Instagram, media spolecznosciowe, VADEMECUM BLOGERA

4 darmowe presety na Lightrooma do zdjęć na Instagrama.

Darmowy preset do Lightrooma 

Chciałam podrzucić 4 fajne presety, z których sama korzystam:

I teraz potraktujcie to raczej, jako takie ramy, które bardziej wyznaczają pewien kierunek, a które później sami co nieco jeszcze dopasujecie do specyfiki swoich zdjęć.

Więc z grubsza, odnośnie każdego presetu postaram się wyjaśnić, w czym tkwi jego specyfika (jakie elementy są odpowiedzialne za taki, a nie inny jego charakter), no i oczywiście, jakie elementy edytować w ramach danego presetu, żeby bardziej elastycznie dopasować go do swoich zdjęć.

Darmowy preset do Lightrooma 

Preset Jesienny

Czyli preset, w którym uwypuklam i ujednolicam moje stylizacje szydełkowe, które staram się utrzymać w klimacie rustykalnym i domowym.

A jego specyfiką jest właśnie to, że ma dość mocno podniesioną temperaturę, czyli jego kolorystyka wpada w ciepłe odcienie.

Tutaj tym elementem, który jest chyba najbardziej odpowiedzialny za specyficzny charakter tego presetu jest temperatura (można ja edytować w zakładce Color). Ta temperatura jest tutaj ustawiona na + 14. Już sam ten parametr w sporym stopniu jest odpowiedzialny za taki właśnie brązowy odcień dowolnego zdjęcia po nałożeniu na nie tego presetu, czyli za to, że kolory zmierzają w stronę barw jesiennych.

Kolejnym elementem, który współtworzy klimat tego presetu, ale też może być tym elementem, który chciałbyś co nieco zmodyfikować w tym presecie, jeżeli stwierdzisz, że po jego nałożeniu na dowolne zdjęcie wydają Ci się ono zbyt mocno przesadzone, przerysowane, czy odrealnione – jest to, że żółte kolory zostały tu dość mocno wygaszone.

Znajdziesz je w zakładce Color, a następnie w podzakładce Color Mix dla każdej z podstawowych barw: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, zieleń morska, niebieski, purpurowy i magenta – mozesz edytować ich odcień, czyli Hue, nasycenie, czyli Saturation i rozświetlenie danego koloru, czyli tzw Luminance. Tutaj zwracam uwagę na to, żeby kiedy zmniejszasz Luminance danej barwy, staje się ona mniej doświetlona, a więc optycznie gęstsza.

W tym presecie (i troszeczkę dla skompensowania temperatury podniesionej, przesuniętej w ciepłe barwy) żółcie zostały mocno wygaszone. Ich nasycenie, czyli Saturation została zmniejszona do poziomu -67. Ale z kolei poprzez zmniejszenie o -10 punktów ich luminancji – Luminance, czyli rozświetlenia, te żółcie stają się jakby głębsze i bardziej nasycone.
To jest drugi element rozpoznawczy i tworzący klimat tego presetu.

Tak że jeżeli podoba Ci się klimat tego presetu, ale po nałożeniu na dowolne zdjęcie wyda Ci się ono zbyt przerysowane, to może wlasnie zwróć uwagę na te parametry i spróbuj je co nieco złagodzić, czy zrównoważyć.

Niemniej z racji wyciszenia żółci, ten preset może nie będzie dobrze się sprawdzał w pewnych typach zdjęć. Bo z jednej strony fajnie poglebia odcienie, nadaje im pewną taka powagę, a z drugiej pewne zielone zdjęcia mogą stracić w nim sporo ze swojej spontanicznej świeżości.

Bo zielenie pozbawione żółci nie będą już tak naturalnie wybrzmiewać, czy tętnić życiem, jak to ma miejsce w naturze.

DARMOWY PRESET DO LIGTHROOMA PRESET JESIENNY

Light
Exposure + 0,79
Contrast + 48
Highlights -66
Shadows +30
Whites -29
Blacks -53

Color
Temperature +14
Tint +1

Vibrance – 4
Saturation -18

Color Mix
Red
Saturation -25
Luminance + 15

Orange
Hue – 8
Saturation -7
Luminance + 37

Yellow
Hue – 48
Saturation – 67
Luminance – 10

Green
Hue + 20
Saturation + 24
Luminance + 24

Aqua
Hue +75
Saturation -76
Luminance -64

Blue
Hue – 37
Saturation -77
Luminance + 45

Purple
Hue – 30
Saturation +37
Luminance – 40

Magenta
Hue – 31
Saturation +30
Luminance -26

Effects
Dehaze +45

Detail
Sharpening +40
Detail +28

Darmowy preset do Lightrooma 

Preset Delikatny

Kolejny preset, który z kolei sprawia, że wizualnie dane zdjęcie staje się takie bardzo delikatne, kobiece. A to dlatego że z kolei mamy w nim mocno wygaszone czernie / kolor czarny.

Znajdziemy go w zakładce Light. Tutaj właśnie te czarne są na plus 24. Czyli jakby te czarne / ciemne kolory delikatnie zanikają, ulegają swoistemu, zmiękczającemu je rozcieńczeniu i zdjęcie, czy dowolna stylizacja po nałożeniu na nią tego prestu zyskuje dużo bardziej delikatny aspekt / klimat.

To w połączeniu z drugi zabiegiem, czyli bardzo mocno wyciszony kolor żółty do poziomu nasycenia – 76 (zakładka Color, podzakładka Color Mix i nasycenie koloru żółtego).

Ale właśnie wyciszenie żółci, sprawia, że biele stają się dużo bardziej czyste. A stylizacje na białym tle – wpadają w chłodniejsze odcienie i ta biel wydaje się szlachetniejsza, może co nieco wygaszona, ale zupełnie nie wpadająca w pożółkły odcień.

Ten preset fajnie sprawdzi się przy stylizacjach na białym tle, gdzie przy jednoczesnym wyciszeniu czerni i żółci, nada jej taki bardziej delikatny charakter.

PRESET DELIKATNY

Light

Exposure + 0,68
Contrast + 25
Highlights -83
Shadows +56
Whites -67
Blacks +24

Color
Temperature
Tint +1

Vibrance +18
Saturation -9

Color Mix

6
Hue 0
Saturation -31
Luminance + 10

Orange
Hue 0
Saturation -7
Luminance + 1

Yellow
Hue 0
Saturation – 76
Luminance + 15

Green
Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Aqua
Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Blue
Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Purple
Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Magenta
Hue 0
Saturation 0
Luminance 0

Effects
Clarity + 34
Dehaze +23

Detail
Sharpening +48
Detail +37
Masking +29
Noise Reduction +42
Contrast +19
Color Noise Reduction +19

Darmowy preset do Lightrooma 

Preset Turkusowy

Tutaj taki dość charakterystyczny i klimatyczny preset. Bo ten jego klimat zostaje wzmocniony poprzez (może i momentami ryzykowną) zabawę z kolorem niebieskim, który przesuwamy w kierunku turkusowego. To jest to Hue – odcień niebieskiego przesunięty w stronę turkusu.

To fakt, że ten preset może i jest dość ryzykowny, tzn raczej nie będzie nadawać się do kazdego zdjęcia, albo będzie wymagał wprowadzenia pewnych modyfikacji. Właśnie z racji wyciszenia kolorów zielonych i żółtych (tutaj nasycenie zieleni i żółci w zakładce Color, Color Mix jest zupełnie wyzerowane) oraz z racji przesunięcia barw niebieskich w obszary turkusowe.

Szczególnie drastycznie działa ten preset po nałożeniu na zdjęcia pejzażowe, na których jest dużo zieleni i błękitu nieba, które będą nim tak specyficznie wynaturzone, ale to też może stanowić o ich rozpoznawalnym klimacie, czy stanowić taki odcisk kolorystyczny własnego stylu.

Ale z kolei ten preset fajnie pasuje do zdjęć szarych, jesienno – zimowych, robionych w mieście, wśród szarzyzny i betonu i nadaje im specyficzny charakter (swoiste stonowanie i powagę, bo wyczyściliśmy w nim żółcie).

A jeżeli uznasz, że chciałbyś co nieco zmodyfikować ten preset, żeby ten niebieski wyglądał bardziej naturalnie, możesz zmienić jego odcień w zakładce Color, Color Mix i Niebieski i jego Odcień, czyli HUE.

Dodatkowo w przypadku zdjęć dość ciemnych możesz oczywiście indywidualnie dopasować ekspozycję (naświetlenie).

PRESET TURKUSOWY

Light
Exposure 0
Contrast + 46
Highlights -100
Shadows +100
Whites -98
Blacks -15

Color
Temperature +17
Tint +1

Vibrance – 6
Saturation -2

Color Mix

Red
Hue – 52
Saturation +5
Luminance + 15

Orange
Hue – 8
Saturation +12
Luminance + 35

Yellow
Hue – 100
Saturation – 100
Luminance + 24

Green
Hue + 20
Saturation – 100
Luminance + 24

Aqua
Hue +25
Saturation -76
Luminance -40

Blue
Hue – 37
Saturation + 37
Luminance – 34

Purple
Hue – 66
Saturation +31
Luminance – 40

Magenta
Hue – 49
Saturation +30
Luminance -26

Darmowy preset do Lightrooma 
Preset Kolorowy

To jest chyba najbardziej sympatyczny, najprostszy i najbezpieczniejszy preset. Który nie denaturuje, nie wynaturza kolorów, nie bawimy się w nim ani kolorami, ani temperaturą. Tylko cała zabawa w tym presecie polega na tym, że zwiększamy ekspozycję (jasność zdjęcia) i zwiększamy nasycenie kolorów i ich wibracje, jak również ostrość.
Ten preset bardzo fajnie sprawdza się do zdjęć pejzażowych, które i rozświetla, i wyostrza, i jednocześnie nadaje im więcej życia i kolorów. Tak, że ma się takie wrażenie, że to życie aż wychodzi z kadru.

PRESET KOLOROWY

Light
Exposure + 1,09
Contrast + 18
Highlights +11
Shadows +87
Whites +36
Blacks -6

Color
Temperature 0
Tint 0

Vibrance + 22
Saturation +9

Effects
Clarity +34
Dehaze +23

Detail
Sharpening +48
Detail
Masking +27
Noise Reduction
Contrast
Color Noise Reduction

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(7) Komentarzy

 1. Dzięki – nowy rok, nowy preset na Instagramie. Chętnie skorzystam.

 2. Fajna kolekcja presetów. Też mam kilka swoich ulubionych, głównie do zdjęć architektury i jedzenia.

 3. Od razu świat piękniejszy po Twoich przeróbkach. 🙂

 4. Kolejny bardzo kompetentny tutorial.
  JA nie skorzystam, pozostaję wierny zasadzie instagrama, czyli foty obrabiam tylko w telefonie 🙂
  Za to przy przygotowaniu foto do wpisłow chętnie

 5. Świetne presety! Sama też mam kilka swoich, dzięki którym feed na Instagramie wygląda spójnie. Tylko kilka ustawień, a zmiana jest wielka.

 6. Pierwsze słyszę o czymś takim, zainteresuje się nieco bliżej tematem 🙂

 7. Akurat szukałem nowych fajnych presetów. Bardzo Ci dziękuję, te są super! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *