Gdzie założyć bloga?

gdzie założyć bloga

 

Z pewnością najprostsze jest założenie bloga na którejś z darmowych platform. Nie wymaga to żadnych umiejętności informatycznych. Wystarczy poświęcić kilka minut na rejestrację. I już można rozpoczynać przygodę z blogowaniem. Taki blog (prowadzony na darmowej platformie) jest również łatwy w obsłudze. Stoi za nim często potężne zaplecze techniczne. Nie będzie więc problemów z wydajnością serwerów.
Chyba największe możliwości w tym zakresie (w tym również możliwości dalszego rozwoju bloga) dają 2 darmowe platformy: blogspot i wordpress.com. Blogi na obydwu tych platformach  dobrze  się pozycjonują w wyszukiwarkach, są proste w obsłudze, funkcjonalne, czy wręcz intuicyjne.
 
Choć trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi np z regulaminu danej platformy. No i z tego, że nie jesteśmy właścicielami tego, w co wkładamy często sporo pracy. Np nie mamy możliwości sprzedaży strony działającej w oparciu o darmową platformę. Jeżeli więc ktoś poważnie myśli o rozwinięciu biznesu wokół bloga, to zdaniem specjalistów lepiej zainwestować we własną domenę i hosting.
Ale nawet blog zbudowany na darmowej platformie można całkiem skutecznie wykorzystać np:
 
  • jako zaplecze do pozycjonowania innych stron,
  • do budowania własnej marki (e-brandu), zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że niektóre platformy bardzo skutecznie promują swoich blogerów np blox.pl.
  • Można z powodzeniem uczynić z takiego bloga miejsce do zarabiania pieniędzy. Niektóre platformy np Blogger (blogspot.com) pozwalają na umieszczanie na swoich blogach reklam i integrację z ADSENSE.
 
Oczywiście w każdym momencie mamy możliwość przeniesienia bloga z darmowej platformy na własną domenę i hosting. Wezmy jednak pod uwagę to, że przy przenosinach konieczna będzie zmiana domeny. Straci na tym budowana przez nas marka. Bo np linkowanie z zewnątrz zostanie na starej domenie.
 

PS blogi w oparciu o wordpress mają opcję eksportuj umożliwiającą przeniesienie bloga z zupełnie darmowego wordpress.com na płatny hosting w oparciu o bezpłatne oprogramowanie wordpress.org.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Powiazane posty:

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Co to jest slow blogging? Nie zapominaj o wdzięczności.

  “You will never have more of what you want, until you...
Read More

2 komentarze

  • Wiele uczę się na Twoim blogu, jest bardzo czytelny, Twoje wskazówki są bardzo zrozumiałe, ośmieliłaś mnie do założenia własnego bloga na bloggerze. Czy możesz mi podpowiedzieć jak usunąć pasek STRONA GŁÓWNA, który widnieje pod postami, lub przynajmniej zmienić jego nazwę na inną dowolną. Próbowałam to zrobić przez: układ-strony-edytuj i w okienku po lewej zamiast strona główna wpisywałam inną nazwę. Po zatwierdzeniu nadal mam pasek STRONA GŁÓWNA. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Justyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *