BLOGOWANIE, VADEMECUM BLOGERA

Jak obrabiam filmy w programie Movie Maker?

jak działa movie maker

Jak edytować filmy w programie Movie Maker.

Pokażę Wam dzisiaj, jak działa prosty program Movie Maker do edycji filmów, który macie w pakiecie na każdym PC – ecie.

Co można w nim zrobić?

Pokazuję jego najbardziej podstawowe opcje, żeby przekonać Was, że ten program naprawdę jest bezbolesny i bardzo prosty do ogranięcia.

Tu małe wyjaśnienie: mój program funkcjonuje na moim komputerze w języku francuskim, dlatego starałam się dokładnie pokazać, w jakich miejscach znajdują się jego odpowiednie funkcje – podając ich polskie tłumaczenie.

Co można zrobić w programie Movie Maker?

Możemy złożyć tu razem, czy połączyć w jeden film 2 albo więcej filmów (fragmentów filmu, może nagranych osobno), dobierając je kolejno i ustawiając je w odpowiedniej kolejności.

Tę kolejność możemy później zmienić i przestawiać poszczególne fragmenty filmu względem siebie. A nawet podobnie, jak w tekście na blogu możemy dowolnie przestawiać kolejność zdań, tak i tu w jednej sekwencji filmu możemy wyciąć jakiś jej fragment po to, by przesunąć go w inne miejsce.

Do naszego filmu możemy także dodać elementy graficzne, czyli np uprzednio przygotowane plansze z grafikami np w Canvie, zapowiadające przejście do kolejnej sekwencji filmu.

jak działa movie maker

Jak dodać kolejny fragment filmu w programie Movie Maker?

Kiedy jesteśmy na stronie głównej mamy tutaj wyraźnie zaznaczoną opcję: Dodawaj wideo i zdjęcia. Instrukcja poniżej.

jak działa movie maker

Cięcie filmu.

W tym celu przechodzimy do Edycji i korzystamy z narzędzia Tnij.

Możemy tutaj w bardzo prosty sposób wyciąć pewne partie filmu: np to, co nam nie wyszło, potknięcia, zająknięcia, czy wszystko to, co jest niepotrzebne.

W tym celu zaznaczamy początek i koniec fragmentu do wycięcia, a następnie tak zaznaczony fragment wymazujemy klawiszem DELETE.

Jest to chyba jedno z najbardziej podstawowych narzędzi – poszukiwane przez każdą osobę edytującą swoje filmy – ZAZNACZ – czyli wycinanie tego, co nie wyszło…

Jeżeli jednak stwierdzimy, że wymazaliśmy za dużo możemy wrócić wstecz (o krok do tyłu, albo nawet o kilka kolejnych kroków) za pomocą strzałki UNDO COFNIJ.

jak działa movie maker

Dodatkowo za pomocą tego narzędzia – czyli Natnij – możemy rozdzielić edytowany film w dowlonym miejscu na 2 fragmenty – planszą – przerywnikiem – sygnalizującym np kolejny punkt, czy podtemat. Która może stanowić coś w rodzaju przerywnika, który ocuci widza, czy w ogóle bardziej zapadnie w pamięć oglądającemu.

I tutaj albo:

jak działa movie maker

Możemy przygotować odpowiednie plansze graficzne np punkt 1, 2,… (np w Canvie) naciąć w filmie miejsca, w których chcemy je wstawić, a następnie załadować jako obrazek.

Pamiętając o tym, by zmienić – tzn skrócić ich standardowy czas trwania (czyli 7 sekund). Wydaje mi się, że 2 -3 sekundy są wystarczające, by odbiorca przeczytał daną planszę.

Albo….

jak działa movie maker

Możemy naciąć film i wykorzystać specjalnie przewidzianą w tym celu opcję: Tytuł.

Tę opcję można wykorzystać nie tylko do ustawienia tytułu filmu, ale również do ustawienia podtytułów – czyli przerywników – zajawek, by zaznaczyć miejsca przejścia z jednego zagadnienia, z jednego punktu do punktu drugiego.

I tutaj….

Nacinamy sobie nasz film (Edycja, narzędzie Zaznacz), w miejscu, w którym chcemy dodać naszą planszę z tytułem kolejnego paragrafu. Teraz (po zaznaczeniu) przechodzimy na stronę główną programu – mamy tam opcję Tytuł.

jak działa movie maker

Możemy wpisać tekst tytułu czy podtytuł, dobrać tło dla tego podtytuł np. tak żeby uzyskać efekt płynnego, choć w pewnym sensie zaznaczonego przejścia między kolejnymi częściami filmu.

Sama na przykład lubię dobierać kolory takich planszy, na tle których pokazują się poszczególne podtytuły paragrafów, czy planszy wprowadzającej tytuł filmu tak, by współgrały np z kolorem mojej kreacji w danym filmie. Niby drobiazg, ale to pomaga stworzyć w pewnym sensie klimat danego filmu…

I w ten sposób dany kolor będzie podświadomie dla widza takim elementem spinającym poszczególne części filmu w jedną całość.

Kiedy dodaliśmy tytuł filmu i w miarę go sobie dopracowaliśmy i oczyściliśmy z ewentualnych wpadek czy potknięć językowych, możemy dodać podkład muzyczny:

  • czy to na czas trwania filmu,
  • czy to tylko na samym początku tak żeby w miarę łagodny sposób wprowadzał widza w klimat naszego filmu.

jak działa movie maker

Jak dodać podkład muzyczny do filmu?

Przechodzimy do strony głównej Movie Makera. Tutaj mamy opcję: Dodaj muzykę.

Movie Maker pokazuje nam miejsca, z których możemy ściągnąć jakiś sympatyczny fragment muzyczny. A kiedy już go ściągniemy (sama tak robię) i zapiszemy sobie na komputrze – możemy dodawać stale ten sam fragment z naszych zasobów (czyli dodaj muzykę z PC -eta).

jak działa movie maker

Kiedy pobierzemy nasz podkład muzyczny …

Po pierwsze – Ustawiamy długość trwania podkładu muzycznego, tak żeby np. zsynchronizować go z konkretnym fragmentem filmu, np z sekwencją wprowadzającą.

Dodatkowo możemy wyciszyć nasz podkład muzyczny tak, aby nie zagłuszał tego, co mamy do powiedzenia w filmie, a raczej stanowił tutaj tło (dyskretnie wprowadzał w nastrój).

Czyli możemy wprowadzać nasz podkład muzyczny stopniowo, w bardziej harmonijny spójny sposób, wyciszając go na początku, w momencie kiedy wchodzi na scenę i dalej podobnie łagodnie wyciszając pod koniec – tak aby delikatnie zanikał.

jak działa movie maker

Czyli żeby uzyskać takie w miarę harmonijne (płynne) przejście do pozostałych części filmu.

I tu w tym celu pozostajemy w narzędziach audio (zaznaczone w Movie Makerze na zielono).

I ustawiamy:

  • głośność naszego podkładu muzycznego
  • i jego stopniowe zanikanie.

Jak zapisać wyedytowany film w programie Movie Maker?

W zależności od miejsca jego przeznaczenia możemy zapisać go w formacie kompatybilnym z Facebookiem czy z You Tube.

Przechodzimy na stronę główną programu, wybieramy zapisz i wybieramy odpowiedną opcję z rozwijanego menu, które nam się w tym momencie pojawia.

jak działa movie maker

I gotowe. Teraz pozostaje nam przesłać nasz film na You Tube, czy Facebooka i udostępnić go tutaj naszym obserwującym. A następnie podlinkować do niego na swoim blogu.

Podsumowanie:

Jednym słowem – jeżeli macie PC – eta, to macie ten program.

A to znaczy, że już nie macie tej wymówki, że nie macie jak nagrywać filmów, bo nie umiecie ich edytować.

Dla mnie w początkach to było właśnie największym wyzwaniem i jednocześnie zaporą.

Poszukajcie Movie Makera na Waszym komputerze i spróbujcie pobawić się z jego podstawowymi opcjami.

Ten program jest naprawdę intuicyjny i powinniście się z nim dość szybko polubić, jeżeli kręci Was kręcienie wideo.

A ja przypominam, że jestem, działam, dodaję coraz to nowe tutoriale na You Tubie, a jeżeli zaczniecie mnie tu śledzić, będzie mi bardzo miło i będzie to dla mnie taki potężny kop do dalszej pracy.

Pozdrawiam serdecznie
Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(3) Komentarze

  1. Wiem, że mam ten program, otwieram w nim filmy. Mam nadzieję, że nie będe musiała sama ich obrabiać, teraz zajmuje sie tym mąż. I niech tak zostanie:-)

  2. Karolina says:

    Powoli zaczynam się oswajać z filmikami, jednak na razie to czarna magia 😉

  3. Poleciłabyś dobrą aplikację na telefon? W podróży byłaby idealna! A ostatnio ściągnęłam jakieś badziwie, które zawirusowało mi Androida, więc się już boję dotykać na własną rękę Na jabłku korzystam z iMovie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *