Dlaczego zaczynam swój dzień od picia wody z cytryną. LINKOWE PARTY.

picie wody z cytryną na czczo, Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

picie wody z cytryną na czczo, Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

Wielokrotnie chciałam przestawić się na wypijanie z rana szklanki wody z cytryną. Wiele osób to praktykuje i sobie to chwali. To w sumie prosty nawyk do wdrożenia. Ale jakoś do tej pory kończyło się na dobrych chęciach.

A tymi wiadomo: piekło jest wybrukowane. Można mieć najlepsze postanowienia. Co z tego, jeżeli pozostają martwą literą.

Dlatego, kiedy w ręce wpadła mi książka Leo Babauty „52 zmiany. Zmień swoje życie dzień po dniu”  – postanowiłam spróbować przestawić się na wodę z cytryną z samego rana. No i całościowo wypróbować tę metodę ulepszania swojego życia.

Polega ona na tym, że co tydzień wprowadzamy jakiś nowy nawyk. Akurat ten dotyczący picia wody z cytryną nie jest wspomniany w tej książce. Są natomiast inne.

Niemniej bardzo spodobała mi się zaproponowana przez jej autora zasada. W ten sposób można spróbować wprowadzić w swoje życie sporo zmian na lepsze.Trzymając się kilku prostych zasad:

 • Jedna zmiana na raz.
 • Tylko małe zmiany.
 • Ciesz się zmianą.
 • Ponawiaj próby.
 • Wybierz wyzwalacz. Wyzwalacz to coś już zakorzenionego w naszych zwyczajach, co użyjemy do zakotwiczenia tej nowej zmiany.

Oczywiście, że niektóre z takich zmian się nie przyjmą. Ale te, które wprowadzimy na okres jednego tygodnia i które  mają dla nas sens, warto zatrzymać sobie na dłużej.

Ta książka już zmotywowała mnie do kilku zmian. Np zaczęłam czyścić zęby nicią dentystyczną. No i wypijam szklankę wody z cytryną z samego rana. Chciałabym pójść dalej. Nie wiem, czy uda mi się wprowadzać jedną nową zmianę w takim rytmie, czyli raz na tydzień. Brzmi to dość ambitnie. Ale właśnie dlatego o tym piszę, żeby mieć dodatkowego kopa. Chociażby tylko do samego próbowania. Już wymyślam, co dalej pójdzie na wartsztat: jaka będzie kolejna zmiana.

Zaczęłam od tego, do czego zawsze mnie korciło: picia wody z cytryną. Ale do czego dotychczas brakowało mi wyzwalacza, impulsu, który popchnie mnie do działania.
Kiedy w końcu go znalazłam, jeszcze, jak na niewiernego Tomasza przystało, muszę poprzeć go sobie solidną porcją teorii: dlaczego dobrze pić wodę z cytryną. I to nie tylko z rana. I nie tylko na kaca.

picie wody z cytryną na czczo Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie.

Dlaczego ciepła woda z cytryną?

I to z samego rana na czczo.

 • By dobrze zacząć kolejny dzień.

Ostatnio w lodówce staram się mieć przynajmniej kilkudniowy zapas cytryn. Bo właśnie tam, czyli w lodówce najlepiej je przechowywać. Wtedy najdłużej zachowują w sobie witaminę C. Choć dzięki temu, że cytryna ma dość grubą skórkę, witamina C „utrzymuje” się w niej jeszcze przez kilka tygodniu po zbiorze.

A cytryna zawiera sporo witaminy C. Zaś witamina C pobudza nasz organizm i pomaga spalić więcej kalorii.

 • Ciepła woda w połączeniu z cytryną – oczyszcza nasz organizm.

Ciepła woda (czyli woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje we wnętrzu naszego organizmu) – z samego rana powoli, bez wstrząsów otwiera i rozbudza nasz układ pokarmowy.

Zaś świeżo wyciśnięty sok z cytryny działa jako środek moczopędny. Pomaga oczyścić nerki. Jednocześnie zawarty w cytrynie kwas cytrynowy stymuluje pracę wątroby. To z kolei jest bardzo ważny i ciężko pracujący organ oczyszczania.

Ciepła woda z cytryną wypita na czczo nie tylko oczyszcza wątrobę, ale i ułatwia trawienie. Zresztą podobne działanie będzie miało np kilka kropli soku z cytryny dodanych do posiłku.

 • Ciepła woda z cytryną oczyszcza cerę.

Oczywiście robi to od wewnątrz. Woda z cytryną usywa toksyny z krwi. A przeciwutleniacze i witamina C tak zaaplikowane od wewnątrz, poprawiają nam cerę. Witamina C wygładza cerę (wizualnie spłyca zmarszczki) i usuwa przebarwienia.

 • Ciepła woda z cytryną nawadnia organizm.

Bo nawadnia komórki.

 • Ciepła woda z cytryną zmniejsza apetyt.

Cytryna stabilizuje poziom cukru we krwi. Dlatego woda z cytryną (i to nie tylko ta wypijana z samego rana), ale także przed posiłkiem, zmniejsza apetyt.

Pektyny zawarte w cytrynie spowalniają absrobcję (wchłanianie) cukru. Daje to uczucie sytości, które może trwać nawet do 4 godzin.

 • Ciepła woda z cytryną wzmacnia układ odpornościowy.
 • Ciepła woda z cytryną odświeża oddech.

A do tego zawartość w niej witaminy C robi dobrze naszym dziąsłom.

picie wody z cytryną na czczo

Kiedy robi nam dobrze picie wody z cytryną?

A teraz jeszcze dlaczego i na jakie okazje warto strzelić sobie szklaneczkę wody z cytryną.

 • Po obfitym posiłku.

Cytryna pomaga rozpuścić i usuwać tłuszcze, a także pobudza trawienie. Tu woda z cytryną sprawdza się nie tylko przed, ale i po posiłku. Jeżeli zbytnio dogodzimy sobie, przeholujemy z ilością, a potem trzeba coś z tym zrobić.

 • Na kaca.

Podobno (sama nie próbowałam) szklanka wody z cytryną wypita na czczo, zaraz po przebudzeniu z kacem – stawia na nogi. A przynajmniej pomaga złagodzić pewne powiązane objawy. Bo sok z cytryny oczyszcza wątrobę i przyspiesza usuwanie alkoholu z krwi.

 • Między posiłkami.

Duża szklanka wody z sokiem z cytryny pomoże nam dotrwać do kolejnego posiłku. I to bez podjadania.

 • Dla osób uprawiających sport.

Tutaj najlepiej sprawdza się woda gazowana z dodatkiem soku z cytryny. Bo obydwa razem neutralizują kwas mlekowy, który po intensywnym wysiłku gromadzi się w mięśniach i powoduje bóle mięśniowe. Cytryna, wbrew temu, co moglibyśby o niej sądzić (biorąc pod uwagę jej kwaskowaty smak) – odkwasza organizm.

 • Na zęby (wybiela zęby).

Jeżeli będziemy pocierać je miąższem cytryny (np pozostałym w środku po wyciśnięciu z niej soku, ot mamy kolejny fajny nawyk do wyrobienia). A jeszcze naszym dziąsłom wiele dobrego zrobi zawarta w cytrynie witamina C.

Robótkowo w ramach Wspólnego Czytania i Dziergania z blogiem Maknety. Dawno nie pokazywałam, co się u mnie dzierga. A dzierga się, tylko jakoś nie mogę swojego fotografa wyciągnąć w plener z gotowymi udziergami.

picie wody z cytryną na czczo, crochet
Dziergam, wiec jestem.

 

Jeżeli chcielibyście odłożyć sobie ten post na Pintereście, przygotowałam dla Was serię pinów.

Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.Benefits of #Lemon Water TIPS FOR HEALTHY BODY Lemon water - zen habit for body health. Woda z cytryna na zdrowie. Picie wody z cytryną na czczo rano po przebudzeniu jako dobry nawyk dla zdrowia.

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Jak pinować z Facebooka i innych stron?

Jak ułatwić sobie pinowanie zdjęc z internetu na swój profil na Pintereście?...
Read More

41 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *