Instagram, media spolecznosciowe, VADEMECUM BLOGERA

Jak przygotować i dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

VADEMECUM BLOGERA TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH SOCIAL MEDIA

 

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

Bo na początku był chaos i brak planu.

Ale chciałam uspójnić mojego Instagrama, usiadłam do tego na spokojnie, przemyślałam to sobie.  Na początku na kartce papieru stworzyłam listę kategorii, w ramach której będę tworzyć i dodawać kolejne insta stories.

Następnie przeklepałam i przydzielilam już wcześniej wyróżnione insta stories do nowych kategorii.
Wymieniłam okładki tych nowych kategorii na przygotowane według jednej koncepcji stylistycznej i kolorystycznej grafiki, wykonane w programie Designer Gravit io  – tutorial w tym wpisie.

Docelowo moje Instagramy wyglądają tak.

 

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

 

A ja zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego tutorialu o tym, jak przygotować takie sympatyczne grafiki, metodą wklejającej małpy, czyli bez żadnych talentów, czy choćby predyspozycji graficznych (mówię tu o sobie), ani drogich programów graficznych:

 

 

Wystarczy darmowe w podstawowym zakresie narzędzie Designers Gravit, które poznałam dzięki Jackowi Kłosińskiemu i dosłownie kilka kliknięć.

Teraz pokażę Ci najprostszą metodę przygotowania okładek:

Metodą kopiującej małpy z wykorzystaniem grafik dostępnych w programie Designer Gravit io.

Zrobiłam to w najprostszy z możliwych sposobów.

Weszłam do programu Gravit Designers.

Stworzyłam tło – kanwę w formacie grafiki na insta story, czy w wymiarach 1080 na 1920 pikseli.

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

Wybrałam kolor tła planszy graficznej.

Czyli ustaliłam kolorystykę dla swoich okładek na instagrama = kolorystykę mojej marki.

Tu najlepiej wykorzystać kolor, który już powraca, albo który dopiero (świadomie) chcesz wykorzystać w identyfikacji wizualnej swojej marki.

  • Jeżeli dana nisza automatycznie kojarzy się z jakąś charakterystyczną kolorystyką,
  • jeżeli ta kolorystyka jest standardem danej niszy, jak np na moim profilu o zdrowym stylu życia w zgodzie z naturą – MODA NA BIO, wiedziałam, że tym kolorem powinien być zielony.
  • Chciałam by podobnie, jak na blogu zieleń była kolorem automatycznie sygnalizującym temat.

Jeżeli masz już kolor, który powraca w Twoich grafikach, niech stanie się on odciskiem pazura Twojej marki. Wynotuj go sobie, gdybyś w przyszłości musiał dorobić kolejne okładki.

Ale też po to, by świadomie wykorzystać go jako rozpoznawalny element spajający Twoją markę, np w grafikach otwierających Twoje wpisy na blogu.

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

Po wybraniu koloru okładek dla moich insta stories, przejrzałam dostępne w programie Gravit ikonki (pogrupowane tematycznie).

Wybór ikonek jest tutaj spory. Są one posegregowane tematycznie.

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

W momencie, kiedy:

Znalazłam odpowiednią ikonkę, nałożyłam ją na przygotowane tło.

Zmieniłam jej kolor na biały (taką przyjęłam koncepcję swoich okładek).

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

Zapisałam gotową grafikę, tym razem już w formacie jpg, czyli jako zwykle zdjęcie, które załadowałam na telefon, a z telefonu na Instagram: Opcja Export.

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

Niemniej gdyby pakiet dostępnych tu grafik okazał się niewystarczający, możesz pobrać grafiki z innego programu graficznego – np Vecteezy.

Tu UWAGA: Pobierając grafikę z innego programu graficznego – chodzi o to, by zapisać ją z rozszerzeniem svg (scalable vector graphics). A to po to, byś mógł ją dalej edytować w programie Designer Gravit io.

Tutaj z kolei przydaje się zainstalowanie na komputerze któregoś z darmowych programów do edycji grafiki w formacie svg. Po to, by po prostu móc otworzyć i przerzucać te grafiki na swoim komputrze z jednego programu do drugiego.

Zwracam na to szczególną uwagę, bo to jest coś, co na początku długo mnie blokowało.

Czy takie okładki z grafiką można przygotować w Canvie?

Na upartego można. Ale szybko okazuje się, że Canva ma swoje ograniczenia, jeżeli chodzi o edycję grafik i mocno ograniczoną bazę dostępnych ikonek.

Tymbardziej, że w zasadzie nie możesz tutaj (w Canvie) edytować tych ikonek, chociażby np. dopasować ich kolorystyki do raz ustalonej koncepcji.

Dlatego chciałam zachęcić Cię do wypróbowania narzędzia Designers Gravit.

Tymbardziej, ze powinieneś znaleźć w nim wszystko to, co jest Ci potrzebne do wykonania tego zadania. A sam program jest darmowy w zakresie podstawowych funkcji.

Okładki są gotowe. Teraz pozostało przerzucić je na Instagrama.

W tym celu przerzuciłam je sobie z komputera na maila, maila otworzyłam na telefonie, a zawarte w mailu zdjęcie zapisałam na rolce aparatu.

To nie jest jakoś specjalnie wyrafinowana metoda, ale ta metoda działa.

I tutaj drugi tutorial, jak podmienić okładki już istniejących wyróżnionych insta stories.

Teraz, wchodziłam kolejno w wyróżnione kategorie insta stories, klikałam na:

Edit Highlight – edytuj wyróżnione,
Edith Cover – edytuj okładkę

i wybierałam, tym razem nie ze zdjęć użytych w ramach insta stories, ale z tych znajdujących się na na rolce aparatu w telefonie.

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

 

Potwierdziłam zmianę okładki klikając na “done” i gotowe. Przechodząc do kolejnej kategorii.

Efekt końcowy wygląda tak:

Jak poukładać insta stories, jak przygotować i jak dodać ujednolicone okładki do wyróżnionych insta stories na Instagramie.

 

Kilka wniosków z ogarniania mojego Instagrama:

Wyjściowo z zamiarem dodania spójnych wizualnie – utrzymanych w jednej kolorystyce i stylistyce okładek na insta stories. Co docelowo zmobilizowało mnie do zastanowienia się i do ponownego przemyślenia tego, czemu i komu ma służyć mój Instagram.

O ile dotychczas dodawałam kolejne insta stories do wyróżnionych co najmniej chaotycznie, robiłam to bez przemyślanej koncepcji i strategii. Zamiast wrzucać tematycznie powiązane stories do jednego worka – jednej kategorii, wrzucałam je obok siebie.

W rezultacie tytuły wyróżnionych insta story powtarzały się. Panował tu chaos i bałagan.

Dlatego najpierw na kartce papieru spisałam kategorie dla wyróżnionych insta story.

To był punkt wyjścia – nie tylko do tego, by stworzyć grafiki, ale by przeorać i uporządkować to jeszcze raz.

I wtedy dopiero usiadłam do przygotowania okładek. Tu zdałam sobie sprawę, że samo wykonanie okładek to pikuś.

Dodanie okładek utrzymanych w jednej kolorystyce i stylistyce nie tylko sprawiło, że profil wygląda spójniej, ale przede wszystkim zmobilizowało mnie do przemyślenia, na jakie kategorie podzielić moje wcześniejsze i przyszłe insta stories

Realną korzyścią jest to, że profil na Instagramie staje się bardziej przejrzysty, zarówno dla osób odwiedzających go po raz pierwszy, jak i dla samego twórcy.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(6) Komentarzy

  1. O kochana tego wlasnie szukalam, olbrzymie dziekuje <3

    1. Ciekawy poradnik, może kiedyś wykorzystam porady :))

  2. Dodawanie nakładek wydaje się dziecinnie proste i normalnie to bym przygotowała grafikę nakładki, sama czy w którymś z gotowców i dodała ją jako zdjęcie w normalne stories. Następnie dodałbym je do grupy wyróżnionych i wybrałam je jako okładkę. Ale tu zaczyna się problem i coś czego kompletnie nie kumam jak zrobić. Tą metodą grafika ta powinna pojawiać się wśród wyróżnionych. A u osób co tak mają nie widać tam jej a jest tylko okładką. To mnie nurtuje. Jak dodać okładkę ale tak aby się NIE WYŚWIETLAŁA pośród wyróżnionych stories. Nie znalazłam też żadnego przycisku co by na to pozwalał. Mam nadzieję, że znajdę to w tym przewodniku. Czy to wszystko robi się na komórkę czy potrzeba kompa?

  3. Dorota, po prostu w momencie kiedy edytujesz okladke wyroznionej ista stories, zamiast wybrac z ujec znajdujacych sie w ramach danej insta stories, wybierasz ta grafike pejzazu, czyli wchodzisz do zasobow, ktore masz na rolce aparatu i wybierasz z nich dowolne zdjecie (np grafike), w ten sposob to, co masz na okladce – nie masz tego w ramach instastories. Pozdrawiam serdecznie Beata

  4. Ale super to wygląda! Chętnie też spróbuję!

  5. Przepięknie to wygląda. Sama też to wypróbuję. Czekam na kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/beatared/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51