pomoc techniczna, SEO

Pozycjonowanie strony: Jak pozycjonować bloga na blogspocie? Jak obniżyć współczynnik odrzuceń

jak zostac znanym blogerem
 pozycjonowanie strony Jak pozycjonować bloga?

Co to jest współczynnik odrzuceń (bounce rate)?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ten enigmatyczny “bounce rate”, czyli współczynnik odrzuceń . Otóż w skrócie i w dużym przybliżeniu można powiedzieć, że odzwierciedla on zachowanie internautów po dotarciu na daną stronę. A dokładnie analizuje ilość stron otwartych przez pojedynczego użytkownika. Te dane z kolei są brane pod uwagę przez wyszukiwarki przy ocenie przydatności (a więc wartości) danej strony.
 
Jezeli więc czytelnik dotarwszy na Twojego bloga (np z wyników wyszukiwarek), nie ograniczy się tylko do objerzenia strony docelowej, ale jeszcze trochę posurfuje po jego zawartości, otworzy kolejne wpisy (im więcej, tym lepiej). Tym mocniejszy sygnał zostaje wysłany do wyszukiwarek, co do przydaności Twojej strony dla internautów. Tym korzystniej wpływa to na jej bounce rate, czyli współczynnik odrzuceń (obniżając go).
 
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś ułatwił czytelnikowi dotarcie do potencjalnie interesujących go treści. A jeszcze lepiej byś podsunął mu je na tacy. W ten sposób zatrzymasz go na dłużej. A to dobry sygnał dla wyszukiwarek.
 
Jak więc obniżyć współczynnik odrzuceń, czyli bounce rate?
 
W tym celu powinieneś popracować nad tym wszystkim, co ułatwi czytelnikowi nawigację po Twojej stronie, uczyni ją bardziej przejrzystą, bardziej uporządkowaną, bardziej przyjazną dla odbiorcy.
 
To powinno zaprocentować: większą ilością otwartych stron, dłuższym czasem spędzonym na niej przez internautę, a w rezultacie obniżeniem współczynnika odrzucen, czyli bounce rate.
Oto kilka bardzo prostych i przydatnych w tym zakresie technik. Są one w zasięgu możliwości nawet najbardziej początkującego blogera.
 
1. Zainstaluj widget “Popularne wpisy”.
 
Umieść go w panelu bocznym, na widocznym dla czytelnika miejscu. Sam możesz skonfigurować w nim ilość wyświetlanych tytułów Twoich wpisów i prowadzących do nich linków. Choć też lepiej z tym nie przedobrzyć. Bo przeciążona lista straci na przejrzystości, a wtedy nie będzie wypełniać swojego zadania.
 
Jak to zrobić na blogspocie? Wejdź w: Układ, Dodaj gadget, znajdź go i dodaj (klikajac na + w prawym górnym rogu), a potem już tylko wstaw w odpowiednie miejsce i klinknij na Zapisz rozmieszczenia. Gotowe
 
 
Popularne posty
Wyświetl listę najpopularniejszych postów na Twoim blogu.
Autor: Blogger
 
2. Wymyśl chwytliwy, a zarazem działający na wyobraźnię slogan, który trafnie, zwięźle i do tego z użyciem słów kluczowych zdefiniuje Twojego bloga. 
 
Takie genialne, a zarazem przebojowe “hasło reklamowe” przyda Ci się nie tylko do jego promocji. Ale także po to, by czytelnik, który trafi tu po praz pierwszy, od razu zorientowal się: jaką tematykę i pod jakim kątem chcesz tutaj poruszać.
 

Jezeli chcesz edytować ten slogan (Twoje hasło, Twój znak rozpoznawczy) na blogspocie to wejdź w: Ustawienia, Podstawowe i kliknij na Edytuj. 

 
3. Stwórz stronę o blogu. 
Umieść ją w górze strony (lub w panelu bocznym). Wypunktuj w bardziej szczegółowy sposób:
  • w czym Twój blog będzie przydatny innym,
  • o jakich zagadnieniach będziesz pisał,
  • do kogo jest zaadresowany Twój blog,
  • co wyznaczyłeś sobie, jako jego misję.

Jeżeli uda Ci się zainteresować internautę, jest szansa, że poszpera po nim w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące go pytania lub …  ze zwykłej ciekawości.
 

Żeby dodać stronę o blogu na Bloggerze (blogspot) wystarczy, że wejdziesz w:  Strony, nastepnie wybierzesz Nowa Strona, Pusta strona. A dla umieszczenia jej w odpowienim miejscu klinkniesz na Pokazuj strony jako,  Karty na górze (jeżeli chcesz by byla widoczna na gorze strony).

 
4. Dodaj wyszukiwarkę do bloga. 
 
Wystarczy, że internauta wpisze do niej interesujące go słowo (kluczowe), by ukazała mu się lista wpisów, które dotyczą danego tematu.
 

Jak dodać wyszukiwarkę na blogspocie? 

Znajdziesz ją w Dostępnych gadgetach. W tym celu wejdź w: Układ, Dodaj gadget, Przejrzyj listę dostępnych gadgetów i wybierz wyszukiwarkę.

 
Pole wyszukiwania
Pole wyszukiwania

Już dodane
Pozwól odwiedzającym przeszukiwać Twojego bloga, Twoją listę blogów i wszystkie strony, do których zamieszczasz linki.
Autor: Niestandardowe wyszukiwanie Google

 
5. Poszufladkuj wpisy w odpowiednie kategorie. 
 
Niektórzy czytelnicy (nie jestem tu chyba wyjątkiem), gdy odkryją jakiś fajny blog, zaczynają od (mniej lub bardziej pobieżnego) przejrzenia interesujących ich kategorii.
 
O tym jak dodać kategorie na blogspocie przeczytasz tutaj..
 
6. Wzbogacaj Twoje artykuły w linki, które przekierują internautę do innych powiązanych tematycznie wpisów (na Twojej stronie). 
 
Na tej zasadzie dziala Wikipedia. Można surfować po niej godzinami. Choć oczywiście żaden blog nie dysponuje takimi zasobami wiedzy. Niemniej jednak może posłużyć ona jako niedościgniony model do naśladowania w tym zakresie.
Aby dodać link w treści wpisu możesz skorzystać tu z bardzo przydatnej ikonki Link
 
7. Pod każdym postem zaproponuj czytelnikowi 3-5 linków prowadzących do powiązanych tematycznie wpisów. 
 
Dzięki temu w bardzo naturalny i niewymuszony sposób zachęcisz czytelnika do dalszego surfowania po Twoim blogu.Podlinkowanie wpisów to dobra metoda, by umożliwić robotom wyszukiwarek przechodzenie pomiędzy poszczególnymi wpisami. I by w ten sposób ułatwić im dotarcie do tych treści, które jeszcze nie zostały przez nie zaindeksowane.
 
8. Pisz długie, szczegółowe artykuły w formie poradników: “Jak zrobić …?”. 
Siłą rzeczy czytelnik spędzi nad nimi więcej czasu. A jeżeli spodoba mu się Twoja metoda wyjaśniania problemu (np uzna ją za przystępną), to może poszpera po Twoim blogu w poszukiwaniu innych tutoriali.
 
9. Zamieszczaj prezentacje w formie video. 
 
Jeżeli tylko masz taką możliwość i jeżeli jesteś w stanie przygotować je dobrze. W tej formie świetnie wypadają wszelkiego rodzaju poradniki czy wywiady. Nie wymagają praktycznie żadnego wysiłku ze strony odbiorcy. Może oglądać je przy okazji … robienia innych rzeczy. Wystarczy, że tylko je uruchomi je, a automatycznie (i siłą rzeczy) dłużej pozostanie na stronie.
 
A jeżeli forma w jakiej je przygotowałeś wyda mu się przystępna i przejrzysta, może skusi się na obejrzenie innych flimów dostępnych na Twoim kanale You Tube.
 

Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Jeżeli macie ochotę zostać ze mną na dłużej, zapraszam Was serdecznie do zapisywania się na mój świeżutki newsletter.

A na blogu przeczytacie m.in.: 

https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/
 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(6) Komentarzy

  1. Ratunku! Nie umiem podlinkować pokrewnych tematycznie postów na swoim blogu, tak żeby było “You might also like” ze zdjęciem. Coś robię źle. Auuuuuu!!!!

  2. Już mi się udało zainstalować LinkWithin!!! Jest z tym trochę problemów.

    1. Cieszę, że udało Ci się zainstalowac Linkwithin (chyba ostatnio są z tym jakies problemy, ale najważniejsze, że jest). Sorry, że nie odpowiedziałam od razu, ale w ciągu dnia nie zawsze mam możliwosc sprawdzenia maili. Pozdrawiam Beata

  3. Adrianna says:

    Właśnie zabieram się za odpicowanie bloga (nie ma to jak piątkowy wieczór przed kompem;) i już kilka Twoich rad weszło u mnie w życie. Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *