Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku? Linki tygodnia.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku

Czy wiecie, że Facebook też ma swój własny algorytm, który bierze pod uwagę zaangażowanie Waszych followersów. Im jest większe, tym chętniej popchnie Wasz kolejny post. Tylko jak wywołać takie zaangażowanie (kiedy już uda nam się uzbierać kilku followersów na FB) ? To dobre pytanie. Bo na Facebooku sztuką jest właśnie stawianie dobrych pytań, czyli takich, które skłonią Waszych obserwatorów do zabrania głosu, czy postawienia lajka.

W tym temacie chciałam polecić Wam 2 wpisy:

Jeden Rebekah Radice: Questions, that get shared on social media like crazy.

Drugi z polskojęzycznego bardzo profesjonalnego bloga  Uberblog o blogowaniu (który prowadzi Natalia z bloga Bo ma byc mrucznie)

Jak więc to zrobić?

1. Pytania w stylu: Prawda czy fałsz?

Testując wiedzę naszych followersów, najlepiej z zakresu naszej dziedziny.

2. Uzupełnij zdanie.

czekolady (sorry, nobody is perfect). Mogłabym ją jeść codziennie. A Wy ?

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku Cuda czasem się zdarzają, ale trzeba na nie ciężko pracować

3. Motywacja czy inspiracja.

To moje ulubione rozwiązanie. Grafiki z dobrymi (czyli trafnymi, soczystymi, mocnymi) cytatami. Nie macie pomysłu, co wrzucić na FB, wystarczy poszperać w internecie pod hasłem cytaty. A potem jeszcze przygotwać je w postaci ładnej grafiki.

Sama testowałam sporo różnych narzędzi do przygotowywania w prosty sposób takich ładnych grafik z cytatatmi. Ale ostatnio moje serce podbił  Pablo.

Zakochałam się w Pablo. Bez pamięci.

Macie tam do dyspozycji kilkanaście nastrojowych plansz, wrzucacie cytat, dobieracie odpowiednią czcionkę (uwaga niektóre nie mają polskich liter) i zapisujecie sobie Waszą grafikę, albo bezpośrednio wrzucacie ją na Facebooka.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku PABLO

Lubię również CANVA (przygotowanie grafik jest tu bardziej pracochłonne, ale efekt końcowy też może być na prawdę wyjątkowy), czy Recite this lub QUOZIO (w odbydwu grafiki są dużo prostsze).

Moje wpisy – tutoriale na ten temat:

4. Zapytaj o doświadczenia czy radę.

Właśnie trwa  rejestracja.

Podobno trudno się tam dostać. Organizatorzy podobno biorą pod uwagę zasięg (wpływowość) danego blgoera. Przy rejestracji podaje się linki do swoich kont w mediach społecznościowych. Więc prawdopodobnie też patrzą na zaangażowanie społeczności danego blogera.

Marzy mi się bycie na Blog Forum Gdańsk, ale póki co nie jest to możliwe. I to nie tylko ze względu na zasięg mojego bloga.

Trzymam kciuki za Karolinę z bloga Pasje Karoliny, która próbuje się tam dostać. A na Facebooku wrzuciła ostatnio notkę o treści : Właśnie zgłosiłam się na Blog Forum Gdańsk. Może tym razem się uda? Kto jeszcze próbuje?

No, ale kto nie zna bloga Karoliny. Taka wpływowa, czy jak to powiedział, by Kominek zasięgowa blogerka.

Jeżeli jeszcze nie znacie jej bloga, to gorąco go Wam polecam (znajdziecie na nim również sporo dobrych porad blogowych).

5. Zrób ankietę.

I dowiedz się np czego oczekują od Ciebie Twoi czytelnicy. Pokazujesz, że Twoi czytelnicy są dla Ciebie ważni (współuczestniczą w tworzeniu Twojego bloga czy produktu). No, ale też pomaga zwiększyć zaangażowanie własnych followersów. Bo ludzie lubią być pytani o zdanie i lubią móc je wyrazić.

Tak swoją drogą, chętnie poznam Waszą opinię na ten temat. Będzie to dla mnie cenna wskazówka przy dalszym wyborze tematów pod wpisy blogowe.

6. Wskazówki, porady, tzw TIPS.

Ludzie uwielbiają je, bo to użyteczna i praktyczna wiedza podana w pigułce tzn w formie krótkiej notki na Facebooku. Można w ten sposób podsunąć swoim followersom jakiś wycinek – tips, praktyczną radę zaczerpniętą z najnowszego wpisu. Przy okazji dodać do niego link. I już mamy dodatkowo sposób na rozpromowanie naszej twórczości.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku Jeżeli piszesz tyle, że nie starcza Ci czasu na promowanie tego, co piszesz, to znaczy, że za dużo piszesz

7. Zabawa, humor, czyli FUN.

No dobra, może warto czasami wrzucić jakieś idiotyczne, głupie, pytanie podane z odrobiną humoru. Zaskoczyć czytelników i … pobudzić ich do dyskusji.

W jakich okolicznościach (w jakim miejscu) przychodzą Wam do głowy najlepsze pomysły na wpisy blogowe.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na FacebookuKOT NA SEDESIE 2

Mojemu kotu, jak widzicie, na sedesie.

8. Timely, czyli informacje o tym, co dzieje się w tym momencie.

Rocznice (np na moim fanpagu o Paryżu odnotowałam kilka rocznic frankofilskich), czyli

  • 200 rocznica Waterloo, czyli upadku Napoleona,
  • 130 rocznica podarowania przez Francję Statuy Wolności Stanom Zjednoczonym. Ale kopie (a raczej miniaturki) tej statuy znajdziecie również w Paryżu.

Ale mogą to być rocznice, czy okazje związane z blogiem: 2 lata blogowania, czy

9. Prośba o radę.

Nie tylko dlatego, że kto pyta, nie błądzi. Ale również dlatego, że kto pyta, ten dostaje odpowiedzi. Dlatego, że w głębi serca ludzie są życzliwi i lubią doradzać innym.

10. Prowokacja.

Potrząśnij czytelnikiem (byle z głową). Kontrowersje bywają mieczem obosiecznym, ale nic bardziej nie rozpala ludzi i nie skłania do namiętnej gorącej dyskusji.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku

To prawda. Wyciągnij z zapomnienia starsze wpisy blogowe, odkurz je, zafunduj im nowy liftting i wrzuć jeszcze raz na Facebooka. W końcu dlaczego spędzamy tyle czasu na pisaniu kolejnych wpisów? Po to, by tylko raz pokazać je światu, a potem pozwolić im pójść w zapomnienie.

Niemniej na Facebooku warto być, bo jak przewiduje Kominek (alias Jason Hunt) w swoich trendach w blogosferze na rok 2015  

PS. Ponieważ prowadzę 3 różna fanpage chciałam podzielić się z Wami jeszcze kilkoma obserwacjami.

Czasami większy Facebook (większa ilość followersów) nie oznacza większego zaangażowania.

Wiele zależy od tego, czy udało Wam się dotrzeć do Waszej grupy docelowej (czyli osób zainteresowanych poruszaną przez Was tematyką). Czy do niej rzeczywiscie trafiacie? Czy to o czym piszecie na FB na prawdę ich interesuje.

Już wyjaśniam na przykładzie:

Prowadzę fanpaga o Paryżu, gdzie wrzucam aktualności z tego miasta (co się tu dzieje, co warto tu zobaczyć). Choć mam tu o połowę mniej followersów niż na fanpagu Vademecum Blogera, moje notki zbierają tu średnio dwa razy więcej lajków i komentarzy. Zadałam sobie pytanie : dlaczego?

Bo tego fanpaga śledzą osoby zainteresowane Paryżem, Francją i podróżami. A ja podrzucam im tylko jeden typ informacji: fotki z Paryża z krótkim opisem. Trzymam się tu jednej formuły i jednego tematu.

Na fanpagu Vademecum Blogera eksperymentuję. Tymczasem zebrałam tu społeczność, która poszukuje u mnie porad odnośnie blogowania. Ja zaś schodzę na tematy lajfstajlowe, a nie tego ode mnie followersi oczekują, a przynajmniej nie po to, tu przyszli.

I jeszcze linki znalezione ostatnio w sieci:

Fotografia i blogowanie.

 

A u mnie przypominam kilka tutoriali:

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Czy Twój facet też mówi Ci to.

Dlaczego kiedy idziemy razem na zakupy, zawsze wypada tak drogo…. No właśnie:...
Read More