Jak zostać znanym blogerem? 15 rzeczy, które powinienneś wiedzieć zanim zaczniesz pisać bloga. Biblioteka blogera.

jak zostac znanym blogerem

Jak zostać znanym blogerem?

Prowadzenie bloga znajduje coraz to nowych adeptów. Dla jednych to hobby (skądinąd bardzo wciągające). Dla innych okazja do stworzenia własnego portfolio i do pokazania go światu. Dla jeszcze innych coś zupełnie innego, choćby okazja do zarobienia kilku groszy. Sukcesy nielicznych (ich owiane legendą zarobki) skutecznie działają na wyobraźnię. Tymczasem przebić się w zatłoczonej blogosferze to trudna sztuka. Udaje się tylko nielicznym. Choć niektórym osobom udało się to ledwie po kilku miesiącach blogowania. Inni na swoje 5 minut blogowego rozgłosu pracują latami. U tych, którzy przebijają się szybko często procentują zdobyte w poprzednim (nieblogowym) życiu umiejętności np fotograficzne, pisarskie i inne.

Sama rozwijałam swoje blogi powoli. Wszystkiego uczyłam się od zera (od zera do blogera). Popełniłam przy tym wiele błędów (typowych dla debiutantów): kilkakrotnie zmieniałam platformy blogowe (z wordpress.com na Bloggera, a potem na wordpress.org), adresy URL bloga, nazwy, koncepcje. To na pewno spowolniło mój blogowy rozwój. Nie darmo mówi się, że dobrze jest wiedzieć, czego się chce. Ale niezależnie od tego, zawsze dobrze się bawiłam  przy pisaniu bloga i jak na razie nie straciłam zapału do blogowania.

Niemniej czasami myślę sobie, że fajnie byłoby, wiedzieć pewne rzeczy od samego startu. Gdybym  wiedziałam je już na samym początku mojej przygody z blogowaniem…  Tymczasem zrozumienie funkcjonowania bloga zajęło mi tyleeeeeeeeeeeeeeeeee czasu. Ale może te moje obserwacje pomogą Wam szybciej rozwinąć bloga.

1. Rozwinięcie bloga wymaga czasu i regularności.

Nie jest dane raz na zawsze. Cały czas trzeba nad blogiem na okrągło pracować. Nie da się po prostu w pewnym momencie osiąść na laurach.

2. Cierpliwość nie jest cechą rewolucjonistów, ale powinna stać się cechą każdego blogera.

Stworzenie bloga zajmuje 5 minut. Jego rozwinięcie (i ciągłe rozwijanie), w tym znalezienie swojego stylu, dotarcie do swoich czytelników, określenie swojej niszy, to wszystko wymaga czasu i cierpliwości.

3. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć rozwijanie bloga, zacznij od pisania i od budowania kontaktów w blogosferze.

Jeżeli myślisz, że wystarczy wrzucić bloga do sieci, skrzyknąć znajomych, a fani i czytelnicy zaczną walić się drzwiami i oknami … jesteś w błędzie. Bardzo trafnie sformuował to Michael Hyatt :

Bez prowadzących do niej drogowskazów. Takimi drogowskazami mogą być komentarze zostawiane na innych blogach. To mozolna praca, ale w pewnym momencie zaczyna procentować. Nagle okazuje się, że wiele osób Cię zna.

Niestety, ja sama przez długi czas polegałam tylko na samych wejściach z wyszukiwarki (pisałam wtedy bloga o zdrowiu). Zrozumiałam, że ta taktyka ma krótkie nóżki dopiero, kiedy przeniosłam bloga na własną domenę (czyli zmieniłam jego adres w sieci). Wtedy nie podążyli za mną czytelnicy. Bo niestety nie dbałam o budowanie i o pielęgnowanie kontaktów w blogosferze.

Sympatycznie ujął to Kominek: „Bloger bez znajomości jest jak bez ręki. Dasz radę przeżyć, ale mistrzem świata w klaskaniu nie zostaniesz ».

4. Warto bywać w blogosferze…

Warto czytać to, co piszą inni (to dostarcza sporo inspiracji), komentować, bywać na spotkaniach blogerskich. W pewnym momencie okaże się, że wszyscy Cię znają, a to … dobry początek. Zwłaszcza jeżeli równolegle tworzysz dobre treści.

Choć przebicie się w blogosferze, zostanie rozpoznawalnym blogerem udaje się tylko nielicznym.

Niedawno z zaprzyjaźnioną blogerką zastanawiałyśmy się nad fenomenem pewnego bardzo popularnego bloga. Dlaczego ten, a nie inny ? Tyle jest poprawnie prowadzonych blogów, z ładnymi, coraz bardziej profesjonalnymi szablonami, z coraz bardziej profesjonalnymi zdjęciami.

Kiedyś Kominek napisał, że w blogosferze panuje nie do końca sprawiedliwa zasada, że nie wystarczy samo tworzenie dobrych treści. Dlatego znajdziemy tu wielu dobrych, ale zapomnianych autorów.

5. Samo pisanie, tworzenie dobrych treści to nie wszystko. Ważna jest ich umiejętna promocja.

Powtarzam tu po raz kolejny moje ulubione zdanie:

Jeżeli piszesz tyle, że nie starcza Ci czasu na promowanie tego, co piszesz … to znaczy, że za dużo piszesz.

Jak zostać popularnym blogerem ? Tu nie ma złotej recepty. Ale tu grę wchodzą tu 2 ważne czynniki (to taka moja prywatna teoria):

Mamy wrażenie, że w pewnym momencie zaczyna panować moda na daną osobę, na to co ona pisze. Wszyscy albo rozpływają się nad tym, albo hejtują. To taka samo napędzająca się maszynka. Tylko jak ją rozkręcić? To dopiero sztuka. Dana osoba jest na ustach wszystkich. To nazywa się popularność. Ale zdobycie jej wymaga umiejętnego budowania kontaktów, wizerunku i pisania w taki sposób, by wywoływać u ludzi emocje.

6. Charyzma i emocje.

Jak pisać teksty, o których ludzie nie zapomną? Wywołać u czytelnika emocje. By po przeczytaniu ktoś poczuł się lepszym człowiekiem, inny poczuł w sobie potrzebę zmiany swojego życia. Niestety to bardzo trudna sztuka. Chyba jeszcze trudniej się jej nauczyć. To dar, który nie każdemu jest dany.

Dobrzy blogerzy potrafią oddziaływać na emocje czytelnika.

Potrafią zagrać na jakiejś niewidzialnej strunie, skłonić (a może sprowokować) do refleksji. Jak blogerzy, ktorzy ostatnimi czasy są na topie jak Hania.es, Zudit, Kameralna, Kasia z Simplicite, Ania maluje  i oczywiście Kominek (zawsze na topie).

Czytelnik po przeczytaniu ich tekstu nagle czuje się lepszy, mądrzejszy, czuje, że musi coś zrobić ze swoim życiem. Te osoby potrafią zagrać na jakiejś niewidzialnej strunie. Poruszyć, wywołać emocje. Ale to trudna sztuka. I znowu udaje się to tylko nielicznym.

Właśnie emocje są prawdziwą siłą blogera. Nie suchy bezosobowy przekaz. Czasami kluczem do wywołania emocji, może być wyrażenie własnej opinii. W końcu każdy autor jest u siebie panem. Czasami powinniśmy wyrzucić z siebie to, co mamy w środku, co leży nam na sercu, co dojrzewało w nas latami. Takie wpisy silnie docierają do czytelników. Potem tylko trzeba ubrać je w odpowiednie słowa. A może po prostu otworzyć serce i stworzyć wpis swojego życia (bo całe życie wewnątrz przeżywaliśmy dany temat). U mnie takim wpisem był np tekst pt Jeżeli zapytacie mnie dlaczego na paryskich przedmieściach rodzą się islamiści, opowiem Wam moją historię.

7. Siłą blogera są emocje i opinie.

Tego szukają ludzie czytając blogi. Od suchej konkretnej wiedzy mają Wikipedię (chyba nikt nie zrobi tego lepiej).

8. Blogging is not a job, it’s a lifestyle.

9. Bloger nie pija kawy, tylko jej doświadcza. (Kominek)

Dlatego (tu przytoczę za Kominkiem) bloger nie pija kawy (tylko doświadcza jej) i przelewa na papier towarzyszące jej emocje. Tak samo, jak nie jada czekolady. Tylko przeżywa jej aromat, delektuje się nią, odkrywa w niej całą symfonię smaków. Po prostu dobry bloger wie, jak grać na emocjach i wie jak przekazać je dalej. Niestety, to chyba wrodzony dar. Trudno się tego nauczyć. A może po prostu się nie da. To chyba nazywa się inteligencja emocjonalna. Nie zasąpi jej żaden doktorat.

Jak zostać znanym blogerem? ,PIES

10. Nie kopiuj. Stwórz coś własnego.

Rozpoznawalny bloger posiada swój własny styl. Nie jest kopią kogoś innego.

Oczywiście wiele rzeczy można podpatrzeć … w sieci, u innych. Podejrzeć to, jak i o czym piszą, a następnie spróbować przenieść to do siebie. Ale nie kopiować. Zaadoptować, to co do nas pasuje. Blogosfera jest studnią bez dna. Warto czerpać z niej jako ze źródła inspiracji. Szukając własnego stylu.

Nie chodzi o to, by podpatrzeć i skopiować coś, co zupełnie nie pasuje do naszej osobowości, tylko dlatego, że to (ten trend, czy temat) akurat jest na topie.

11. Najważniejszym elementem bloga jest sam bloger. Dlatego powinien się tu dobrze czuć.

Bloger powinien dobrze się czuć na swoim blogu. Dlatego nie ma sensu starać się być kopią kogoś innego, kogoś komu się udało. Wtedy zawsze pozostanie się tym drugim.

12. Wyróżnij się lub zgiń.

Nie staraj się być kopią kogoś innego. Inspiruj się, ale szukaj swojej drogi. Twórz swój własny niepowtarzalny styl. Do tego czasami dojrzewa się powoli i długo.

I znowu stworzenie rozpoznawalnego stylu wymaga czasu. Przebicie się z nim i zaistnienie w ogólej świadomości udaje się nielicznym. To chyba wymaga czasu, opanowania wielu umiejętności, konsekwencji i … wiary w siebie.

13. Uwierz w siebie, po to by inni w Ciebie uwierzyli.

14. Uwierzyłeś w siebie, teraz uzbrój się w cierpliwość.

Marki (także te blogowe) buduje się konsekwencją. Paweł Tkaczyk.

Zawsze w każdym kontekście wygrywa ten, kto schodzi z placu boju ostatni. Mickael Hyatt

There is no such a thign as failure, only learning.

15. Nie da się długo i z pasją pisać na dany temat, jeżeli nie mamy do niego pasji.

Jeżeli zgodzicie się ze mną, że rozwinięcie bloga wymaga czasu, ciągłe utrzymanie go na topie wymaga regularnego dostarczania na niego dobrych treści … wniosek jest jeden. Nie da się tego zrobić bez … pasji.

Pasja jest niezbędna. By z sercem, długodystansowo zaangażować się w pisanie na jakiś temat. Pisać, pisać, wierzyć i nie zrażać się stojącymi w miejscu statystykami, nie porównywać się do innych (którzy idą szybciej), nie stracić wiary w sens tego, co robimy. No i cały czas dobrze się bawić.

Blogowanie wymaga zaangażowania, a tego nie ma bez pasji.

Marketing jest aktem dzielenia się swoją pasją. Na dłuższą metę nie da się pisać o czymś, co nas nie pasjonuje.

Biblioteka blogera.

Ale warto tę pasję warto jakoś ogarnąć. Jak najszybciej dojść do pewnych rzeczy, by nie tracić niepotrzebnie energii. Życzę Wam byście błądzili mniej ode mnie, a do pewnych rzeczy dochodzili szybciej. By Wam to ułatwić przygotowałam dla Was małą biblioteczkę blogera. Z radami innych doświadczonych blogerów. Oto lista wpisów i blogów, na które warto zajrzeć, by ulepszyć swojego bloga (również od strony technicznej) i szybciej znaleźć swoją blogową drogę.

Porady blogowe:

U Kameralnej seria o blogowaniu, a w niej e book o tym, jak pozycjonowac bloga

U Kasi z Simplicite seria Jak prowadzic bloga? 

Marta Szyszko, czyli Kobieta w e-biznesie i jej porady blogowe

Pawel Tkaczyk Od zera do blogera. Jak zostac slawnym blogerem? 

Porady techniczne:

Blokotek

W–sieci 

Zyj-kochaj-tworz kategoria Blogowanie 

U Natali z Jest rudo Zrob sobie ladnego bloga.

plus wpisy z kategorii Blogowanie 

Blog One little smile Strony, ktore pomoga w dobieraniu fontow 

 

Jeżeli macie jakieś wpisy do dodania do tej mojej skromnej na razie biblioteczki (może sami napisaliście coś na temat blogowania), podrzućcie proszę link w komentarzach.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

 

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na Newsletter

Tags from the story
More from BEATA REDZIMSKA

Jak żyć zdrowo.

Zmieniaj się na lepsze. Pierwszy września jak pewnie wielu osobom kojarzy mi...
Read More