BLOGOWANIE, jak zbudowac bloga, porady blogowe

Gdzie założyć bloga?

gdzie założyć bloga

 

Z pewnością najprostsze jest założenie bloga na którejś z darmowych platform. Nie wymaga to żadnych umiejętności informatycznych. Wystarczy poświęcić kilka minut na rejestrację. I już można rozpoczynać przygodę z blogowaniem. Taki blog (prowadzony na darmowej platformie) jest również łatwy w obsłudze. Stoi za nim często potężne zaplecze techniczne. Nie będzie więc problemów z wydajnością serwerów.
Chyba największe możliwości w tym zakresie (w tym również możliwości dalszego rozwoju bloga) dają 2 darmowe platformy: blogspot i wordpress.com. Blogi na obydwu tych platformach  dobrze  się pozycjonują w wyszukiwarkach, są proste w obsłudze, funkcjonalne, czy wręcz intuicyjne.
 
Choć trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi np z regulaminu danej platformy. No i z tego, że nie jesteśmy właścicielami tego, w co wkładamy często sporo pracy. Np nie mamy możliwości sprzedaży strony działającej w oparciu o darmową platformę. Jeżeli więc ktoś poważnie myśli o rozwinięciu biznesu wokół bloga, to zdaniem specjalistów lepiej zainwestować we własną domenę i hosting.
Ale nawet blog zbudowany na darmowej platformie można całkiem skutecznie wykorzystać np:
 
  • jako zaplecze do pozycjonowania innych stron,
  • do budowania własnej marki (e-brandu), zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że niektóre platformy bardzo skutecznie promują swoich blogerów np blox.pl.
  • Można z powodzeniem uczynić z takiego bloga miejsce do zarabiania pieniędzy. Niektóre platformy np Blogger (blogspot.com) pozwalają na umieszczanie na swoich blogach reklam i integrację z ADSENSE.
 
Oczywiście w każdym momencie mamy możliwość przeniesienia bloga z darmowej platformy na własną domenę i hosting. Wezmy jednak pod uwagę to, że przy przenosinach konieczna będzie zmiana domeny. Straci na tym budowana przez nas marka. Bo np linkowanie z zewnątrz zostanie na starej domenie.
 

PS blogi w oparciu o wordpress mają opcję eksportuj umożliwiającą przeniesienie bloga z zupełnie darmowego wordpress.com na płatny hosting w oparciu o bezpłatne oprogramowanie wordpress.org.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Powiazane posty:

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(2) Komentarze

  1. Wiele uczę się na Twoim blogu, jest bardzo czytelny, Twoje wskazówki są bardzo zrozumiałe, ośmieliłaś mnie do założenia własnego bloga na bloggerze. Czy możesz mi podpowiedzieć jak usunąć pasek STRONA GŁÓWNA, który widnieje pod postami, lub przynajmniej zmienić jego nazwę na inną dowolną. Próbowałam to zrobić przez: układ-strony-edytuj i w okienku po lewej zamiast strona główna wpisywałam inną nazwę. Po zatwierdzeniu nadal mam pasek STRONA GŁÓWNA. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Justyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *