Czy sprawdzasz statystyki na Instagramie?

statystyki na instagramie

Bo ostatnio dopadło mnie takie zniechęcenie odnośnie prowadzenia Instagrama. Miałam wrażenie, że on od dawna zamarł w miejscu.

💦Może i miałabym poczucie, że w moim przypadku prowadzenie Instagrama niczemu nie służy…. Gdybym nie zaczęła analizować statystyk.

😜Tu okazało się, że jednak z moimi treściami do kogoś docieram. A nawet docieram do całkiem sporej grupy odbiorców.

😍Czyli jest to kanał, na którym warto być, nawet jeżeli prozaicznie, banalnie, przyziemnie – nie widzimy żadnego przyrostu liczby obserwujących.

🌈Dlatego: zachęcam:

Sprawdźcie swoje instagramowe statystyki.

Nie patrzcie tylko na stojący w miejscu, a może cofający się licznik polubień.

😎Bo ja zaczynałam działać na Instagramie w takim momencie, kiedy generalnie tłok był tu mniejszy i łatwiej było zdobyć nowych obserwujących.

😎😍Porównanie z tym, co kiedyś było – działa demotywująco. Tym bardziej kiedy patrzę na ogólny licznik obserwujących – nie da się tego ukryć – globalnie nie posunął się na przód od lat….

😘Ale sam „stan posiadania” to nie wszystko….. Dlatego zachęcam Was: zajrzyjcie w Wasze statystyki….

statystyki na instagramie

Pokażę Wam tu moje statystyki i generalnie to, co da się z nich wyczytać:

😜Instagram – to kanał, na którym mimo panującego tu tłoku – da się wywołać zaangażowanie.

😜Momentami udawało mi się zbudować spore zaangażowanie, ale to też wymagało większego zaangażowania z mojej strony, czyli… po prostu czasu.

😜Wtedy rzeczywiście czułam, że była reakcja. Udzielam się towarzysko na Instagramie i to do mnie wracało. To jest generalnie ta metoda na wzbudzanie większego zaangażowania – gdziekolwiek.

😝Niemniej, trudno angażować się z równym zaangażowaniem we wszystkich mediach społecznościowych jednocześnie.

😜Nawet jeżeli zaczynałam działalność na Instagramie, kiedy było łatwiej. Kilka lat temu algorytmy były mniej wymagające, a konkurencja mniejsza. Dopiero potem poszła fama, że Instagram jest najbardziej angażującym medium społecznościowym i rozpętało się.

😜W pewnym momencie zwątpiłam w sens swojej obecności tutaj…

😜Dopiero to, że zaczęłam analizować swoje statystyki – sprawiło, że spojrzałam na Instagrama inaczej.

😜Bo liczy się to, że do kogoś tu docieracie – tu i tam – po kilku czytelników zebranych na różnych kanałach – od tego się zaczyna …..

statystyki na instagramie

😜Bo może okaże się, że te statystyki właśnie podniosą Was na duchu:

Jeżeli macie już jakąś grupę odbiorców na Instagramie. Nawet jeżeli ta grupa w ogóle nie przyrasta (tak, jak to się dzieje u mnie od lat) – to jednak możecie sprawdzić: do ilu osób tak naprawdę dociera to, co tu publikujecie.

😍Bo jeżeli porównujecie do tego, co tu było kiedyś – wszyscy odczuwają to na Instagramie: większy tłok, większa konkurencja, więc zaangażowanie mierzone liczbą lajków też jest mniejsze.

😜Zaangażowanie spada, tym bardziej, że pojawia się druga, konkurencyjna forma czyli insta stories.

😜Teraz pokażę Wam moje statystyki z Instagrama (mam tu 3 różne konta).

😝Nawet, jeżeli nie czuję żadnego przyrostu ogólnej liczby obserwujących. Ma tu jednie miejsce jakaś rotacją. Przynajmniej na podstawie statystyk mogę powiedzieć, że ta rotację jest jednak na plus.

statystyki na instagramie

😝Z drugiej strony możemy tu sprawdzić: ilu osobom wyświetlają się nasze posty.

😜Możemy sprawdzić to w skali rocznej. Ale możemy też zmienić ustawienia i sprawdzić, jakie było zaangażowanie w ciągu ostatnich 7 dni, 30 dni, 6 miesięcy, roku. Czyli możemy to porównać.

😜Ta świadomość, że jednak ktoś widzi nasze posty – jest budująca. Sprawia, że może jednak warto tu być, nawet jeżeli nie czujemy symptomatycznego przyrostu obserwujących. Co dotyczy wielu osób.

😜Kolejna rzecz:

statystyki na instagramie

Insta stories

😜Możemy tu sprawdzić statystyki. Co pozwala porównać je między sobą i znowu wyciągnąć wnioski. Np wyraźnie widzę, że jest taki hasztag, który sprawia, że oglądalność moich insta story kilkakrotnie wzrasta.

😜Hasztag Disneyland Paris – użyty w Insta storie daje mi kilkukrotnie większa oglądalność, tj. 700 – 800 wyświetleń.

statystyki na instagramie

😜Kolejna rzecz: możemy sprawdzić w jakich godzinach i w jakich dniach tygodnia mamy największą docieralność do naszych odbiorców.

😜Możemy sprawdzić ich strukturę wiekową: w moim przypadku wypada to zgodnie z tym, czego oczekiwałam: na moim profilu o zdrowiu główna grupę obserwujących stanowią kobiety (75% do 25%).

statystyki na instagramie

😜😜😜😜Dlaczego warto sprawdzać statystyki?

😜Po pierwsze dlatego, że może nam to podsunąć pewne pomysły, pokazać jakiego typu treści wywołują największe zaangażowanie….

😜Może nie zawsze czujemy, że ten Instagram, który absolutnie nam nie przyrasta – jednak do czegokolwiek służy – czego byłam najlepszym dowodem. Miałam takie poczucie, że moje konto na Instagramie – po prostu zamarło.

😍A tymczasem nie. Ono nie rozwijało się tak dynamicznie, jak w swoich początkach. Bo wtedy czasy były inne.

😍Tu liczy się to, że dzięki temu kanałowi mediów społecznościowych do kogoś (kogokolwiek) docieramy.

A ja pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Zarządzanie czasem w blogowaniu: jak zautomatyzować bycie w social mediach z Buffer app

Jeżeli piszecie bloga już od jakiegoś czasu to na pewno nasłuchaliście się...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *