Blogerzy radzą: Jak robić dobre zdjęcia?

Jak robić dobre zdjęcia?

Jak robić dobre zdjęcia?

Znacie to powiedzenie, że dobre zdjęcie jest warte tyle co 1000 słów. Tylko, że robienie dobrych zdjęć jest trudną sztuką. Dlatego cały czas warto doskonalić swoje umiejętności fotograficzne. Jak to robić? Chociażby podglądając najlepszych. W tym wpisie udało mi się zebrać garść porad doświadczonych i popularnych blogerów na temat robienia zdjęcia.

Doświadczeni blogerzy radzą : Jak robić dobre zdjęcia?

Kolejność zupełnie przypadkowa.

 Jak robić dobre zdjęcia? NIEBALAGANKA

Anka Niebałaganka

„Zrezygnowałam z lustrzanki na rzecz kompaktowego aparatu, którego małe gabaryty przywróciły mi chęć do codziennego fotografowania”.

Robiąc zdjęcia na bloga już wcześniej staram się zaplanować ujęcie, przemyśleć kompozycję i sposób jego ukazania, bo bardzo ważna jest dla mnie estetyka zdjęcia. W dużej mierze pozwoliło mi to znaleźć swój styl i skróciło czas, w którym powstają zadowalające mnie zdjęcia.

Na pewno ważne są takie elementy jak naturalne światło, kompozycja oparta na zasadzie trójpodziału, wybór odpowiedniego tła, czy postprodukcja i rozjaśnienie, poprawienie kontrastu zdjęcia.

Mówi się, że to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek i mogę się z tym zgodzić, ale aparat bardzo nam to robienie zdjęć może ułatwić, dlatego dobrze jest poznać jego wszystkie parametry i możliwości. Zrezygnowałam z lustrzanki na rzecz kompaktowego aparatu, którego małe gabaryty przywróciły mi chęć do codziennego fotografowania. Do tego wybór różnych automatycznych programów pozwala mi się skupić na efekcie jaki chcę uzyskać, bez poświęcania dużej ilości czasu na odpowiedni dobór parametrów.

Tylko praktyka pozwoli na podszkolenie warsztatu i robieniu lepszych zdjęć. Niestety od czytania nasze zdjęcia nie będą ładniejsze, ale warto mieć jedną książkę poświęconą fotografii. Mi najwięcej dała lektura „Fotografii kulinarnej. Od zdjęcia do arcydzieła” Nicole S. Young, choć zdjęć kulinarnych nie robię prawie wcale. Rady w niej zawarte są jednak bardzo uniwersalne. Warto też obserwować innych fotografów amatorów. Szukać stylu, w którym chcielibyśmy podążać, obserwować dlaczego dane zdjęcie nam się podoba, a dlaczego inne nie. Dla mnie takie obserwacje były i nadal są bardzo cenną lekcją, a dążenie do uzyskania określonego efektu mobilizuje mnie do ciągłego rozwoju.

Jak robić dobre zdjęcia? KAMERALNA

D jak Dorota czyli Kameralna

„Fotografia to sposób łapania światła”.

Oczywiście nie odkryję Ameryki, jeśli stwierdzę, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, bo na dobre zdjęcie składa się wiele różnych czynników. Z jednej strony warto opanować zagadnienia  techniczne typu: ISO, czas otwarcia migawki, przysłona (powstał o tym przystępny przewodnik na  moim blogu), które popchną nasze umiejętności do przodu, z drugiej strony dobre zdjęcie możemy zrobić zwykłym aparatem kompaktowym, telefonem, czy lustrzanką ustawioną na tryb automatyczny.

Najważniejsza jest nasza wrażliwość i „oko” do pięknych kadrów. Łapię się na tym, że często oceniam nowe miejsca kadrami, tworząc je w swojej głowie.

Fotografia to sposób łapania światła. Warto szukać tego najlepszego. Dla mnie jest nim światło dzienne. Jeśli fotografujemy portret, wypróbujmy światło, które panuje podczas tzw. „magic hour”, czyli na godzinę – dwie przed zachodem słońca, a gdy chcemy wydobyć najlepsze kolory krajobrazu wybierzmy się w plener o świcie. Światło miękkie, rozproszone przez dyfuzor (mogą nim być chmury, firanka, przezroczysta blenda) sprawia, że twarz jest ładnie rozświetlona, a rysy łagodne. Ostre światło słoneczne, czyli słońce w pełni, podkreśla zmarszczki i wszelkie mankamenty skóry, a także tworzy na twarzy nieestetyczne cienie.

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na kompozycję zdjęcia. Zasada trójpodziału jest podstawową zasadą kompozycji w fotografii. To nic innego jak podzielenie zdjęcia na trzy równe części w poziomie i pionie, które utworzą tak zwane mocne linie. Warto umieszczać w nich główne obiekty, albo wszelkie linie występujące w kadrze (np. horyzont, boczna ściana budynku). Natomiast punkty przecięcia tych linii nazywane są mocnymi punktami, w których warto umieścić najbardziej charakterystyczne elementy kadru.

W zależności od stopnia zaawansowania, polecam również wypróbowanie formatu zapisu zdjęć RAW, o różnicach między JPG-ami i RAW-ami pisałam już na swoim blogu. RAW-y dają znacznie większe możliwości obróbki zdjęć. Dzięki nim możemy fajnie podkręcić zdjęcie, bez utraty jego jakości, co przy fotografii blogowej ma duże znaczenie. Świetną metodą nauki fotografii jest podglądanie zdjęć innych fotografów. Istnieje wiele stron, na których znajdziemy imponujące zdjęcia, na przykład 500 px.com1x.com. Nie bójmy się czerpać inspiracji od najlepszych, możemy nawet próbować uchwycić podobne kadry, to niezła lekcja fotografii, która prowadzi do odnalezienia własnego, unikatowego stylu.

Jak robić dobre zdjęcia? KOLEM SIE TOCZY

K – jak Karol z Kołem się toczy

„Obserwujcie innych, lepszych od siebie”.

Jak robić dobre zdjęcia? Nie mam złotej rady, mam za to pewna sugestię! Obserwujcie innych, lepszych od siebie. Przeszukujcie inne blogi, obserwujcie znanych, cenionych fotografów. W dobie mediów spolecznościowych, kiedy internet przesycony jest fotografiami, nie trudno znaleźć dobre, albo przynajmniej niezłe fotografie. Z czasem nabierzecie odpowiednich nawyków, zaczniecie rozpoznawać, ktory kadr jest dobry, który gorszy i z pewnoscią przełozy sie to na jakość Waszych kompozycji. Tak przynajmniej było w moim przypadku. 😉

Jak robić dobre zdjęcia?  LIFEMANAGERKA

L – jak Lifemanagerka, czyli Agnieszka 

„Prawdopodobnie nie będę oryginalna mówiąc, że praktyka czyni mistrza”.
Jeśli chodzi o blogową fotografię, to prawie wszyscy startujemy z tego samego miejsca, a od naszego zaangażowania zależy dokąd z naszą fotografią zajdziemy. Ja najwięcej uwagi poświęcam rozwojowi fotografii kulinarnej i jeśli miałabym coś doradzić osobom początkującym to zwróciłabym uwagę na 3 aspekty:
zapominamy o istnieniu trybu „auto” w aparacie. Aby nauczyć się obsługiwać tryb manualny nie trzeba spędzać długich godzin nad instrukcją obsługi. Ja stosuję taki trik, że pierwsze zdjęcie robię w trybie auto, a potem sprawdzam jego parametry i podobne ustawiam na trybie manualnym. To dobry punkt wyjścia do dalszych zabaw z czasem naświetlania, wartością przysłony czy balansem bieli.
inwestujemy w gadżety. Najlepszym i najtańszym miejscem do ich kupowania są second-handy. Ja zaopatruję się w nich w różnego rodzaju serwetki i inne materiały (czasami świetnym tłem jest jakaś zasłonka lub poszwa na poduszkę) oraz naczynka.
ćwiczymy, ćwiczymy i jeszcze raz ćwiczymy… Ja kiedyś upiekłam sernik i zrobiłam mu w sumie kilkaset zdjęć w trzech różnych stylizacjach. Usatysfakcjonowało mnie nie więcej niż 10, ale najważniejsze, że dużo się przy tym eksperymencie nauczyłam.

Jak robić dobre zdjęcia? MODERN TASTE

M – jak Modern Taste

„Jak robić dobre zdjęcia? Dużo próbować, nie zarażać się błędami tylko się na nich uczyć”.
Gosia z bloga Modern Taste Blog: Trudno mi odpowiedzieć w kilku zdaniach jak robić dobre zdjęcia, ale postaram się 🙂

Najważniejszą rzeczą w fotografii jest światło. To głównie ono decyduje, czy nasze zdjęcia będą atrakcyjne.

Nie jest ważne, czy fotografujemy jedzenie, ludzi czy naturę. Światło jest największym i najważniejszym środkiem wyrazu dla fotografa. Aby robić dobre zdjęcia trzeba najpierw je zrozumieć, poznać jego rodzaje, kierunki padania, barwy i to, jak każdy z rodzajów światła oddziałuje na fotografowany przedmiot. Odpowiednio dobrane światło jest nieocenione przy budowaniu nastroju i wydobywaniu faktur fotografowanych obiektów. Bez niego nawet najlepsza kompozycja i najpiękniejszy temat zdjęcia nie będą zachwycać.

Żeby nauczyć się operowania światłem trzeba po prostu jak najwięcej fotografować. To jest chyba najlepsza odpowiedź na pytanie jak robić dobre zdjęcia. Dużo próbować, nie zarażać się błędami tylko się na nich uczyć. Bardzo pomocne jest też analizowanie zdjęć, które nam się podobają. Warto zastanowić się nie tylko nad tematem, ale właśnie nad rodzajem światła i tym co wnosi do danej kompozycji.

Trzeba też jak najlepiej poznać sprzęt, na którym pracujemy. Nie ważne czy jest profesjonalny czy nie. Każdy fotograf musi perfekcyjnie znać swój aparat i wiedzieć jak wycisnąć z niego maksimum jego możliwości. Do fotografowania nie trzeba mnóstwa drogiego sprzętu. Bardzo często doskonale sprawdzają się proste, domowe rozwiązania, jak chociażby kawałek styropianu lub białej płyty zamiast blendy. Bardziej od posiadanego sprzętu liczy się wyobraźnia, dobre, wyćwiczone oko i widza.

Jak robić dobre zdjęcia? Katarzyna Kędzierska

S – jak Simplicite, czyli Katarzyna Kędzierska

Piękne zdjęcia są perełką na blogu, niezależnie od jego tematyki – to oczywiste. Niemniej jednak, uważam, że nie na każdym blogu fotografie są najważniejsze i nie zawsze warto na nich skupiać maksimum uwagi. Jeśli wartością na blogu jest tekst, warto by towarzyszące mu zdjęcia były po prostu wystarczająco dobre. Co to znaczy? Z reguły wystarczy, by były odpowiednio jasne, najlepiej robione przy dziennym świetle (tak, wiem, zimą bywa naprawdę ciężko). Dobre kompozycyjnie, warto poczytać o regułach komponowania zdjęć, choćby po to, żeby je później świadomie łamać :). Na koniec, oczywiście najlepiej, by te zdjęcia były unikalne, naszego autorstwa, ale gdy nie mamy czasu, chęci bądź umiejętności by takie zrobić, korzystajmy śmiało (choć rozsądnie) z banków gotowych zdjęć.

Jak robić dobre zdjęcia?  ULA pHELEP

U – jak Ula, autorka Urszula Phelep i Sen Mai

„Jedną z rzeczy, która natychmiast zwraca uwagę ludzi oraz, dzięki której podejmują oni decyzję, czy zostać na blogu 3 sekundy, czy nie co dłużej, jest właśnie fotografia przy każdym z postów”.
Wszystkie badania i statystyki potwierdzają, że użytkow­nicy chętniej klikają w linki zawierające fotografię – jeśli dodatkowo, jest ona jasna i dobrze zrobiona, to może nawet stanowić lepszy argument do pozostania na blogu niż jego treść.

Moje porady na dobra fotografię blogową:

1. Poznaj swój aparat – Najważniejszą rzeczą przy rozpoczęciu przygody z fotografią, jest przeczytanie instrukcji obsługi twego aparatu oraz poznanie go od podszewki.

2. Korzystaj z światła dziennego – to najłagodniejsze i dające najciekawsze efekty, oświetlenie. Nie rób jednak zdjęć w bezpośrednim świetle (np. w promieniach słonecznych padających bezpośrednio na fotografowany obiekt) – jest ono bowiem zbyt mocne.

3. Pomyśl o czystej powierzchni – zwróć uwagę na to, by przy fotografowanym obiekcie nie pojawiły się niepotrzebne przedmioty, które odwrócą od niego wzrok.

4. Edytuj zdjęcia – używaj programów komputerowym do obróbki zdjęć (ja używam Photoshop’a; w internecie istnieje również darmowy program do obróbki zdjęć, który uwielbiam i polecam: Picmonkey). W internecie znajdziesz też mnóstwo darmowych tutoriali, które uczą poprawiania i urozmaicania fotografii.”

Pozdrawiam Was serdecznie

Beata

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Wakacyjne wyzwanie fotograficzno-motywujące 10 kroków do zdrowia. LINKOWE PARTY

Motywujmy się wzajemnie do bardziej pozytywnego, bardziej uważnego przeżywawania naszego życia razem...
Read More