BLOGOWANIE, NAJNOWSZE WPISY, VADEMECUM BLOGERA

Nagrywanie podcastów: Gdzie przechowywać podcasty?

nagrywanie podcastów

Muszę przyznać, że zaskoczył mnie pozytywny odbiór moich podcastów.

Nie są one co prawda perfekcyjnie dograne, ani dopracowane. Póki co nie znam się wystarczająco na obróbce dźwięku. Raczej idę na żywioł. Ale coraz bardziej pracować lubię pracować głosem. Co – ta możliwość pracy głosem – jest w pewnym sensie spełnieniem moich dziecięcych marzeń.

Doceniam możliwości, jakie dają podcasty:

zarówno twórcy jak i ich odbiorcy (czy konsumentowi):

  • osobisty kontakt czy wrażenie bardziej osobistego kontaktu z twórcą podcastu. A to na pewno buduje trwalsze i bliższe relacje.

Jako już coraz bardziej nałogowa konsumentka podcastów cenię sobie tu wygodę i oszczędność czasu.

Bo np mogę dowiedzieć się wielu fajnych rzeczy przy tzw okazji. Przecież mogę słuchać podcastów: sprzątając, gotując, prasując – tu akurat jest moja ulubiona formułka.

A dla twórców jest to niesamowicie fajna forma komunikacji z odbiorcą. Bo osoby, z których głosem obcujemy, chociaż robimy to tak na odległość, wydają się nam dużo bliższe.

  • Z drugiej strony nie musimy przejmować się tym, jak wypadniemy przed kamerą….

UFFFFFFFFF To moja bolączka: te roztargane, niepokorne, tak nieusłuchane włosy…. Które bezskutecznie staram się ogarnąć przed kamerą. I tak zawsze ułożą się po swojemu, a nie po mojemu….

Tego nie widać na podcaście… Co więcej, możemy sobie nawet przygotować tu małą ściągaweczkę, z tym co mamy do powiedzenia.

Tu – przy nagrywaniu podcastów: naprawdę nie ma dużej bariery zaporowej:

Jak rozpocząć nagrywanie podcastów?

Tu zaznaczam, że w chwili obecnej wciąż uważam się za początkującego podcastera. Niemniej, nagrywanie – rozpoczęcie nagrywania podcastów nie wymaga na starcie szczególnych inwestycji.

Oczywiście przeczuwam, że w miarę jak apetyt na nagrywanie podcastów będzie we mnie rósł, niezbędne okaże się poczynienie pewnych inwestycji typu: mikrofon, hejnałówka, a może nawet zlecenie obróbki dźwięku.

Ale na samym początku można wystartować z samym dyktafonem, przechowywać swoje podcasty na blogu, albo wykorzystując darmowy limit dostępny u dostawców – hostingodawców podcastów typu Sound Cloud, czy jak w moim przypadku Podbean. 

Jak dokładnie, krok po kroku to robię od strony technicznej staram się pokazać to w poniższym filmiku i nieśmiało polecam się i przypominam, że jestem na You Tube i tworzę tu bazę takich filmików instrukażowych.

Dla tych, którzy wolą formę pisaną: tym razem nie nagrałam podcastu, bo techniczne zagadnienia trudno akurat w formie podcastu wyjaśnić:

Ale korzystam tutaj z dwóch narzędzi:

  • darmowej wtyczki na wordpressa POWERPRESS i
  • darmowego (do pewnej ilości przechowywanych podcastów) hostingodawcy dla podcastów PODBEAN.

Podcasty przechowuję na PODBEAN i za pomocą wtyczki POWERPRESS udostępniam je na blogu, a potem dalej przekazuję do iTunes i Stitchera.

Ale ten temat, czy w to zagadnienie techniczne wprowadzam Was w tym wpisie:

Czy warto nagrywać podcasty? Jak założyć swój podcast na iTunes i Stitcherze przy użyciu wtyczki Power Press

nagrywanie podcastów

Podbean.

Korzystam tu z PodBean, jako hostingu do przechowywania swoich podcastów. Ale to nie jest jedyny taki hostingodawca. Jest Sound Cloud. Czy nasza polska aplikacja AudioBlog. Aby dodać – wgrać na PodBean kolejny podcast – wybieramy Publish a podcast.

nagrywanie podcastów

Teraz możemy załadować nasz podcast, jeżeli mamy już go wgrany na komputer. Choose title tu upload. To wgrywanie podcastu może tu chwileczkę potrwać.

nagrywanie podcastów

Kiedy podcast mamy już wgrany na Podbean, potrzebujemy do niego link w formacie mp3 po to, by umieścić go pod kolejnym wpisem. Korzystając (jak to jest w moim przypadku z wtyczki Power Press).

W tym celu wchodzimy w Media Manager i stąd możemy pobrać link do konkretnego już podcastu.

nagrywanie podcastów

Tak wygląda zestawienie moich podcastów wgranych na PodBean z poziomu Media Managera. Najeżdżam na podcast, który chcę wkleić w kolejnym wpisie na blogu, klikam na niego myszką, w osobnym oknie otwiera mi się jego adres do pobrania i wklejenia na blogu.

nagrywanie podcastów

Teraz mamy link do wklejenia do konkretnego wpisu na blogu. Jeżeli mamy wgraną na bloga, włączoną i skonfigurowaną wtyczkę PowerPress pod kolejnym postem powinien pojawić się nam widget: Podcast Episode. A w nim miejsce na wklejenie pobranego z PodBean linka do danego odcinka podcastu. Wklejamy go i Weryfikujemy, czyli klikamy na Verify URL.

nagrywanie podcastów

nagrywanie podcastów

Power Press.

Teraz jeszcze zatrzymajmy się na krótką chwilę na wtyczce PowerPress, z pomocą której udostępniam swoje podcasty na blogu i dodaję je dalej do iTunes i Stitchera.

Po załadowaniu i uruchomieniu tej wtyczki na wordpressa, znajdziemy ją w panelu bocznym bloga i tu możemy zaimportować nasz podcast przechowywany u różnych hostingodawców podcastu m.in. na Podbean.

W tym celu znajdujemy wtyczkę Power Press w panelu bocznym bloga. Wybieramy z rozwijanego menu opcję Import Podcast, klikamy na nią. Tu mamy do wyboru różne serwisy do przechowywania podcastów m.in. PodBean.

nagrywanie podcastów

Klikamy na Podbean. Dalej musimy podać adres naszego podcastu, czy raczej adres, pod którym znajduje się nasz feed, czyli nasze podcasty. Ten adres powinien być w formacie: http://yourshow.podbean.com/feed/

nagrywanie podcastów

Jak go odnaleźć? Wchodzimy na Podbean, wchodzimy do swojego podcastu. Pobieramy jego adres URL. Wklejamy, dodając dodatek ukośnik feed ukośnik.  Importujemy nasze podcasty.

nagrywanie podcastów

A ja pozdrawiam Was serdecznie

Miłego słuchania i nagrywania podcastów

Beata

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(4) Komentarze

  1. Większość serwisów pobiera opłaty za przechowywanie podcastów. Dobre rozwiązanie dla tych co zajmują się tym jako główne zajęcie, ale jak ktoś podcastuje sporadycznie to chyba taki wydatek jest zbędny.

    Czy nie lepiej trzymać podcasty na serwerze, gdzie mamy blog??

    1. U mnie się to nie opłaca raczej, bo hostingodawca chce dodatkową kasę za to.

  2. Ja też właśnie nagrałam swój pierwszy podcast i muszę go właśnie na czymś ulokować. Podzielam Twoje zdanie, że to niesamowita sprawa. Chociaż wcale nie było mi łatwo nagrać. Dużo pracy w niego włożyłam. Szacun dla wszyskich podcasterów i Ciebie;-)

  3. Beato, jeśli zdecydujesz, że szkoda ci czasu na obróbkę dźwięku w podcaście, służę za bardzo symboliczną opłatą bądź nawet w barterze, w zamian za pomoc w ogarnięciu kwestii związanej z pozycjonowaniem i lepszej widoczności fan page na Twitterze i FB, jestem otwarta, napisz proszę na priv. Gwarantuję ja kość radiową 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *