy jego zasięg, co jest jak najbardziej pomocne z punktu widzenia budowania swojej społeczności i docierania szerzej.

Tu punktem wyjścia byłoby przyjrzeć się, w jakim klimacie są pozostałe zdjęcia na danym profilu. Czyli to jest coś, co w jakimś tam stopniu odbija gusta osoby dokonującej selekcji (jej wyczucie estetyki), która jest twórcą tego profilu.

EARLY MORNING HEART  

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama 

Teraz profil: wokół kwiatów. Po prostu bukiety kwiatów w różnych wydaniach.

To jest akurat profil Early Morning Heart, czyli poranne serce. Jest tu dużo zestawów śniadaniowych. Ale ostatnio mam wrażenie, że bardziej jego autorka poszła w kierunku pokazywania kompozycji kwiatowych. I to też może być pomysł, czy temat na piękny profil.

KAWA CZY HERBATA. COFFEE AND SEASONS

instagram pomysły, inspiracje na zdjęcia na instagrama

Podobnie tematem może być banalna filiżanka kawy, czy herbaty Coffee and the seasones. To jest profil, na którym prezentowane są prace (stylizacje) kilku Instagramerów paryskich.

Tutaj zawsze pojawia się w ramach stylizacji – filiżanka kawy, czy herbaty.

Więc jak najbardziej na Instagramie nie można się nudzić. Można tu puścić wodze wyobraźni, można poszaleć i przede wszystkim można znaleźć tu multum – niepodejrzewanych inspiracji.

Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(5) Komentarzy

  1. Dziękuję za ten wpis. Rozwijam intensywnie profil na isntagamie i mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze. Sporo już o Instagramie wiem i być może już niebawem u mnie na blogu zacznę się tą wiedzą dzielić. O profilach repostujacych post bardzo mi się przyda. Pozdrawiam.

  2. To fakt, wiele jest pomysłów, i jak się okazuje kluczem jest jeden temat. Może i ja powinnam sie w końcu skupić na jendym temacie?:D Lifestyle, to chyba jednak zbyt ogólna działka:)

  3. Po Twoim poście Beata mam ochotę wywalić insta i zacząć wszystko od początku ;).

  4. Na Instagramie chyba najbardziej liczy się pomysł. Bo można wrzucać dosłownie wszystko. Mój jest chyba mało charakterystyczny, ale jednak jest mój 🙂 I za to go lubię.

  5. U mnie insta się zbiesił i od miesiąca mam różne przygody z logowaniem, więc moim wyzwaniem jest zalogować się 🙂
    Okna i drzwi, to świetny, chociaż niełatwy temat fotograficzny. Szczególnie, gdy mieszka się na blokowisku 🙂 Ale ten pomysł z kolorami bardzo mi się podoba 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *