Indiańskie ponczo na szydełku, czyli posmak wakacji.

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

W czym tkwi sekret udanych wakacji?

W tym, by się dobrze zrelaksować się, odprężyć i naładować « akumulatory » na kolejny rok. Dlatego specjaliści radzą, by gdzieś wyjechać. Choćby 5 kilometrów od domu. Nie każdemu się to udaje. I pewnie nie na tak długo jak byśmy tego chcieli. Ale chodzi o to, by odmienić coś w swoim otoczeniu, posmakować czegoś nowego. Może dlatego latem tak popularne stają się motywy etniczne. Chętnie po nie sięgamy, bo podświadomie przenoszą nas w inne miejsca, do innych kultur, zwyczajów. Możemu puścić wodze wyobraźni i na chwilkę poczuć się kimś innym. Wyłamać z systemu i miejsca, w którym przyszło nam żyć.

Sama uwielbiam motywy indiańskie. Mam kilka takich ciuchów w szafie. Nie potrafię się oprzeć pokusie (kupienia, a ostatnio zrobienia sobie sama), gdy dzieś wypatrzę taki wzór. Kilka sezonów wstecz uwielbiałam indiański motyw Navajo. Podobnie jak uwielbiam ponczo, które wiele lat temu, moja nieżyjąca już ciocia obieżyświatka przywiozła mi z podróży do Ameryki Południowej. Może w poprzednim wcieleniu byłam Indianką, mieszkałam w tipi, chodziłam po lesie i zbierałam wyciągi z roślin leczniczych. A na codzień nosiłam ponczo z frędzlami. W sumie bardzo by mi to odpowiadało.

Ten model od pierwszego wejrzenia skradł mi moje serce. Specjalnie dla niego kupiłam całą książkę z wzorem. Pracowicie pocięłam kilka motków włóczki. A potem przyszło jak zawsze bolesne dla mnie chowanie nitek. Koło 500-ciuset. Ale byliście ze mną i zawsze (gdy skarżyłam się, że mam dość, przeżywałam momenty zwątpienia, czy w ogóle uda mi się je kiedyś dokończyć) pisaliście motywujące komentarze. To ponczo to robota głupiego (a przynajmniej metodą, którą ja je robiłam), ale … To robota głupiego warta świeczki. Bardziej z kronikarskiego obowiązku niż po to, by zachęcić Was do rozpoczęcia tego projektu, udostępniam krótki opis wzoru i jego wykonania.

Szydełkowe ponczo – tutorial.

Potrzebne nam będzie szydełko nr 3.

Przygotowujemy 110 osobnych elementów według następującego wzoru.

Rz 0 : łańcuszek z 8 oczek, zamykamy w kółko jednym oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 1 : Robimy 3 oczka łańcuszka (odpowiednik jednego słupka), 2 oczka łańcuszka, 1 słupek wrobiony w centralne kółko. Powtarzamy 7 razy. Zakańczamy 2 oczkami łańcuszka. Zamykamy rządek jednym oczkiem ścisłym zamykającym wbitym w trzecie oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu. Razem uzyskujemy 8 łuków.

Rz 2 : 1 oczko ścisłe zamykające w oczko z poprzedniego rzędu, 4 oczka łańcuszka (odpowiednik podwójnego słupka), 3 podwójne słupki (wbite w łuk z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu), 7 oczek łańcuszka, 4 podwójne słupki w kolejny łuk z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu. 3 oczka łańcuszka, 4 podwójne słupki w kolejny łuk z 2 oczek łańcuszka. Ten schemat powtórzyć 3 razy. Zakończyć okrążenie 7 oczkami łańcuszka + 4 podwójne słupki w łuk z 2 oczek łańcuszka, 3 oczka łańcuszka. Kończymy rządek 1 oczkiem ścisłym zamykającym w czwarte oczko łańcuszka z początku rzędu.

Przygotować 110 takich elementów.

 

Jak przygotować frendzle do poncza?

Razem musiałam przygotować 64 frendzle, każdy z 5-ciu nitek o długości 28 cm, złożonych na pół i rozmieszczonych regularnie wzdłuż długości całego poncza.

indiańskie ponczo na szydełku
indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

indiańskie ponczo na szydełku

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Aplikacje na telefon, które pomogą Ci zarządzać Twoim biznesem online.

Aplikacje do obsługi bloga i social mediów przez telefon. Wcale nie siedzę...
Read More

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *