Instagram, media spolecznosciowe, VADEMECUM BLOGERA

14 funkcji na Instagramie, które warto poznać.

funkcji na Instagramie, które mFunkcje na Instagramie, które warto poznać.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Bo Instagram to trochę taka rozgrywka taktyczna, dla tych którym zależy na zbudowaniu tu potężnej społeczności – na zasadzie: zaobserwuj mnie, bym zaraz mógł Cię odobserwować. No dobra, żartuję czy raczej wyzłośliwiam się….

Ale Instagram można wykorzystać strategicznie – chociażby do przechowywania dobrych pomysłów, do edycji zdjęć do późniejszego ich wykorzystania na blogu, czy jako zaplecze logistyczne do rozsyłania przygotowanych tu treści w innych social mediach (udostępnienie notki z Instagrama na fanpagu, Pintereście, Twitterze….).

I tutaj mam dla Was kilka fajnych instagramowych funkcji, o których istnieniu może nawet nie wiecie, albo wiecie, ale nie korzystacie, albo nie za bardzo wiecie, jak mogłyby Wam pomóc chciażby działać sprawniej.

I tak podrzucam Wam kilka funkcji, które mogą Wam pomóc chociażby w lepszej organizacji Waszego czasu i działań w sieci.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

1. Zapisz notkę jako szkic.

Jeżeli zaczynasz przygotować notkę na Instagramie, robisz zdjęcie, zaczynasz dodawać opis i nagle musisz przerwać…

Bo nie masz więcej czasu na dokończenie tego zadania: czy to na dopieszczenie samego zdjęcia, albo dodanie do niego opisu – w takim wypadku możesz wstępnie zapisać dane zdjęcie jako szkic.

Jak to zrobić?

W tym momencie, kiedy jesteś w edycji danego zdjęcia – cofasz się, tzn śmigasz strzałeczką w tył, a wtedy pojawi się opcja:

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Zapisz wersję roboczą.

Następnie możesz do tej wersji roboczej wrócić w dowolnym momencie, odnajdziesz ją taką, na takim etapie obróbki, na którym przestałeś się nią zajmować.

Ona czeka na dokończenie w wersjach roboczych. Tu Instagram odkłada wstępnie obrobione i zapisane jako wersje robocze – zdjęcia, może nawet z częściowo dodanym do nich opisem… Dokładnie w tym miejscu, w którym je zostawiłeś.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Przygotowanie kopii roboczej zdjęcia do późniejszej publikacji.

Czyli zapisywanie wersji roboczych powstających publikacji na Instagrama, jeżeli nie mamy czasu ich dokończyć w danym momencie:

Uwielbiam tę funkcję. Pozwala ona zachować obrobione wstępnie, a może nawet już opisane zdjęcie do późniejszego wykorzystania.

Po pierwsze możesz w ten sposób obrabiać zdjęcia hurtowo, po to by potem udostępniać je pojedynczo w odstępach czasu.

Ale pozwala ona nie tylko obrabiać, czy edytować zdjęcia z wyprzedzeniem do późniejszej publikacji na Instagramie, ale także przygotować do nich opisy i nawet dodać hasztagi). Czyli możesz to zrobić wtedy, kiedy dysponujesz wolnym czasem po to, by udostępnić w momencie, kiedy Twoi obserwujący są najbardziej aktywni na Instagramie.

Tylko skąd mamy to wiedzieć KIEDY?

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

2. Sprawdź swoje statystyki na Instagramie.

Tego możesz dowiedzieć się śledząc i analizując swoje instagramowe statystyki.

Jak sprawdzić statystyki?

Klikając na ikonkę z paskami mierzącymi natężenie. Stąd możesz dowiedzieć się wielu fajnych rzeczy m.in tego w jakich dniach godzinach najbardziej aktywni są obserwujący Cię na Instagramie.

Te statystyki dzielą się na 3 działy: Aktywność, Zawartość, Grupa odbiorców

Aktywność:

Masz tu dostęp do statystyk dotyczących Twojej aktywności, jakie udało Ci się wywołać zasięgi, czy mają one tendencję spadkową, czy wzrostową.

Zawartość:

Możesz tu sprawdzić, jaki zasięg uzyskały Twoje relacje, czyli insta storie. Z czego w moim przypadku widać, że jeżeli chodzi o instastories miałam ostatnio lenia – tylko 3 przez ostatnie 14 dni…

Grupa odbiorców:

Masz tu dane demograficzne dotyczące Twojej grupy odbiorców: płeć, struktura wiekowa i czas największej aktywności, czy obecności na Instagramie.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

3. Jak usunąć niepasujące zdjęcie z profilu, nie usuwając go ostatecznie…

Funkcja Zarchiwizuj

Daje możliwość archiwizacji opublikowanych zdjęć (czyli zdjęcie danego zdjęcia z Twojego profilu) z możliwością powrotu do niego w dowolnym momencie).

Wykorzystuję tę funkcję, kiedy po opbulikowaniu zdjęcia na Instagramie ze skruchą stwierdzam, że patrząc całościowo na swój profil -nie tworzy on spójnej wizualnie całości. Tzn ta jego harmonia rozbija się właśnie o to jedno zdjęcie, które ją burzy.

Oczywiście takie zdjęcie można po prostu wykasować.

Ale jeżeli tak jak ja – masz połączone konta na Instagramie z fanpagem…

U mnie cała moja twórczość, czy działalność w sieci opiera się na Instagramie (co absolutnie nie znaczy, że zabijam się tu o followersów – nie, bo… )

Instagram stanowi dla mnie bazę logistyczną – piszę tutaj treści, które później rozsyłam na fanpejdża, na bloga (notki z Instagrama przerabiam na wpisy – Instagram jest w tym sensie moim brudnopisem), na Twittera, a nawet na Pinterest… Dlatego mam kilka Instagramów.

Ale wracając do tematu: jeżeli zasilasz tym, co publikujesz na Instagramie swojego fanpejdża i chcesz powtórnie wykorzystać tam dane zdjęcie po jakimś czasie.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Jak teraz przywrócić takie zarchiwizowane uprzednio zdjęcie?

Bo owszem z jednej strony gryzie się z całością na Instagramie (w danym momencie), ale w sumie – samo w sobie ma wartość i ciekawy opis. Czyli z powodzeniem może zainteresować osoby śledzące Cię na Facebooku (dla mnie Instagram jest tylko przechowalnią treści) –

Po jakimś czasie tę zarchiwizowaną notkę możesz powtórnie włączyć do swojego profilu, kiedy już będzie w tej części streamu, do której nikt z obserwujących nie schodzi. Po to, by z tego miejsca udostępnić ją na fanpejdżu.

Takie niepasujące w danym momencie zdjęcie – szkodzi Instagramowi.

Wiedząc, że ludzie oceniają nasze konto na Instagramie na podstawie kilku najświeższych zdjęć, czyli po prost na podstawie pierwszego wrażenia.

Tu ważna jest spójność, czyli to pierwsze wrażenie, jakie całościowo daje nasz profil. Ale po czasie – takie zdjęcie można po prostu przywrócić (wtedy wróci ono na tamto dawne miejsce w streamie i będzie czekać na swoją kolej, by przesłać je dalej na Facebooka).

Wtedy klikając na zegarek, pojawiają Ci się wszystkie uprzednio zarchiwizowane notki, nawet z komentarzami i lajkami, ale przede wszystkim z opisem, który możesz chcieć wykorzystać gdzie indziej.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

4. Jak dodać ramkę białą ramkę do zdjęcia?

Jeżeli czasami zastanawiasz, jak ludzie to robią, że rodzielają swoje zdjęcia na Instagramie takimi białymi ramkami – może stanowiącymi coś w rodzaju bufora….

Kilkakrotnie zadawano mi już to pytanie, bo może to być sprytna metoda na stworzenie bardziej spójnego wizualnie profilu – każde zdjęcie w białej ramce…. Dlatego, że taka ramka pozwala oddzielić poszczególne zdjęcia, które może postawione obok siebie bez tego – swego rodzaju znieczulenia, czy bufora – gryzłyby się między sobą. A tak nie….

Owszem możesz wrzucić takie zdjęcie do dowolnego edytora np typu Canva, Befunky, Fotor… w którym dorobisz taką białą ramkę, a później załadujesz je na telefon… Ale to jest dosyć czasochłonne. Tym bardziej, że Instagram podaje jak na dłoni taką opcję w ramach swoich narzędzi do obróbki.

Po prostu wybierasz zdjęcie, które chcesz udostępnić na Instagramie.

Teraz wybierasz do niego dowolny filtr, który chcesz użyć. A nawet jeżeli nie chcesz użyć tego filtru to po prostu zerujesz go. Ale w prawym dolnym rogu pojawia się okienko z ramką, czyli z możliwością dodania do zdjęcia ramki.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

5. Jak zrobić napis w kolorach tęczy na Insta Storie?

To taki bajer w ramach Insta stories. Ale czasami takie bajery dopełniają całości.

Jak go wykonać?

Piszesz tekst, zaznaczasz go – “Zaznacz wszystko”, zaznaczony tekst przytrzymujesz z jednej strony – jednym palcem (taki biały trójkącik), z drugiej – drugim palcem najeżdżasz na paletę kolorów, przytrzymujesz ją tak że rozwinie się we wszystkich kolorach tęczy. Teraz przesuwasz jednocześnie jednym palcem po palecie, drugim palcem po napisie, czyli rozciągasz paletę kolorów po napisie i docelowo otrzymujesz napis w kolorach tęczy.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

6. Jak zapisać sobie czyjś post po to, żeby móc go sobie później jeszcze raz obejrzeć, czy po prostu odnaleźć?

Zdarza mi się to dość często – na Instagramie miga mi cudowna inspiracja, czy profil, o którym chciałabym wspomnieć w ramach wpisów na temat Instagrama i poszukiwania pomysłu na swój Instagram i swojej drogi….

Dlatego, jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś zobaczyć notkę, którą chciałbyś sobie później jeszcze raz obejrzeć, czy po prostu odnaleźć: Instagram podsuwa tu bardzo proste rozwiązanie:
kliknasz na ikonkę, która znajduje się poniżej po to, by zapisać u siebie dany post. Znajdziesz go na swoim profilu pod tą samą ikonką.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

7. Jak ukryć swoją insta story przed wybranymi osobami?

Gdybyś np. chciał podzielić się pewną historią w ramach insta stories, ale z tych czy innych powodów nie chciałbyś, żeby jakaś konkretna osoba (która Cię tu obserwuje) ją obejrzała. Jakkolwiek samo w sobie może wydawać się podejrzane, czy kosmate – w pewnych przypadkach może być jak najbardziej uzasadnione.

Tymbardziej, że istnieje odpowiednia opcja na Instagramie.

Nic prostszego: wystarczy, że wejdziesz na profil danej osoby, przed którą chcesz ukryć swoje insta storie, klikniesz na trzy kropeczki i wybierzesz opcję: Ukryj relację.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

8. Jak znaleźć posty osób publikujących np z Twojej miejscowości?

Czy np gdybyś chciał obejrzeć posty osób z Twojej miejscowości, czy z bardzo specyficznej, czy bardzo zawężonej geograficznie lokalizacji.

Bo może np chcesz poznać osoby, które są / publikują na Instagramie z Twojego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo proste.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Wchodzisz w wyszukiwarkę, tutaj klikasz na miejsca i wpisujesz nazwę miejscowości. Teraz możesz przejrzeć zdjęcia wysłane właśnie z tego może bardzo “unikalnego” miejsca na ziemi.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

9. Jak usunąć ze swojego profilu zdjęcie, na którym zostałeś otagowany, a do którego np się nie poczuwasz.

Bo jeżeli ktoś cię otagował na zdjęciu, a Ty nie chcesz (z tych, czy innych powodów), by ta fotka pojawiała się na Twoim profilu (po kliknięciu w ikonkę z człowieczkiem), bardzo prosto możesz je usunąć, szczególnie, jeżeli dotyczy to niewygodnych w jakiś tam sposób dla Ciebie ujęć, czy zwykłego spamowania z czyjejś strony:

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Wchodzisz na swój profil, klikasz na ikonkę człowieka, w tym momencie pod Twoim profilem zobaczysz, czy przełączysz się na wszystkie zdjęcia, na których zostałeś otagowany. Wybierasz to zdjęcie, które chcesz stąd usunąć. Bo może nie życzysz sobie, by inni mogli zobaczyć je na Twoim profilu. Tutaj klikasz: Opcję zdjęcia. Masz do wyboru: Ukryj w profilu, albo Wyświetl w profilu.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

10. Jak ukryć denerwujące Cię reklamy (posty sponsorowane)?

Czy zdarzyło ci się, że cały czas pokazują ci się te same reklamy, albo ta sama reklama w kółko i w kółko.

Może Instagram celowo (na podstawie sobie tylko znanych przesłanek), czy też wręcz namolnie pokazuje Ci reklamy, które zupełnie Cię nie interesują. W tym momencie możesz pomóc Instagramowi ustalić Twoje preferencje – ukrywając pewne reklamy, których po prostu nie chcesz oglądać.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Jest to bardzo proste do zrobienia. W momencie, kiedy natrafiasz na post sponsorowany, który zupełnie Cię nie interesuje – klikasz w trzy kropeczki w prawym górnym rogu i wybierasz opcję: Ukryj reklamy.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

11. Jak sprawdzić, ile osób zobaczyło Twoją insta story?

Czy kiedyś byłeś ciekawy, kto ogląda Twoje insta stories. Tu Instagram znowu oferuje bardzo prosty sposób sprawdzenia tego.

Kiedy wejdziesz w aktywne jeszcze story (albo w starsze, ale wyróżnione story) – widzisz ile osób, ją dotąd zobaczyło i możesz dokładnie zobaczyć, kto je obejrzał (masz tam widoczne ikonki z głowami).

Możesz to sprawdzić również w statystykach (nawet odnośnie minionych już, nieaktualnych, nie dostępnych dla publiczności).

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

12. Jak udostępnić zdjęcie z Instagrama na Pintereście?

Oczywiście możesz tutaj skorzystać np. z narzędzie takiego jak IFTTT, gdzie ustalasz sobie konkretne połączenie na zasadzie, że kiedy publikujesz coś na Instagramie, zostaje to automatycznie przesłane (dodane) do konkretnej tablicy na Pintereście.

Ale jeżeli nie chcesz działać tak całościowo. A tylko od czasu do czasu przesyłać pojedyncze zdjęcia – możesz to zrobić ręcznie.

Jeżeli Instagram pozwala tylko automatycznie wysyłać posty z Instagrama na Facebooka lub Messengera, ale możesz w prosty sposób skopiować link danego zdjęcia (z opisem) z Instagrama i opublikować je w wybranej tablicy na Pintereście.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

Jak? Kliknij na trzy kropeczki przy wybranym zdjęciu. Teraz otwiera się kolejna opcja: masz tu możliwość udostępnienia na Facebooku, ale możesz skopiować link danej notki do schowka.

Następnie otwierasz Pinterest i ten skopiowany do schowka link udostępniasz tutaj, czyli de facto udostępniasz zdjęcie z Instagrama z opisem. I tu już ręcznie (w zależności od tematyki danej fotki) wybierasz tablicę, do której chcesz ją przypiąć.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

13. Jak pobrać zdjęcie z Instagrama po to, by wykorzystać je na blogu?

Podobnie, jak w poprzednim punkcie – takie zdjęcie obrobione w Instagramie, możesz po prostu skopiować i przesłać sobie na maila i z maila dalej skopiować np na komputer.

Drugi sposób to udostępnianie fotek bezpośrednio z Instagrama na blogu, tak by pojawiał się odnośnik do Twojego Instagrama.

Funkcje na Instagramie, które warto poznać.

14. Jak udostępnić zdjęcie z Instagrama na blogu?

Jeżeli chciałbyś np zwiększyć zasięg swoich postów z Instagrama, albo po prostu dotrzeć z tym, co publikujesz na Instagramie do czytelników Twojego bloga, czy w ogóle poinformować ich w miarę subtelnie, ale sugestywnie i skutecznie, że jesteś i działasz na Instagramie…

Zacznij udostępniać notki ze swojego Instagrama na blogu, w kolejnych wpisach. Nic prostszego, wystarczy, że korzystając z opcji Embed, skopiujesz odpowiedni kod i wkleisz go do odpowiedniego wpisu: w ten sposób osoby, które odwiedzają Twojego bloga może dowiedzą się, że jesteś na Instagramie. Może zainteresuje ich bezpośrednie śledzenie Ciebie właśnie tutaj.

Powodzenia

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(5) Komentarzy

  1. Ad. Punkt 4. Nie widzę tej opcji u siebie 🙁

  2. Beatko, statystyki na koncie firmowym może i są ale niestety zasięg jak nie kupuje się reklam jest tak śmiesznie niski, ze wróciłam na konto prywatne. Na firmowym prawie nikt nie widział moich zdjęć. A moje treści nie nadają się do reklam tak samo jak na fp, reklamy raczej paradoksalnie moim tekstom szkodziły chociaż czasem kupuję. Bardziej to ma sens na grupach.
    Ale może ja się w ogóle do tego nie nadaję i bawię się po prostu bez spiny 🙂 Twoje rady lubię i korzystam, tego pana Hunta też słucham ale chyba jestem jakimś dziwnym i odwrotnyn przypadkiem ha ha Pozdrowienia !

  3. Beata, a może masz jakiś pomysł, jak wyeksportować wersje robocze z instgrama do folderów na telefonie? Głowię się nad tym po raz kolejny, bo znów muszę przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.

  4. U mnie brak ramki ☹ Czy możliwe, że konto firmowe?

  5. Paru funkcji nie znałem. Przydatny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *