6 narzędzi, za pomocą, których dowiecie się czy czytelnik ucieka Wam z bloga, bo zalała go krew i stracił cierpliwość.  

Dla niektórych czas ładowania się bloga to szczegół, ale … ten szczegół jest bardzo ważny. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałam podać Wam listę narzędzi (do wyboru), za pomocą których możecie  sprawdzić czas ładowania się Waszej strony. Bo 

czas ładowania się strony jest niezmiernie ważny :

  • Dla komfortu Waszego czytelnika. Bo internauta zawsze gdzieś się spieszy.
  • Dla Google, bo ten dba o tzw user experience czyli doświadczenie użytkownika i nie chce, by ten niepotrzebnie się żołądkował. I po prostu prędzej podsunie mu (w wynikach wyszukiwania) stronę, która szybciej się ładuje. Bo na tym polega jego praca i od tego zależy jego dobra reputacja. Sorry Winetou.

O tym, co zrobić by przyspieszyć czas ładowania się strony pisałam Wam we wpisie Jak zwiekszyć szybkosć ładowania się strony?

Dziś po krćtce tylko przypomnę najważniejsze.

Odciąż zdjęcia. 

Głównym winowajcom (szczególnie na kreatywnych blogach) są zdjęcia. Ale można je i to jeszcze przed wrzuceniem na bloga co nieco odchudzić, czyli przewymiarować (tzn. zmniejszyć ich wymiary). Możecie skorzystać tu chociażby z ogólnie dostępnego programu PICMONKEY czy Photoscape (Pisałam o tym we wpisie: Jak edytowac zdjecia na bloga w Photoscapie?). Ale każdy inny program powinnien mieć taką opcję.

Sama korzystam z PicMonkey. Zmniejszam tu wymiary fotek do 750 pikseli (na 563) za pomocą opcji Resize, a następnie lekko poprawiam ostrość (za pomocą opcji Sharpen).

Zdjęcia możecie również odchudzać za pomocą aplikacji RIOT. Bezpłatna do załadowania na komputerze. 
 
Na worpdressie macie wtyczki takie jak np SMUSH IT czy EWWW image-optimizer, które optymalizują nawet już raz załadowane na bloga zdjęcia.
 
Ale każda dodatkowa wtyczka to również dodatkowa waga.

By strona ładowała się szybciej możecie przeciąć wpis na « lead » (czyli wprowadzenie z wybranych zdjęciem i kilkoma wprowadzającymi zdaniami) i resztę za pomocą ikonki Zawijaj. Tu możecie również wstawić planszę z napisem “Czytaj dalej”. Pisałam o tym we wpisie Jak spersonalizowac “Czytaj dalej” pod postem?

Możecie zmniejszyć ilość wpisów znajdujących się na stronie głównej.

Znajdziecie to na Bloggerze w Ustawienia, Posty i komentarze, Pokaż najwyżej … (i tu wybieracie ilosc postow na stronie glownej).
 
Możecie połączyć zdjęcia w galerię; szczególnie jeżeli nie możecie zdecydować się które wybrać, a które odrzucić). 

Jak stworzyć galerię zdjęć w PicMonkey? 
Jak stworzyć galerię zdjęć w Photoscapie i wstawić na bloga?

Czy wszystkie wtyczki są niezbędne? 

Na wordpressie możecie spojrzeć krytycznie na zainstalowane już wtyczki i przeanalizować je pod kątem wpływu na czas ładowania się strony za pomocą wtyczki P 3 Profiler.
 
Od czasu do czasu warto zoptymizować bazę danych (czyli wyrzucić n-tą wersję kopii tego samego wpisu i inne kwiatki). Pomocna może tu być wtyczka WP OPTIMIZE

A oto 6 narzędzi, za pomocą których sprawdzicie szybkość ładowania się strony.
Po prostu wpisujecie jej adres URL w wymagane rubryki i testujecie: 

1. GOOGLE PAGE SPEED

2. PINGDOM TOOLS 

3.GTMETRIX 

4 WEB PAGE TEST

 

 5 LOAD IMPACT

6. WEB SITE OPTIMIZATION

Pozdrawiam serdecznie

Beata

A co do zdjęcia: taki mały szczegół jak kwiaty za oknem bardzo potrafi poprawić humor. I tak trzymać, byle do wiosny.

 

 

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb. Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu. Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności. Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję. Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci. Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie. Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego. A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

Dołącz do rozmowy

14 komentarzy

  1. Pozdrawiam serdecznie.Miłego całego weekendu.

    Same ciekawe takie rzeczy.

  2. Dzięki wielkie, właśnie czegoś takiego szukałam! Jesteś świetna! :* Pozdrawiam

  3. Na komórce mam wynik masakryczny 48, na komputerze lepszy 78, ale pokazuje sporo pozycji do poprawienia. Najgorsze, że mi to zupełnie nic nie mówi. 🙁 Mam gotowy szablon i zupełnie nie potrafię w nim grzebać. Za to z tej wtyczki P3 korzystałam, ale akurat wtyczka, która najbardziej mi obciąża stronę Jetpack, jest przeze mnie najbardziej lubiana. Mimo wszystko będę próbowała coś z tym wszystkim zrobić. Dzięki Beato 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość - KURS - Twój pierwszy produkt online - 39,99 PLN + VAT Odrzuć

Exit mobile version