Lato. Wzór na szydełkowy szal na lato.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Lato to dla mnie dużo słońca, długie spacery w długiej zwiewnej sukience i letnich sandałach. Objadanie się owocami. Spokojne popijanie soczku pomarańczowego na tarasie (dokładnie malutkim balkoniku, który na łapu capu właśnie oporządzam). A na każdą z tych sytuacji, gdy pogoda trochę się ochłodzi dobrze mieć pod ręką coś do zarzucenia na plecy np własnej roboty szydełkowy szal.

Ten wzór co prawda podpatrzyłam u Sylwi z Galeryjki za miastem. Ale bardzo go lubię (to już mój kolejny szal według tego modelu). Po prostu jeżeli chodzi o włóczkę jest on bardzo wydajny (na ten szal wystarczły mi ledwie 2 motki włóczki), robi się go bardzo szybko, nie ma chowania nitek, a efekt końcowy za każdym razem mi się podobał. Jeżeli taki szal własnej roboty Was kusi, to podrzucam rozpiskę wzoru. Jedyna trudność to podwójne słupki (zamiast zwyczajowych pojedynczych). Żeby ten szal w pełni nadawał się na lato, można go zrobić szydełkiem dużo grubszym niż to polecane przez producenta do danej włóczki. Np ja do włóczki przewidzianej na szydełko nr 3 dobrałam szydełko nr 6.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Rz. 1:

Pierwszy rządek : zaczynamy 7 oczkami łańcuszka, następnie wbijamy podwójny słupek w pierwsze oczko z 7 oczek, dalej 4 oczka łancuszka, podwójny słupek znowu w pierwsze oczko łańcuszka. 2 oczka łancuszka, podwójny słupek w pierwsze z 7 oczek łańcuszka, 4 oczka łańcuszka, podwójny słupek w pierwsze oczko łańcuszka (z 7 oczek na początku rzędu), 2 oczka łańcuszka. Okrążenie kończymy podwójnym słupkiem.

Rz. 2:

6 oczek łańcuszka, 7 podwójnych słupków w łańcuszek z 4 oczek z poprzedniego okrążenia. 2 oczka łańcuszka, podwójny słupek w łańcuszek z 2 oczek z poprzedniego rzędu, 2 oczka łańcuszka, 7 podwójnych słupków w 4 oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu, 2 oczka łańcuszka i podwójny słupek w otwierający łańcuszek z 7 oczek na początku robótki.

Rz. 3:

6 oczek łańcuszka. Motyw : podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek w łuk z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu, 2 oczka łańcuszka, 3 podwójne słupki w grupę 7-u podwójnych słupków z poprzedniego rzędu, 2 oczka łańcuszka. Sekwencja : « podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek + 2 oczka łańcuszka + podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek » w podwójny słupek z poprzedniego rzędu (środek okrążenia). Dalej 2 oczka łańcuszka, 3 podwójne słupki w grupę 7 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia, 2 oczka łańcuszka. Sekwencja : « podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek + 2 oczka łańcuszka + podwójny słupek » w łuk z 6-ciu oczek z poprzedniego rzędu.

Rz. 4:

6 oczek łańcuszka, 7 podwójnych słupków w łuk z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia. 2 oczka łańcuszka, 1 podwójny słupek w grupę 3 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia, 2 oczka łańcuszka, 7 podwójnych słupków w łuk z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia, 2 oczka łańcuszka, 1 podwójny słupek w łuk z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu (to środek okrążenia). 2 oczka łańcuszka, 7 podwójnych słupków w łuk z 4 oczek łańcuszka, 2 oczka łańcuszka, 1 podwójny słupek w grupę 3 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia, 2 oczka łańcuszka, 7 podwójnych słupków w łuk z 4 oczek łańcuszka, 2 oczka łańcuszka, 1 podwójny słupek na zakończenie rzędu.

Rz. 5:

6 oczek łańcuszka, podwójny słupek, 4 oczka łańcuszka, podwójny słupek, 2 oczka łańcuszka, 3 podwójne słupki w grupę 7 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia, 2 oczka łańcuszka. Sekwencja : «  1 podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka+ 1 podwójny słupek » w pojedynczy podwójny słupek z poprzedniego rzędu. 2 oczka łańcuszka, 3 podwójne słupki w grupę 7 podwójnych słupków z poprzedniego rzędu, sekwencja : «  podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek », 2 oczka łańcuszka, podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek w podwójny słupek z poprzedniego rzędu.

Powtarzamy rzędy 2 – 5. Kolejny rządek przedłużamy dodając sekwencje podwójny słupek + 4 oczka łańcuszka + podwójny słupek.

Pozdrawiam serdecznie Beata

Wpis w ramach wyzwania u Uli z Sen Mai

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Wzór na szydełkowy szal na lato.

Zapisz się na Newsletter

 • jak przyjdzie zima i może będzie więcej wolnego czasu, to się skuszę. Aktualnie męcze męską butelke w stylizacji slubnej 🙂

 • zamiastburzy.blogspot.com

  Jejku, piękne to. Ja chyba nie mam tyle cierpliwości 🙂

 • Świetna sprawa taki szal. Nawet latem przydaje się coś do zarzucenia na letnią sukienkę np. w sytuacji gdy podczas wakacji zwiedzasz jakieś sanktuarium, a masz wielki dekolt.

  • Fajny pomysl, nawet o tym nie pomyslalam. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Chusta wygląda ślicznie, ale jestem dyletantem w sprawach szydełkowych…Może jeszcze kiedyś nauczę się biegle władać szydełkiem:) Pozdrawiam:)

 • Przyjemny wrzosowo/lawendowy kolor. Zgrabna prosta chusta jest najlepsza :). Może skusze się na ten wzór, dawno nie szydełkowałam 🙂 Pozdrawiam serdecznie Juju.

 • Mam ochotę na taką chustę. Bardzo minimalistyczna i urokliwa. Pozdrawiam

 • Lilka Kg

  Lubię szydełkowe rzeczy, ten wzór bardzo ładnie się układa, no i chusta jest odpowiednio „dziurawa”, jak na letnią chustę przystało 🙂

 • Piękna chusta

 • mięta

  Bardzo ładny kolor i chusta wyszła świetna:) Pozwoliłam sobie wzór zapisać 🙂

 • Edyta B

  Bardzo romantyczna chusta, super dodatek do letniego spaceru:)