Genialny pomysł nie musi być Twój. Ważne jest wykonanie.

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

Wiecie jak to było z tą Wieżą Eiffla. Prawda jest taka, że pan Eiffel wcale nie był jej pomysłodawcą. Owszem Gustaw Eiffel był genialnym konstruktorem. W swoim czasie to właśnie do niego zwrócono się o pomoc w wykonaniu i przetransportowaniu do Stanów Zjednoczonych kolosa, jakim jest Statua Wolności. Ta sama, która wita emigrantów dobijających do Nowego Jorku.

Pan Eiffel znalazł sposób na Statuę Wolności. Wymyślił i opracował lekką i stabilną kompozycję, którą dało się rozłożyć na mniejsze elementy i spakować w osobnych skrzyniach, które potem załadowano na statek do Ameryki. By dostarczyć ten symboliczny podarek od Francji i Francuzów na Nowy Kontynent.

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

Niemniej Gustaw Eiffel wcale nie jest pomysłodawcą Wieży Eiffla. Na jej pomysł wpadł jeden z jego pracowników. A sam pan Eiffel wcale się do projektu nie zapalił. Niemniej … to właśnie za sprawą Żelaznej Damy jego nazwisko przeszło do historii.

Historia Wieży Eiffla, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Francja po przegranej wojnie z Prusami w 1870 roku chciała podnieść swój nadszarpnięty prestiż na arenie międzynarodowej. Potęga europejska, mocarstwo kolonialne. Jedna przegrana wojna nie położyła przecież kresu temu wszystkiemu. Francja chciała udowodnić, że wciąż trzeba się z nią liczyć i że nadal przoduje na polu technicznym i naukowym. 

Właśnie przypadła jej w udziale organizacja Wystawy Światowej (kończącej XIX wiek). Francja chciała pokazać na niej coś, co olśni publiczność. Coś, co udowodni, że mimo zmiennej passy, nadal jest potęgą, z którą trzeba się liczyć.

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

Konkurs na projekt, który miał zostać zaprezentowany na Wystawie i pokazać potęgę francuskiej myśli technologicznej wygrała Wieża Eiffla. Rzeczywiście okazała się gwoździem programu i największą atrakcją  wystawy (choć miała też swoich zagorzałych wrogów).

Jak trudno być prorokiem we własnym kraju.

Zebrało się grono malkontentów z takimi osobistościami na czele jak Aleksander Dumas-syn i Maupassan. Pisano petycje, domagano się rozbiórki wieży. Verlaine ostentacyjnie omijał „poczwarę” z daleka.

Niemniej lud tak pokochał Wieżę Eiffla, że stała się nieodłączną częścią paryskiego pejzażu. Choć w założeniu planowano jej rozbiórkę po kilku latach. Jej konstrukcja miała trwać co najwyżej 20 lat. Tymczasem dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie Paryża bez Wieży Eiffla.

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

A sam pan Eiffel w tym wszystkim?

No cóż z czasem przekonał się do projektu i stał się jego gorącym orendownikiem. Właśnie w  czasach, kiedy Wieży Eiffla groziła rozbiórka. Zaangażował się całym sobą, by udowodnić użyteczność swojej Wieży.

Morał: pomysł to jedno, a wykonanie to drugie.

Co nie znaczy, że sam pomysł wystarczy. Na biznes, na bloga. Dobry pomysł można skąść podpatrzeć, zapożyczyć i jeszcze trochę ulepszyć.

Genialny pomysł nie musi być Twój. Ważne, że weźmiesz się za jego wykonanie i zrobisz to dobrze.

Ta historia nasunęła mi się ostatnio, kiedy przy kolejnej aktualizacji zupełnie posypał się mój blog MODA NA BIO. Jeszcze dobiłam go dłubiąc nie tam, gdzie trzeba (na serwerze). I co? Myślałam, że już po blogu. Bo duża firma, u której wykupiłam hosting czyli ovh, po kilku dniach bezowocnej i nic nie wnoszącej korespondencji, wypięła się na mnie. Po prostu napisała mi, że muszę poradzić sobie sama.

Wtedy trafiłam na inną mniejszą firmę, ale za to z większę empatią i troską traktująca klienta. Chłopaki z ZEN BOX w mig wszystko naprawili za mnie. (Jeszcze muszę uregulować rachunek i to wcale nie większy niż w ovh). Do tego przysłali mi fajnego maila, że mają nadzieję, że u mnie wszystko w porządku. A jakby co to ich mnisi czekają na moje zgłoszenie. Firm hostingowych jest wiele. Tu nie liczy się pomysł, ale wykonanie i troska o klienta.

Pozdrawiam serdecznie Beata

No i wakacyjnie, kilka widoczkow z Paryża.  A ten wpis chciałabym podpiąć pod wyzwanie u Bastaleny pod tytułem Miejsce publiczne. Najbardziej publiczne w Paryżu.

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla

co warto zobaczyć w paryżu wieża eiffla
Trocadero

co warto zobaczyć w paryżu

Jeżeli chcecie razem za mną na codzień zwiedzać Paryż (wirtualnie) i uczyć się francuskiego, to zapraszam do polubienia mojego fanpaga o Paryżu.

 

Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Jak pisać dobre posty? Dobre posty dojrzewają powoli.

Przede wszystkim …. Daj sobie czas. Dobre teksty to podstawa poczytnego bloga....
Read More

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *