motywacja, VADEMECUM BLOGERA

13 nawyków, które pielęgnują w sobie ludzie szczęśliwi.

nawyki ludzi szczesliwych

 

Ludzie szczęśliwi piją kawę i czytają książki. To tytuł jakiejś książki, ale w pewnym sensie zawiera esencję szczęścia. Bo ludzie szczęśliwi pielęgnują w sobie pewne nawyki, które pomagają im cieszyć się życiem. Czy Twoje życie wydaje Ci się warte przeżycia? Czy zrywasz się każdego dnia z radosnym przeczuciem, że to będzie dobry dzień. A może zanim wyjdziesz z domu przeżywasz w swojej głowie tysiące pesymistycznych scenariuszy, które i tak nigdy się nie wydarzą.

Szczęślliwi ludzie są szczęślliwi, bo dbają o swoje szczęście. Mają swoje drobne rytuały, codzienne nawyki. Ale takie nawyki każdy do pewnego stopnia może w sobie wypracować. Szczęście jest w zasięgu ręki, wystarczy po nie sięgnąć.

Abraham Lincoln powiedział, że ludzie mają na tyle szczęścia, na ile sobie pozwolą. Bo w podobnej sytuacji życiowej jedna osoba będzie szczęśliwa. Druga zawsze znajdzie coś, co będzie jej w tym przeszkadzać. Chociażby odłoży bycie szczęśliwym (i deletkowanie się tym) na później, bo przedtem ma jeszcze tyle innych spraw do załatwienia. Czy na pewno?

Ludzie szczęśliwi piją kawę i czytają książki.

Po prostu pozwalają sobie na małe przyjemności i delektują się nimi. Bo to właśnie dzięki takim ulotym momentom, które dobrze przeżywamy nasze życie nabiera smaku.

Nie szczędź cza­su, żeby być szczęśliwym. Phil Bosmans

Lato jest takim szczególnym okresem, kiedy rośnie nasze wewnętrzne poczucie szczęścia. Mamy więcej czasu dla siebie. Częściej przebywamy w kontakcie z naturą, a wtedy łatwiej nam się wyciszyć i wsłuchać w siebie. Zawieramy nowe znajomości, ale w bardziej przyjaznych okolicznościach. Jesteśmy zrelaksowani. Słoneczne dni sprawiają, że przepełnia nas pozytywna energia. Ludzie wydają się nam sympatyczniejsi, a życie lepsze. Żeby tak było przez cały rok …

Nad tym można popracować. Zatrzymać się na tych chwilach, w których szczególnie przepełnia nas wewnętrzna radość. Zastanowić się, gdzie tkwi klucz do naszego szczęścia. Co sprawia, że w danym momencie czujemy się szczęśliwi. I szukać tego naokrągło, każdego dnia, przez cały rok.

A żeby pomóc Wam w tym kilka nawyków, które na codzień pielęgnują w sobie ludzie szczęśliwi.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Co robią ludzie szczęśliwi?

1. Ludzie szczęśliwi są otwarci na innych.

Nie zamykają się na drugiego człowieka. Szczególnie w trudnych chwilach. Wtedy właśnie, jakby na przekór temu, co podpowiada im zdrowy rozsądek starają się być wśród ludzi. Choć jakiś wewnętrzny głos uparcie powtarza, by nie zadręczać innych swoimi problemami.

Ale gdy wygadamy się, gdy wypłaczemy na czyimś ramieniu, wyrzucimy z siebie to, co leży nam na wątrobie, czujemy się lepiej. Byle tylko trafić na odpowiednią osobę. Dobrze mieć takich sprawdzonych przyjaciół zawsze w zasięgu ręki. Dlatego powinniśmy otaczać się ludźmi pełnymi nadziei. W przeciwieństwie do tych toksycznych, którzy w każdej sytuacji potrafią podciąć nam skrzydła.

Relacje społeczne to niezastąpione antidotum na samotność, na stres. Z punktu widzenia medycznego silne więzi emocjonalne z drugą osobą sprzyjają uwalnianiu hormonu oksytocyny, który obniża poziom innego hormonu stresu czyli kortyzolu.

Roz­ma­wiać i poz­na­wać na tym po­lega szczęście. Platon

jak być szczęśliwym człowiekiem

2. Ludzie szczęśliwi chętnie pomagają innym.

Zrób coś dla kogoś innego, a zrobi Ci się lepiej.

Czy zauważyliście, że jednym z lepszych sposobów na poprawienie sobie samopoczucia jest zrobienie czegoś dla kogoś innego. Tak jakoś zostaliśmy zaprogramowani (może w dzieciństwie), że gdy pomagamy innym, czujemy się lepsi. A wtedy przepełniają nas pozytywne emocje. To one są kluczem do zdrowia i poczucia szczęścia. Tak na prawdę to pierwsze (zdrowie), nie jest w stanie funkcjonować bez drugiego (bez wewnętrznego poczucia szczęścia).

Ich przeciwnieństwem są złe emocje, chowanie urazy, które jak powiedział Nelson Mandela jest jak picie trucizny w nadziei, że pozabija Twoich wrogów.

Uśmiech jest zaraźliwy i czasami puszczony w obieg wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Dobre emocje mają to do siebie, że im więcej rozdajemy ich wkoło, tym nam ich przybywa.

Szczęście to je­dyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. Albert Schweitzer

jak być szczęśliwym człowiekiem

3. Szczęśliwi ludzie pielęgnują w sobie optymistyczną postawę.

To, jak odbieramy rzeczywistość bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. Niektórzy mają niesamowity dar przyciągania samych trudności. Ale jak się dobrze przyjrzeć, to często wpadają w błędne koło samospelniającej się pesymistycznej przepowiedni. Bo przecież to nie może się udać. I często nie udaje się właśnie na własne życzenie.

Obojętnie czy uważasz, że odniesiesz sukces, czy nie: masz rację.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy ile negatywnych myśli na codzień kłębi się w naszej głowie. Jak tu w takim natłoku być szczęśliwym?

Znam świetny sposób, by sprawdzić do jakiego stopnia jesteśmy optymistami. Nakładamy na przegub dłoni zwykłą gumkę recepturkę i strzelamy nią za każdym razem, gdy przyłapiemy się na negatywnej myśli. W ten sposób również nauczymy się szybko reagować na negatywne myśli i w porę je odrzucać.

4. Szczęśliwi ludzie są upatrymi poszukiwaczami dobra.

Czasami trzeba podrapać pod powierzchnią, by dostrzec, że ludzie nie są źli, a życie można przeżyć dobrze i ciekawie. Możemy myśleć o tym, co mamy, albo o tym, czego nam brakuje. Wybór jest prosty.

Dla cier­piących naj­mniej­sza ra­dość jest wiel­kim szczęściem. Sokrates

jak być szczęśliwym człowiekiem

5. Szczęśliwi ludzie potrafią spojrzeć na pewne sprawy z pewnym dystansem.

Ze szczęściem cza­sami by­wa tak jak z oku­lara­mi, szu­ka się ich, a one siedzą na nosie. Phil Bosmans

Pamiętacie Scarlett O’Harę z Przeminęło z wiatrem. Zawsze mówiła sobie : pomyślę o tym jutro. Ze spokojną, wypoczętą głową. Może wtedy dana trudność wyda mi się mniejsza. Ranek niesie radę. Czasami nie ma sensu walić głową w mur, skoro można cofnąć się o kilka kroków w tył i go obejść.

6. Szczęśliwi ludzie angażują się w to, co robią.

Czy zauważyliście, że jesteśmy takim dziwnym perpetum mobile, że im bardziej się w coś angażujemy, tym więcej mamy energii. Pozytywne emocje, które nam towarzyszą przy takim « zangażowaniu» wywołują całą kaskadę pozytywnych reakcji w naszym organiźmie.

Im więcej wkładamy w coś wysiłku, tym przybywa nam energii. Tym bardziej chce się nam to robić. Jesteśmy jak rozpędzona maszyna.

A tymczasem jeżeli codziennie idziemy do pracy ze spuszczoną głową, oczekując samych mało ciekawych rzeczy, stanie się to samospełniającą się przepowiednią. Tak to działa.

Oto sposób, by zdobyć wszystko – dać z siebie wszystko.

Zauważmy, że to właśnie prawdziwi pasjonaci zadziwiają nas niewyczerpaną energią. My sami, gdy coś dotyczy naszego hobby, potrafimy wskrzesać w sobie niepodejrzewane pokłady kreatywności. Po prostu czasami wystarczy chcieć.

Warren Buffet wciąż aktywny inwestor giełdowy, pasjonat swojej pracy już sporo po 80-tce. A jednak wciąż zadziwia nie spożytą energią. A podobno rzadko żywi się czymś innnym niż typowym menu z Mac Donalda.

jak być szczęśliwym człowiekiem

7. Szczęśliwi ludzie snują plany na przyszłość.

Zawsze mają coś, dla czego chce im się żyć.

Ocze­kiwa­nie na szczęście jest mo­torem życia ludzkiego. Antoni Makarenko

8. Szczęśliwi ludzie nie zamartwiają się na zapas.

No bo po co. Mark Twain powiedział, że niepokój jest niczym innym niż źle wykorzystaną wyoboraźnią.

W moim życiu poznałem wiele problemów. Choć większość z nich nigdy się nie wydarzyła. Mark Twain

Hope for the best, be prepared for the worst. Bądź gotowy na najgorsze, ale miej nadzieję na najlepsze. Co wcale nie znaczy, by zadręczać się wizją tego, co najgorsze.

Niestety są ludzie, którzy mają problem pod każde rozwiązanie.

 

Sztu­ka życia – to cie­szyć się małym szczęściem. Phil Bosmans

 

9. Szczęśliwi ludzie piją kawę i czytają książki.

Pieniądze szczęścia nie dają. Do­piero zakupy. Marylin Monroe

U mnie na tapecie wciąż Napoleon. Mało czytam. Ale ludzie szczęślwi robią sobie małe przyjemności. Bo wiedzą, że bez nich nie da się naładować wewnętrznych akumulatorów.

10. Szczęśliwi ludzie dbają o swój organizm.

Trudno podróżować przez życie zdezelowanym samochodem. Tak, jak każdy samochód trzeba od czasu do czasu wyprowadzić z garażu na małą przebieżkę, tak nasz organizm również potrzebuje ruchu.

Metryka nie przesądza o tym, na ile lat wyglądamy, ale styl życia jaki wybierzemy. A w ruchu można na długo zatrzymać i zdrowie i młodość.

11. Szczęśliwi ludzie nie żałują sobie i innym uśmiechu.

Radość serca wychodzi na zdrowie. Śmiech jest wspaniałym ćwiczeniem fizycznym (Arystoteles).

Można porównać go do pewnej formy aktywności fizycznej. Bo śmiech przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, zwiększa zużycie tlenu, ćwiczy mięśnie twarzy i żołądka. No i powoduje dobre zmęczenie. A przy okazji rozluźnia mięśnie, które nie biorą udział w śmianiu się. No i jeszcze pobudza wątrobę, żołądek, trzustkę, śledzionę i woreczek żółciowy. Robi im dobroczynny masaż. Co daje nam pozytywnego kopa dla zdrowia.

12. Szczęśliwi ludzie dbają o dobrą dietę.

Bo jeżeli codzienny stres zakwasza organizm, to można próbować to zrównoważyć dobrym jedzeniem. Czyli takim, w którym odpowiednie miejsce zajmują warzywa i owoce. Te zawierają sporo przeciwulteniaczy i dlatego oczyszają organizm z toksyn wytworzonych w chwilach napięcia.

jak być szczęśliwym człowiekiem

13. Szczęśliwi ludzie dbają o to, by czuć się dobrze w swoim otoczeniu.

Czasami wystarczy zrobić porządek, poukładć pewne rzeczy, by znalećź coś co dawno uważaliśmy za bezpowrotnie zagubione. No i wnieść trochę spokoju i ładu do naszego życia.

Dlaczego tak chętnie wracamy do naszego domu, naszego małego komfortu po najbardziej udanych wakacjach. A w głębi ducha mówimy sobie : Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Dlatego warto posprzątać szczególnie przed wyjazdem na wakacje, by potem z jeszcze większą przyjemnością wracać do wyhuhanego mieszkania. Usiąść wygodnie na kanapie. Sięgnąć po dobrą książkę, przy okazji popijając kawę czy herbatę.

No i dłubiąc na szydełku czy na drutach. A jeżeli ostatnio mało Wam pokazuję moje szydełkowe postępy, to dlatego że wciąż ślęczę nad chowaniem nitek w ponczu ze 110 elementów. I jakby końca nie widać.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Czasami mam ochotę to chowanie nitek rzucić w diabły.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Może wykorzystać to niewykończone ponczo na jakiś kocyk pod piknik.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Może dzieci wyczarują z niego indiańskie tipi.

jak być szczęśliwym człowiekiem

A może po prostu dam psu na pożarcie. Bo ślęczę nad tym godzinami i nic … wciąż gdzieś coś (niepochowane nitki) wyłazi i straszy.

jak być szczęśliwym człowiekiem

jak być szczęśliwym człowiekiem

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(37) Komentarzy

  1. Agnieszka Głaz-Fedak says:

    Wspaniałe rady 🙂 Scarlet i jej słynne zdanie u mnie zawsze na tapecie 🙂 Nawet jest to motto mojego bloga 🙂 Buziaczki wielkie Beatko Aga

  2. Podoba mi się, że zdecydowałaś się na 13 punktów do szczęścia. Właśnie te niby pechowe, a jakie pozytywne!
    Popieram Cie tez z samą 13 i sprzątaniem. To naprawdę wspaniale działa!

    1. A wiesz ze nawet nie pomyslalam, ha ha ha Rzeczywiscie. Fajnie ze mi to podsunelas.

  3. Jakiez to madre mi prawdziwe! Super!

  4. Chyba tylko po części jestem szczęśliwa. Te pierwsze punkt mnie nie dotyczą, zwłaszcza ostatnio. Choć z drugiej strony chyba lepiej zamknąć się na kogoś kto nas rani i przestać pomagać.

  5. Mega inspirujący post. Chociaż po części jakbym słyszała siebie. Pozdrawiam znad kubka kawy 😉

  6. Staram się stosować do wszystkich punktów…jestem szczęsliwa:) Mimo, że raz jest lepiej, raz gorzej, powiem wprost – jestem szczęśliwa!

  7. Podziwiam to ponczo, pal licho nitki – jest przepiękne! A post świetny i bardzo dla mnie, bo ostatnio sporo marudzę. Zakładam na łapę gumkę recepturkę…będę sobie ‘szczelać’ 😀

  8. Ponczo bardzo twarzowe. Może warto wytrwać, bo człowiek szczęśliwy nie zraża się drobnymi niepowodzeniami 😉

  9. Czajka says:

    Znowu mnie podniosłaś na duchu. 🙂
    Ponczo bardzo jest już Twoje, lekkie i śliczne, a nitki w końcu się pochowają przecież. Pozdrawiam serdecznie. 🙂

  10. Yellow Mleczyk says:

    Chyba jestem szczęśliwym człowiekiem, większość się zgadza, nawet kawę piję, choć za nią nie przepadam. To akurat nie dla szczęścia, tylko dla lepszego ciśnienia 🙂

  11. “Ludzie mają na tyle szczęścia, na ile sobie pozwolą” – to prawda. Sami decydujemy o tym, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi. Bo szczęścia trzeba szukać w sobie, a nie na zewnątrz. Inspirujący tekst Beatko 🙂

  12. Bardzo pozytywny wpis:) Piję kawę, czytam książki, mam pasję i jest dobrze, ale czasami warto docenić to, co się ma, bo zbyt często zapominamy o tych naszych codziennych “przyjemnostkach”…Ponczo ma piękny kolorek i świetnie w nim wyglądasz, więc chowaj te nitki i noś je, jak najczęściej:) Pozdrawiam:)

  13. Zgadzam się ze wszystkim 🙂 Od razu po kimś widać, czy jest “autentycznie szczęśliwy” czy tylko udaje 🙂

  14. Jako że dużo piszę o książkach, wypowiem się na temat punktu 9. Na początku roku obiecałam sobie, że w ramach relaksu, rozwoju osobistego i ćwiczenia szarych komórek, będę czytać więcej książek. Najlepiej codziennie. Nie zawsze się to udaje, ale na dziś mam przeczytanych 30 książek. Ta chwila z książką, kiedy dzieci zasną, a ja jestem po całym dniu pracy, jest bezcenna. A nawyk, który sobie wyrobiłam, daje dużo dobrego.

    1. Zgadzam się :-). Książka przenosi nas w inny świat. Mózg się resetuje.

  15. mieta says:

    Bardzo ładne ponczo, nie trzeba na tychmiast i wszystkich na raz chować niteczek. W wolnej chwilce po trochu i się nie z oriętujesz kiedy wszystkie znikną 🙂

  16. Bardzo ciekawy artykuł!

  17. No to wychodzi na to, że jestem szczęśliwa, choć kawy nie piję. Bardzo ciekawy i niosący pozytywne przesłanie wpis.

  18. karto_flana says:

    Ja kawy nie pije 😉 Ale bez ksiazki zyc nie potrafie 😉 EllaZajac@interia.pl

  19. Jestem szcześliwy z ludźmi w swoim otoczeniu. Z ksiażką i kawą delektuje się szcześciem w samotności. 🙂

  20. BeatO, jak zwykle u Ciebie – bardzo dobry post. Możesz mi tylko powiedzieć jak nazywa się ten bajkowy kwiatek na płocie? Mam taki sam na parkanie w moim domu w Lincoln i nikt nie wie, co to takiego 😀

  21. Uśmiecham się 🙂
    No i fajne to poncho 😉

  22. Anna Szymanska says:

    i tu masz 100% rację. trzeba pielęgnować swoje małe rytuały. kiedy studiowałam i pracowałam, zawsze znajdowałam wieczorem czas na chwilkę z dobrą herbatą i książką. I już następny dzień był lepszy 🙂
    poncho pięknie wygląda, pamiętam, jak je zaczynałaś 🙂 ja w pracy z elementami zawsze chowam nitki po połączeniu każdego kawałeczka. potem by mnie to dobiło:) wiem, bo raz tak zrobiłam 🙂 trzymaj się dzielnie w pracy nad nitkami, już jest bliżej niż dalej :)!

  23. Dobry wpis. Warto do niego wracać co jakiś czas, żeby przyominać sobie co jest ważne, a co mniej, bo jakoś, my ludzie, mamy skłonność do zapominania o tym co naprawdę się liczy. 🙂

  24. A w sprawie diety i treningu zapraszam do mnie:)

    http://www.sbydiet.blogspot.com

  25. Jestem szczęśliwa 🙂 Zwykle dbam o większość tych nawyków, nad niektórymi jeszcze bardziej muszę się skupić żeby je całkowicie wprowadzić w życie 🙂

  26. Właśnie tego potrzebowałam , słów trzeźwo myślącej osoby ! Podoba mi się twój pogląd na życie i z chęcią bym się nim zaraziła. Obecnie jestem w takim dołku i szukam tej drogi do szczęścia. Z natury ciągle snuje czarne wizję i to one tak mi trochę przysłaniają tą radość życia. Spróbuje tego sposobu z gumką może mnie trochę uświadomi co robię źle

  27. Świetny tekst 🙂

  28. A ja myślę, że szczęśliwi ludzie ( też) nie oceniają innych i pozwalają być im takimi, jakimi są. I tak z tego Twojego tekstu wynika, że tak naprawdę to na szczęście składa się kilka prostych czynności. Więc myślę, ze szczęsliwi ludzie mają też nieskomplikowane podejście do życia.
    Tekst do rozmarzenia się…
    Siadam do kawki i książki na chwilkę:)
    Pozdrawiam ciepło.

  29. Ciekawe cytaty wyszukałaś do podkreślenia wartości tekstu 🙂

  30. Zgadzam się z tym co napisałaś, staram się pielęgnować te nawyki. Chociaż czasami każdy ma gorszy okres i odpuszcza. Życzę nam wszystkim dbania o nie 🙂 Bądźmy szczęśliwi ! :))

  31. Czytając twój tekst, pomyślałam sobie, że jednak jestem szczęśliwym człowiekiem, mimo tych kłód rzucanych pod nogi przez życie. 🙂

  32. Fantastyczny post 🙂

  33. Bardzo motywujący wpis:) Zgadzam się, że te drobne przyjemności i rytuały każdego dnia są składnikiem szczęścia i zadowolenia z życia. Ja czuję się szczęśliwa, kiedy popijam świeżo zaparzoną kawę 🙂

  34. Szczęśliwi ludzie mają krótką pamięć do złych chwil. Dziękuję Beato za tak mądre słowa.

  35. Beato, z tą dietą to ja nie wiem… 😉
    A tak poważnie, czuję się szczęśliwa. Chyba szczęśliwsza niż kiedykolwiek. I myślę sobie, że to przede wszystkim kwestia dystansu do wielu spraw i ludzi. Życia w zgodzie ze sobą i swoimi marzeniami, a nie spełniania zachcianek innych. A to wszystko, o czym piszesz to wypadkowa tego, że dobrze mi ze samą sobą. Nie miotam się. Nie gonię za nieosiągalnym. Cieszę się tym co mam. Szczęścia można się nauczyć – wierzę w to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *