BLOGOWANIE, DESIGN, VADEMECUM BLOGERA

Canva – Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Canva.

To proste narzędzie, w którym nie będąc profesjonalnym grafikiem, a nawet nie mając zbytniego wyczucia estetycznego możesz stworzyć spójną oprawę graficzną dla swojej marki.

I tu chciałabym pokazać Wam kilka prostych hacków.

Punktem wyjścia jest spróbowanie. Jak ze wszystkim.

Kolejnym punktem wyjścia jest sięgnięcie i dogłębniejsze przyjrzenie się grafikom (cudzym), które w jakiś sposób działają na Was inspirująco, czy po prostu przemawiają.

I tu chciałabym zachęcić Was – wcale nie do czystego szaleństwa, ale byście spróbowali odtworzyć – taką grafikę – może niekoniecznie w taki sposób, by zostać oskarżonym o plagiat, ale w taki sposób, by zrozumieć jak została ona wykonana od podstaw. A przez to poszerzyć swoje horyzonty …. nazwijmy to graficzne, ale przede wszystkim wzbogacić się o kilka sprytnych sposobów na przygotowanie już później własnych grafik. Może już będących kompilacją kilku – podpatrzonych u innych osób technik, czy rozwiązań i pomysłów.

Jak to mówi Austin Kleon: jeżeli kopiujesz od jednego autora to jest plagiat, ale jeżeli bierzesz od kilku to jest to RESEARCH.

I tu wzięłam na warsztat grafiki z Pinterestu.

Dlatego, że Pinterest sam w sobie jest takim jednym wielkim festiwalem kreatywności i rozwiązań graficznych. Generalnie znajdziecie tu najwięcej grafik… Bo z reguły każdy kolejny pin jest taką grafiką – nakierowującą na dany post na blogu.

Można podpatrzeć tu wiele fajnych sposobów, pomysłów i rozwiązań na przygotowywanie własnych grafik.

I tak wzięłam na warsztat kilka pinów, które spodobały mi się, które w jakiś tam sposób przyciągnęły moją uwagę. Bardziej po to, by skłonić Was podobnie do szukania inspiracji.

I jednocześnie pokazać Wam możliwości CANVY, rozliczne możliwości najróżniejszych rozwiązań technicznych jakie oferuje Canwa. Najczęściej ZA DARMO. Czyli jak samodzielnie stworzyć spójną oprawę graficzną dla swojej marki.

Bo w momencie, kiedy znajdziesz pomysł na swoją markę i na siebie, czyli np. swoje kolory, jej docelowy klimat… I tak dalej jadąc według tego (choćby na razie tylko wymarzonego) szablonu – przygotowując swoje grafiki, powielając za każdym razem podobne rozwiązania, może nawet kompilując to, co zainspirowało Cię, co podpatrzyłeś u innych – tworzysz swoją własną – oprawę = identyfikację wizualną swojej marki (swoją własną linię graficzną).

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Np. sama z jednej strony korzystam z jednolitego szablonu dla swoich grafik otwierających moje wpisy na You Tubie, które jednocześnie są grafikami otwierającymi moich wpisów na blogu.

Co po pierwsze – idzie mi sprawniej, bo mam już wszystko przeklikane. Może jeszcze to nie jest mistrzostwo świata estetyki. Ale może do tego dojdę dopiero w praniu, czyli w praktyce.

Po drugie – to pomaga przede wszystkim w zbudowaniu spójnej identyfikacji wizualnej swojej marki – tworzeniu w pewnym sensie podobnych (a więc całościowo spójnych i przez to rozpoznawalnych) grafik.

Zapraszam na krótki filmik i opis.

PS. Bardziej chodziło mi tu o pokazanie Wam pewnych możliwych rozwiązań i generalnie możliwości, jakie daje Canva.

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Grafika nr 1.

Pierwsza grafika – na rozgrzewkę – grafika bardziej tekstowa, w filmie pokazuję, jak ją wykonać krok po kroku: korzystając z szablonu grafik pod Pinterest, wybierając szare tło (Background), a następnie ustawiając na nim kolejne elementy graficzne, czyli biały prostokąt, kilkukolorowy napis i koło, w którym wpiszę cyferkę 9 – dla 9 rzeczy, których nie powinieneś robić w social mediach.

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Grafika nr 2.

Bardzo prosty pin złożony z dwóch zdjęć (przez co chciałam Wam pokazać, że aby stworzyć pionowego pina – nawet nie musicie mieć pionowych zdjęć, bo niektórzy blogerzy robią tylko zdjęcia w poziomie), a wtedy wystarczy te poziome zdjęcia złożyć w pionowego pina. I tutaj ten pin jest tak szczególnie rozciągnięty w pionie.

W tym celu korzystamy z własnoręcznie przygotowanego szablonu pina – Use custom dimensions. Ten konkretnie ma wymiary 474 na 1280 px. Pin, który mnie tutaj wyjściowo zainspirował wykorzystuję jako podkładkę, która pomoże mi w rozmieszczeniu elementów na moim pinie.

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Grafika nr 3.

Pin tekstowy, spodobało mi się tutaj rozłożenie napisu w formie 4 równoległych pasków tła – rozłożonych na zdjęciu lajfstajlowym (wykorzystałam tutaj zdjęcie pobrane z zasobów Canvy – tak, Canva – jest swego rodzaju bankiem zdjęć).

A następnie – wybrałam z opcji Elements (elementy) – kształt kwadratu (shapes), który rozciągnęłam do formy prostokąta i sklonowałam 4 – krotnie, by na każdym takim pasku umieścić kolejny element mojego tekstu.

I tutaj znowu bawiłam się charakterystyką napisu, nie tylko doborem czcionki, ale takimi elementami, jak Spacing, czyli odstępy między poszczególnymi literkami (letter spacing), wysokość napisu (line heigh).

Canva - Jak Zrobić Grafikę na Stronę

Grafika nr 4.

Czwarta grafika – promocja strony handmade. Konkretnie z wzorem do pobrania – tutaj właśnie kluczowa jest ta informacja – free pattern, czyli że po kliknięciu w dany pin zostajemy przeniesieni na stronę z rozpiską wzoru do pobrania za darmo.
Skorzystałam tutaj z nastrojowych filtrów, jakimi dysponuje Canva do stworzenia klimatu tego zdjęcia…. Dokładnie, krok po kroku pokazuję to w filmie, gdzie moje dzieci hałasują w tle….

Pozdrawiam serdecznie
Beata

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(7) Komentarzy

 1. Swietne porady, dziekuje. tez czasem korzystam z Canvy 😀

 2. Bardzo fajny opis. Jasny, klarowny- super.

 3. Patrycja Czubak says:

  Znam Canve. Też ją wykorzystuję do stworzenia własnych grafik 🙂

 4. Tomek says:

  Powiem krótko. Dobra robota :). Fajnie opisany program!

 5. Od maja tego roku działam na Pintereście. Strasznie mi się ta platforma spodobała, mimo że w Polsce nie jest tak popularna, jak w USA. Wszystkie grafiki do niej tworzę właśnie w Canvie. Genialne narzędzie. Mnogość gotowych szablonów przytłacza, a jak się je jeszcze przerobi pod siebie, to odkrywamy, że wariantów jest nieskończenie wiele 🙂 Można poszaleć z kreatywnością.

 6. Taka alternatywa dla profesjonalnych narzędzi, chcociaż canva ma sporo możliwość. Na początek, na stronę www czy do mediów społecznościowych idealne narzędzie.

 7. W pierwszej wolnej chwili wezmę się za canvę. I wtedy tu wrócę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *